Krótka historia muzyki rockowej

Ostatnio aktualizowane: 24.07.24

 

Muzyka rockowa, pomimo że powstała w połowie XX wieku, to nadal potrafi wzruszyć do łez. Ma spore grono odbiorców, którzy o jej utworach potrafią opowiadać godzinami, w dużym stopniu przyczyniła się również do powstania subkultury młodzieżowej. Jaka jest historia muzyki rockowej i jak popularne utwory wpływają na kształtowanie się dzisiejszego społeczeństwa?

Choć dla jednych stanowi cięższy typ muzyki, to rock nadal jest popularny wśród słuchaczy, którzy na koncerty swoich ulubionych zespołów przyjeżdżają tłumami. Uważa się, że fani muzyki rockowej odznaczają się wielką wrażliwością na piękno i kulturę, w jednej minucie możemy płakać wraz z nimi, aby zaraz móc wspólnie się śmiać i cieszyć chwilą. Co takiego ma w sobie styl rockowy, którego niekiedy wytatuowany fan zamiast motocyklowych rajdów z kolegami woli spędzić czas z rodziną?    

 

Historia muzyki rockowej

Połowę XX wieku uważa się za początek rocka. Powstał on w Stanach Zjednoczonych. Obecnie za najpopularniejszy rodzaj muzyki rozrywkowej uważany jest właśnie rock. Definicja wskazuje przede wszystkim na rodzaj wokalno-instrumentalny, a jako gatunek stanowi on połączenie amerykańskich elementów folkloru muzycznego z muzyką bluesową graną na instrumentach, takich jak na przykład gitara elektryczna

Za początek muzyki rockowej uważa się powstanie w 1955 roku piosenki „(We’re Gonna) Rock Around The Clock” stworzonej przez B. Haleya z grupą The Comets i tak też rozpoczęła się moda rock’n’roll. Lata 50. to nowa epoka w historii muzyki.

Muzyka rockowa lat 60. to przede wszystkim doskonale nam znany Elvis Presley. Artysta w swoich utworach łączył dynamiczny blues z dźwiękami country i westernu. Znacząco zapisał się on na kartach muzyki i jednocześnie zyskał miano króla  — nowego jak na tamte czasy gatunku, jakim był rock and roll. Historia informuje nas, że poprzednikiem muzycznym rocka był nurt rockabilly, który łączył ze sobą pochodzącą z lat 20. niesforną hillybilly z elementami country i bluesa. Z kolei najpopularniejszym zespołem rockowym na arenie międzynarodowej do dziś jest grupa The Beatles, która przełamała wszelkie możliwe stereotypy, w tym przede wszystkim brzmieniowe, harmoniczne i melodyjne. Swoje piętno odcisnęła nie tylko w rock and rollu, ale na całej na muzyce rozrywkowej.  

W przypadku muzyki rockowej możemy również mówić, że była pewną siłą społeczno-kulturową wyrażającą bunt młodego pokolenia względem osób dorosłych. Lata 70., muzyka rockowa i ówczesna popkultura były przełomowe, ponieważ nowy gatunek zaczął pojawiać się również w stylach i formach muzyki poważnej i koncertowej. Podczas publicznych wystąpień rockowym artystom zaczęły towarzyszyć orkiestry symfoniczne, grupy baletowe, a także chóry. Obecnie koncerty ubarwiają ciekawe formy laserów, efekty świetlne oraz tzw. ciężki dym. 

Muzyka rock przeszła olbrzymią rewolucję. Miało to miejsce w momencie pojawienia się tak zwanego pub rocka, czyli gatunku tworzonego na żywo w dyskotekach przez muzyka miksującego nagrania lub w studiu muzycznym. Nurt muzyki rockowej, czyli pub rock, nawiązywał do tradycji ludowej i charakteryzował się prostą formą grania.

Muzyka rockowa lat 90. to pojawienie się kolejnego gatunku, który utrzymuje się oczywiście do dzisiaj, czyli hip-hopu. Swoje rytmy przeniósł on do muzyki tanecznej, gdzie łączył ze sobą elementy rapu, disco, funk i soul, tworząc jednocześnie odrębną kulturę wśród młodych osób. Stąd też pojawił się popularny taniec break dance oraz teledyski muzyczne, w których licznie pojawiały się deskorolki i elementy graffiti. W późniejszym czasie hip-hop zaczął wykorzystywać elementy jazzu i tak powstał hip-hop jazz. Inne popularne odmiany rocka to między innymi hard rock, folk rock, rock gotycki, pop rock czy też country rock.

 

Polska muzyka rockowa

Na polską muzykę rockową znacząco wpłynęła sytuacja w kraju, z tego też względu gatunek ten pojawił się w nieco specyficznych warunkach, a jego początki przypadają na koniec lat 50. XX wieku. Lata 60. to pojawienie się na polskiej scenie muzycznej solisty Czesława Niemena, który wydał album „Dziwny jest ten świat”, z czołową piosenką o tym samym tytule. Był to protest artysty na sytuację, jaka miała miejsce w tamtym czasie w Polsce. Utwór szybko zyskał miano hitu, a artysta jako pierwszy otrzymał za album nagrodę Złotej Płyty. 

Polska dobra muzyka rockowa była grana także przez pojawiające się w tamtym okresie zespoły muzyczne. Za pierwszy uważa się Rhythm and Blues, który później zmienił nazwę na Czerwono-Czarni. Grupa przez pewien czas rywalizowała o względy publiczności z innym bandem o podobnej nazwie – Niebiesko-Czarni. Później w coraz w większym tempie rozwijała się muzyka rockowa. Zespoły tworzyły się bardzo szybko, co było oczywiście zrozumiałe, ponieważ rock rozgościł się także i na arenie międzynarodowej. W Polsce powstali Skaldowie, swoją twórczość zapoczątkowały również Czerwone Gitary. 

Polska najlepsza muzyka rockowa swoje piętno odcisnęła przede wszystkim w latach 80. Był to jednocześnie okres uznawany za jeden z najbardziej dopracowanych w dziejach krajowej muzyki. Oczywiście przede wszystkim należy wspomnieć o politycznym i społecznym zaangażowaniu wszystkich artystów, których twórczość przypadła na lata 80. Piosenki rockowe były wówczas reakcją na wprowadzenie stanu wojennego i jego niekorzystnych skutków na cały kraj. 

Rozkwitała polska muzyka rockowa, lata 80. były pewnego rodzaju boomem w dziejach coraz bardziej popularnego gatunku. Uważa się, że przyczynił się do tego w znacznym stopniu występ grupy Maanam z piosenką „Boskie Buenos”. Twórcom sprzyjało przede wszystkim poluzowanie cenzury i co niektórych może zdziwić — powstanie „Solidarności”. Polska była gotowa do zmian, a młode pokolenie pragnęło, aby ich głos miał szerokie znaczenie. Polska muzyka rockowa lat 80. była otuchą dla złej sytuacji ekonomicznej kraju, w ten sposób artyści chcieli dać ukojenie swoim słuchaczom. Uważa się, że okres ten stanowił przełomowy moment dla polskiego rocka i był jedyną szansą na jego rozwój oraz zyskanie sobie grona słuchaczy. Muzyka od zawsze była pewnego rodzaju terapią, jednak nikt nie przypuszczał, że lata 80. wpłyną tak znacząco na rocka, że będzie on górował nad popularną rozrywką. Polskie piosenki rockowe były nie tylko wyrażaniem swoich emocji, ale stały się przede wszystkim punktem wyjścia do buntu młodego pokolenia i próbą odnalezienia nowej, lepszej rzeczywistości. 

Panująca w ówczesnych czasach władza dała pewnego rodzaju przyzwolenie na spory rozwój gatunku muzycznego. Był w tym duży podstęp, ponieważ nie chciano, aby ludzie wychodzili na ulicę i protestowali, dlatego też organizowano liczne koncerty, które zbierały rzeszę młodej publiczności. Rytmiczny rock wraz z ogłoszeniem 13 grudnia stanu wojennego wszedł na nowe tory. Wprowadzone zasady znacznie skomplikowały zawodowe życie artystów, chociaż tak samo jak dotychczas, starali się oni dużo, a może i jeszcze więcej koncertować. Trudna sytuacja polityczna kraju skłoniła twórców do pisania odważnych tekstów, których głównym tematem była przede wszystkim ciężka sytuacja kraju. Wokalistki rockowe, jak na przykład Olga Jackowska (Kora), ale również i mężczyźni (np. Grzegorz Ciechowski — solista Republiki) opierali swoją ideologię na pewnej strategii, jaką była metafora przekazu. Kora stworzyła m.in. utwór pt. „Nocny patrol”, w którym dokładnie opisała obowiązki tamtejszych stróżów prawa. 

Muzyka rockowa w Polsce w latach 80. wytworzyła również całkiem inną strategię niż tę dotyczącą sytuacji politycznej kraju. Otóż artyści zdecydowali się na sporą ekspresję i bezpośrednie wyrażanie swoich uczuć oraz emocji. Przykładem tego jest piosenka Kobranocki „Kocham Cię jak Irlandię”, gdzie artysta opowiada o odrzuconym przez kobietę uczuciu.   

Nowy rodzaj muzyczny trwał do lat 90., a w drugiej połowie przestał się intensywnie rozwijać. Przyczyną była duża komercjalizacja rynku muzycznego. Rock wówczas przejął trend wytwórni fonograficznych. Zespoły, jakie powstały w tym czasie, jak np. O.N.A, Myslovitz, czy też T. Love nie wytworzyły nowego schematu muzycznego, a jedynie  powielały te zachodnie, zaczerpnięte z muzyki rozrywkowej o pochodzeniu rockowym.  

Polski rock – klasyka wśród wykonawców

♦ Lady Pank – grupa rockowa powstała w 1981 roku we Wrocławiu. Jej założycielami są Jan Borysewicz i Andrzej Mogielnicki. Lady Pank uważany jest za jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiego rocka. Artyści wydali 20 płyt i rekordową liczbę przebojów. Największą popularność zyskali w 1983 roku, kiedy odbyli ponad 360 koncertów, na których zjednali sobie rzeszę fanów. Swoimi piosenkami, takimi jak „Kryzysowa narzeczona”, „Mniej niż zero”, czy też „Zostawcie Titanica”, zapisali się w historii polskiego rocka.

♦ Perfect – polski zespół rockowy powstały w 1980 roku, jednak swoją największą popularność zdobył trzy lata później. Uważa się, iż bez Perfectu, którego współzałożycielem był Zbigniew Hołdys, polski rock nie byłby spełnionym gatunkiem muzycznym. Wokalista Grzegorz Markowski do dziś cieszy się ogromną popularnością, którą zawdzięcza następującym piosenkom: „Autobiografia”, „Nie płacz Ewka” oraz „Chcemy być sobą”.

♦ Budka Suflera – zespół w 1974 roku w Lublinie założył Krzysztof Cugowski oraz zmarły już Romuald Lipko. Początkowo grupa przyjęła nazwę Prompter’s Box, gdzie w późniejszym okresie uległa spolszczeniu i tak też zespół zaczął koncertować jako Budka Suflera. Krzysztof Cugowski, wykonując piosenki swoim charakterystycznym głosem, zjednał sobie setki słuchaczy. Po utwory zespołu takie jak: „Twoje radio”, „Jolka Jolka”, „Za ostatni grosz”, czy również „Piąty bieg”, fani nadal chętnie sięgają. 

♦ Maanam – zespół powstał w Krakowie w 1975 roku. Jego wokalistka Olga Jackowska, znana fanom jako Kora, zawładnęła polskim rockiem szczególnie w latach 80., kiedy to zaczęła jednać sobie słuchaczy utworami o tematyce społeczno-politycznej. I choć artystka odeszła już kilka lat temu, to jej twórczość i utwory nadal pozostają z fanami i są jak najbardziej aktualne. Takie hity jak „Kocham Cię kochanie moje”, „Nie poganiaj mnie, bo tracę oddech” oraz „Boskie Buenos” zapisały się na kartach polskiej muzyki.

♦ Kobranocka – polski zespół rockowy, który powstał w Toruniu w 1985 roku. Swoją popularność zyskał w latach 80., kiedy to grupa za pomocą swoich tekstów zaczęła wyrażać osobiste przeżycia i ogromną ekspresję. Najpopularniejszy utwór, „Kocham Cię jak Irlandię”, do dziś wywołuje w słuchaczach spore emocje, pomimo że tekst nie należy do skomplikowanych. Utwór premierę miał w 1989 roku na antenie Polskiego Radia. Wielkim sukcesem zarówno piosenki, jak i całego zespołu, było utrzymanie się przez 4 tygodnie  na pierwszym miejscu muzycznej listy przebojów.

Najpopularniejsze zagraniczne gwiazdy rocka

♦ Coldplay – zespół rockowy, który powstał w Londynie. Grupa ma na swoim koncie sprzedaż 50 milionów płyt, liczne koncerty w Stanach Zjednoczonych oraz ważne nagrody w branży muzycznej. Niektórzy uważają, że zespół jest następcą grupy U2. Swoje początki, które przypadają na rok 1996, muzycy zawdzięczają w głównej mierze wokaliście oraz gitarzyście zespołu, którzy zaczęli pisać teksty piosenek. Od tamtej pory grupa przyjaciół, która spotkała się w college’u, zasłynęła w branży muzycznej. W 1998 roku zespół rozpoczął swoje próby. Już pierwsze kawałki uwidoczniły, że Coldplay ma szansę na ogromną karierę. Ciągłe koncerty przyciągające coraz to większe grono fanów, pozytywne recenzje utworów oraz obcowanie ze stacjami radiowymi sprawiły, że popularność grupy rozrastała się coraz bardziej. Do największych utworów Coldplay zaliczamy: „Trouble”, Don’t Panic”, czy też „In My Place”.

♦ Queen – brytyjski zespół rockowy, który w 1970 roku powstał w Londynie. Grupa uważana jest za jedną z wybitniejszych w historii rocka. Jej członek – Freedie Mercury, nigdy nie pozwolił mówić o sobie jako o liderze, ponieważ uważał, że wszyscy przedstawiciele wkładają ogrom pracy i wysiłku w istnienie zespołu. Wyjątkowość brzmień nie pozwala na przypisanie grupy Queen do jednego, konkretnego stylu rocka. Zespół zyskał popularność za sprawą takich utworów jak: „Bohemian Rhapsody”, „I Want To Break Free”, „We Are The Champions” czy też „Don’t Stop Me Now”.

♦ Nickelback – rockowy zespół założony w 1995 roku w Kanadzie. Dużą popularność zyskał przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Swoją nazwę grupa zawdzięcza jednemu z jej członków. Chad Kroeger pracował wówczas w barze szybkiej obsługi, gdzie często do swoich klientów mawiał „Here’s your nickel back”, czyli oto pańska reszta, którą stanowiła pięciocentówka. Do popularniejszych utworów grupy należą: „Lullaby”, „Never Gona Be Alone” oraz „Trying Not to Love You”.

♦ Kings of Leon – zespół w 1999 roku założyło trzech braci wraz ze swoim kuzynem. Jego nazwa dotyczy bezpośrednio ojca i dziadka rodzeństwa. Największą popularność grupa zyskała w Europie, a 5 lipca 2009 roku i 6 lipca 2013 roku Kings of Leon wystąpili w Polsce na Open’er Festival. Przychylność publiczności zdobyli takimi utworami jak: „Sex on Fire”, „King of The Rodeo”, czy też „Use Somebody”.

♦ Guns N’ Roses – amerykańska grupa powstała w 1985 r., wyróżniająca się mocnym stylem, jakim jest hard rock. Zespół jest znany publiczności przede wszystkim z charakterystycznego brzmienia gitar i głosu Axla Rose. Oprócz mocnych utworów Guns N’ Roses ma na swoim koncie także kilka poruszających ballad rockowych. Do najpopularniejszych piosenek grupy należą: „Don’t Cry”, „November Rain” oraz „It’s So Easy”.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Michał

August 19, 2023 at 1:29 pm

Powszechnie wielu znawców muzyki i ekspertów tej dziedziny twierdzi że zespół U2 jest prawdopodobnie najlepszym zespołem Rock-owym wszech czasów i na świecie!
Jestem wielkim fanem zespołu U2! 🎸🙂

Odpowiadać
Zespół MiS

December 8, 2023 at 7:04 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół MuzaISprzęt.com

Odpowiadać