Ostatnio aktualizowane: 25.07.21

 

Są osoby, które marzą o tym, aby nauczyć się grać na keyboardzie, ale zupełnie nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Kluczem jest oczywiście odpowiednia motywacja i systematyczność. Jak wygląda nauka? Ile czasu trzeba na nią poświęcić, aby zauważyć efekty? Od czego zacząć? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym tekście. Jeśli jesteś zainteresowany, zachęcamy do jego przeczytania.

 

Nauka nut, czyli keyboard dla początkujących

Kiedy już postanowimy, że będziemy uczyć się gry na instrumencie, powinniśmy rozpocząć od nut. Bez ich znajomości trudno będzie grać piosenki. Nie jest to niemożliwe, ale próby odtwarzania utworu ze słuchu są zarezerwowane raczej dla doświadczonych osób. Należy rozpocząć od nauki nut na pięciolinii i ich rozkładu na klawiaturze. Zazwyczaj zaczyna się od nut w kluczu wiolinowym, później konieczne jest też opanowanie nut klucza basowego. Dla osób początkujących sporym ułatwieniem mogą być nuty literowe na keyboard. Dzięki takim oznaczeniom łatwiej przeczytać, jak należy zagrać dany utwór. Wpisując w wyszukiwarkę frazę ‘nauka gry na keyboardzie nuty literowe’, można znaleźć darmowe opracowania dla wielu utworów. Część osób nakleja sobie na klawiaturę oznaczenia, aby wiedzieć, który klawisz należy nacisnąć, aby zagrać daną nutę.

Jeden ze sposobów na nauczenie się nut przewiduje korzystanie z alfabetu. Nuty zaczynają się od C, później jest D, E, F, G, A i H. Wykrzyknienie AHa stanowi przypomnienie nuty A i H i po tym następuje znowu powrót do C. Zapamiętanie kolejności nut nie jest trudne. Wiele osób podaje też inny sposób na zapamiętanie nut, a mianowicie taki, aby na początek opanować dwie nuty, a położenie kolejnych odliczać względem tych znanych. To rozwiązanie jest przydatne na początek, bo poprzez praktykę można nauczyć się więcej. Najlepiej opanować nuty C i G, ponieważ proste utwory na keyboard często opierają się w dużej mierze właśnie na nich.

Praca nad utworem

Nauka gry na keyboardzie dla początkujących skupia się głównie wokół opanowywania nut i grania łatwych utworów. Później jednak trzeba zacząć pracować nad tym, jak brzmi dana piosenka, a dokładniej dopracować ją. Pod uwagę należy wziąć dynamikę, czyli siłę natężenia dźwięków. To dynamika określa, w jaki sposób dany utwór ma być zagrany, czy należy robić to ciszej czy głośniej. Kolejnym ważnym pojęciem jest artykulacja, która oznacza sposób łączenia dźwięków. Staccato polega na akcentowaniu każdego z dźwięków, legato natomiast oznacza grę łączną. Są to określenia łacińskie, które mogą występować w formie słownej albo graficznej. Aby ładnie zagrać, trzeba też dopasować styl wykonania do tego, z jakiej epoki pochodzi utwór.

 

Gdzie uczyć się gry na keyboardzie?

Jednym ze sposób na opanowanie nowych umiejętności jest nauka gry na keyboardzie online. W ostatnim czasie taka forma przyswajania wiedzy i to nie tylko w kontekście instrumentów, ale ogólnie, cieszy się ogromną popularnością. Wynika to z tego, że uczyć można się z każdego miejsca, wystarczy dostęp do Internetu. Co istotne, można znaleźć sporo darmowych materiałów i do pewnego etapu opanować samodzielną grę bez korzystania ze standardowych lekcji. Za bardziej rozbudowane kursy się płaci, niemniej jednak zawsze warto inwestować w swój rozwój. Nauka przez Internet jest polecana przede wszystkim dorosłym, którzy po pierwsze potrafią szukać źródeł i materiałów do nauki, a ponadto są zmotywowani i wiedzą, po co to robią. Inną możliwością jest zapisanie się do szkoły, można wybrać placówki państwowe lub prywatne. Te pierwsze są darmowe i oferują odrębny od szkół zwykłych system nauczania. Oznacza to, że dziecko zapisane do szkoły muzycznej musi jednocześnie wypełniać powszechny obowiązek szkolny. W szkołach muzycznych I stopnia zajęcia wyglądają w ten sposób, że jest nauka gry na wybranym instrumencie wraz z nauczycielem, ponadto dzieci mają grupowe zajęcia teoretyczne m.in. z rytmiki i kształcenia słuchu.

Szkoły muzyczne, niezależnie czy bezpłatne (państwowe) czy płatne (prywatne) działają w sposób kompleksowy. Obowiązuje program określający m.in. to, jak nauka gry na keyboardzie ma wyglądać. Na bardziej indywidualne podejście można liczyć na zajęciach prywatnych z nauczycielem. Ta opcja jest odpowiednia zarówno dla dzieci, jak i młodzieży i dorosłych. W przypadku osób starszych, które mają motywację i zapał do pracy, wystarczy jedna lekcja w tygodniu. Jeśli mowa o dzieciach, lepiej zdecydować się na spotkania dwa razy w ciągu tygodnia. Pomocna w przyswajaniu wiedzy może okazać się też dobra książka. Nauka gry na keyboardzie wymaga dużego zaangażowania i trzeba o tym pamiętać, niezależnie od tego, jaki sposób przyswajania wiedzy i nabywania umiejętności się wybierze. Mając zajęcia regularnie, w szkole czy z nauczycielem, łatwiej zmotywować się do pracy. Osoba doświadczona jest też w stanie wskazać nam błędy, które popełniamy podczas gry. Nauka samodzielna jest trudniejsza, ale nie jest niemożliwa.

Ile trwa nauka gry na keyboardzie?

Wiele osób na początku swojej drogi zadaje pytanie, ile zajmuje nauka gry na keyboardzie. Kolędy czy inne pojedyncze piosenki można opanować stosunkowo szybko. Jeśli jednak chce się grać możliwie najlepiej, improwizować, komponować własne utwory i być w stanie zagrać niemal wszystko, potrzeba wielu lat praktyki. Początek nauki wygląda w ten sposób, że uczy się nut i układania palców na klawiszach. Po wstępnym zapoznaniu z instrumentem przechodzi się do kolejnego etapu, poznaje się proste nuty na keyboard i gra się mało skomplikowane piosenki. Z biegiem czasu poziom trudności granych utworów się zwiększa, a tym samym uczeń może się rozwijać. Dobra gra na keyboardzie wymaga wielu lat. Osoby, którym zależy na szybkich efektach, mogą poczuć się zawiedzione. Tak jak wspomnieliśmy, łatwe piosenki na keyboard nie są trudne do przyswojenia i można się ich nauczyć bez większego przygotowania. Jeśli jednak chce się zostać wirtuozem, trzeba nastawić się na wiele lat nauki. 

Z pewnością kluczem do sukcesu jest systematyczność. Trzeba być przygotowanym na to, że nauka zajmie nam kilka lat, a w tym czasie najlepiej codziennie ćwiczyć, aby nie wyjść z wprawy. Dla niektórych może brzmieć to mało atrakcyjnie, ale niezależnie od dziedziny, poza talentem liczy się też ciężka praca. Bez niej trudno cokolwiek osiągnąć. Jeśli uczymy się grać z profesjonalnym nauczycielem, musimy pamiętać o tym, aby ćwiczyć też poza lekcjami i poznawać chwyty na keyboard. Uczeń uczęszczający do szkoły muzycznej albo na lekcje prywatne ma dostęp do wielu sprawdzonych materiałów. Osoby uczące się samodzielnie muszą same szukać materiałów. Na szczęście jest Internet, w którym można znaleźć wiele cennych informacji. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę ‘nauka gry na keyboardzie piosenki’ lub podobną, aby znaleźć darmowe lekcje czy dobrze opisane nuty. Nauka gry na instrumencie wymaga też cierpliwości, bo na początku trudno grać utwory płynnie i bez przerw. 

 

Jak przygotować się do pierwszej lekcji?

Jeśli posyłamy małe dziecko na pierwszą lekcję gry na keyboardzie, właściwie nie musimy je do tego specjalnie przygotowywać. Kluczem jest znalezienie odpowiedniego nauczyciela, który ma dobre podejście do młodszych uczniów i jest w stanie zainteresować dziecko instrumentem. Jak wygląda to w przypadku nieco starszych uczniów? Początkowa nauka gry na keyboardzie to nuty, dlatego też warto się ich nauczyć przed pierwszą lekcją. Można to spokojnie zrobić bez pomocy nauczyciela, korzystając z darmowych materiałów w Internecie. Osobie, która będzie miała podstawową wiedzę, będzie po prostu łatwiej. Poza tym nie straci ona pierwszych lekcji na naukę czegoś, co może opanować samodzielnie.

Czy warto zainwestować w keyboard?

Jak już nieraz wspominaliśmy w naszym artykule, nauka gry na instrumencie wymaga dużego zaangażowania i regularnych ćwiczeń. Bez instrumentu w domu nie da się uczyć i być systematycznym. Oznacza to, że osoba, która rzeczywiście chce opanować grę na keyboardzie, musi mieć swobodny dostęp do sprzętu, kiedy tylko chce. W przypadku dzieci, gdy nie jesteśmy pewni, czy akurat ten instrument im się spodoba, możemy zdecydować się na jego wypożyczenie. To dobra opcja dla wszystkich tych, którzy chcą spróbować nauczyć się grać, ale jednocześnie nie wiedzą, czy to zainteresowanie utrzyma się długo. Wypożyczanie instrumentu jest dobre na początek, ale później bardziej opłaca się zainwestować we własny sprzęt. W sklepach można znaleźć wiele ciekawych modeli dla osób początkujących i bardziej zaawansowanych. Wybór sprzętu można skonsultować na przykład ze swoim nauczycielem, dobrym sposobem na znalezienie godnego polecenia instrumentu jest też sprawdzenie opinii różnych muzyków i wyszukiwanie zestawień najlepszych produktów.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ