11 zespołów rockowych, które wyznaczają trendy kulturowe

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

Współczesna muzyka jest na tyle różnorodna, że każdy z nas szybko może znaleźć gatunek w pełni dostosowany do własnych preferencji. Mimo że obecnie bardzo dużą popularnością cieszy się pop, rap czy dance, wiele osób wciąż lubi słuchać zespołów rockowych, które są uznawane za legendarne. Poniżej prezentujemy znane rockowe grupy, które wciąż wyznaczają trendy kulturowe.

The Beatles

Pytając o najsłynniejsze zespoły rockowe, niemal na pewno usłyszymy o grupie The Beatles działającej w latach 1960 – 1970. W ciągu tej dekady John Lennon, George Harrison, Paul McCartney i Ringo Starr zdobyli dużą popularność na całym świecie, a ich utwory są dobrze znane nie tylko starszym, ale i młodym słuchaczom. The Beatles to grupa, która zwykle trafia na szczyt listy prezentującej zespoły rockowe wszech czasów. Dzięki niej zmieniło się postrzeganie muzyki popularnej i stała się ona jedną z dziedzin sztuki. Beatlesi to ikona brytyjskiej kultury, jak również kontrkultury lat 60. Zarówno w okresie swojej działalności, jak i później ten angielski zespół rockowy zdobył wiele prestiżowych nagród, w tym Oscara i dziewięć statuetek Grammy. W 1988 roku muzyków wprowadzono do Rock and Roll Hall of Fame, czyli muzeum rock and rolla i rocka. The Beatles to zespół rockowy, który łączył wiele różnych gatunków, w tym: Pop, rocka psychodelicznego, rocka symfonicznego oraz folk rocka. Grupa była dużą inspiracją dla różnych grup społecznych, miała też istotny wpływ na modę. To m.in. za sprawą muzyków z Liverpoolu zaczęliśmy nosić wąskie krawaty, golfy zestawione z marynarkami, kaszkiety czy nawet buty sztyblety. Co więcej, Beatlesi mieli istotny wpływ na przeniesienie koncertów z małych klubów na znacznie większe obiekty, w tym stadiony.

 

Queen

Queen to kolejny brytyjski zespół rockowy, który miał bardzo duży wpływ na współczesną kulturę, a także muzykę. Grupa została założona w Londynie w 1970 roku, a jej członkowie to: Brian May, Roger Taylor, John Deacon oraz nieżyjący już Freddie Mercury. Co prawda grupa prezentowała tak różnorodne brzmienie, że trudno przypisać ją do jednego gatunku muzycznego, jednak Queen trafia na każdą listę przedstawiającą zagraniczne legendarne zespoły rockowe. Muzycy pokazali, jak można połączyć ze sobą glam rock, dance rock, pop rock, art rock, hard rock i funk. Często zaskakiwali swoją kreatywnością i w utworach dobrze słyszalna była nie tylko perkusja czy gitara elektryczna, ale i syntezatory, co początkowo było sporym zaskoczeniem. Queen jako pierwszy znany rockowy zespół muzyczny odbył trasę koncertową w Ameryce Południowej, na występach w Argentynie i Brazylii pojawiło się ponad 500 000 fanów. Grupa miała istotny wpływ na kulturę, w szczególności w Wielkiej Brytanii. Charyzmatyczny wokalista Freddie Mercury stał się ikoną popkultury, wyróżniał się oryginalnym wizerunkiem scenicznym. W jego przypadku istotne znaczenie ma też nieheteronormatywna tożsamość. Kiedy artysta zmarł w 1991 roku na zapalenie płuc spowodowane osłabieniem odporności wywołanym AIDS, zaczęto głośniej mówić o tej chorobie. To m.in. dzięki niemu nastroje społeczne względem HIV i AIDS zmieniły się na przestrzeni lat. Uważa się też, że gdyby nie Queen, inne znane zespoły rockowe być może nie stworzyłyby swoich największych przebojów. Ta brytyjska grupa pokazała, jak można odważnie łączyć ze sobą różne style i eksperymentować z muzyką.

The Doors

Amerykański zespół rockowy The Doors, który działał w latach 1965 – 1972, stał się znany za sprawą nowatorskich, muzyczno-repertuarowych eksperymentów. Wokalista grupy, nieżyjący już Jim Morrison, został uznany za jednego z najbardziej wpływowych artystów rockowych XX wieku. Zespół umiejętnie łączył różne gatunki muzyczne, w utworach słychać inspiracje rockowe, bluesowe, a nawet jazzowe. Podczas nagrywania utworów muzycy wykorzystywali oryginalne pomysły i grali na instrumentach w nietypowy sposób, m.in. elektronicznie zniekształcali dźwięki organów. The Doors to jeden z najwybitniejszych zespołów grających amerykańskiego psychodelicznego rocka. Mimo że Jim Morrison wzbudzał sporo kontrowersji i miał na swoim koncie wiele skandali, do tej pory jest uznawany za wyjątkowego artystę. To bardzo zbuntowana ikona w kulturze popularnej, która inspirowała i wciąż inspiruje młodych ludzi. Grupa The Doors chciała zmienić muzykę rockową i wynieść ją na wyższy poziom, aby była traktowana jako wyrafinowana sztuka, która ma moc wprowadzania społecznych i politycznych zmian. Według J. Morrisona koncerty jego zespołu były bachanaliami, podczas których nie obowiązywały żadne podziały społeczne i zwyczaje.

 

Sabaton

Sabaton to szwedzki zespół rockowy, a właściwie wykonujący muzykę z pogranicza heavy metalu i power metalu, który jest bardzo popularny w Europie, w szczególności w Polsce. Został on założony w 1999 roku, wydał 8 albumów studyjnych, a w tekstach piosenek skupia się na tematyce wojennej. Wiele osób uważa, że to za sprawą grupy Sabaton możliwe jest lepsze poznanie historii konfliktów zbrojnych. W swoich utworach muzycy przekazują informacje na temat wojny w Wietnamie, Iraku, ataków bombowych na Nagasaki i Hiroszimę czy I wojny światowej. Jednym z najbardziej popularnych jest ten zatytułowany ’40:1′, który opisuje heroiczną walkę polskich sił zbrojnych w rejonie Wizny w 1939 roku (bitwa ta często określana jest mianem Polskich Termopil). Sabaton nagrał również utwór poświęcony powstaniu warszawskiemu (‘Uprising’) i polskiej husarii, która brała udział w bitwie pod Wiedniem (‘Winged Hussars’). To bardzo popularna grupa wśród Polaków wybierających zagraniczne zespoły rockowe i heavy metalowe. Tworzona przez nią muzyka została doceniona nie tylko przez fanów na całym świecie, ale i ważne instytucje oraz krajowe rządy.

U2

Najlepsze zespoły rockowe to nie tylko Queen czy The Doors, ale i U2. Założona w Dublinie w 1976 roku grupa szybko stała się popularna, głównie za sprawą niepowtarzalnego głosu wokalisty, Bono. Fani docenili U2 również za oryginalny gitarowy styl oraz pełne emocji i jednocześnie melodyjne utwory. W 2005 roku ten irlandzki zespół rockowy wprowadzono do Rock and Roll Hall of Fame, ponadto ma na swoim koncie 22 nagrody Grammy (żadna inna grupa muzyczna nie zdołała zdobyć ich więcej). Jego członkowie przekonują, że ich misją jest ulepszanie świata poprzez muzykę, a także swoje wpływy. Bardzo często piosenki U2 poruszają istotne tematy, w tym: Kwestie wiary, prawa człowieka i sprawiedliwość społeczną. Na szczególną uwagę zasługują działania prowadzone przez wokalistę grupy, Bono. Razem z żoną stworzył on markę odzieżową, której celem jest promowanie pozytywnych wzorców poprzez swoje stosunki handlowe z Afryką. Artysta angażuje się w sprawy społeczne i polityczne, został wyróżniony francuskim Orderem Legii Honorowej, Orderem Sztuki i Literatury, a w 2005 roku magazyn ‘Time’ ogłosił go człowiekiem roku.

 

Omega

Węgierski zespół rockowy Omega, który powstał w 1962 roku, miał bardzo duży wpływ na kulturę, zwłaszcza w swojej ojczyźnie. Grupa wydała ponad 20 albumów zarówno w języku węgierskim, jak i angielskim. Jej największym, międzynarodowym hitem jest piosenka ‘Dziewczyna o perłowych włosach’ (‘Gyöngyhajú lány’), która doczekała się wielu coverów, jej fragmenty wykorzystywali tacy artyści jak Frank Schöbel, Scorpions czy Kanye West. Zespół Omega koncertował w Polsce, RFN i NRD, Szwecji, Hiszpanii, Finlandii i innych europejskich krajach. W latach 70. stał się on jedną z najbardziej popularnych grup z tzw. bloku wschodniego. Co ciekawe, zespół wielokrotnie musiał mierzyć się z trudnościami w wydawaniu swoich utworów. Często był blokowany przez komunistyczną cenzurę, według której teksty nie odpowiadały określonej koncepcji. Mimo to Omega nagrywała kolejne płyty, promowała węgierską kulturę i dodawała otuchy mieszkańcom innych państw komunistycznych.

Nirvana

Niektóre stare zespoły rockowe stały się na tyle znane, że grono ich fanów wciąż się poszerza, nawet jeśli zakończyły swoją działalność. Przykładem jest grupa Nirvana grająca rocka alternatywnego i grunge. Zdobyła ona popularność po wydaniu drugiego studyjnego albumu, ‘Nevermind’, a także promującego go singla ‘Smells Like Teen Spirit’. Zespół stał się prekursorem muzyki grunge, to m.in. za jego sprawą szeroko pojmowany rock zaczął częściej pojawiać się na antenie stacji radiowych. Nirvana miała bardzo duży wpływ na współczesną kulturę rock and rolla, a wokalista i gitarzysta Kurt Cobain stał się prawdziwą ikoną. Media uznawały go za ‘rzecznika pokolenia’, pokazywał buntowniczy charakter, a teksty jego piosenek dla wielu osób wciąż są aktualne. Nagrane przez Nirvanę utwory dotykały takich tematów jak np. napaść na tle seksualnym. Kurt Cobain wspierał ruch Riot Grrrl, który skupia się na kwestiach przemocy domowej, gwałtów czy patriarchatu i świadomie wykorzystywał swoją sławę, aby wypowiadać się na takie tematy jak dyskryminacja społeczności LBGTQ czy rasizm.

 

Aerosmith

Niektóre zespoły rockowe uznaje się za legendarne, ponieważ gdyby nie one, współczesna muzyka prawdopodobnie brzmiałaby zupełnie inaczej. Dotyczy to m.in. amerykańskiej grupy Aerosmith ze Stevenem Tylerem na czele. Miała ona bardzo duży wpływ na kolejne generacje hard rockowych i heavy metalowych zespołów jak: Guns N’ Roses, Metallica, Ratt czy Skid Row. Fanami Aerosmith byli także członkowie grupy Nirvana, Stone Temple Pilots i Pearl Jam. To zespół, który odegrał dużą rolę w kształtowaniu amerykańskiej kultury popularnej. Muzycy nie bali się eksperymentów i połączeń uznawanych za kontrowersyjne. Mają oni na swoim koncie współpracę z Eminemem, Run-DMC, Britney Spears i Mary J. Blige. To również jeden z zespołów, który sprzedał najwięcej płyt w historii. Ponadto zdobył on nagrody za pionierskie, konceptualne teledyski, jego utwory można usłyszeć również w grach komputerowych.

The Rolling Stones

Mówiąc o zespołach, które wpłynęły na kulturę, nie można zapomnieć o grupie The Rolling Stones, założonej w 1962 roku w Londynie. Wypełniała ona po brzegi największe stadiony na świecie i sprzedała ok. 250 milionów egzemplarzy płyt. Muzycy zaczynali swoją karierę od tworzenia utworów bluesowych, ale z czasem zaczęli interesować się innymi gatunkami, w tym hard rockiem, psychodelicznym rockiem oraz rock and rollem. The Rolling Stones to zespół, któremu nigdy nie brakowało pewności siebie. Wokalista Mick Jagger wyróżniał się na scenie oryginalnymi kostiumami, takimi jak cekinowy kombinezon czy strój przypominający sukienkę. O artystach wciąż mówi się, że byli oryginalnymi buntownikami rock and rolla. Już od samego początku cieszyli się popularnością w Stanach Zjednoczonych i w dużym stopniu to oni ukształtowali amerykańską kulturę. Grupa wprowadzała muzyczne innowacje, była mistrzem występów na żywo za sprawą ciekawych aranżacji, a fascynacja muzyków mroczną sztuką wpłynęła na rozwój heavy metalu. Wpływy The Rolling Stones można dostrzec w muzyce tworzonej przez najpopularniejsze zespoły rockowe ostatnich lat, przykładowo White Stripes.

 

Maanam

Maanam z wokalistką Korą to polski zespół rockowy, który jest jest uznawany za prawdziwą muzyczną ikonę. Prowadził swoją działalność w latach 1975 – 2008, wydał 11 albumów studyjnych, a dodatkowo z jego udziałem nakręcono kilka filmów. Szczególnie dużą popularnością grupa cieszyła się w latach 80. Kora stała się wówczas symbolem silnej, niezależnej i prawdziwie wolnej kobiety, a Maanam zachwycał pełnymi emocji utworami. Kiedy czasy komunizmu w Polsce dobiegły końca, zespół stał się rozpoznawalny na Zachodzie, koncertował w wielu krajach i sprzedawał tam swoje płyty. Mimo że Kora zmarła kilka lat temu, wciąż jest obecna w polskiej kulturze. Wokalistka miała silną osobowość i potrafiła wywierać wpływ na życie społeczne. Nie bała się angażować w dyskusje na temat aborcji, legalizacji marihuany i molestowania seksualnego. Maanam to zespół, który często przełamywał bariery środowiskowe i trafiał do fanów za pomocą tekstów, które rozumieli wszyscy.

Perfect

Podobnie jak Maanam czy Lady Pank, Perfect to zespół traktowany jako cichy bohater czasów komunizmu w Polsce. Powstał on w 1980 roku i początkowo koncertował głównie w warszawskich lokalach rozrywkowych oraz polonijnych ośrodkach w Stanach Zjednoczonych. Jednak kiedy wokalistą został Grzegorz Markowski, kariera grupy zaczęła rozwijać się intensywniej. Fani pokochali Perfect przede wszystkim za odważne teksty mówiące o ponad pokoleniowych problemach. Muzycy nie bali się poruszać tematyki stanu wojennego, a takie utwory jak ‘Chcemy być sobą’ były manifestacją przeciwko ówczesnej władzy. Zespół wielokrotnie nawiązywał do aktualnej sytuacji w kraju i nie bał się wyrażania krytycznych opinii. Jak przyznaje Grzegorz Markowski, koncerty Perfectu w latach 80. nie były jedynie muzycznymi wydarzeniami, ale przede wszystkim spektaklami wolności.

 

 

Dodaj komentarz

10 KOMENTARZ

Flex

May 26, 2023 at 12:10 pm

Fajny artykuł ale brakuje Metalliki 😭

Odpowiadać
Zespół MiS

June 30, 2023 at 11:53 am

Dzień dobry,

Bardzo dziękujemy za trafne spostrzeżenie. Postaramy się uzupełnić naszą stronę o brakujące rytmy.

Pozdrawiamy,
Zespół MzaiSprzet.com

Odpowiadać
Lidia

June 5, 2022 at 11:16 am

No a gdzie Guns’n’Roses?

Odpowiadać
Zespół MiS

June 17, 2022 at 2:25 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół MuzaiSprzet

Odpowiadać
Paweł

January 17, 2022 at 7:36 pm

A gdzie Pink Floyd?
Jakieś zacofane manamy a inżynierów brzmieniowych Floydów nie dali na listę…

Odpowiadać
Ewelina

May 27, 2022 at 10:03 pm

Dołóżmy również Scorpions, Led Zeppelin
I wiele wiele innych zespołów

Odpowiadać
Ian

January 7, 2022 at 8:54 am

Sabaton na tej liście to jakiś żart..

Odpowiadać
Mirosław

December 18, 2021 at 9:34 am

Przepraszam a gdzie Led Zeppelin ???

Odpowiadać
Ewelina

May 27, 2022 at 10:05 pm

Również brakuje breakout, Tadeusz Nalepa, Kult, IRA, Hey, Republika, UFO, Dżem, Aya RL

Odpowiadać
Zespół MiS

June 17, 2022 at 2:25 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół MuzaISprzęt.com

Odpowiadać