Zapalenie nagłośni
Zapalenie nagłośni to jedna z rzadziej diagnozowanych chorób układu oddechowego. Jest to poważne zakażenie bakteryjne, które zazwyczaj ma ostry i doskwierający przebieg. W trakcie trwania choroby chrząstka nagłośniowa ulega obrzękowi i zostaje całkowicie objęta ostrym stanem zapalnym. Klasyczne objawy to m.in. problemy z przełykaniem oraz z oddychaniem, a także chrypka. Leczenie choroby wymaga podania antybiotyku, a w niektórych przypadkach nawet wykonania tracheotomii.
Contents
Zapalenie nagłośni, czyli poważna choroba gardła
Ostre zapalenie nagłośni zarówno u dorosłego, jak i u dziecka jest poważną chorobą, podczas której dochodzi do zamknięcia wejścia do tchawicy. Obrzęk oraz stan zapalny są na tyle dokuczliwe, że konsekwencje braku natychmiastowej reakcji i leczenia mogą być bardzo poważne. Schorzenie bardzo często występuje u dzieci, jednak obserwuje się także osoby w starszym wieku cierpiące z tego powodu. Zapalenie nagłośni występuje rzadko, jednak pojawia się nagle i rozwija w bardzo szybkim tempie, bez charakterystycznych objawów. Pierwszym z nich jest m.in. infekcja sąsiednich struktur gardła. Oprócz tego pojawiają się problemy ze swobodnym oddychaniem, ponieważ obrzęk nagłośni utrudnia swobodny przepływ powietrza do płuc. Niejednokrotnie zapalenie nagłośni jest nazywane przez osoby chore zapaleniem tchawicy.
Co to jest nagłośnia- jakie są przyczyny zapalenia?
Nagłośnia w gardle jest chrząstką znajdującą się w tylnej części gardła. Zmieniając swoje położenie, umożliwia dostawanie się powietrza do tchawicy oraz pokarmu bezpośrednio do przełyku. W momencie, gdy chrząstka nagłośniowa zostanie objęta zakażeniem, zaczyna się powiększać, utrudniając nie tylko przełykanie, ale także swobodny oddech. Okazuje się, że bezpośrednią przyczyną zapalenia jest bakteria nazywana Haemophilus influenzae.
Według lekarzy drobnoustroje bardzo rzadko atakują nagłośnie, znacznie częściej pojawiają się problemy z zaatakowaniem płuc oraz opon mózgowych. Dobra wiadomość jest taka, że ze względu na wprowadzenie szczepionek obniżył się odsetek chorób, które są spowodowane właśnie tą bakterią. Okazuje się jednak, że samo zakażenie nie jest do końca przyczyną choroby. Zazwyczaj jest to szereg innych czynników, które doprowadzają m.in. do uszkodzenia błony śluzowej pokrywającej chrząstkę nagłośniową. W gronie tych czynników są:
♦ Przerwanie ciągłości błony śluzowej spowodowane ingerencją ciała obcego
♦ poważnym podrażnieniem wywołanym np. alkoholem lub dymem tytoniowym
♦ poparzeniem podczas picia lub jedzenie gorącego napoju bądź posiłku
Nawet drobne uszkodzenia mogą być przyczyną pojawienia się problemów ze stanem zapalnym chrząstki nagłośniowej. Oprócz wymienionych należy dodać także zakażenia bakteryjne np. z rodziny gronkowców lub paciorkowców, grzybice, a także zakażenia wirusami typu HSV lub groźnym wirusem mononukleozy.
Zapalenie nagłośni – jakie są objawy?
Choroba, taka jak zapalenie nagłośni ma wiele przyczyn, które zostały już przedstawione. Teraz warto skupić się na typowych objawach, jakie towarzyszą temu schorzeniu, a także na symptomach rozwoju różniących się w zależności od tego, czy choroba pojawiła się u dorosłych, czy u dzieci. W przypadku pociech bardzo duże znaczenie ma to, aby cały czas obserwować i reagować w odpowiednim momencie. Jeśli rodzic zauważy typowe objawy zapalenia nagłośni, powinien od razu skonsultować się z lekarzem, który przepisze odpowiednie leki oraz podejmie działanie. Należy pamiętać, że za późna reakcja ze strony opiekunów może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, w tym do zaostrzenia choroby, co może spowodować uduszenie dziecka przez powiększoną oraz zatykającą tchawicę chrząstkę.
Poważne powikłania dotyczą także dorosłych, którzy bagatelizują problem.
Chora nagłośnia – objawy:
♦ Wysoka gorączka sięgająca nawet 40 stopni Celsjusza
♦ uporczywy kaszel
♦ dysfagia, czyli poważne problemy z przełykaniem – wykonywanie czynności sprawia ogromny ból, który jest związany z obrzękiem wewnątrz gardła, pojawia się duży ślinotok, dzieci z zapaleniem nagłośni nie chcą jeść, ponieważ przełykanie powoduje ból
♦ duszność w trakcie choroby przyczynia się do poważnych problemów z oddychaniem, osoba chora może oddychać jedynie przez usta w pozycji, która ułatwia nabranie tlenu
♦ świst oddechowy – stridor, charakterystyczny odgłos słyszalny podczas zwężenia górnych dróg oddechowych
♦ ściszony głos lub chrypka
Oczywiście osoba cierpiąca z powodu zapalenia nagłośni nie wyleczy się sama nawet podczas przyjmowania leków na ból gardła. Z dnia na dzień bez pomocy lekarza stan chorego będzie coraz gorszy, a brak możliwości nabrania oddechu do płuc powoduje poważne problemy, które będą objawiać się m.in. wzmożoną sennością, bólami głowy, zmęczeniem, utratą przytomności, a także sinicą całego ciała. W niektórych przypadkach chory będzie potrzebował szybkiego przetransportowania do szpitala oraz hospitalizacji.
Jakie badania należy wykonać podczas nagłośniowego zapalenia krtani?
Nagłośniowe zapalenie krtani to choroba, którą może stwierdzić lekarz po zapoznaniu się z objawami pacjenta oraz po przeprowadzeniu badania. W czasie podejrzenia choroby przeprowadza się m.in. laryngoskopię pośrednią przy użyciu lusterka. Jeśli lekarz w trakcie badania zobaczy, że nagłośnia w gardle jest mocno zaczerwieniona oraz obrzęknięta wówczas stwierdzi zapalenie. Jeśli jednak objawy nie są nasilone, wówczas lekarz zleci dodatkowe badania w postaci testów krwi na stan zapalny organizmu, a także skieruje na dokładne prześwietlenie klatki piersiowej i gardła, co powinno pomóc w diagnozie.
Leczenie zapalenia nagłośni
Wiadomo, że odpowiednie dopasowanie leków zależy od tego, w jakim stanie jest pacjent oraz jak przebiega choroba. W wielu przypadkach leczenie zapalenia nagłośni jest dobierane indywidualnie pod potrzeby chorego, jednak w pierwszej kolejności lekarz skupia się na odpowiednim stężeniu tlenu we krwi. Bardzo często obrzęk w gardle jest tak duży, że może skutecznie utrudniać prawidłową wymianę gazową. W takiej sytuacji konieczne jest podjęcie decyzji o wykonaniu zabiegu tracheotomii. Polega to na nacięciu chrząstek tchawicy, co sprawia, że tworzy się sztucznie drugi otwór pozwalający na ominięcie obrzękniętych miejsc. W ten sposób osoby chore mogą prawidłowo oddychać, jednak należy pamiętać, że ta metoda jest stosowana wyłącznie w skrajnych i bardzo ciężkich przypadkach. Zazwyczaj osoby hospitalizowane z powodu zapalenia nagłośni otrzymują maskę z porcjami tlenu, co zwiększa jego ilość we krwi, tym samym poprawia działanie organizmu.
Kiedy już jest pewność, że chory otrzymuje odpowiednią ilość tlenu, wówczas można przystąpić do kuracji za pomocą antybiotyków, które mają za zadanie usunąć bakterie wywołujące chorobę. Zazwyczaj po przyjęciu kilku dawek osoba cierpiąca z powodu zapalenia nagłośni odczuwa znaczną poprawę. Ważne jest jednak to, aby mimo lepszego samopoczucia nie przerywać leczenia, tylko przyjąć cały przepisany przez lekarza antybiotyk. Oprócz tego osoba chora powinna przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także kortykosteroidy, które mają za zadanie obniżyć temperaturę ciała i skutecznie zmniejszyć obrzęk w gardle. Należy także dbać o to, aby pacjent przyjmował odpowiednią ilość płynów i składników odżywczych, które w normalnych warunkach zostaną podane podczas przyjmowania pokarmu. W trakcie leczenia o wiele lepszą formą będą kroplówki i podaż dożylna.
Co warto wiedzieć o ludzkim głosie?
W niektórych zawodach konieczne jest regularne używanie głosu. Chodzi oczywiście o nauczycieli, profesorów na uczelni czy osoby zajmujące się śpiewaniem, recytowaniem lub aktorstwem. Głos ludzki, czyli wibracje wytwarzane przez zdrowe struny głosowe generują określoną częstotliwość, która w połączeniu z językiem, ustami oraz zębami wytwarza szerokie spektrum dźwięku. Co ciekawe, każdy człowiek słyszy swój głos zupełnie inaczej, niż brzmi on na nagraniu. Jeśli ktoś chce usłyszeć, jak brzmi jego głos słyszany przez otoczenie, powinien skorzystać z profesjonalnego sprzętu. Jednym z nich jest mikrofon do nagrywania wokalu, z którego korzystają osoby zajmujące się zawodowo rejestracją dźwięku. Po usłyszeniu odtwarzanego pliku zawierającego próbkę głosu każdy człowiek jest bardzo zdziwiony, że właśnie tak brzmi jego barwa. Zagadnienia związane z powstawaniem dźwięku są bardzo ciekawe. Jak wiadomo, ton głosu zmienia się w zależności od nastroju lub od formy wypowiedzi. Zupełnie inaczej brzmi osoba zdenerwowana, smutna, a inaczej radosna. To samo dotyczy tego, w jaki sposób zmienia się skala w zależności od tego, czy dana wypowiedź jest pytaniem, czy twierdzeniem. Mało osób ma świadomość tego, że ludzki aparat głosowy jest uważany za doskonały instrument dęty.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ