6 wskazówek pomocnych w nauce gry na fletni Pana
Co prawda fletnia Pana nie jest tak popularnym instrumentem jak gitara, skrzypce czy pianino, jednak wiele osób chce nauczyć się na niej grać. Nie jest to bardzo trudne, ale trzeba znaleźć motywację do regularnych ćwiczeń i nie poddawać się mimo początkowych niepowodzeń. Zebraliśmy kilka wskazówek, które z pewnością przydadzą się osobom rozpoczynającym naukę gry na fletni Pana. Znajdują się poniżej.
Contents
Dobór właściwego instrumentu
Żeby rozpocząć naukę gry na fletni Pana, należy przede wszystkim znaleźć właściwy instrument. Osobom początkującym polecane są najczęściej modele wykonane z drewna jaworowego, ponieważ ich brzmienie jest mocne i jasne. Bardziej doświadczeni muzycy mogą zdecydować się na zakup fletni Pana np. z drewna gruszy, czereśni, śliwy, bambusa lub akacji. Gra na tego typu instrumentach jest nieco bardziej wymagająca, ale utwory brzmią ciekawiej. Z ich pomocą możliwe jest wydobycie chłodnych, oryginalnych tonów, charakterystycznych dla takich artystów jak Gheorghe Zamfir.
Fletnia Pana dla początkujących najczęściej ma tonację C-dur lub G-dur. Jednak na początku przygody z muzyką ta kwestia nie odgrywa istotnej roli, należy skupić się przede wszystkim na opanowaniu zasad techniki gry. Znacznie ważniejsze od tonacji jest to, gdzie znajdują się długie piszczałki. Ponieważ większość z nas jest praworęczna, są one umieszczone zwykle po naszej prawej stronie. Jednak w razie potrzeby na pewno uda nam się znaleźć instrument z długimi rurkami znajdującymi się po lewej stronie. Docenią to m.in. osoby, które wcześniej uczyły się grać na harmonijce ustnej lub fortepianie (dźwięki basowe w przypadku tych instrumentów także są rozmieszczone po lewej stronie).
Odpowiednie przechowywanie instrumentu
Kiedy już kupimy dopasowaną do własnych potrzeb fletnię Pana, musimy zadbać o to, aby była w odpowiedni sposób przechowywana. To zapobiegnie jej zniszczeniu, jak również szybkiemu rozstrojeniu. Najważniejsze jest to, aby instrument był chroniony przed dużymi różnicami temperatury oraz poziomu wilgotności. Starajmy się nie narażać go na działanie promieni UV, trzymajmy go też z dala od takich źródeł ciepła jak kaloryfer czy piec. Co więcej, nie należy zostawiać fletni Pana w samochodzie w słoneczny dzień. Zimą, po powrocie z zajęć w szkole muzycznej i wniesieniu instrumentu do ciepłego pomieszczenia, powinniśmy zostawić go na godzinę, aby osiągnął temperaturę pokojową (nie należy kłaść go na grzejniku).
Suszenie fletni Pana po skończonej grze
Po intensywnej grze na fletni Pana musimy pamiętać o jej wysuszeniu. W tym celu powinniśmy ustawić ją w pozycji pionowej np. na stole w taki sposób, aby część przyustna znajdowała się na miękkiej tkaninie (może to być bawełniana ściereczka). Po upływie 60 minut należy ustawić instrument w pozycji poziomej i zostawić na kilka godzin, żeby wysuszyć wnętrze piszczałek. Wilgotny po grze instrument możemy zamknąć w futerale tylko na czas transportu, w miarę możliwości powinniśmy go jak najszybciej wyjąć i wysuszyć.
Trzymanie instrumentu
Technika gry na fletni Pana nie jest skomplikowana. Najbardziej istotne jest to, aby trzymać ją we właściwy sposób. Instrument należy przyłożyć do ust, tak aby rurki znajdowały się pionowo (dłuższe po prawej, a krótsze po lewej stronie). Prawą dłonią powinniśmy chwycić piszczałki za ich dolną część. Rurka, w którą chcemy zadąć, ma jedynie lekko stykać się z dolną wargą, aby nie powodować niepotrzebnego tarcia w czasie przesuwania fletni Pana.
Stopniowe ćwiczenie techniki gry
Pierwszym krokiem do tego, aby zagrać na fletni Pana, jest nauka zadęcia. Jeśli już opanujemy tę umiejętność, możemy przejść do ćwiczenia interwałów, czyli odległości pomiędzy dźwiękami. W tym celu możemy np. powtarzać przez kilkanaście minut oddalone od siebie dwa lub trzy dźwięki.
Kolejny etap nauki to modulacja brzmienia, a więc zmiana barwy oraz natężenia dźwięku. Bardzo przydaje się m.in. efekt wibrato (drżenie i kołysanie dźwięku). Możemy go uzyskać, poruszając górną wargą w taki sposób, aby lekko zakryć otwór piszczałki, a jednocześnie delikatnie kołysząc instrumentem. Ważne jest też opanowanie umiejętności wydobywania półtonów. Jest to możliwe poprzez odchylenie od siebie dolnej części fletni Pana podczas gry pod kątem ok. 30 stopni.
Ponumerowanie piszczałek
Jednym z najbardziej popularnych sposobów na ułatwienie nauki gry na fletni Pana jest ponumerowanie piszczałek. Robi się to za pomocą ołówka, gdyż w razie potrzeby możemy łatwo usunąć wszystkie oznaczenia. Teksty piosenek przeznaczonych do gry zwykle są podzielone na sylaby, do których przypisane są numery odpowiadające poszczególnym rurkom. Możemy np. oddalać od siebie instrument, aby sprawdzać, w którą piszczałkę należy zadąć w danym momencie. Niemniej jednak może to być bardzo uciążliwe, dlatego częściej stosowaną metodą jest odczytywanie numerów z wykorzystaniem przystawionego do twarzy lusterka (wtedy należy ponumerować rurki w odwrotnej kolejności).
April 10, 2022 at 7:12 am
Czy znacie kogoś w Warszawie, kto chciałby grać wspólnie lub dzielić się dświadczeniem? Gram na fletni Student Gibonusa na poziomie szkoły Puscoiu 100 ćwiczenie?
Odpowiadać
April 12, 2022 at 6:13 am
Dzień dobry,
Jest nam niezmiernie przykro, ale nie znamy w Warszawie nikogo, tym bardziej kogoś, kto mogły podzielić się doświadczeniem gry fletni Student Gibonusa… Ale znaleźliśmy w Internetowy Serwis Fletniowy: http://www.fletnia-pana.pl/roznosci/grupy-dyskusyjne-w-internecie.html. Proszę wejść w podany link, tam zaprezentowani są różni artyści, jesteśmy pewni, że za pośrednictwem tego serwisu uda się znaleźć mentora.
Pozdrawiamy,
Zespół MuzaiSprzęt.com
Odpowiadać
August 15, 2021 at 12:01 pm
Wczoraj dostałam w prezencie fletnie Pana i dzisiaj zabrałam się za naukę. Ale przeskoczenie pierwszego etapu – nauka zadęcia już stanowi dla mnie problem. Ten instrument jest jednak wyczerpujący….Nie to co pianino, które aż tak nie męczy…bo nie trzeba dmuchać ….z początkowego zachwytu nad prezentem ogarnia mnie smutek, że nie dam rady…
Odpowiadać
October 24, 2022 at 8:11 pm
Moniko, tylko rzeczy trudne da naprawdę wartościowe :-) Nie rezygnuj, dasz radę :-) A po latach nagroda będzie wielka.
Odpowiadać
September 7, 2021 at 2:45 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za podzielenie się opinią.
Pozdrawiamy,
Zespół MuzaISprzęt.com
Odpowiadać