7 najlepszych pianistek
Osobom zapytanym o najlepszych muzyków i kompozytorów grających i tworzących muzykę na fortepianie, często na myśl przychodzą wyłącznie mężczyźni. Wszyscy znają Fryderyka Chopina i wiedzą, jak wielką rolę odegrał w muzyce klasycznej. Nierzadko jednak zapominamy, że wśród wybitnych muzyków jest również wiele kobiet. Z tego powodu przedstawiamy listę kilku najlepszych pianistek na świecie.
Contents
Martha Argerich
Urodzona w Buenos Aires w 1941 roku Martha Argerich to jedna z najsłynniejszych pianistek na świecie. W wieku trzech lat rozpoczęła naukę u lokalnej nauczycielki muzyki, a jej pierwszym instrumentem był fortepian. Argerich szybko odkryła w sobie pasję do muzyki klasycznej. Już jako 8-latka zagrała swój pierwszy koncert, a kilka lat później przeniosła się do Europy. Tam miała ona okazję szkolić się u wybitnych nauczycieli gry na fortepianie. W 1965 roku pianistka wygrała VII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Po tym wydarzeniu jej kariera szybko się rozwinęła i Argerich nagrała swoją pierwszą płytę. Od ponad 30 lat gra jedynie muzykę kameralną przeznaczoną dla niewielkich zespołów. Argentyńska pianistka to postać kontrowersyjna, w 1980 roku opuściła jury Konkursu Chopinowskiego po wyeliminowaniu jednego z uczestników. Jest to jednak zdolna i wybitna postać w świecie muzyki.
Khatia Buniatishvili
Khatia Buniatishvili to francuska pianistka, która dopiero rozpoczyna swoją karierę na scenie muzyki klasycznej, ale już zdołała osiągnąć kilka sukcesów. Uważana jest za niezwykle charyzmatyczną wykonawczynię, która oczarowuje publiczność swoimi koncertami. Francuska pianistka znana jest z tego, że stara się przybliżyć muzykę klasyczną współczesnemu odbiorcy. W tym celu współpracowała między innymi z zespołem muzycznym Coldplay, a także z łyżwiarzami występującymi w show o nazwie Art on Ice.
Anna Fedorova
Ukraińska pianistka Anna Fedorova urodziła się w 1990 roku. Jej rodzice byli muzykami i nauczycielami, dlatego fortepian towarzyszył jej od wczesnego dzieciństwa. Fedorova rozpoczęła naukę gry na tym instrumencie w wieku pięciu lat, a rok później po raz pierwszy wystąpiła publicznie. Studiowała we Włoszech i w Londynie, dlatego szybko zyskała międzynarodową sławę. Pianistka zagrała kilkadziesiąt koncertów w najlepszych filharmoniach na świecie i brała udział w wielu prestiżowych konkursach. Krytycy chwalą jej talent i przewidują, że kariera młodej ukraińskiej pianistki jeszcze bardziej się rozwinie.
Imogen Cooper
Angielska pianistka Imogen Cooper urodziła się w Londynie w 1949 roku. Od dzieciństwa interesowała się grą na instrumencie, dzięki swojej matce, która z zawodu była muzykologiem. Cooper studiowała grę na fortepianie we wszystkich najważniejszych centrach muzyki klasycznej w Europie — w Wiedniu, Paryżu i Londynie. W 2007 roku otrzymała Order Imperium Brytyjskiego za swoją działalność w dziedzinie życia społeczno-kulturalnego. Angielska pianistka znana jest przede wszystkim ze swoich interpretacji utworów kompozytorów epoki romantyzmu. Jej wykonanie Melodii węgierskiej Schuberta uznawane jest za najlepsze na świecie.
Myra Hess
Myra Hess to angielska pianistka urodzona w 1890 roku. W wieku 12 lat zdołała uzyskać stypendium na prestiżowej Królewskiej Akademii Muzycznej. Jeszcze jako nastolatka, w 1907 roku, zadebiutowała publicznie. Hess wystąpiła wtedy ze znanym wówczas dyrygentem sir Thomasem Beechamem. Podczas wojny, w latach 40. była bardzo aktywna zawodowo. W tamtym okresie, ze względów bezpieczeństwa nie można było organizować dużych wydarzeń w przeznaczonych do tego salach koncertowych. Hess wpadła więc na pomysł, aby zorganizować serię koncertów w National Gallery w Londynie. Ostatecznie pianistka grała tam przez ponad 6 lat i łącznie dała ok. 150 występów.
Hania Rani
Hanna Raniszewska, występująca pod pseudonimem Hania Rani, to polska pianistka, wokalistka i kompozytorka. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina i od tamtego czasu wykonuje muzykę klasyczną, w którą wplata elementy z gatunku pop. W 2019 roku wydała ona pierwszą solową płytę, która została wyprodukowana przez brytyjską wytwórnię Gondwana Records. Hania Rani współpracuje z wieloma znanymi artystami, między innymi z wiolonczelistką Dobrawą Czocher. Gra również koncerty w całej Europie, gdzie jest przyjmowana z entuzjazmem. Krytycy i fani doceniają jej muzykę, która łączy w sobie elementy dwóch, pozornie przeciwnych sobie gatunków.
Helene Grimaud
Urodzona w 1969 roku francuska pianistka Helene Grimaud, rozpoczęła naukę gry na fortepianie, mając 9 lat. Studiowała w paryskim konserwatorium muzycznym, a w 1985 roku otrzymała nagrodę za swoją interpretację utworu Siergieja Rachmaninowa. Grimaud jest przede wszystkim interpretatorką, nie tworzy własnych kompozycji, ale odtwarza znane dzieła na swój sposób. Ciekawe jest, że pianistka jest synestetką, co oznacza, że potrafi odczuwać jedno doświadczenie dwoma zmysłami. W przypadku Grimaud przejawia się to „barwnym słyszeniem”, które sprawia, że zasłyszane dźwięki powodują wrażenie dostrzegania konkretnej barwy. Sama pianistka mówi, że umiejętność ta pozwala jej lepiej zapamiętywać nuty w poszczególnych utworach. Zdolność synestezji Grimaud odkryła u siebie w wieku 11 lat, kiedy wykonywała utwór Bacha, Preludium Fis-dur. Jej interpretacja kompozycji Brahmsa, wykonana w 2005 roku, wzbudziła zachwyt wśród krytyków i uważana jest za jedną z najlepszych w historii muzyki klasycznej.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ