Ostatnio aktualizowane: 25.10.20

 

Uważa się, że nauka gry na skrzypcach nie jest zbyt łatwa, ale mimo to coraz więcej osób zapisuje się na zajęcia do szkół muzycznych. Ciekawe jest to, że po instrument smyczkowy sięgają nie tylko dzieci i młodzież, ale także dorośli. W poniższym artykule zebraliśmy kilka przydatnych wskazówek dla osób rozpoczynających naukę gry na skrzypcach.

 

Zdobądź podstawową wiedzę na temat instrumentu

Chcąc nauczyć się grać na skrzypcach konieczne jest zapoznanie się z podstawowymi informacjami na ich temat. Koniecznością jest przede wszystkim poznanie budowy instrumentu. Musisz wiedzieć, za co odpowiadają poszczególne elementy jego konstrukcji, dzięki temu łatwiej będzie Ci wydobywać odpowiednie dźwięki. Powinieneś również nauczyć się, jak prawidłowo trzymać smyczek oraz same skrzypce. Na początku może to sprawiać trudność, ale z czasem dojdziesz do wprawy. Bardzo przydatna okaże się ponadto umiejętność samodzielnego strojenia instrumentu. Wszystkie potrzebne informacje możesz uzyskać od swojego nauczyciela w szkole muzycznej, w razie potrzeby możesz też poszukać ich w Internecie.

 

Przygotuj skrzypce do gry

Zanim zaczniesz wydobywać dźwięki ze strun skrzypiec musisz nasmarować smyczek. Bez tego gra na instrumencie nie będzie możliwa. Jak to zrobić? Trzeba zaopatrzyć się w kalafonię, czyli miękką żywicę naturalnego pochodzenia, która ma żółtą, ewentualnie ciemnoczerwoną lub ciemnobrązową barwę. Bardzo często znajduje się ona w zestawie razem z instrumentem, nawet jeśli kupujesz skrzypce dla początkujących. To duże udogodnienie, gdyż możesz mieć problem ze znalezieniem kalafonii w sklepie, zwłaszcza jeśli mieszkasz w mniejszej miejscowości.

Smyczek musi być nasmarowany w taki sposób, żeby po szarpnięciu go widoczny był unoszący się dym. Ważne jest to, aby aplikować kalafonię na naciągnięte włosie. Osoby uczące gry na skrzypcach zwykle pokazują, jak nakładać żywicę na smyczek, z pewnością szybko opanujesz tę umiejętność.

Strojenie instrumentu

Co pewien czas musisz nastroić swoje skrzypce, aby brzmiały tak, jak powinny. W tym bez wątpienia pomoże Ci stroik, który bez trudu znajdziesz w każdym muzycznym sklepie (stacjonarnym, jak również internetowym). Możesz również wykorzystać mikrofon i specjalny program komputerowy do strojenia instrumentów smyczkowych. W ten sposób wyregulowanie skrzypiec zajmie Ci znacznie mniej czasu i nie zniechęcisz się do gry już na samym początku swojej przygody z muzyką. Jeżeli zdecydujesz się na ręczne strojenie instrumentu, musisz pamiętać, aby robić to delikatnie. Wystarczy chwila nieuwagi i zbyt mocne naprężenie strun, aby niespodziewanie pękły.

 

Bądź cierpliwy

Niezależnie od tego, na jakim instrumencie chcesz nauczyć się grać musisz uzbroić się w cierpliwość. Pierwsze lekcje mogą nie wyglądać tak, jak początkowo oczekiwałeś i wszystko będzie wydawać się skomplikowane. Jednak musisz pamiętać, że po opanowaniu podstaw nauka będzie przebiegać sprawniej, a granie na instrumencie zacznie sprawiać Ci przyjemność. Staraj się każdego dnia motywować, w ten sposób nie zrezygnujesz zbyt szybko z zajęć (czego potem możesz bardzo żałować).

 

Znajdź dobrego nauczyciela

Dobry nauczyciel, czyli taki, który jest wyrozumiały, cierpliwy i potrafi zmotywować swoich uczniów sprawi, że zajęcia będą przebiegały w bardzo dobrej atmosferze. Jeżeli masz wrażenie, że lekcje gry nie wyglądają tak, jak powinny, być może powinieneś poszukać innego nauczyciela lub metody nauczania. Zajęcia powinny zwiększać satysfakcję i radość, bez tego trudno Ci będzie rozwijać swój muzyczny talent.

W jakim wieku najlepiej zacząć naukę gry na skrzypcach?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, kiedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie nauki gry na skrzypcach. Panuje przekonanie, że na zajęcia muzyczne powinno się zapisywać dzieci w wieku 5 – 6 lat, bo są one na tyle duże, aby zdecydować, czy rzeczywiście muzyka może stać się ich pasją. Jeżeli maluch w żaden sposób nie wykazuje zainteresowania grą na instrumentach czy śpiewaniem, nie warto go zmuszać do uczęszczania do szkoły muzycznej. W takiej sytuacji lepiej obserwować pociechę i pomóc jej w znalezieniu innego hobby, którym może być np. sport czy taniec.

Ważne jest to, że naukę gry na skrzypcach można rozpocząć nawet w znacznie starszym wieku. Na zajęcia zapisuje się coraz więcej dorosłych. Co prawda w takiej sytuacji niemal niemożliwe jest zostanie znanym na całym świecie artystą, ale warto spróbować swoich sił i spełniać marzenia. Nauka gry na skrzypcach w dorosłym wieku jest trudniejsza, ale przy odpowiedniej motywacji, uporze i konsekwencji można ją opanować. Jest wielu nauczycieli, którzy specjalizują się w nauczaniu dorosłych i mają odpowiednią wiedzę, jak przeprowadzać zajęcia.

Dorośli decydujący się na naukę gry na skrzypcach muszą pamiętać, że konieczne jest zdobycie takich umiejętności jak zapisywanie i odczytywanie nut na pięciolinii. Przyda się także dobry słuch muzyczny, choć istotniejszą rolę odgrywa systematyczna oraz pilna nauka, także w domu.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments