5 najsłynniejszych skrzypaczek na świecie

Ostatnio aktualizowane: 18.04.24

 

Skrzypce to wyjątkowy instrument smyczkowy, na którym grają nie tylko mężczyźni, ale i kobiety. Wielu skrzypaczkom udało się zdobyć bardzo dużą popularność i to nie tylko w swoim kraju, ale również poza jego granicami. Nierzadko mają one okazję do zaprezentowania swojego talentu muzycznego publiczności niemal na całym świecie. Przedstawiamy najsłynniejsze skrzypaczki, których występów warto posłuchać.

Iva Bittová

Iva Bittová to pochodząca z Czech awangardowa skrzypaczka, kompozytorka oraz wokalistka. Jej kariera rozpoczęła się w latach 70. XX wieku, kiedy wystąpiła w kilku czeskich filmach. Na początku lat 80. artystka zaczęła grać na skrzypcach, a także śpiewać. Swoją pierwszą płytę nagrała razem z mężem, który był perkusistą w rockowym zespole Dunaj. Była ona połączeniem słowiańskiej i cygańskiej muzyki ludowej z alternatywnym rockiem. Kolejna wspólna płyta małżeństwa została zauważona przez awangardowego gitarzystę Freda Fritha, który postanowił wykorzystać muzykę w filmie „Step Across the Border”. Dzięki temu Iva Bittová została doceniona poza granicami Wschodniej Europy, zagrała też swoją pierwszą międzynarodową trasę koncertową. Artystka nagrała 20 albumów i zagrała w 9 filmach. W swojej grze na skrzypcach wykorzystuje różne, często nietypowe techniki. To m.in. używanie instrumentu, jak banjo czy uderzanie w struny różnymi przedmiotami. Podczas swoich występów skrzypaczka wykorzystuje zdolności aktorskie, a tradycyjny śpiew przechodzi często w krzyk lub jęki.

Kaja Danczowska

Pochodząca z Polski Kaja Danczowska rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku 7 lat. Rok później zaczęła uczęszczać na zajęcia do Eugenii Umińskiej, a w 1972 roku w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej uzyskała u niej dyplom z wyróżnieniem. Co więcej, w tym samym roku skrzypaczka ukończyła trwający 2 lata kurs mistrzowski w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie. Brała ona także udział w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Ruggiera Ricciego, który został zorganizowany przez rząd kanadyjski. Kaja Danczowska może pochwalić się bogatą karierą muzyczną. Jest ona laureatką wielu konkursów skrzypcowych, nie tylko krajowych, ale i międzynarodowych. Kobieta zdobyła m.in. II nagrodę na Konkursie Skrzypcowym im. Alberto Curci w Neapolu (1969 rok) oraz III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Radiowym w Monachium (1975 rok). Skrzypaczka często zasiada w jury konkursów, a w 2016 roku otrzymała tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie.

 

Vanessa-Mae

Vanessa-Mae Vanakorn Nicholson (jej pseudonim artystyczny to Vanessa-Mae) jest znaną skrzypaczką oraz kompozytorką. Co ciekawe, urodziła się ona w tym samym dniu co Paganini, czyli włoski skrzypek, ale 196 lat później. Artystka gra zarówno muzykę poważną, jak i pop. Łączy te style, co sama określa mianem Violin Techno-acoustic Fusion. W wieku 4 lat kobieta rozpoczęła naukę gry na pianinie, a dwa lata później wzięła pierwszą lekcję gry na skrzypcach. W swoją pierwszą trasę koncertową Vanessa-Mae wyjechała w wieku 13 lat. To najmłodsza znana solistka, która nagrała skrzypcowe koncerty Czajkowskiego oraz Beethovena. Na swoim koncie ma ona 15 albumów. Artystka stała się popularna nie tylko ze względu na widowiskowy styl gry, ale również ekstrawaganckie stroje. Wystąpiła m.in. w teledyskach Janet Jackson, które promowały jej płytę „The Velvet Rope”. Ciekawe jest też to, że Vanessa-Mae uprawia narciarstwo alpejskie, a w 2014 roku udało jej się wywalczyć kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Soczi (jako reprezentantka Tajlandii).

Viktoria Mullova

Pochodząca z Rosji skrzypaczka Viktoria Mullova cieszy się dużym uznaniem na arenie międzynarodowej. Artystka studiowała w Głównej Szkole Muzycznej w Moskwie, a także Moskiewskim Konserwatorium (w klasie Leonida Kogana). Udało jej się zdobyć popularność m.in. dzięki zdobyciu pierwszej nagrody w Konkursie im. J. Sibeliusa w Helsinkach w 1980 roku. Dwa lata później skrzypaczka otrzymała Złoty Medal w Konkursie im. P. Czajkowskiego i od tego czasu występowała z największymi orkiestrami świata oraz dyrygentami. W 1994 roku założyła kameralny zespół Mullova Ensemble. Artystka ma skrzypce Stradivariusa wyprodukowane w 1723 roku, a także instrument Giovanniego Battisty Guadagniniego ze strunami wykonanymi z jelit.

 

Lindsey Stirling

Lindsey Stirling to pochodząca ze Stanów Zjednoczonych skrzypaczka, ale i tancerka oraz piosenkarka. Zdobyła ona dużą popularność w wielu krajach na całym świecie. Artystka uwielbia eksperymentować, dlatego łączy grę na skrzypcach z wieloma gatunkami muzycznymi, nawet hip-hopem czy dubstepem. Już od 6. roku życia marzyła o tym, aby móc grać na instrumencie smyczkowym, przez 12 lat brała prywatne lekcje, podczas których poznawała muzykę poważną. Kiedy Lindsey Stirling skończyła 16 lat, dołączyła do rockowego zespołu Stomp On Melvin i z czwórką przyjaciół eksperymentowała z muzyką. W 2019 roku kobieta postanowiła wziąć udział w przesłuchaniach do programu „America’s Got Talent”, udało jej się dotrzeć aż do ćwierćfinału. W tym czasie często mówiono o niej, że jest skrzypaczką hip-hopową. Artystka nagrała 5 albumów studyjnych.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Grażyna

December 6, 2022 at 9:31 pm

Z przyjemnością zapoznałam się osiągnięciami znanych skrzypaczek zasłużonych dla muzyki skrzypcowej.
Zaskoczona jednak jestem, że nie wspomniano tutaj o utalentowanej Idzie Heandel, urodzonej na polskiej ziemi koło Lublina, którą hitlerowska zawierucha wyrzuciła ostatecznie do Wielkiej Brytanii gdzie uzyskała obywatelstwo.Niezwykła kobieta o niezwykłym talencie
pozdrawiam Grażyna

Odpowiadać
Zespół MiS

December 28, 2022 at 2:38 pm

Dzien dobry,

Dziekujemy za komentarz i za sugestie dolaczenia Idy Haendel do naszego zestawienia.

Pozdrawiamy,
Zespol MuzaISprzet.com

Odpowiadać