Ranking 11 programów do tworzenia muzyki

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

Wielu osobom wydaje się, że tworzenie muzyki możliwe jest tylko w profesjonalnym studiu nagraniowym. Jednak obecnie mamy dostęp do tylu nowoczesnych technologii, że własne piosenki możemy nagrywać również w domu. Pozwalają na to specjalne programy komputerowe, których jest wiele do wyboru. Poniżej przedstawiamy te, które cieszą się największą popularnością.

Jak wygląda tworzenie muzyki na komputerze?

Chcąc tworzyć własne piosenki w domu, musimy być nie tylko muzykiem, ale i producentem, a czasami również realizatorem. Początkowo może to wydawać się nieco skomplikowane, ale tak naprawdę jest to dobra zabawa, a jednocześnie w pewnym stopniu spełnianie swoich marzeń o karierze w branży muzycznej. Instalując na komputerze program do przerabiania muzyki, możemy samodzielnie tworzyć piosenki, pokazując przy tym swoją kreatywność. Takie hobby ma kilka ważnych zalet:

pozwala się odstresować,

ułatwia wyrażanie emocji,

poprawia samopoczucie,

stymuluje pracę mózgu.

Czy tworzeniem muzyki może zająć się osoba, która nie zna nut i nie umie grać na instrumentach? Okazuje się, że jest to możliwe, bo bardziej istotną rolę odgrywa zaangażowanie, cierpliwość, a także motywacja. Co prawda brak znajomości muzycznych podstaw czasami może być odczuwalny i utrudniać pracę, ale z każdej sytuacji można znaleźć dobre wyjście. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby poza tworzeniem piosenek rozpocząć też naukę gry na wybranym instrumencie czy po prostu poznać nuty i dowiedzieć się, jak je odczytywać. Musimy przy tym pamiętać, że dobry program do robienia muzyki to nie wszystko. Ważne są też nasze pomysły i wytrwałość. W tej dziedzinie bardzo istotna jest cierpliwość i brak pośpiechu. Na komputerze można zrobić niemal wszystko, ale nie oznacza to, że już po kilku tygodniach staniemy się świetnym producentem. Do tego trzeba znacznie więcej czasu, musimy się też ciągle uczyć i rozwijać swój warsztat. Co prawda stworzenie utworu w 5 czy 10 minut jest możliwe, ale zwykle nie jest on na tyle dobry, aby stał się hitem. Żeby odnieść sukces, należy poświęcać muzyce tak dużo uwagi, jak jest to możliwe oraz nie poddawać się, kiedy napotkamy trudności. W tworzeniu podstawą jest melodia. Trzeba też dobrać właściwe brzmienie, a później rozbudować utwór, zmiksować go i dopracować pod kątem detali, w tym wykorzystanych instrumentów. To wieloetapowy proces wymagający sporo zaangażowania.

Są pewne wskazówki, co można zrobić, aby tworzenie własnych utworów stało się łatwiejsze. Należy przede wszystkim słuchać muzyki i to jak najczęściej. Mało istotne jest to, jaki gatunek wybierzemy, warto sprawdzić ich jak najwięcej. Bardzo dużym ułatwieniem, zwłaszcza dla początkujących producentów, jest szczegółowe analizowanie piosenek i rozkładanie ich na czynniki pierwsze. Co ważne, aby odnieść sukces, nie należy ograniczać się tylko do jednego czy kilku wybranych gatunków, bo w każdej muzyce można znaleźć coś dobrego i ciekawego. Ponadto nie należy bać się prostoty, ponieważ w muzyce często sprawdza się zasada: Im mniej, tym lepiej. Melodia oparta tylko na kilku dźwiękach, która jest połączona z prawdziwymi emocjami i pasją, nierzadko jest najlepszym sposobem na odniesienie sukcesu. Dobrym rozwiązaniem jest również poznanie standardowych schematów muzycznych i sprawdzenie, które połączenia brzmią dobrze, a jakie wywołują jedynie ból głowy. Jeśli umiemy grać na instrumencie, przykładowo na gitarze, nie bójmy się eksperymentować. Sprawdźmy różne brzmienia, zadbajmy partie solowe i wykorzystujmy dodatkowe sprzęty, takie jak multiefekt. Osoby, które są pewne, że chcą rozwijać swoją pasję, powinny zapoznać się z rankingiem prezentującym najlepsze programy do tworzenia muzyki.

 

Audacity

Audacity to bardzo popularny, darmowy program do nagrywania piosenek, a także ich prostej edycji. Do rejestrowania dźwięków możliwe jest wykorzystanie np. mikrofonu czy miksera. Za pomocą tego oprogramowania można importować, a także eksportować pliki z oraz do różnych formatów, kopiować, wklejać i wycinać wybrane fragmenty, a ponadto dodawać efekty dźwiękowe. W razie potrzeby Audacity możemy rozszerzyć o nowe wtyczki, co nie jest kłopotliwe. To stosunkowo prosty program do tworzenia muzyki, ale warto go wypróbować. Nie musimy za niego płacić, a w dodatku może zostać zainstalowany nie tylko na komputerze z systemem Windows, ale i macOS czy Linux. Wadą oprogramowania jest mało atrakcyjny interfejs, a co za tym idzie niezbyt nowoczesny wygląd, jednak są tu wszystkie podstawowe opcje, jakie mogą okazać się przydatne.

WavePad Sound Editor

Za odpowiedni program do tworzenia muzyki dla początkujących producentów uznaje się WavePad Sound Editor. Jest on darmowy i pozwala na obróbkę plików dźwiękowych w najpopularniejszych formatach: MP3, WAV, GSM, VOX, FLAC, OGG, AU itp. Za pomocą tego narzędzia łatwo wytniemy poszczególne fragmenty, połączymy nagrania, a nawet zmiksujemy kilka piosenek. W bezpłatnej wersji programu mamy do dyspozycji kilkanaście różnych filtrów oraz efektów. To m.in.: Redukcja szumów, wyciszanie i dodawanie echa. WavePad Sound Editor sprawdza się ponadto jako program do nagrywania piosenek na CD, można wykorzystywać go także do zgrywania utworów z tego typu nośnika. Jest on dostępny na komputery z systemem operacyjnym Windows i macOS.

 

Virtual DJ

Pytając o darmowy program do tworzenia muzyki, bez wątpienia usłyszymy też o Virtual DJ. Daje on możliwość miksowania różnych utworów, jak i dodawania sampli, efektów czy źródeł dźwięku. Mimo że interfejs oprogramowania jest zaawansowany, to jednocześnie jest uznawany za przystępny i intuicyjny, symuluje stół z mikserem DJ-a. Nierzadko program jest używany do przygotowania piosenek na imprezę karaoke, ale możliwości jego wykorzystania jest znacznie więcej. Virtual DJ to narzędzie, za pomocą którego można stworzyć oryginalną muzykę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nieco zmodyfikować interfejs (skórki można pobrać ze strony producenta lub opracować samodzielnie), a nawet możliwości programu, do czego potrzebne są skrypty w języku VDJScript.

 

FL Studio

FL Studio to profesjonalny program do tworzenia muzyki, pełniący funkcję wirtualnego studia nagrań. Dostępne są w nim różne narzędzia, służące do: Komponowania, miksowania, edycji, aranżacji oraz masteringu utworów. Z oprogramowania chętnie korzystają znani artyści, zarówno z Polski, jak i innych krajów. FL Studio znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach. Możemy swobodnie tworzyć kompletne piosenki, łączyć je z wokalem, komponować podkłady, a także poprawiać gotowe projekty pod kątem detali. Początkującym osobom z pewnością spodoba się dostęp do gotowych szablonów, co jest dużym ułatwieniem w tworzeniu własnych utworów. Należy wspomnieć również o tym, że jest to dobry program również do nagrywania piosenek. Gotową muzykę można zapisać w kilku formatach: MIDI, WAV, MP3 i OGG. Narzędzie jest kompatybilne z systemem macOS oraz Windows.

Acid Pro

Rozbudowany program do obróbki muzyki Acid Pro daje możliwość tworzenia nowych projektów, ale i miksowania tych już istniejących, za pomocą tzw. pętli. Narzędzie zostało przygotowane w taki sposób, aby było odpowiednie zarówno dla doświadczonych producentów, jak również tych początkujących. Obsługuje ono wiele formatów, w tym: WMA, ASF, FLAC, MP4, OGG czy AIFF. Program ma funkcje sekwencera MIDI i dodatkowo pozwala na wielościeżkową rejestrację dźwięku. Jeśli pojawi się taka potrzeba, możemy skorzystać z dostępnych samouczków, aby poznać wszystkie możliwości oprogramowania. Acid Pro często wykorzystuje się do tworzenia muzyki na potrzeby Internetu, do prezentacji multimedialnych, a niekiedy nawet do filmów.

 

Ableton Live

Ableton Live to narzędzie, za pomocą którego stworzymy, wyprodukujemy i wykonamy utwory muzyczne. Jego interfejs jest mocno rozbudowany, a jednocześnie intuicyjny. Ten program do edycji muzyki pracuje w czasie rzeczywistym, synchronizuje na bieżąco zmiany, jakie zostały wprowadzone w poszczególnych plikach. Do jego obsługi możemy używać kontrolera lub klawiatury, w zależności od indywidualnych preferencji. Oprogramowanie daje dostęp do różnych instrumentów i przydatnych funkcji, ma też sporo ciekawych efektów służących do przetwarzania oraz poprawy dźwięków. Co prawda narzędzie jest płatne (w zależności od rodzaju licencji trzeba za nie zapłacić od 450 do ponad 2000 zł), ale najpierw możemy wypróbować je za darmo przez 30 dni.

 

Traktor Pro

Traktor Pro to bardzo popularny program do mixowania muzyki, który jest chętnie używany przez profesjonalnych, jak i początkujących DJ-ów. Można go łatwo zintegrować ze wszystkimi zewnętrznymi urządzeniami, co pozwala na tworzenie nowych remixów utworów. Podstawowe funkcje oprogramowania to m.in.: Scratching, błyskawiczny mixtape oraz zapętlanie piosenek. Do tych bardziej zaawansowanych zaliczają się: Biblioteka danych, wbudowany mikser, specjalne filtry i dwa multimedialne odtwarzacze. Program jest dostępny na komputery z systemem Windows. Jeśli nie mamy pewności, czy jest to dla nas dobry wybór, możemy zdecydować się na darmową wersję trial, która działa przez 30 minut od momentu jej uruchomienia.

ClubDJ ProVJ

Zaawansowany program do składania muzyki ClubDJ ProVJ również powinien przypaść do gustu DJ-om. Jest on wyposażony w wiele różnych funkcji, ale jednocześnie wyróżnia się wydajnością oraz intuicyjną obsługą. Narzędzie umożliwia precyzyjną synchronizację wybranych partii dźwiękowych za pomocą opcji SYNC. Pozwala ono także na korzystanie z rozbudowanej bazy efektów. Program obsługuje kontrolery MIDI: Gemini, Numark, Behringer, M-Audio i kilka innych. Gotowe utwory można zapisać w trzech formatach: WAV, MP3 oraz AIFF. Podobnie jak inne aplikacje do tworzenia muzyki przeznaczone dla DJ-ów, Club DJ ProVJ jest dostępna w wersji trial, można z niej korzystać przez 30 dni.

 

Cakewalk

Obecnie celem poszukiwań wielu producentów jest program służący nie tylko do nagrywania muzyki na płytę, ale i szybkiego udostępniania jej w Internecie. Na to pozwala aplikacja Cakewalk, wyposażona we wszystkie niezbędne narzędzia umożliwiające tworzenie cyfrowych nagrań. Daje ona dostęp do kontrolera MIDI oraz bardzo wielu ścieżek dźwiękowych. W razie potrzeby możemy bez przeszkód poprawić, a nawet wyciąć wybrane fragmenty piosenki, a także skorzystać z funkcji do masteringu. To pozwala na dopracowanie utworu pod kątem detali.

 

Song Maker

Song Maker, czyli program do tworzenia muzyki online, nie wymaga pobierania i instalacji na komputerze. To bardzo proste narzędzie działające bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Jest ono symulatorem sekwencera i pozwala na zaprogramowanie pętli na dwa wybrane samodzielnie instrumenty. Gotową piosenkę można zapisać oraz udostępnić, np. w mediach społecznościowych. Program Song Maker został stworzony przez Google, w zależności od potrzeb i urządzenia można obsługiwać go za pomocą myszy, klawiatury lub touchpada. Utwór można dowolnie edytować, przykładowo zmieniać tempo, liczbę uderzeń czy długość pętli. Song Maker i podobne narzędzia dostępne online, to programy do tworzenia muzyki za darmo, a więc nie trzeba płacić, aby móc z nich korzystać.

Auto-Tune EVO VST

Osoby chcące znaleźć dobry program do nagrywania piosenek z Autotune powinny zwrócić uwagę na Auto-Tune EVO VST. Nie jest to rozbudowana aplikacja, a specjalna wtyczka VST, dzięki której można skorygować problemy czasowe i intonacyjne, bez ryzyka pogorszenia jakości utworu. Zanim rozpoczniemy pracę nad piosenką, możemy dopasować klucz tonacji, skalę muzyczną czy instrument. Co istotne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wtyczka była używana w czasie rzeczywistym, również podczas występu na żywo. Jest ona kompatybilna z wieloma różnymi programami do tworzenia muzyki, w tym FL Studio. Auto-Tune EVO VST może odbierać dane z kontrolera MIDI, a w trybie korekcji graficznej pozwala na ręczne poprawianie jakości dźwięków.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ