Instrumenty, na których można łatwo nauczyć się grać

Ostatnio aktualizowane: 25.04.24

 

Wiele osób na pewno nie raz pomyślało o tym, aby nauczyć się gry na ciekawym instrumencie. Niektórzy od razu sięgają po gitarę lub keyboard, ponieważ uważają, że ze względu na popularność łatwo się na nich gra. Niestety, w praktyce gra na gitarze czy keyboardzie wymaga większych umiejętności. Po jakie instrumenty mogą sięgnąć osoby początkujące? 

 

Dzwonki 

Dzwonki to instrument kojarzący się wielu osobom z okresem dzieciństwa. W przedszkolu na lekcjach rytmiki dzieci uczą gry właśnie na dzwonkach. Dostępne są dwa rodzaje dzwonków. Chromatyczne, na których można zagrać obniżone lub o pół tonu podwyższone dźwięki, lub diatoniczne, oparte na jednej skali. Wyglądem przypominają niewielki ksylofon, jednak zamiast drewnianych płytek mają płytki wykonane z metalu. Uderza się w nie plastikowym lub drewnianym młoteczkiem. Jest to instrument muzyczny należący do idiofonów. 

Osoby dopiero zaczynające przygodę z muzyką będą miały dobrą okazję, aby poznać różnice między różnymi dźwiękami, opanować rytm, a także sprawdzić swoją kreatywność. 

Ukulele 

Ukulele to jeden z najlepszych instrumentów do nauki gry. Dobrym wyborem dla osób początkujących będzie model sopranowy, polecany zwłaszcza kobietom, które mają niewielkie dłonie. Dźwięk wydobywający się z tego instrumentu ma ciepłą barwę, przyjemną dla ucha. Większy model, tzw. koncertowy, polecamy osobom mającym większe dłonie i grubsze palce. Charakteryzuje się znacznie wydłużonym dźwiękiem i może być wygodniejszy w trzymaniu. Dostępne są również wersje basowe, które zdecydowanie różnią się od tradycyjnego dźwięku wydobywającego się z instrumentu. Mini uke, zwane także sopranissimo, służy bardziej do zabawy niż gry, jednak jest to dobra opcja, aby zachęcić dziecko do bliższego kontaktu z muzyką. 

Równie ciekawą propozycją dla osoby początkującej jest ukulele tenorowe, które jest odpowiednie dla muzyków o większych dłoniach i dłuższych palcach. Większa przestrzeń pomiędzy progami zapewnia odpowiedni komfort podczas grania. Największy instrument to ukulele barytonowe, które ma charakterystyczne i bardzo ładne brzmienie, zbliżone do brzmienia wydobywającego się z gitary. Decydując się na zakup instrumentu, warto zastanowić się nad wyborem materiału. Na rynku są najczęściej spotykane ukulele wykonane z litego drewna oraz ze sklejki. Model wykonany ze sklejki jest tańszy i dobrze sprawdzi się podczas plenerowych wycieczek oraz ognisk. Ukulele z drewna ma trochę inne brzmienie, które zmienia się wraz z częstotliwością grania. Decydując się na model wykonany z drewna, należy zwrócić uwagę na jego gatunek. Najlepsze są: mahoń, świerk oraz koa.  

Darbuka 

Darbuka, zwana inaczej goblet drum, dumbek oraz durbakee, to instrument mający korzenie w rejonach Bliskiego Wschodu. Jest to bęben kielichowy, z którego poprzez uderzenia obiema dłońmi wydobywa się ciekawy i charakterystyczny dźwięk. Początkowo korpus instrumentu wykonany był z ceramiki, która była bardzo ciężka i mało mobilna. Naciąg wykonany był ze skóry koziej lub rybiej. Obecnie do produkcji korpusu darbuki wykorzystuje się mosiądz lub aluminium, a membrana wykonana jest z materiałów syntetycznych. Dostępne są dwa rodzaje instrumentu: modele tureckie, mające zewnętrzny system strojenia, oraz w stylu egipskim, mające zaokrąglone brzegi. W czasie gry muzyk trzyma obiema rękami bębenek pod pachą w pozycji poziomej. Dla ułatwienia opiera go o biodro. Aby było wygodniej, darbuka ma kształt klepsydry lub kielicha. Znacznie mniej popularny jest sposób trzymania darbuki między nogami. 

Grając na tym donośnie brzmiącym instrumencie można otrzymać trzy podstawowe dźwięki: dum, tek i ka. Pierwszy dźwięk wydobywa się po uderzeniu prawą ręką w środek membrany. Dźwięk “tek” wydobywany jest poprzez szybkie uderzenie ręką w brzeg membrany. “Ka” jest dźwiękiem bardzo zbliżonym do “tek”, jednak można go usłyszeć po uderzeniu lewą ręką na samym skraju membrany. Dźwięk instrumentu jest bardzo specyficzny, ma szkliste brzmienie, które może być lekko metaliczne.

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ