3 najbardziej znanych graczy na ukulele

Ostatnio aktualizowane: 20.04.24

 

Ukulele to niewielki instrument, który powstał na Hawajach w latach 80. XIX wieku. Tradycyjnie ukulele wykonywane były z drzewa koa, występującego na Hawajach. Najdroższe instrumenty, używane przez profesjonalistów obecnie wykonuje się z twardego drewna, takiego jak mahoń. Warto dowiedzieć się, jaki rodzaj ukulele jest najczęściej wybierany przez artystów. Które nazwiska są najbardziej znane wśród muzyków? 

 

Israel „Iz” Kamakawiwoʻole

Israel Kamakawiwoʻole urodził się 20 maja 1959 roku w Honolulu, stolicy Hawajów. Był piosenkarzem i autorem tekstów. Stał się popularny po wydaniu albumu “Facing Future” w 1993 roku. To na tym albumie znalazły się znane piosenki, takie jak “Somewhere Over the Rainbow” oraz “What a Wonderful World”. Utwory zostały użyte w wielu znanych serialach (Glee, Ostry dyżur, Dowody zbrodni) oraz filmach (50 pierwszych randek, Listy do M., Joe Black). Artysta był nie tylko piosenkarzem i twórcą tekstów, ale także działaczem na rzecz suwerenności. Israel Kamakawiwoʻole od wczesnego dzieciństwa był związany z muzyką. Pierwszy kontakt z muzyką miał w wieku 11 lat, kiedy to wygrywał krótkie kawałki wraz ze starszym bratem. W czasie studiów na Uniwersytecie Hawajskim w Hilo Israel poznał Sama Graya, Louisa Kauakahi oraz Jerome Koko. Wraz z nimi i bratem Skippim stworzyli zespół The Mākaha Sons of Ni’ihau. Utwory wykonywane przez artystów zostały wydane na pięciu albumach. Pierwszy z nich powstał w 1976 roku i był zatytułowany “No Kristo”. Kolejne albumy to “Kahea O Keale”, “Keala”, “Makaha Sons z Niʻihau” oraz “Mahalo Ke Akua”. W 1982 roku artysta poślubił miłość swojego życia Marlene, a rok później urodziła się ich córka Ceslianne. Pierwszy solowy album pt.”Ka ʻAnoʻi” wydał w 1990 roku. Kamakawiwoʻole przez całe życie cierpiał z powodu nadmiernej otyłości. W pewnym momencie życia jego waga osiągnęła 343 kg przy wzroście 188 cm. Z powodu nadwagi był kilkakrotnie hospitalizowany, miał problemy z oddychaniem oraz krążeniem. Przez liczne problemy zdrowotne zmarł w szpitalu Queen’s Medical Center 26 czerwca 1997 roku w wieku 38 lat. W dniu pogrzebu flagę opuszczono do połowy masztu, a trumna wykonana z drzewa koa została wystawiona na widok publiczny i stanęła w budynku Kapitolu. Prochy artysty zostały rozsypane na Oceanie Spokojnym w Mākua Beach. Podczas uroczystości zebrało się ponad 10 tysięcy fanów. 

Jake Shimabukuro

Jake Shimabukuro to amerykański kompozytor oraz wirtuoz gry na ukulele, znany z szybkich ruchów palca podczas gry. Artysta urodził się 3 listopada 1976 roku w Honolulu. Jego utwory łączą w sobie elementy bluesa, jazzu, funku, muzyki klasycznej, folku, flamenco oraz bluegrass. Jake Shimabukuro napisał wiele ciekawych i oryginalnych kompozycji, a także ścieżki dźwiękowe do japońskich produkcji filmowych pt. “Hula Girl” oraz “Sideways”. Na Hawajach oraz w Japonii jest znany już od 2000 roku. Na arenie międzynarodowej jest znany od 2006 roku, kiedy to opublikowany został klip w serwisie YouTube o nazwie „While My Guitar Gently Weeps”. W 2012 roku ukazał się film dokumentalny o jego życiu i karierze muzycznej zatytułowany “Jake Shimabukuro: Life on Four Strings”. Muzyk po raz pierwszy trzymał w dłoniach ukulele mając zaledwie 4 lata. Wówczas jego matka była jego jedyną nauczycielką gry na instrumencie i to ona wzbudziła zainteresowanie młodzieńca grą na ukulele. Dopiero w późniejszych latach życia Jake pobierał lekcje u nauczycielki Tami Akiyami. Początkowo artysta był członkiem grupy muzycznej o nazwie “Colón”, jednak po rozpadzie zespołu postawił na karierę solową. W czerwcu 2002 roku podpisał kontrakt z Epic Records International. Muzyk gra na 4-strunowym tenorowym ukulele. Instrument został wykonany na zamówienie przez Kamaka Ukulele, który produkuje najlepsze ukulele na świecie. 

Julien Doré

Julien Doré to pochodzący z Francji muzyk, aktor i piosenkarz. Urodził się 7 lipca 1982 roku w Alès. Artysta zwyciężył 5 sezon popularnego programu telewizyjnego “Nouvelle Star”, podczas którego zagrał na ukulele. Po wygranej w programie telewizyjnym nagrał trzy albumy studyjne “Ersatz” w 2008 roku, “Bichon” w 2011 roku oraz “Love” w 2013 roku. W trakcie kariery angażował się w wiele projektów muzycznych, które obejmowały różne gatunki muzyczne, takie jak np. pop czy disco. Julien Doré ma w swoim dorobku  także duet z Cœur de Pirate, z którą nagrał „Pour un infidèle”. W 2009 roku współpracował również z francuską piosenkarką Mélanie Pain, a w 2010 roku ze śpiewaczką Sylvie Vartan. Ostatni album artysty pt. “Vous & moi” został wydany 2 marca 2018 roku. 

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ