Top 15 piosenek Disneya

Ostatnio aktualizowane: 18.05.24

 

Niektóre piosenki z bajek Disneya są znane niemal wszystkim. Istnieją utwory, które potrafi zanucić prawie każdy. Popularność danych piosenek w większości przypadków zależy od tego, jak przyjęła się konkretna produkcja filmowa. Chcesz przypomnieć sobie o najważniejszych utworach? Może planujesz stworzyć listę z najlepszymi piosenkami z bajek i potrzebujesz inspiracji? Oto popularne piosenki Disneya.

 

Kraina Lodu – Mam tę moc

Kraina Lodu to jeden z najbardziej popularnych filmów animowanych ubiegłych lat, który zdobył wielu widzów i osiągnął spektakularny sukces finansowy. Opowiada on historię Elsy i Anny, córek króla Arendelle. Piosenka Mam tę moc, w oryginalnej angielskiej wersji nosi tytuł Let it go. To popowa ballada napisana przez Kristen Anderson-Lopez i Roberta Lopeza. Piosenkę Let it go śpiewa w oryginalne Idina Menzel, która w filmie podkładała głos Elsie. W polskiej wersji piosenkę wykonuje Katarzyna Łaska. 

 

Pocahontas – Kolorowy wiatr

Pocahontas to jedna z tych bajek, którą widział chyba każdy. Ten amerykański film animowany miał swoją premierę w 1995 roku. Piosenka promującą tę produkcję nosi tytuł Color of The Wind. Jest ona śpiewana w filmie przez Judy Kuhn. W oryginale utwór ten wykonuje Vanessa Williams. W polskiej wersji językowej piosenka nosi tytuł Kolorowy wiatr i jest śpiewana przez jedną z najbardziej znanych piosenkarek naszej rodzimej sceny, czyli Edytę Górniak. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że utwór Color of The Wind zdobył Oscara w kategorii najlepsza piosenka oryginalna.

Król Lew – Krąg życia

Muzyka Disneya jest piękna i nawet piosenki sprzed wielu, wielu lat żyją w świadomości odbiorców. Tak jest m.in. z soundtrackiem z bajki Król Lew. Pierwsza część tego filmu animowanego powstała w 1994 roku. Jedną z najbardziej znanych piosenek z bajki jest Krąg życia śpiewany przez Beatę Bednarz. Utwór wykonywała też Joanna Dark. Krąg życia to dla wielu osób piosenka, która pozwala przenieść się myślami do czasów dzieciństwa. 

 

Król Lew – Hakuna Matata

Jakie jeszcze piosenki Disneya po polsku zdobyły ogromną popularność? Na takiej liście nie może na pewno zabraknąć kolejnego utworu ze wspomnianej wcześniej bajki o Królu Lwie. Mowa oczywiście o piosence Hakuna Matata śpiewanej przez Timona i Pumbę, która podbiła serca widzów. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że hakuna matata to popularne powiedzenie wśród mieszkańców państw Afryki Środkowej i Wschodniej. Słowa te pochodzą z języka Suahili i oznaczają nie martw się.

 

Zwierzogród – Nie bój się chcieć

Zwierzogród to film animowany opowiadający o metropolii zamieszkiwanej tylko przez zwierzęta. Historia rozpoczyna się od tego, jak do miasta przyjeżdża Judy Hops, ambitna postać, pierwszy królik-policjant. Judy, choć pełna ambicji i marzeń, boleśnie przekonuje się o tym, że bycie pierwszą wcale nie jest proste. Młoda policjantka mimo wszystko się nie poddaje i stara się udowodnić swoją wartość. Jej uczucia i nastawienie do życia świetnie oddaje piosenka Nie bój się chcieć, zaśpiewana w polskiej wersji przez Paulinę Przybysz. Ten utwór udowadnia, że muzyka z bajek Disneya niesie za sobą olbrzymią wartość.

Herkules – Ani słowa, sio

Typując najlepsze piosenki Disneya, nie mogliśmy nie wspomnieć o tytule Ani słowa, sio, czyli utworze pochodzącym z bajki Herkules. Piosenka jest śpiewana przez Natalię Kukulską, w oryginale jej tytuł brzmi I won’t say I’m in love i stanowi opowieść o miłości głównej bohaterki do herosa. Herkules to film animowany z 1997 roku, który, jak łatwo domyślić się po nazwie, opowiada historię mitycznego herosa, syna Zeusa i Hery. Ścieżka dźwiękowa z filmu została wydana w 1997 roku, a utwór Go the Distance, również znany z tej bajki, otrzymał nominację do Złotego Globu i Oscara.

 

Zaplątani – Kiedy jesteś tu

Kiedy jesteś tu to utwór, którego tytuł w oryginale brzmi I See the Light. W bajce jest śpiewany przez Roszpunkę i Juliana (Mandy Moore i Zachary Levi). Polską wersję o tytule Kiedy jesteś tu, śpiewa Katarzyna Popowska i Maciej Stuhr. Film animowany Zaplątani jest inspirowany baśnią braci Grimm i opowiada o dziewczynie, która została zamknięta w wieży. 

 

Merida Waleczna – Chwytam wiatr

Merida Waleczna to pełnometrażowy film animowany wyprodukowany we współpracy dwóch popularnych wytwórni – Disney i Pixar. Opowiada on o tytułowej księżniczce Meridzie, która jest córką królowej Elinor i króla Fergusa. Akcja bajki toczy się w Szkocji. Co warto wiedzieć, ten film animowany otrzymał Oscara i Złotego Globa. Jedną z popularnych piosenek tej produkcji jest Chwytam wiatr, którą śpiewa Anita Lipnicka.

Piękna i Bestia – Piękna i Bestia

Kochasz piosenki księżniczek Disneya? Z pewnością na Twojej liście jest utwór pochodzący z bajki Piękna i Bestia o tym samym tytule. Jest on śpiewany w polskiej wersji przez Ewę Konstancję Bułhak. Soundtrack tej bajki jest okazały, poza tytułowym utworem jest sporo innych pięknych piosenek. Widzom i słuchaczom w ostatnim czasie do gustu przypadła też piosenka z wersji filmowe Pięknej i Bestii śpiewana przez dwie amerykańskie gwiazdy – Arianę Grandę i Johna Legenda.

 

Toy Story – Ty druha we mnie masz

W niejednej produkcji udowodniono, że piosenki z filmów Disneya niosą za sobą ogromną wartość. Tak jest choćby w utworze Ty druha we mnie masz pojawiającym się w filmie animowanym Toy Story. Piosenka śpiewana przez Stanisława Sojkę opowiada o niesamowitej relacji, przyjaźni i oddaniu. W ramach ciekawostki warto wiedzieć, że Toy Story to pierwszy film pełnometrażowy, który w całości zrealizowano przy wykorzystaniu techniki komputerowej. Bajka ta miała swoją premierę w 1995 roku.

 

Mój brat niedźwiedź – Duchy tych, co mieszkali tu

Wiele osób uważa, że bajka Mój brat niedźwiedź jest jedną z najbardziej wzruszających i jednocześnie pouczających. Podczas jej oglądania, trudno nie uronić choć jednej łzy. Ten film animowany w 2004 roku otrzymał Oscara. W polskiej wersji językowej jednym z najbardziej popularnych utworów z bajki jest ten śpiewany przez Kayah, o tytule Duchy tych, co mieszkali tu. W oryginalne utwór ten śpiewa Tina Turner, a jego tytuł brzmi Great Spirits.

Mała syrenka – Na morza dnie

Bajka Mała syrenka często kojarzona jest z piosenką Na morza dnie śpiewaną przez kraba Sebastiana. Utwór wykonuje Emilian Kamiński. Mała syrenka to film animowany pochodzący z 1989 roku. Nawiązuje on do znanej baśni Hansa Christiana Andersena o tym samym tytule. 

 

Księga Dżungli – Pod łapą masz

Księga Dżungli to bajka opowiadająca historię chłopca imieniem Mowgli, który został przygarnięty przez wilczą rodzinę. W tym filmie animowanym przedstawione są jego niesamowite przygody. Muzykę do tej bajki skomponował John Debney, utytułowany muzyk, który za ścieżkę dźwiękową do innego filmu (Pasja) otrzymał nominację do Oscara. W polskiej wersji szczególną popularność zdobyła piosenka Pod łapą masz, wykonywana przez Jana Prochyrę i Roberta Terechowicza-Schmidta. Utwór, najprościej mówiąc, opowiada o szczęściu i zachęca do tego, aby myśleć dobrze o życiu i doceniać to, co w nim jest.

 

Aladyn – Wspaniały świat

Jakie jeszcze bajki Disneya po polsku słyną z pięknych utworów? Z pewnością wiele osób w odpowiedzi na to pytanie wskazałoby Aladyna i piosenkę Wspaniały świat. Napawa ona optymizmem i słuchając jej, nietrudno uwierzyć w to, że wyśpiewane słowa są prawdą. Aladyn to bajka inspirowania Księgą tysiąca i jednej nocy. Premiera filmu animowanego miała miejsce w 1992 roku. W 2019 roku w kinach pojawiła się filmowa wersja bajki z udziałem aktorów. Znaną piosenkę Wspaniały świat wykonują: Natalia Piotrowska i Marcin Franc.

Zakochany Kundel – Byle kto

Zakochany Kundel to stary film animowany z 1955 roku. Mimo upływu wielu lat od jego produkcji nadal cieszy się popularnością i jest oglądany nie tylko przez dzieci. Jednym z ważniejszych utworów z tej bajki jest Byle kto. Piosenka ta śpiewana jest w bajce przez suczkę Peg. Utwór wykonuje Ludmiła Jakubczak i Joanna Wizmur.

Mamy nadzieję, że w tym artykule znalazłeś utwory, które lubisz. Możliwe, że szukasz muzycznych inspiracji i w tym tekście poznałeś nieznane Tobie dotąd piosenki Disneya. Chwyty poszczególnych piosenek, które chciałbyś zagrać np. na ukulele czy gitarze prawdopodobnie bez trudu znajdziesz w Internecie. Ścieżki dźwiękowe z filmów animowanych są dostępne w serwisach streamingowych. Utwory są też wydawane na płytach. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ