6 najlepszych pianistów w historii

Ostatnio aktualizowane: 26.01.25

 

Coroczne konkursy, odbywające się w najważniejszych salach koncertowych na świecie, wyłaniają najlepszych pianistów spośród kilkudziesięciu kandydatów. Jednak wybitni pianiści to nie tylko współcześni artyści, ale także dawni twórcy, którzy ukształtowali muzykę klasyczną. W tym artykule przedstawiamy listę najlepszych pianistów w historii.

Ludwig van Beethoven

Jeden z najważniejszych wirtuozów fortepianu, Ludwig van Beethoven to prekursor romantyzmu w muzyce klasycznej. Urodził się w 1770 roku w Bonn i mając 4 lata zaczął przejawiać zdolności muzyczne. Beethoven zagrał swój pierwszy koncert w wieku siedmiu lat, a rodzina, widząc jego talent, starała się zdobyć dla niego najlepszy fortepian do ćwiczeń. Niemiecki pianista zapisał się w historii jako jedna z najwybitniejszych postaci w muzyce klasycznej i romantycznej. To on wyznaczył nowe kierunki rozwoju dziedziny sztuki, którą uprawiał. Beethoven był również wybitnym kompozytorem, w swoich utworach potrafił oddać nie tylko uczucia, ale przede wszystkim najważniejsze wartości, takie jak wolność, godność i szczęście. Jego kompozycje poruszały i na długo zapadały w pamięci publiczności. Pianista należał do tak zwanych klasyków wiedeńskich, grupy trzech wybitnych kompozytorów, w skład której wchodzą też Mozart i Haydn.

 

Ferenc Liszt

Ferenc Liszt to węgierski pianista, który stał się symbolem epoki romantyzmu w muzyce. Oprócz komponowania utworów zajmował się także filozofią, polityką i pisarstwem. Jako dziecko był niezwykle słaby i chorowity, jednak nie powstrzymało go to od ćwiczenia gry na fortepianie. Jako 9-latek zagrał swój pierwszy publiczny koncert, na którym obecny był Fryderyk Chopin. Talent Liszta zachwycił węgierskich arystokratów, którzy umożliwili mu wyjazd do Wiednia. Młody pianista zyskiwał coraz większą popularność i zapoznawał się z najważniejszymi osobistościami świata muzyki. W ciągu swojej długiej kariery Liszt stworzył poemat symfoniczny, nowy gatunek, który przedstawiał konkretną treść. Zwykle nie miał on określonej budowy, oparty był jedynie na wymogach fabuły, na której bazował. Podczas gry na fortepianie, węgierski muzyk lubił eksperymentować z techniką, w efekcie czego obalił znane dotychczas struktury tonalne.

Artur Rubinstein

Polski pianista żydowskiego pochodzenia, Artur Rubinstein to jeden z najwybitniejszych muzyków XX wieku. Urodził się w 1887 roku i przez 80 lat swojej kariery zagrał ponad 6000 koncertów na fortepianie. Rubinstein odtwarzał i interpretował przede wszystkim muzykę takich klasyków, jak Fryderyk Chopin, Franz Schubert, czy Johannes Brahms. Jego pierwsze wystąpienia publiczne miały miejsce, gdy miał on 7 lat. Pianista zagrał w Beethoven Saal w Berlinie w 1900 roku i był to przełomowy moment w jego karierze. Od tamtego czasu występował w wielu znanych salach koncertowych w Europie i Stanach Zjednoczonych. W czasie wojny mieszkał w USA, ale dotkliwie odczuł skutki niemieckich zbrodni, w wyniku których stracił niemal całą rodzinę. W proteście przeciwko dramatycznym wydarzeniom lat 40. nigdy nie wystąpił w ówczesnych RFN i NRD.

 

Siergiej Rachmaninow

Urodzony w 1873 roku Siergiej Rachmaninow to wybitny rosyjski pianista i kompozytor. Zdobył wykształcenie muzyczne w prestiżowych konserwatoriach w Petersburgu i Moskwie, gdzie poznał kompozytora Piotra Czajkowskiego. Stał się on dla Rachmaninowa mentorem i nauczycielem. Po śmierci Czajkowskiego rosyjski pianista napisał utwory ku jego pamięci i już do końca życia tworzył muzykę inspirowaną twórczością swojego mentora. Rachmaninow na początku swojej kariery doznawał wielu niepowodzeń, co odbijało się na jego zdrowiu psychicznym. Dopiero po 1900 roku pianista zaczął zdobywać coraz większą popularność, a jego utwory zyskały uznanie krytyków.

 

Leif Ove Andsnes

Leif Ove Andsnes to norweski pianista, który uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych muzyków klasycznych. Pobierał nauki w Konserwatorium w Bergen i jako 17-latek zadebiutował na scenie. W swojej karierze zdobył on wiele nagród, między innymi Gramophone Hall of Fame w 2013 roku. Andsnes otrzymał również honorowe doktoraty na prestiżowych uczelniach w Nowym Jorku i rodzinnym Bergen. Norweski pianista współpracuje obecnie ze znanymi orkiestrami światowych filharmonii. Za jego największe osiągnięcie krytycy uważają projekt zatytułowany „The Beethoven Journey”. Było to tournée, które trwało cztery sezony i objęło 27 krajów. Andsnes zagrał wtedy łącznie 230 koncertów, podczas których odtworzył najbardziej znane utworu Ludwiga van Beethovena. Pianista nagrywa również wiele płyt, w ciągu całej swojej kariery wydał ich ponad 30. Obecnie koncertuje i udziela lekcji gry na fortepianie.

Claudio Arrau

Chilijski pianista Claudio Arrau uznawany był za „cudowne dziecko”. W wieku 10 lat podjął naukę w Konserwatorium Sterna w Berlinie. Arrau ukończył je w 1918 roku i natychmiast rozpoczął koncertowanie w Europie. Jego kariera zaczęła się dynamicznie rozwijać i już po dwóch latach wrócił do rodzinnej Ameryki, gdzie zagrał koncerty w Chile i Argentynie. W historii muzyki Arrau zapisał się jako genialny interpretator utworów romantycznych, który wyróżniał się doskonałą techniką gry i płynnością przechodzenia w poszczególne frazy.

 

 

Dodaj komentarz

3 KOMENTARZ

Adam

19 stycznia, 2022 at 5:52 pm

A gdzie Szopen?

Odpowiadać
Anonim lol

22 stycznia, 2021 at 3:48 pm

Bardzo przydatne informację.

Odpowiadać
Marcin

23 stycznia, 2021 at 5:34 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół Muza i sprzęt

Odpowiadać