6 łatwych piosenek na ukulele

Ostatnio aktualizowane: 08.10.24

 

Ukulele, czyli mniejsza wersja gitary, wyróżnia się bardzo ciekawym brzmieniem. Wiele osób uważa, że na tego typu instrumencie można zagrać dowolną piosenkę i jest w tym dużo prawdy. Jednak nie wszystkie utwory są równie łatwe, niektóre oparte są na bardzo dużej ilości akordów, co może być problemem dla początkujących muzyków. Postanowiliśmy więc przygotować zestawienie piosenek, których zagranie nie sprawi dużego problemu nawet osobom bez doświadczenia.

Morskie opowieści

Morskie opowieści, czyli The Drunken Sailor, to prawdopodobnie najpopularniejsza pieśń szantowa. Początkowo wykonywali ją marynarze Brytyjskiej Marynarki Wojennej, a z czasem stała się na tyle znana, że zaczęły grać ją szantowe zespoły z całego świata. Piosenka doczekała się także polskiej wersji, a za napisanie zwrotek w naszym języku odpowiada Jan Kasprowy. Może to być zaskakujące, ale obecnie na polskie Morskie Opowieści składa się ok. 500 różnych zwrotek napisanych przez anonimowych autorów. Piosenka jest bardzo chętnie śpiewana nie tylko przez zespoły szantowe, ale i np. wodne drużyny harcerskie. Pierwsze osiem zwrotek napisanych przez Jana Kasprowego przedstawia w żartobliwy sposób rozmowę nietrzeźwych marynarzy wspominających zabawne historie ze swojego życia. Później dodawano do nich opowieści o życiu osób pasjonujących się żeglarstwem, pojawiały się także nawiązania do aktualnych wydarzeń politycznych. Jak zagrać Morskie Opowieści na ukulele? Nie jest to trudne, gdyż wystarczy opanować dwa akordy: d i C. Rozkładają się one przez cały utwór w równym tempie w następujący sposób: d d d d, C C C C, d d d, CC i d d.

Twist & Shout – The Beatles

Twish & Shout to piosenka, której autorami są Phil Medley oraz Bert Berns. Jej pierwszym wykonawcą był bluesowy zespół The Top Notes, pochodzący ze Stanów Zjednoczonych (została nagrana i opublikowana w 1961 roku). Niemniej jednak utwór stał się popularny głównie za sprawą brytyjskiej grupy The Beatles. Zaśpiewał go John Lennon, jego zachrypnięty głos zapewnił piosence wyjątkowe brzmienie. Ciekawostką jest, że zespół nagrywał swoją wersję ok. 70 razy. Znalazła się ona na płycie zatytułowanej Please Please Me, wydanej w 1962 roku. Twish & Shout to utwór, który grany na ukulele opiera się na 4 akordach: G7, C, F oraz G. Kolejność jest taka sama zarówno w zwrotkach, jak i w refrenie.

 

Old MacDonald Had a Farm

Amerykańska rymowanka Old MacDonald Had a Farm stała się znaną niemal na całym świecie piosenką nawiązującą do folku i country. Opowiada ona o farmerze o nazwisku MacDonald oraz zwierzętach, które hodował na swoim gospodarstwie. Utwór napisano w 1917 roku, jego autor nie jest znany. Co prawda wersji piosenki jest wiele, ale w tej najbardziej popularnej tekst daje możliwość wstawienia dowolnych nazw zwierząt. Rymowanka została przetłumaczona na różne języki, m.in. chiński, duński, polski, malajski, perski, serbski, turecki i szwedzki. Własną wersję piosenki nagrało już wielu artystów, w tym Frank Sinatra, Nat King Cole, Elvis Presley czy Ella Fitzgerald. Jest ona oparta na 3 akordach, czyli: G, C oraz D7.

 

I just called to say I love you – Stevie Wonder

I just called to say I love you to jedna z najbardziej znanych ballad o miłości, którą napisał, wyprodukował i wykonał Stevie Wonder. Mimo że nagrano ją kilkadziesiąt lat temu, w 1984 roku, wciąż jest najlepiej sprzedającym się singlem artysty. Piosenka otrzymała Złotego Globa oraz Oscara w kategorii najlepsza piosenka (był to soundtrack do amerykańskiej komedii romantycznej Kobieta w czerwieni). Jak zagrać utwór na ukulele? Wystarczy opanować 5 akordów: C-dur, D-moll, A-dur, G-dur oraz A-moll.

Przybieżeli do Betlejem Pasterze

Dobre ukulele mające ładne brzmienie nadaje się nie tylko do grania piosenek country, folkowych, reggae czy rockowych. Można je wykorzystać także jako akompaniament do dobrze znanych polskich kolęd, takich jak Przybieżeli do Betlejem Pasterze. Co prawda nie znamy dokładnej daty jej powstawania, jednak wiele źródeł podaje, że był to XVII wiek. Pierwotna wersja kolędy różni się od tej współczesnej, ponieważ przez lata ulegała wielu zmianom. Dotyczy to nie tylko samych słów, ale i melodii. Kolęda, którą obecnie śpiewamy podczas Bożego Narodzenia, pojawiła się w drugiej połowie XIX wieku. Akordy, na których się opiera, to: C, F, G i G7.

 

I Want to Break Free – Queen

Osoby z większym doświadczeniem z łatwością nauczą się grać na ukulele takie przeboje jak  “I Want to Break Free”. To utwór brytyjskiego zespołu Queen, który nagrano w 1983 roku. Znalazł się on na płycie “The Works” wydanej rok później. Piosenka jest uznawana za hymn walki z uciskiem, zyskała dużą popularność nie tylko w Europie, ale i Ameryce Południowej. Wyjątkiem jest Ameryka Północna, co wynikało głównie ze wzbudzającego kontrowersje teledysku (członkowie zespołu założyli damskie ubrania i przypominali bohaterów telenoweli). Żeby zagrać “I Want to Break Free”, należy nauczyć się następujących akordów: C, F, G, A-moll, D oraz Dsus4.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ