8 najbardziej znanych męskich skrzypków 

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Osoby zainteresowane grą na skrzypcach na początku skupiają się przede wszystkim na zdobywaniu nowych umiejętności. Nauka gry na instrumencie zwykle pochłania cały ich wolny czas. Może się jednak zdarzyć tak, że początkowa motywacja do pracy znacznie osłabnie. Wtedy, aby się zainspirować i znaleźć energię do działania, warto zapoznać się z życiorysami znanych skrzypków męskich, którzy odnieśli sukces w swojej dziedzinie.


Juan d’Arienzo

Na wyróżnienie zasługuje znany męski skrzypek Juan d’Arienzo, który urodził się 14 grudnia 1900 roku w Buenos Aires, a zmarł w tym samym mieście 14 stycznia 1976 roku. To muzyk i kompozytor pochodzenia argentyńskiego. Publiczności był znany także jako El Rey del Compas, co w tłumaczeniu oznacza Króla Rytmu. Juan d’Arienzo zajmował się szeroko pojętą sztuką, bo poza muzyką jego pasją było również aktorstwo. Kompozytor zdobył sławę tym, że w tangu wrócił do rytmu 2×4 i dodał do niego nowoczesną aranżację. Jego muzyka jest do tej pory popularna na imprezach tanecznych, czyli milongach. Są to spotkania z tangiem w roli głównej. 

 

Wadim Brodski

W 1950 roku w Kijowie na świat przyszedł Wadim Brodski, który stał się znanym i cenionym wirtuozem skrzypiec. Muzyk jest potomkiem Adolfa Brodskiego, który jako pierwszy wykonał Koncert skrzypcowy Piotra Czajkowskiego. Wadim Brodski urodził się w ukraińskiej rodzinie o żydowskich korzeniach. Swoją przygodę z nauką gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat, a już mając 11 lat, wystąpił z Orkiestrą Symfoniczną Kijowskiej Filharmonii. Wadim Brodski był znany nie tylko w swoim kraju, ale też stał się popularny za granicą. W 1982 roku wystąpił w Nowym Jorku. W latach siedemdziesiątych muzyk zamieszkał w Warszawie i otrzymał polskie obywatelstwo. Obecnie mieszka w Rzymie. Wadim Brodski może pochwalić się licznymi nagrodami w międzynarodowych konkursach. Pierwsze miejsce zajął m.in. na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego czy Konkursie im. Paganiniego.

Gediminas Dalinkevičius

Gediminas Dalinkevičius to skrzypek, dyrygent i litewski muzyk urodzony 3 września 1946 roku w Kownie. W tym też mieście ukończył szkołę muzyczną, a później Konserwatorium Litewskie ze specjalizacją w grze na skrzypcach. Muzyk przez dłuższy czas pracował w Litewskiej Filharmonii Państwowej na stanowisku wicedyrektora, a później sam założył orkiestrę kameralną, gdzie był dyrygentem i dyrektorem artystycznym. Gediminas Dalinkevičius przez pewien czas zajął się działalnością polityczną, jednak po odejściu z parlamentu powrócił do swojej początkowej pasji, czyli muzyki. 

 

Stefan Dymiter 

Na wspomnienie zasługuje też Stefan Dymiter, który urodził się 5 maja 1938 roku w Płonnej (osada na podkarpaciu), a zmarł 26 października 2002 roku w Krakowie. Był to cygański skrzypek-wirtuoz, który uczył się grać na instrumencie samodzielnie. Już jako dziecko stracił wzrok, później amputowano mu nogi. Mimo to znalazł determinację do tego, aby nadal się rozwijać. Stefan Dymiter, znany pod pseudonimem Cororo, był jednym z najbardziej znanych muzyków ulicznych w Polsce. Od 2012 roku w Kowarach, czyli miejscu pochówku muzyka, odbywa się festiwal muzyki etno nazwany jego imieniem. 

 

Konstanty Andrzej Kulka

Znanym współczesnym polskim skrzypkiem jest Konstanty Andrzej Kulka urodzony w 1947 roku w Gdańsku. To także wirtuoz, solista, kameralista i pedagog. Już jako siedemnastolatek dostał wyróżnienie na konkursie międzynarodowym w Genui. W 1966 roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Radiowym ARD, który odbywał się w Monachium. Obecnie jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Dorobek muzyka jest imponujący, dotychczas wykonał on kilka tysięcy koncertów i recitali i grał z orkiestrami z całego świata. 

 

Niccolò Paganini

Tworząc artykuł na temat znanych skrzypków męskich, nie mogliśmy zapomnieć o Niccolò Paganini. To włoski skrzypek, gitarzysta, altowiolista, kompozytor i wirtuoz urodzony w 1782 roku w Genui i zmarły w 1840 roku w Nicei. Jak podają źródła, jego ojciec zmuszał go do kilku, a nawet kilkunasto-godzinnych ćwiczeń gry na instrumencie w ramach kary. Przez długi czas Niccolò Paganini występował tylko we Włoszech, ale później pojawił się też na zagranicznych scenach. Zdobył światowe uznanie i do dzisiaj jest wspominany jako jeden z najlepszych skrzypków na świecie.

Gustavo Adolfo Dudamel Ramírez

Skrzypce odgrywają też znaczącą rolę w życiu muzyka Gustava Adolfa Dudamela Ramíreza. To wenezuelski dyrygent i skrzypek urodzony 26 stycznia 1981 roku. Jest on m.in. głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej w Göteborg i dyrektorem muzycznym Los Angeles Philharmonic. Gustavo Adolfo Dudamel Ramírez rozpoczął grę w orkiestrze dla dzieci i młodzieży już w wieku 4 lata. Brał też udział w programie edukacyjnym El Sistema, który działał w Wenezueli od 1975 roku. Jako dyrygent w 2017 roku poprowadził Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich.

 

Henryk Wieniawski

Henryk Wieniawski jest uznawany za jednego z najbardziej uzdolnionych polskich skrzypków i kompozytorów. Urodził się w 1835 roku, a zmarł w 1880 roku. Warto wspomnieć, że to dzięki niemu do muzyki skrzypcowej wszedł polonez. Henrykowi Wieniawskiemu największą popularność przyniósł Koncert skrzypcowy d-moll, który do dzisiaj jest grany i uważa się go za popularny niemal na równi z koncertami Paganiniego.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Katarzyna

November 21, 2022 at 3:51 pm

Bardzo fajna strona. Pomogła mi przygotować plakat na muzykę. Polecam serdecznie wszystkim.

Odpowiadać
Zespół MiS

December 4, 2022 at 6:21 pm

Dzien dobry,

Dziekujemy za komentarz. Bardzo cieszy nas, ze strona sie przydala.

Pozdrawiamy,
Zespol MuzaISprzet.com

Odpowiadać