Najlepsi polscy trębacze 

Ostatnio aktualizowane: 26.04.24

 

Jest wielu trębaczy, którzy zdobyli międzynarodową sławę. Jak się okazuje, wśród nich są też muzycy pochodzący z Polski. Jeżeli chcesz poznać ich historie, koniecznie zajrzyj do poniższego artykułu. Przedstawiamy w nim sylwetki kilku bardzo znanych artystów, którzy odnieśli duży sukces na scenie muzycznej.

Tomasz Stańko

Wśród polskich trębaczy na szczególną uwagę zasługuje Tomasz Stańko, bardzo popularny kompozytor i muzyk jazzowy. Jako mały chłopiec uczęszczał do Krakowskiej Szkoły Muzycznej, do klasy skrzypiec, a później do klasy trąbki w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej. W roku 1964 roku mężczyzna rozpoczął studia na Akademii Muzycznej w Krakowie, na Wydziale Instrumentalnym, również w klasie trąbki. Co ciekawe, początkowo planował karierę jako plastyk, ale zmienił zdanie, kiedy pierwszy raz usłyszał jazzowy koncert na żywo. Tomasz Stańko zyskał międzynarodową sławę. Współpracował m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Donem Cherrym, Edwardem Vesalą, Cecilem Taylorem czy Lee Konitzem. Muzyk nagrał wiele płyt i zdobył liczne nagrody w konkursach muzycznych. W 2004 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a rok później skomponował i nagrał muzykę dla Muzeum Powstania Warszawskiego.

Adolf Rosner

Adolf Rosner to trębacz jazzowy oraz kompozytor żydowskiego pochodzenia. Często określa się go mianem Białego Armstronga, to jeden z twórców jazzu w Polsce. W wieku 6 lat mężczyzna rozpoczął naukę w szkole muzycznej w Berlinie (wychowywał się w Niemczech), ukończył ją po 4 latach. Później zaczął występować w jazzowej orkiestrze M. Webera w Hamburgu i orkiestrze Weintraub Syncopators. W latach 20. i 30. Adolf Rosner był uznawany za jednego z najlepszych trębaczy jazzowych w całej Europie. Miał on 13-osobowy zespół, który odniósł wiele sukcesów w Polsce. Po wybuchu II wojny światowej i klęsce wrześniowej muzyk uciekł do ZSRR. Kierował orkiestrą, której poparcie dawał Pantelejmon Ponomarienko (ówczesny pierwszy sekretarz partii Białorusi). Po jednym z koncertów zaproponował on trębaczowi, aby jego orkiestra stała się jazzową orkiestrą Republiki Białoruskiej. Kiedy w związku z tym mężczyzna dał występ przed bardzo dużą publicznością, otrzymał pochlebną opinię samego Józefa Stalina. Po zakończeniu wojny aresztowano go jako kosmopolitę, z gułagu zwolniono go w 1954 roku. Niemal od razu założył w Moskwie ponad 60-osobowy zespół, a na trzy lata przed śmiercią wrócił do Niemiec. Adolf Rosner skomponował melodię, na podstawie której powstała bardzo znana w Polsce piosenka Cicha woda, wykonywana przez Zbigniewa Kurtycza.

 

Zbigniew Wodecki

Zbigniew Wodecki to nie tylko popularny w naszym kraju piosenkarz, ale również multiinstrumentalista. Grał na trąbce, skrzypcach i fortepianie, był również kompozytorem, aktorem, aranżerem oraz prezenterem telewizyjnym. Ojciec artysty, Józef Wodecki, był trębaczem orkiestry symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. Swoją przygodę z muzyką mężczyzna rozpoczął w wieku 5 lat. Ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Krakowie, w klasie skrzypiec. Początkowo Zbigniew Wodecki był związany z zespołem Anawa i kabaretem Piwnica Pod Baranami, przez kilka lat akompaniował też Ewie Demarczyk. W 1972 miał miejsce jego debiut jako piosenkarz podczas festiwalu w Opolu. Słynne utwory artysty to m.in.: Zacznij od Bacha, Opowiadaj mi tak, Chałupy Welcome to, Z Tobą chcę oglądać świat oraz Lubię wracać tam, gdzie byłem. Wykonał on także tytułowe piosenki do animacji Pszczółka Maja oraz Rudolf, czerwononosy renifer. Muzyk nagrał 8 albumów studyjnych. Przyznano mu kilka odznaczeń, m.in. Odznakę Zasłużony Działacz Kultury, Honoris Gratia oraz pośmiertnie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Piotr Schmidt

Trębacz jazzowy Piotr Schmidt to również znany kompozytor, wykładowca i producent muzyczny, który jest związany z Instytutem Jazzu na Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2006 roku mężczyzna został stypendystą University of Louisville w Kentucky. Obecnie prowadzi klasę trąbki w katowickiej Akademii Muzycznej i wykłada historię jazzu. Ponadto wykłada harmonię i improwizację w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie. Trębacz kilkanaście razy wygrywał w prestiżowych konkursach jazzowych, zarówno jako solista, jak i członek zespołu, m.in. na Getxo Jazz Festival w Hiszpanii. Ma on na swoim koncie 7 autorskich płyt, a od 2014 roku plasuje się w pierwszej czwórce najlepszych trębaczy jazzowych w ankiecie magazynu Jazz Forum.

 

Stefan Woźniakowski

Stefan Woźniakowski to trębacz jazzowy. Jego kariera muzyczna zaczęła rozwijać się w 1959 roku, kiedy jako 18-latek zaczął występować w grupie Bady Bolden Band. Od 1970 roku do 1991 roku współpracował z orkiestrą Vistula River Brass Band, a później występował z grupą Blues Fellows Dixieland Group i Stompin’ Jazz. Artysta grał na wielu festiwalach jazzowych, nie tylko w Polsce, ale i za granicą: Jazz nad Odrą, Hannowerjazztage czy Jazz Jamboree. Co więcej, muzyk występował prawie w całej Europie, m.in. Danii, Anglii, Holandii, Szwecji, dawnej Czechosłowacji, RFN i NRD, Bułgarii, Grecji, Austrii i Szwajcarii.

W Polsce jest wielu uzdolnionych trębaczy, którzy już zdążyli zyskać międzynarodową sławę lub dopiero rozwijają swoją karierę. Aby odnieść sukces, nie wystarczy dowiedzieć się, czym wyróżniają się najlepsze trąbki i kupić polecany instrument. Trzeba też regularnie ćwiczyć i wciąż doskonalić swój talent.

 

 

Dodaj komentarz

1 KOMENTARZ

Joanna Szumlewicz

October 22, 2023 at 1:35 pm

Interesuje mnie Zbigniew Wodecki

Odpowiadać