Przydatne wskazówki podczas strojenia skrzypiec

Ostatnio aktualizowane: 23.04.24

 

Początkujący muzycy, którzy nie mają jeszcze dużego doświadczenia w grze, mogą nie wiedzieć, jak poprawnie nastroić instrument. Zazwyczaj konieczność przeprowadzenia takiej czynności pojawia się w pewnym czasie od momentu zakupu. Czasami nie ma możliwości skorzystania z pomocy innej osoby, wtedy warto wiedzieć, co przyda się do strojenia i jak poprawnie je wykonać. Przygotowaliśmy dla Ciebie wskazówki, które pomogą zadbać o idealną czystość dźwięków w Twoim instrumencie.

Strojenie instrumentu – dlaczego ma znaczenie?

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że strojenie instrumentów jest bardzo ważne, bez względu na to, czy mamy skrzypce elektryczne, gitarę, czy puzon. Jeśli nie będziemy przeprowadzać tej czynności wtedy, kiedy wystąpi taka konieczność, jakość naszej gry znacznie się obniży. Jeśli sprzęt muzyczny nie będzie nastrojony, nawet osoba mająca bardzo dobre umiejętności gry nie będzie w stanie wydobyć z niego harmonijnego dźwięku. Strojenie jest niczym innym jak regulacją wysokości dźwięków, jakie można wydobyć z instrumentu. Jest ona konieczna dla zapewnienia możliwie najlepszej zgodności harmonicznej zarówno między dźwiękami z konkretnego instrumentu, jak i pozostałymi sprzętami muzycznymi, które są wykorzystywane do grania danego utworu (np. w przypadku zespołów, orkiestr). 

Różne mechanizmy strojenia

Jako ciekawostkę można podać, że wyróżnia się różne mechanizmy strojenia uzależnione od typu instrumentu. Najczęściej wykorzystywaną klasyfikacją jest tak stworzona przez Ericha Moritza von Hornbostela i Curta Sachsa (klasyfikacja naukowa Hornbostela-Sachsa). Na jej podstawie można wyróżnić m.in. następujące mechanizmy wykorzystywane do zmiany wysokości dźwięku: 

* zmiana długości i siły naciągu strun w przypadku chordofonów,

* regulacja długości piszczałki, a w razie potrzeby także wymiana stroika w przypadku aerofonów,

* przesuwanie ruchomych obciążników, które wpływają na to, jak rozkłada się masa drgających elementów (idiofony).

Strojenie, szczególnie na początku muzycznej drogi, wydaje się trudnym zadaniem. Jeśli pobieramy lekcję od doświadczonego nauczyciela albo chodzimy do szkoły muzycznej, prawdopodobnie z biegiem czasu nauczymy się, jak poprawnie stroić nasz instrument, korzystając z rad bardziej doświadczonej osoby.

 

Jak nastroić skrzypce?

Często wykorzystywanym sposobem na dopasowanie wysokości dźwięków w skrzypcach jest strojenie od struny A. Można przeprowadzić je na dwa sposoby. Od kamertonu (przyrząd przeznaczony do strojenia instrumentów muzycznych) stroimy strunę A, a później do jej brzmienia dostosowujemy pozostałe, z uwzględnieniem tego, że przy dwudźwiękach powinny one ze sobą współgrać. Na początku stroimy strunę A z E, później A z D i tak dalej. Strojenie może wyglądać nieco inaczej, jeśli mamy w domu pianino. W Internecie można też znaleźć jego wirtualne odpowiedniki, które również można wykorzystać do strojenia. W tym przypadku każdą ze strun stroimy osobno, również zaczynając od A, później dwa razy kwinta w dół i jedna w górę. 

Niemal każdy muzyk w przypadku strojenia skrzypiec opiera się na stroju równomiernie temperowanym. Zakłada on, że podstawowa częstotliwość tonu, do którego dopasowuje się sprzęty muzyczne, wynosi 440 Hz. Struny skrzypiec są oznaczone jako G D A E. Strunę A stroi się do wspomnianej w zdaniu poprzednim częstotliwości, a pozostałe w stosunku 3/2 (kwinta czysta). 

Skrzypce – co można wykorzystać do strojenia?

Osoby grające na skrzypcach mogą skorzystać także z dostępnych na rynku akcesoriów, które zostały stworzone po to, aby strojenie instrumentu było łatwiejsze. Przede wszystkim przydatnym produktem może okazać się pasta do kołków. Trzeba wiedzieć, że materiał wykonania skrzypiec, czyli drewno, na skutek działania czynników zewnętrznych może nieco zmieniać swoją objętość. W takim przypadku poruszanie kołkami w celu strojenia może okazać się niemożliwe. Jeśli jednak posmarujemy te elementy specjalnym preparatem, zmiana ich pozycji będzie zdecydowanie łatwiejsza. Często pasty do kołków mają formę sztyftu, więc ich aplikacja jest bardzo prosta. 

Do strojenia skrzypiec możemy wykorzystać inny instrument klawiszowy, który dobrze gra. Często muzycy korzystają także z kamertonu, choć czasami jego użytkowanie bywa skomplikowane. Jeśli jednak wspomniane sposoby nie sprawdzają się w naszym przypadku, warto zastanowić się nad zakupem tunera. To niewielkie urządzenie elektroniczne z wbudowanym mikrofonem. Zbiera on dźwięk, jaki wydobywa instrument i określa, czy należy go podwyższyć czy obniżyć, aby brzmienie było jak najlepsze.

 

Podsumowanie

Jest duże prawdopodobieństwo, że na początku strojenie skrzypiec będzie trudne, jednak wystarczy trochę wprawy, aby nauczyć się, jak poprawnie to robić. Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego muzyka, który wskaże, na co należy zwracać i poda nam praktyczne wskazówki. Aby utrzymać odpowiednią intonację instrumentu, nie można zapominać o jego konserwacji i należy korzystać z dobrej jakości akcesoriów. Jeśli zauważymy, że nasz instrument nie ma przyjemnego brzmienia, mimo że stroiliśmy go niedawno, może to oznaczać, że struny są już stare i wymagają wymiany.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ