Nagrywanie dźwięku z komputera

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Komputer to bardzo praktyczne urządzenie, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Sprzęt może być wykorzystywany zarówno do rozrywki, jak i do pracy. Co możemy zrobić, jeśli okaże się, że musimy nagrać dźwięk właśnie za pomocą komputera? Jest na to kilka sposobów.

 

Po co nagrywać dźwięk z komputera?

Czasami nagrywanie dźwięku z komputera jest konieczne, np. kiedy zamierzamy przeprowadzić ważną rozmowę przez komunikator i chcemy mieć do niej dostęp także po zakończeniu. Taka opcja przydaje się też w wielu innych sytuacjach, przykładowo gdy chcemy wykorzystać w określonych celach fragment filmu, teledysku itp. lub przygotować krótkie notatki głosowe dla siebie czy współpracowników (nie wszystko można dokładnie wyjaśnić w dokumencie tekstowym). Co więcej, nagrywanie dźwięku z komputera umożliwia przygotowywanie filmów pełniących funkcję tutoriali, jak również zarejestrowanie wokalu do swojego utworu.

Wiele osób zastanawia się, czy nagrywanie głosu z komputera jest skomplikowane. Pojawiają się również pytania o to, czy trzeba inwestować w profesjonalny sprzęt. Urządzenie takie jak mikrofon studyjny może okazać się bardzo pomocne. Jednak nie musimy kupować drogiego sprzętu, jeśli zamierzamy tworzyć nagrania tylko od czasu do czasu. Jak nagrać dźwięk z komputera? Oto sprawdzone sposoby.

 

Nagrywanie bez programu – czy jest to możliwe?

Zainstalowany na komputerze profesjonalny program do nagrywania głosu może być bardzo pomocny, ale rejestrowanie dźwięków możliwe jest także za pomocą specjalnych, wgranych już na komputerze narzędzi. W tym celu można wykorzystać opcję sterowników dźwięku, która przeważnie nazywa się Stereo Mix (określa się ją także mianem ‘What U Hear’). W nowszych wersjach systemów komputerowych funkcja jest domyślnie wyłączona, więc należy ją uaktywnić. Jak to zrobić? Na pasku umieszczonym w dole ekranu trzeba znaleźć ikonę dźwięku, kliknąć prawym przyciskiem myszy i przejść do zakładki ‘dźwięki’. Tam umieszczona jest karta ‘nagrywanie’, w której powinna wyświetlić się funkcja Stereo Mix. Kliknięcie prawym przyciskiem wywoła listę, na której znajdzie się m.in. opcja ‘włącz’. Teraz wystarczy tylko uruchomić dowolny program do nagrywania dźwięku z komputera i wybrać Stereo Mix jako urządzenie wejściowe, zamiast pozycji ‘microphone’ czy ‘line-in’.

Jeżeli zależy nam na tym, aby przechwytywanie dźwięku z komputera odbywało się bez pomocy zewnętrznych programów, należy znaleźć w menu aplikację systemową ‘rejestrator głosu’. Pozwala ona na nagrywanie dźwięku maksymalnie do 3 godzin w jednym pliku, a jej obsługa jest intuicyjna. Nazwy nagrań możemy swobodnie zmieniać, zapisują się one bezpośrednio w aplikacji, więc gdy postanowimy ją usunąć, z komputera zniknie cała jej zawartość. W razie potrzeby pliki możemy udostępnić, np. pocztą e-mail i przycinać fragmenty. Trzeba pamiętać, że rejestrator głosu nie działa w tle, więc gdy chcemy jednocześnie korzystać z niego oraz innej aplikacji, trzeba ustawić je obok siebie. Niemniej jednak jest to jedna z najłatwiejszych metod dotyczących tego, jak nagrać dźwięk z komputera z systemem Windows 10 lub z inną wersją. Co zrobić, gdy okaże się, że do rejestrowania głosu potrzebna jest nam zewnętrzna aplikacja? Jaki program do nagrywania dźwięku wybrać?

 

Audacity

Audacity to bardzo popularny i darmowy program do nagrywania dźwięku, jak również do edycji plików. Jest on dostępny dla komputerów z systemem Windows, macOS, Linux i innych, a więc może być używany na różnych urządzeniach. Interfejs jest bardzo prosty, ale jednocześnie czytelny, dlatego oprogramowanie jest często wybierane przez początkujące osoby. Jak wygląda nagrywanie dźwięku z komputera w Audacity? Nie jest to bardzo skomplikowane. Wystarczy uruchomić program, w menu głównym wybrać odpowiedni host dźwięku, czyli Windows WASAPI, a także wskazać urządzenie do nagrywania dźwięku, mogą to być np. głośniki. Co więcej, możemy też samodzielnie zdecydować, w jakim systemie ma być zapisany plik: Mono czy stereo. Włączamy dźwięk, który chcemy zarejestrować, a następnie w programie Audacity klikamy przycisk z czerwoną kropką, wtedy rozpocznie się nagrywanie. Żeby je zatrzymać, należy kliknąć przycisk z żółtym kwadratem, a następnie wyeksportować plik do wybranego formatu.

 

AVS Audio Recorder

Kolejny darmowy program, AVS Audio Recorder, jest przeznaczony do rejestrowania dźwięku w systemie Windows. Pozwala on na zapisywanie nagrań w kilku formatach: MP3, WAV oraz WMA, poza tym został wyposażony w narzędzia umożliwiające późniejszą edycję plików. Dzięki temu można m.in. swobodnie ustawiać głośność czy też zmieniać balans. Za pomocą AVS Audio Recorder możliwe jest nagrywanie dźwięku z komputera z systemem Windows 10 lub starszą wersją i wielu różnych urządzeń: Mikrofonu, adapteru, płyty CD czy nawet gier komputerowych. Do każdego nagrania możemy przypisać osobną nazwę i dodać inne istotne informacje, w tym wykonawcę i tytuł. Nie musimy długo zastanawiać się, jak nagrać dźwięk z komputera, podobnie jak w Audacity nie jest to trudne. Program AVS Audio Recorder ma czytelny interfejs.

n-Track Studio

Program n-Track Studio jest bardzo rozbudowany i pozwala na stworzenie własnego studia nagrań w domu. Często jest on używany przez profesjonalnych DJ-ów, a także kompozytorów. Za pomocą wielu różnych narzędzi możemy stworzyć własny utwór muzyczny od podstaw lub zmodyfikować muzykę za pomocą miksera. To polecany program do nagrywania wokalu, pozwala na zapisywanie nieograniczonej ilości ścieżek audio. Co ciekawe, umożliwia on także przetwarzanie utworów na żywo (co polega m.in. na dodawaniu różnych elementów). Oprogramowanie n-Track Studio daje dostęp do wielopasmowego kompresora, analizatora widma i korektora graficznego. Obsługiwane przez nie formaty to: MP3, WAV, WMA, AIFF, FLAC, OGG i kilka innych. Program jest płatny, ale przez 10 dni możemy korzystać z darmowej wersji testowej.

 

Ashampoo Audio Recorder Free

Za pomocą programu Ashampoo Audio Recorder Free możemy przechwytywać dźwięk zarówno z mikrofonu, jak i karty dźwiękowej poprzez sprzężenie zwrotne. Pozwala to na łatwe przygotowywanie notatek głosowych, rejestrowanie rozmów online czy dźwięków z przeglądarki internetowej. Formaty wyjściowe, jakie obsługuje program to: WMA, OGG, MP3, APE, OPUS oraz FLAC. Ze względu na częstotliwość próbkowania do 48 kHz Ashampoo Audio Recorder Free często wykorzystuje się do nagrywania podcastów czy nawet wokalu do utworów muzycznych. We wbudowanej bibliotece możemy uporządkować wszystkie pliki w taki sposób, aby móc szybko znaleźć ten potrzebny. Program jest darmowy i łatwy w obsłudze.

 

Sound Forge Pro

Sound Forge Pro to profesjonalny i mocno rozbudowany program do nagrywania audio z mikrofonu, cieszy się dużą popularnością wśród producentów, artystów oraz inżynierów dźwięku. Daje on bardzo wiele możliwości w zakresie edycji i korekty nagrań, pozwala też na nakładanie efektów. Intuicyjny interfejs sprawia, że praca z programem jest przyjemna. Sound Forge Pro obsługuje najpopularniejsze formaty plików audio. Oprogramowanie daje możliwość nagrywania nawet na 32 kanałach jednocześnie. Jest ono przeznaczone na komputery z systemem Windows, nadaje się do użytku domowego i firmowego. To program płatny, ale możliwe jest pobranie wersji trial.

HarddiskOgg

Na nagrywanie dźwięku z komputera bez mikrofonu pozwala program HarddiskOgg. Przygotujemy w nim pliki w kilku formatach: MP3, WAV, OGG oraz Monkey’s Audio. Oprogramowanie działa w czasie rzeczywistym i umożliwia kodowanie 32 – 320 kbit/s, a także rejestrowanie dźwięków w systemie mono lub stereo, zależnie od potrzeb. Jest ono wygodne w obsłudze, na co wpływa możliwość korzystania z kilku udogodnień: Szybkiego rozpoczęcia nowego nagrania, normalizacji dźwięku w wielu plikach oraz automatycznego nadawania nazw.

 

SRS Audio SandBox

Czasami poza samą aplikacją do nagrywania przydatny okazuje się również program do poprawy jakości dźwięku w komputerze. Dotyczy to w szczególności urządzeń wyposażonych w mniej zaawansowaną kartę dźwiękową czy słaby zestaw głośników. Bardzo popularne jest oprogramowanie SRS Audio SandBox dostępne w wersji płatnej oraz próbnej, za darmo na 14 dni. Jest ono przeznaczone na komputery z systemem Windows. Program pracuje w tle i poprawia dźwięk w odtwarzaczu filmów, muzyki, przeglądarce, a nawet grach. Wykorzystuje on w tym celu różne efekty, za sprawą których dostosowywane jest m.in. brzmienie i barwa. Możemy też korzystać z takich funkcji jak graficzny equalizer.

 

Czy możliwe jest nagrywanie dźwięków z komputera online?

Jeżeli musimy szybko sporządzić np. notatkę głosową i nie mamy czasu na to, aby pobierać i instalować specjalnego programu, możemy nagrać dźwięk online. W niektórych przeglądarkach dostępny jest dyktafon, wystarczy znaleźć go w dostępnych wtyczkach, dodać i włączyć. Są też specjalne serwisy udostępniające rejestrator dźwięku online, ale zwykle działają one tylko na urządzeniach z podłączonym mikrofonem. Pozwalają one na zapisywanie nagrań w kilku różnych formatach do wyboru, a w razie potrzeby pliki można przyciąć, poddać szybkiej edycji i zapisać na komputerze.

Jak nagrać dźwięk z komputera – o czym należy pamiętać?

Nagrywanie dźwięku z komputera nie jest bardzo trudne, ale aby wszystko przebiegło sprawnie, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Czy konieczna jest inwestycja w mikrofon? Jeśli do zarejestrowania dźwięku zamierzamy wykorzystać laptop, nie jest to obowiązkowe, ale w przypadku komputera stacjonarnego nie da się tego uniknąć. Jaki model wybrać? Są trzy podstawowe rodzaje mikrofonów:

Dynamiczne – nie wymagają zasilania prądem stałym, w ich wnętrzu znajduje się połączony układ membrany oraz cewki. Sprzęty te dobrze sprawdzają się na scenie i pomieszczeniach z dobrą akustyką.

Pojemnościowe – ich konstrukcja składa się ze stałej okładki oraz ruchomej membrany, wymagają zasilania prądem stałym. Ze względu na czułość są to odpowiednie mikrofony do miejsc o gorszej akustyce.

Wstęgowe – tak naprawdę to modele dynamiczne mające specyficzną budowę. To, co je wyróżnia, to retro design. Dawniej sprzęty wstęgowe wykorzystywano w studiach nagraniowych, ale obecnie coraz częściej zastępuje się je modelami pojemnościowymi.

Instalacja zewnętrznego programu do nagrywania dźwięku z komputera także nie jest wymagana, ale zwykle znacząco ułatwia on nie tylko rejestrację głosu, ale i późniejszą edycję plików, a także zarządzanie nimi. Do bardziej profesjonalnego nagrywania, przykładowo własnych utworów, przeważnie potrzebny jest zarówno mikrofon, jak i specjalny interfejs audio (zwykle trzeba też zainstalować odpowiednie sterowniki, żeby działał prawidłowo). Należy przy tym zwrócić uwagę, czy wszystkie sprzęty będą współpracować z programem do nagrywania. Co więcej, czasami konieczne jest dobre przygotowanie pomieszczenia, w którym zamierzamy rejestrować dźwięki. Dotyczy to osób zajmujących się produkcją muzyki, a także tych przygotowujących podcasty i inne formy nagrań do mediów społecznościowych. Muszą one zadbać nie tylko o odpowiedni sprzęt, ale i akustyczną adaptację pomieszczenia, aby dźwięk nie odbijał się od różnych powierzchni i nie wracał w postaci echa. Jej głównym elementem są przyklejone na ścianie panele wygłuszające, które można zauważyć też m.in. w studiu radiowym.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ