6 porad dla osób zaczynających naukę gry na skrzypcach 

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Uważa się, że nauka gry na skrzypcach nie jest zbyt łatwa, ale mimo to coraz więcej osób zapisuje się na zajęcia do szkół muzycznych. Ciekawe jest to, że po instrument smyczkowy sięgają nie tylko dzieci i młodzież, ale także dorośli. W poniższym artykule zebraliśmy kilka przydatnych wskazówek dla osób rozpoczynających naukę gry na skrzypcach.

 

Zdobądź podstawową wiedzę na temat instrumentu

Chcąc nauczyć się grać na skrzypcach konieczne jest zapoznanie się z podstawowymi informacjami na ich temat. Koniecznością jest przede wszystkim poznanie budowy instrumentu. Musisz wiedzieć, za co odpowiadają poszczególne elementy jego konstrukcji, dzięki temu łatwiej będzie Ci wydobywać odpowiednie dźwięki. Powinieneś również nauczyć się, jak prawidłowo trzymać smyczek oraz same skrzypce. Na początku może to sprawiać trudność, ale z czasem dojdziesz do wprawy. Bardzo przydatna okaże się ponadto umiejętność samodzielnego strojenia instrumentu. Wszystkie potrzebne informacje możesz uzyskać od swojego nauczyciela w szkole muzycznej, w razie potrzeby możesz też poszukać ich w Internecie.

Przygotuj skrzypce do gry

Zanim zaczniesz wydobywać dźwięki ze strun skrzypiec musisz nasmarować smyczek. Bez tego gra na instrumencie nie będzie możliwa. Jak to zrobić? Trzeba zaopatrzyć się w kalafonię, czyli miękką żywicę naturalnego pochodzenia, która ma żółtą, ewentualnie ciemnoczerwoną lub ciemnobrązową barwę. Bardzo często znajduje się ona w zestawie razem z instrumentem, nawet jeśli kupujesz skrzypce dla początkujących. To duże udogodnienie, gdyż możesz mieć problem ze znalezieniem kalafonii w sklepie, zwłaszcza jeśli mieszkasz w mniejszej miejscowości.

Smyczek musi być nasmarowany w taki sposób, żeby po szarpnięciu go widoczny był unoszący się dym. Ważne jest to, aby aplikować kalafonię na naciągnięte włosie. Osoby uczące gry na skrzypcach zwykle pokazują, jak nakładać żywicę na smyczek, z pewnością szybko opanujesz tę umiejętność.

 

Strojenie instrumentu

Co pewien czas musisz nastroić swoje skrzypce, aby brzmiały tak, jak powinny. W tym bez wątpienia pomoże Ci stroik, który bez trudu znajdziesz w każdym muzycznym sklepie (stacjonarnym, jak również internetowym). Możesz również wykorzystać mikrofon i specjalny program komputerowy do strojenia instrumentów smyczkowych. W ten sposób wyregulowanie skrzypiec zajmie Ci znacznie mniej czasu i nie zniechęcisz się do gry już na samym początku swojej przygody z muzyką. Jeżeli zdecydujesz się na ręczne strojenie instrumentu, musisz pamiętać, aby robić to delikatnie. Wystarczy chwila nieuwagi i zbyt mocne naprężenie strun, aby niespodziewanie pękły.

Bądź cierpliwy

Niezależnie od tego, na jakim instrumencie chcesz nauczyć się grać musisz uzbroić się w cierpliwość. Pierwsze lekcje mogą nie wyglądać tak, jak początkowo oczekiwałeś i wszystko będzie wydawać się skomplikowane. Jednak musisz pamiętać, że po opanowaniu podstaw nauka będzie przebiegać sprawniej, a granie na instrumencie zacznie sprawiać Ci przyjemność. Staraj się każdego dnia motywować, w ten sposób nie zrezygnujesz zbyt szybko z zajęć (czego potem możesz bardzo żałować).

 

Znajdź dobrego nauczyciela

Dobry nauczyciel, czyli taki, który jest wyrozumiały, cierpliwy i potrafi zmotywować swoich uczniów sprawi, że zajęcia będą przebiegały w bardzo dobrej atmosferze. Jeżeli masz wrażenie, że lekcje gry nie wyglądają tak, jak powinny, być może powinieneś poszukać innego nauczyciela lub metody nauczania. Zajęcia powinny zwiększać satysfakcję i radość, bez tego trudno Ci będzie rozwijać swój muzyczny talent.

W jakim wieku najlepiej zacząć naukę gry na skrzypcach?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, kiedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie nauki gry na skrzypcach. Panuje przekonanie, że na zajęcia muzyczne powinno się zapisywać dzieci w wieku 5 – 6 lat, bo są one na tyle duże, aby zdecydować, czy rzeczywiście muzyka może stać się ich pasją. Jeżeli maluch w żaden sposób nie wykazuje zainteresowania grą na instrumentach czy śpiewaniem, nie warto go zmuszać do uczęszczania do szkoły muzycznej. W takiej sytuacji lepiej obserwować pociechę i pomóc jej w znalezieniu innego hobby, którym może być np. sport czy taniec.

Ważne jest to, że naukę gry na skrzypcach można rozpocząć nawet w znacznie starszym wieku. Na zajęcia zapisuje się coraz więcej dorosłych. Co prawda w takiej sytuacji niemal niemożliwe jest zostanie znanym na całym świecie artystą, ale warto spróbować swoich sił i spełniać marzenia. Nauka gry na skrzypcach w dorosłym wieku jest trudniejsza, ale przy odpowiedniej motywacji, uporze i konsekwencji można ją opanować. Jest wielu nauczycieli, którzy specjalizują się w nauczaniu dorosłych i mają odpowiednią wiedzę, jak przeprowadzać zajęcia.

Dorośli decydujący się na naukę gry na skrzypcach muszą pamiętać, że konieczne jest zdobycie takich umiejętności jak zapisywanie i odczytywanie nut na pięciolinii. Przyda się także dobry słuch muzyczny, choć istotniejszą rolę odgrywa systematyczna oraz pilna nauka, także w domu.

 

 

 

5 korzyści dla dzieci płynących z gry na skrzypcach

 

Poprawa koncentracji i pamięci

Podczas gry na skrzypcach maluch musi się skupić, aby wydobywać ze strun określone dźwięki. Ma to bardzo pozytywny wpływ na pracę jego mózgu. Po pewnym czasie można zauważyć, że dziecko lepiej koncentruje się nie tylko podczas lekcji gry, ale i nauki czy nawet wykonywania codziennych obowiązków. Przeprowadzono wiele badań na temat pozytywnego wpływu gry na instrumentach na mózg. Dzięki nim okazało się, że dzieci regularnie uczęszczające na zajęcia muzyczne nieco szybciej rozwijają się pod względem języka, percepcji mowy, większość z nich szybciej też opanowuje umiejętność płynnego czytania.

Często słyszy się, że kształcone muzycznie pociechy mają znacznie lepszą pamięć werbalną. Jest to możliwe, ponieważ zdobywane podczas nauki gry doświadczenia przyczyniają się do szybszego rozwoju poszczególnych struktur mózgowych (zwłaszcza tych odpowiadających właśnie za pamięć werbalną). Maluch, który potrafi grać na skrzypcach bardzo często zyskuje umiejętność szybkiego zapamiętywania ze słuchu. To z kolei przekłada się na lepsze wyniki w szkole, mimo że dziecko nie musi spędzać zbyt dużo czasu na czytaniu podręczników. Warto zaznaczyć, że nagłe przerwanie nauki gry na skrzypcach czy innym instrumencie nie wpływa na pogorszenie pamięci werbalnej. Pozytywne efekty związane z uczęszczaniem na zajęcia muzyczne można zauważyć nawet w przypadku, gdy pociecha rozpocznie lekcje stosunkowo późno (po ukończeniu 10. roku życia).

Łatwiejsza nauka przedmiotów ścisłych

Umiejętność gry na instrumentach często wiąże się z łatwym przyswajaniem wiedzy ze ścisłych dziedzin nauki, takich jak matematyka. Udowodniono, że za grę na skrzypcach, gitarze, pianinie itp. odpowiadają te same struktury w mózgu, które pozwalają na szybkie wykonywanie obliczeń matematycznych. Niektórzy naukowcy przekonują, że dzieci potrafiące grać na instrumentach uzyskują lepsze wyniki również w takich dziedzinach, jak języki obce czy przyroda (w dalszych etapach edukacji biologia).

 

Muzyka jako forma terapii

Dzieci nierzadko borykają się z trudnościami w nauce, spowodowanymi dysleksją, dysortografią, dysgrafią czy dyskalkulią. W związku z tym mogą mieć one problemy ze zdobywaniem dobrych ocen, a także nawiązywaniem znajomości z rówieśnikami (mogą np. stać się obiektem drwin). Jak się okazuje, muzyka może być dla dzieci z dysleksją czy nawet ADHD formą terapii. Choć dyslektycy mają problem z zapamiętywaniem nut czy odczytywaniem ich na pięciolinii, to bardzo często pozytywnie zaskakują swoją ponadprzeciętną ciekawością, wrażliwością, spostrzegawczością oraz wyobraźnią. Gra na skrzypcach sprawia, że obie półkule mózgu pracują efektywniej, a to może wpłynąć na zmniejszenie problemów z dysleksją czy dysortografią. Według naukowców tego typu dysfunkcje wynikają głównie z tego, że poszczególne części mózgu nie są ze sobą odpowiednio połączone, a gra na instrumencie wytwarza wibracje, które pomagają w regeneracji tych połączeń. Niekiedy rodzice zauważają, że po dłuższym czasie uczęszczania na zajęcia muzyczne ich pociechy nie mają już tak dużych problemów z poprawnym i ładnym pisaniem oraz wykonywaniem matematycznych działań.

 

Kontakt z rówieśnikami

Nie zawsze jest tak, że dziecko z łatwością nawiązuje w szkole nowe znajomości i przyjaźnie. Czasami przyczyną jest np. brak wspólnych tematów do rozmów i nietypowe zainteresowania, które przez innych uczniów są uznawane za zbyt oryginalne. Maluch uczący się gry na skrzypcach w szkole muzycznej ma możliwość nawiązania kontaktu z rówieśnikami, którzy mają podobne pasje. Takie znajomości mogą przekształcać się w trwałe, wieloletnie przyjaźnie. Dzięki grze na instrumencie dziecko ma szansę rozwijać się w sferze kontaktów interpersonalnych. Może to mu pomóc także w lepszym porozumiewaniu się na co dzień z kolegami i koleżankami z klasy.

Nauka samodyscypliny

Granie na skrzypcach czy innym instrumencie wymaga od dziecka samodyscypliny. Maluch musi regularnie ćwiczyć, aby poprawiać swoje umiejętności i wciąż się rozwijać. Z tego względu musi on odpowiednio zaplanować swój dzień, aby mieć wystarczająco dużo czasu nie tylko na grę, ale i na odrobienie lekcji oraz odpoczynek. Początkowo może to być bardzo trudne, ale z czasem pociecha coraz łatwiej będzie właściwie organizowała sobie czas i stanie się bardziej odpowiedzialna. Skrzypce dla dzieci, podobnie jak te dla dorosłych nie są zbyt tanim instrumentem. Maluch musi o nie dbać i uważać, aby się nie zniszczyły.

Co prawda nie wszystkie dzieci mają talent muzyczny, ale jeśli pociecha wykazuje zainteresowanie grą na skrzypcach, warto sprawdzić, czy będzie to pasja na całe życie. Nawet jeśli po pewnym czasie maluch zrezygnuje z nauki, to z pewnością takie doświadczenie wpłynie pozytywnie na jego rozwój oraz charakter.

 

Dodaj komentarz

4 KOMENTARZ

Jan

January 1, 2022 at 2:39 pm

Dzień dobry,

Czy rozpoczynając naukę można rozważyć jakieś podejście , które nie zamęczy sąsiadów? Mam na myśli no skrzypce elektryczne, nie wiem na ile to może mieć sens…

Odpowiadać
Zespół MiS

January 8, 2022 at 5:02 pm

Dzień dobry

Specjaliści twierdzą, że nauka gry na skrzypcach powinna rozpocząć się do opanowania techniki gry skrzypcowej na instrumencie klasycznym (akustycznym). Chodzi tu o panowanie nad dźwiękiem i jego barwami. Instrumenty elektryczne nie mają pudła rezonansowego, a dźwięk jest generowany przez przetwornik, który zmienia drgania strun w sygnał elektryczny wysyłany do wzmacniacza. Mimo, że mamy na rynku coraz doskonalsze elektryczne egzemplarze, skrzypek ma mniejszą kontrolę nad zmianą barwy dźwięku (zwłaszcza w tańszych produktach). Panuje też opinia, że po opanowaniu gry na instrumencie klasycznym, na elektryczny łatwo się przestawić, odwrotnie już nie. Nie mniej jest cała gama produktów elektrycznych, w różnej ofercie cenowej, do niektórych modeli nawet są dołączone słuchawki, które oszczędzą uszy sąsiadów.

Pozdrawiamy

Zespół MuzaiSprzęt.com

Odpowiadać
Moli

March 30, 2021 at 2:34 pm

Bardzo bym chciała się uczyć gry na skrzypcach choć nie jest to zbyt możliwe, ale te wskazówki są bardzo pomocne do nauki nawet na wirtualnych pianinach.

Odpowiadać
Marcin

April 4, 2021 at 6:27 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół Muza i sprzęt

Odpowiadać