5 najbardziej znanych utworów na fletnię Pana
Fletnia Pana to instrument o wyjątkowym brzmieniu. Daje on możliwość gry różnego rodzaju utworów, m.in. pieśni religijnych, a także piosenek etnicznych, nawiązujących do kultury i dziedzictwa wybranego kraju. Co więcej, fletnię Pana często wykorzystuje się podczas komponowania ścieżki dźwiękowej do filmów. Jakie są najpopularniejsze utwory grane na tym instrumencie? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
El Cóndor Pasa
Peruwiańska ballada El Cóndor Pasa to jedna z najbardziej znanych melodii na fletnię Pana. Dosłowne tłumaczenie hiszpańskiego tytułu brzmi: “Przelot kondora”, niemniej jednak częściej jest on tłumaczony jako “Przelatujący kondor”. Utwór powstał w 1913 roku, a skomponował go Daniel Alomía Robles, czyli peruwiański muzykolog. W 1993 roku ballada została uznana za część kulturalnego dziedzictwa Peru. Co ciekawe, jest ona również zarzuelą, a więc rodzajem musicalu. Jej akcja jest osadzona w kopalni w Cerro de Pasco, opowiada o konflikcie między Indianami i ich europejskimi panami, czyli tzw. sajones. Piosenka jest grana w scenie finałowej musicalu. Początkowo nie miała ona słów, linia melodyczna nawiązywała do rodzaju andyjskiego tańca, cashua. Później do melodii dopisano słowa w języku Imperium Inków (keczua), który wciąż jest używany przez rdzenną ludność Peru. El Cóndor Pasa to utwór, w którym pieśniarz prosi andyjskiego, potężnego kondora, aby zaniósł go do królestwa Machu Picchu. W wersji na fletnię Pana wykonuje go Leo Rojas. Ballada stała się popularna również za sprawą nagranej w 1970 roku wersji coverowej autorstwa amerykańskiego duetu Simon & Garfunkel.
The Lonely Shepherd
Utwór The Lonely Shepherd (Samotny Pasterz), znany też w języku niemieckim jako “Der einsame Hirte” lub “Einsamer Hirte”, a także w języku hiszpańskim jako “El pastor solitario”, został nagrany przez Gheorghe Zamfira. To jeden z najbardziej znanych wirtuozów gry na fletni Pana na całym świecie. Wspomniana melodia jest kompozycją Jamesa Lasta i początkowo miała znaleźć się na jego albumie zatytułowanym “Filmusik ohne Filme”. Wspomniana płyta jednak nigdy nie została wydana, dlatego utwór opublikowano na innej – “Last’s Russland Erinnerungen” (1977 rok). Jako singiel piosenka The Lonely Shepherd zajęła 22. miejsce na liście przebojów w Niemczech. Była ona często wykorzystywana jako ścieżka dźwiękowa, m.in. jako tytułowa melodia telewizyjnego serialu “Golden Soak” i w krótkometrażowym, animowanym filmie “Paradise”, który miał nominację do Oscara. Utwór trafił do szerszego grona odbiorców również za sprawą filmu “Kill Bill: Tom 1”, wyreżyserowanego przez Quentina Tarantino. Został on wykorzystany jako ścieżka dźwiękowa w scenie oraz w końcowych napisach. Do tej pory powstało wiele coverów piosenki. Swoją własną wersję stworzył m.in. wspomniany wcześniej Leo Rojas, który zwyciężył w 5. edycji niemieckiej wersji programu “Mam talent”.
Doina de Jale
Fletnia Pana to instrument służący do gry utworów etnicznych, a jednym z tych, który stał się bardzo popularny, jest ”Doina de Jale”. To tradycyjna rumuńska pieśń pogrzebowa. Dzięki niej muzyk Gheorge Zamfir stał się znany w Wielkiej Brytanii. Utwór wykorzystano jako intro religijnego programu BBC zatytułowanego “The Light of Experience”. ”Doina de Jale”.została też wykorzystana jako motyw do filmu “Piknik do pod wiszącą skałą”, który nakręcono w 1975 roku. W 1976 roku piosenka została nagrana jako singiel i zajęła 4. miejsce na brytyjskiej liście singli. Co prawda był to jedyny hit artysty w Wielkiej Brytanii, ale dzięki niemu sprzedaż płyt znacząco wzrosła, podobnie jak zainteresowanie fletnią Pana.
The Circle of Life
“The Circle of Life” to piosenka znana przede wszystkim z animowanego filmu “Król lew”, przedstawiającego losy Simby. To młody lew, który musi poradzić sobie z wieloma przeszkodami, aby zostać królem Lwiej Ziemi. Miłośnicy filmu znają głównie wersję autorstwa Eltona Johna i Toma Rice, która zdobyła nawet Nagrodę Akademii Filmowej za najlepszą oryginalną piosenkę filmową. Jednak na uwagę zasługuje też inna wersja, grana na fletni Pana przez Leo Rojasa. Utwór opowiada o kręgu życia i energii, jaka występuje w naturze. Jak wynika ze słów napisanych do melodii, jeśli jedno stworzenie umiera, daje życie innemu, a to symbolizuje nieskończoną naturę energii.
The House Of The Rising Sun
Jedna z najsłynniejszych folkowych ballad amerykańskich, “The House Of The Rising Sun”, prawdopodobnie była wykonywana przez muzyków jazzowych jeszcze przed wybuchem I wojny światowej. Opowiada ona o żalu kobiety, która całe swoje życie spędziła wśród hazardzistów i alkoholików w tzw. domu uciech. W niektórych wersjach głównym bohaterem utworu jest mężczyzna. Piosenka jest przestrogą i ma uświadamiać, że przebywanie w złych miejscach i wśród nieodpowiednich ludzi bardzo często prowadzi do samozniszczenia. Wielu artystów nagrało własną interpretację ballady, m.in. Bob Dylan, grupa The Animals czy Muse. Jest to też często wykonywany utwór na fletni Pana, choćby przez polsko-niemieckiego artystę Edwarda Simoni czy zespół The Andes.
February 11, 2022 at 2:53 pm
Doina de jale jest motywem z filmu “Piknik pod wiszącą skałą”,od którego zaczęła się wspaniała kariera Zamfira. Plus harmonia organowa.
Odpowiadać
October 7, 2023 at 8:59 pm
“Doina de jale” nie jest motywem z filmu “Piknik pod Wiszącą. Skałą”. Jest nim “Doina sus pe culmea dealului”. To motyw nie do pomylenia.
Odpowiadać
February 15, 2022 at 6:52 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za podzielenie się opinią i trafne spostrzeżenie, artykuł został uzupełniony o tę informację.
Pozdrawiamy,
Zespół MuzaiSprzet
Odpowiadać