Najpiękniejsze ballady rockowe

Ostatnio aktualizowane: 26.04.24

 

Ballada to jeden z gatunków muzycznych wywodzący się ze średniowiecza i muzyki dworskiej. Początkowo śpiewana przez trubadurów solo lub w zespole wyrażała refleksje na temat głębokiego uczucia. Ballady znane były z szeroko rozbudowanych wersów, niejednokrotnie sławiły bohaterską walkę lub związane z nią wydarzenia. Jaka jest dalsza historia tego nostalgicznego gatunku muzycznego oraz czym są ballady rockowe komponowane przez współczesnych artystów?

Ballada rockowa niczym tajemnicza moc potrafi rozgrzać nasze uczucia i przywołać liczne wspomnienia, związane najczęściej z płomiennym uczuciem zakończonym happy endem lub raniącym i zadającym ból. Usłyszany w radiu utwór niejednokrotnie wywołuje w słuchaczach chwilę nostalgii oraz refleksji i mimo że często od jego premiery minęło wiele lat, to nadal na naszych twarzach pojawia się tajemniczy uśmiech. 

Niektórzy twierdzą, że ballada rockowa jednoczy ludzi o odmiennych poglądach, gustach i charakterach. Kto z nas nie pamięta szkolnych zabaw, podczas których wolna piosenka i taniec z wybranką lub wybrankiem przyspieszał bicie serca? Albo po dniu pełnym niespodzianek i wrażeń, kiedy marzymy jedynie, aby jak najszybciej wyciągnąć się w łóżku i wsunąć pod ciepłą kołdrę, czyż ballada słuchana po ciężkim dniu, nie jest lekiem na codzienne strapienia?

Ballady polskich wykonawców

Polskie ballady rockowe potrafią wzruszyć do łez, ale także wywołać niekiedy niemały zawrót głowy. Być może wszystko wynika z tekstów tworzonych przez polskich artystów, które powodują w nas liczne emocje i są głęboko odbierane przez rzeszę słuchaczy? Krajowymi artystami tworzącymi klasyki w tym gatunku jest między innymi grupa Perfect, Lady Pank, Lombard czy też ponadczasowy zespół Dżem. Swoim debiutem mogą się również pochwalić Maja Kleszcz & Incarnations oraz Ralph Kaminski (Rafał Stanisław Kamiński). Spod pióra wybitnych twórców niejednokrotnie wychodziły rockowe piosenki o miłości, które do dziś są chętnie wybierane przez wielu słuchaczy.

Wśród najbardziej popularnych utworów znajdziemy:

♦ Perfect – „Autobiografia” – „Miałem dziesięć lat, gdy usłyszał o nim świat…” – chyba nikt z nas nie potrafiłby wyobrazić sobie polskiej muzyki bez tego przeboju. „Autobiografia” to niemalże najpopularniejszy utwór Perfectu, do którego słowa stworzył Bogdan Olewicz, a muzykę – Zbigniew Hołdys – kompozytor również części pozostałych utworów grupy. W latach 80. piosenkę mianowano hymnem tamtejszego okresu. Tekst utworu zawiera historię trojga przyjaciół marzących o wielkiej karierze. „Autobiografia” to opowieść o żyjących w latach 80. nastolatkach słuchających Elvisa Presleya oraz radia Luksemburg, a także w wielkiej tajemnicy kochających Polę Raksę. Niektórzy twierdzą, że najlepsze ballady rockowe nie miałyby szansy zaistnienia bez wielkiego utworu grupy Perfect, dlatego też pomimo upływu wielu lat, piosenka nadal pozostaje aktualna.

♦ IRA – „Wiara” – jedna z najpopularniejszych ballad grupy IRA. Uważa się, że „Wiara” opiera się na poglądach i ideałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jako jedyna stanowi najdłuższy utwór znajdujący się na płycie z 1993 roku. Autorem oraz kompozytorem tekstu utworu jest Piotr Łukaszewski, który na prośbę Czesława Niemena nieco zmienił słowa refrenu. „Wiarę” rozpoczyna ciche bicie serca, co oznacza, że już na samym początku utwór potrafi wywołać w słuchaczu wiele emocji. Piosenka swego czasu pojawiła się w serialu telewizyjnym pt. „Magda M”, a także znalazła się na jej płycie ze ścieżką dźwiękową.

♦ Maanam – „Kocham Cię kochanie moje” – polskie ballady rockowe o miłości są nadal chętnie słuchane przez szerokie grono odbiorców, czego doskonałym przykładem jest utwór pt. „Kocham Cię kochanie moje” polskiej grupy Maanam. Fenomen piosenki w wykonaniu Kory polega na jej ponadczasowości, historii opartej na głębokim uczuciu. Utwór w 1983 r. znalazł się na pierwszym miejscu listy przebojów Polskiego Radia, gdzie swoją pozycję utrzymał przez 21 tygodni. 

♦ Budka Suflera – „Za ostatni grosz” – w 1982 roku piosenka jednogłośnie stała się hitem polskiej sceny muzycznej. Dynamiczne rytmy, gitarowe solo oraz nieocenione słowa niejednokrotnie wywoływały ogromne emocje w słuchaczach tamtych czasów, którzy podczas koncertów rzucali na scenę tytułowy grosz, dziękując w ten sposób za piękny i poruszający utwór.

♦ Kobranocka – „Kocham Cię jak Irlandię” – przez polskich artystów tworzone były również i smutne ballady rockowe, o czym przekonamy się, słuchając utworu Kobranocki pt. „Kocham Cię jak Irlandię”. Piosenka powstała na podstawie osobistych przeżyć jej autora – Andrzeja Michorzewskiego, a pojawiająca się w niej Irlandia to symbol niedoścignionego uczucia, które ze względu na odrzucenie nie miało szansy bytu. Piosenka „Kocham Cię jak Irlandię” swoją premierę miała w 1989 r. na antenie Polskiego Radia, gdzie aż przez 4 tygodnie utrzymywała się na pierwszym miejscu. Z tego również względu utwór uznano jako jeden z najważniejszych w dziejach polskiego rocka. 

Zagraniczne ballady rockowe – lista największych hitów

Ballady rockowe niosą dla słuchaczy pewnego rodzaju przesłanie, któremu często towarzyszą przyjemne i delikatne brzmienia, jednakże z niepowtarzalnym i jednocześnie mocnym efektem, jakie nierzadko daje gitara elektryczna. Pełne energii, lecz zarazem skłaniające do wyciągnięcia wniosków i zatrzymania się na chwilę ze swoimi myślami utwory, za każdym razem intrygują i poruszają odbiorców, zachęcając ich tym samym do ponownego słuchania. 

♦ Bryan Adams – “Everything I Do (I Do It For You)” – za sprawą wybitnych artystów, takich jak np. Bryan Adams, powstawały ballady rockowe wszechczasów. “Everything I Do (I Do It For You)” to klasyka, do czego chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Piosenkę część z nas bez wątpienia kojarzy z filmu „Robin Hood: Książę złodziei”. Otrzymała ona nagrodę Grammy w kategorii najlepsza piosenka napisana na potrzeby filmu, a także nominację do Oscarów.

♦ Queen – „Bohemian Rhapsody” – utwór jako jeden z najważniejszych był punktem kulminacyjnym w karierze zespołu Queen. Śpiewany przez Freddiego Mercury’ego tekst wywołał liczne interpretacje spiskowe wśród słuchaczy. Niektóre wątki zdaniem odbiorców nawiązują do osobistego życia wokalisty, którego rozpacz wiązała się z tęsknotą za opuszczonym rodzinnym krajem. W jednym z wywiadów, kiedy zapytano Mercury’ego o interpretację słów, odpowiedział, że pozostawia ją publiczności, gdyż sam nigdy nie lubił odnosić się do tekstów swoich piosenek.

♦ Scorpions – „Wind of Change” – ballada rockowa powstała za sprawą wizyty zespołu w Moskwie w roku 1989. Słowa są nawiązaniem do wydarzeń politycznych z lat 80. i 90. „Wind of Change” bez wątpienia jest kojarzone z upadkiem Związku Radzieckiego i sytuacją polityczną mającą miejsce w tamtym okresie. Utwór grupy Scorpions z pewnością nadal wywołuje w słuchaczach spore emocje, dlatego możemy powiedzieć o nim, że jest ponadczasowy. 

♦ Nick Cave & Kylie Minogue – “Where The Wild Roses Grow” – najpiękniejsze ballady rockowe tworzone przez wybitnych artystów pozostają ze słuchaczami na zawsze. „Where The Wild Roses Grow” to przykład makabrycznej historii miłosnej, gdzie za sprawą zabójstwa kochanka ginie kobieta. Słowa utworu potrafią uronić w nas niejedną łzę, ale być może na tym polega jego ponadczasowe i głębokie przesłanie, aby rozbudzić w słuchaczach najbardziej intymne emocje.  

Na czym polega wrażliwość ludzi słuchających rocka?

Swego czasu utarło się przekonanie, że ludzie słuchający rocka znacznie różnią się od osób, których ulubionym gatunkiem muzycznym jest np. dance lub pop. Dlaczego powstało takie przekonanie, mimo, że podobno o gustach się nie dyskutuje? Co prawda jest to nadal sporną kwestią wywołującą niekiedy podzielone zdania, jednak zwolennicy tej teorii przekonują, że miłośnicy rocka mają wrażliwszy słuch muzyczny, co przyczynia się do słuchania utworów o szerokim przesłaniu. 

Doskonale wiemy, że dawniej nikt w taki sposób nie postrzegał grona słuchaczy piosenek rockowych. W latach 90. udział w koncertach był dla wielu jednoznaczny. Muzyka kojarzona była przede wszystkim z ostrymi i ciężkimi brzmieniami, jednak jak się okazuje, jest ona bardzo zróżnicowanym gatunkiem, więc niekiedy potrafi wywołać w nas prawdziwe zaskoczenie. Swoją cegiełkę dokładają również liczne instrumenty muzyczne, takie jak gitara czy też perkusja. Z tego względu osoby lubiące rocka często mają fenomenalny słuch i wyłapują nawet najdelikatniejsze dźwięki. Uważa się, że miłośnicy dobrej i oryginalnej muzyki nie mogą być powierzchowni i banalni, co dodatkowo punktuje w ich kontaktach międzyludzkich.   

Z wrażliwością często bywa tak, że przekłada się ona na postrzeganie świata, dlatego też fan rocka to idealny kompan do rozmów o wszystkim i o niczym, począwszy od trudnej do zrozumienia sztuki, a kończąc na leżącym za oknem śnieg. W ten sposób możemy poznać, co kryje się jego wnętrzu. Rockersów nie da się okłamać, dla nich liczy się jedynie serce ułożone po właściwej stronie, dlatego też nie zamydlimy im oczu opowieściami niczym z science-fiction. 

Osoba słuchająca rocka to idealny materiał na partnera, męża i ojca. W czasie koncertów mężczyzna nie szuka przygody i krótkiej znajomości, ale za to będzie długo opowiadał o swojej rodzinie, a zdjęcia najbliższych spostrzeżemy w jego portfelu. Istnieje jeszcze jedna informacja, która z pewnością spodoba się kobietom, otóż rockersi za żony wybierają najpiękniejsze i najwrażliwsze dziewczyny. Często w tekstach ballad rockowych usłyszymy opowieści o miłości, rodzinie i codziennym życiu, dlatego też ich autorzy wręcz brzydzą się zdradą. 

Rockowi fani nie mają również szeroko wyspecjalizowanych potrzeb podczas wakacji ze znajomymi lub rodziną. Do dobrej i pełnej przygód zabawy nie muszą znajdować się w luksusowym hotelu i pić drinków z parasolką, wystarczy przyjemne miejsce pod gołym niebem, namiot i ognisko, aby poczuć pełen relaks. Dopełnieniem ciekawie spędzanego czasu będzie gitara w ręku i śpiewanie ballad przepięknym, a jednocześnie oryginalnym głosem, który nierzadko posiadają rockersi. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ