Ostatnio aktualizowane: 25.07.21

 

Chcesz poznać wybitnych gitarzystów akustycznych, o których powinna wiedzieć każda osoba interesująca się muzyką? Jeśli tak, trafiłeś w odpowiednie miejsce. Dla osób, takich jak Ty stworzyliśmy artykuł z krótkimi notkami biograficznymi wybitnych gitarzystów akustycznych. Mamy nadzieję, że poznając ich historię, zaczerpniesz inspiracji i zmotywujesz się do dalszego rozwoju.

 

Eric Clapton

Eric Clapton to artysta, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Ten brytyjski muzyk rockowy i bluesowy, kompozytor, wokalista i gitarzysta cieszy się ogromną popularnością wśród ludzi na całym świecie. Clapton urodził się w Anglii. Był członkiem wielu zespołów rockowych i uznaje się go niejako za symbol tego gatunku muzyki. Od lat znajduje się na liście najbardziej znanych gitarzystów wszech czasów. W 2011 roku zajął w tym rankingu drugie miejsce. Clapton swoją przygodę z grą na gitarze zaczął w wieku nastoletnim. Duży wpływ na jego twórczość wywarł blues chicagowski. 

Mike Dawes

Gitara akustyczna jest wyjątkowo ważna dla Mike’a Dawes’a, angielskiego gitarzysty fingerstyle. To także kompozytor i twórca wielu aranżacji. Na początku swojej drogi z muzykowaniem Dawes eksperymentował z klawiszami, później jednak zaczął grać na gitarze elektrycznej, aby ostatecznie przejść na gitarę akustyczną. W latach 2008-2012 muzyk występował na wielu koncertach i festiwalach muzycznych w Wielkiej Brytanii. Grał na scenach obok wybitnych muzyków, takich jak chociażby Tommy Emmanuel czy Newton Faulkner. Na życie artystyczne Dawes’a duży wpływ ma muzyka folkowa, popowa i rockowa. Gitarzysta inspiruje się także artystami, takimi jak: Michael Hedges, Pierre Bensusan czy Eric Roche (gracze fingerstyle).

 

Bob Dylan

Bob Dylan to amerykański piosenkarz, autor tekstów, kompozytor i gitarzysta. Jego działalność artystyczna koncentruje się nie tylko na muzyce, ale też rysunku i pisaniu. Dylan jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (za rok 2016). Arysta jest uznawany za jednego z najpopularniejszych i najważniejszych muzyków ostatnich czasów. W swojej muzycznej karierze inspiruje się amerykańskim folkiem, bluesem, country, gospel, jazzem, swingiem i rock and rollem. Na scenie występuje nie tylko z gitarą akustyczną, ale też elektryczną, harmonijką ustną i keyboardem. Jako ciekawostkę można podać, że choć Bob Dylan nauczył się grać na gitarze w wieku młodzieńczym, jego pierwszym instrumentem było pianino.

 

Tommy Emmanuel

Wysoko na liście wybitnych gitarzystów akustycznych znajduje się Tommy Emmanuel. Pochodzi on z Australii, urodził się dokładnie w Muswellbrook. Pierwszy raz gitarę miał w rękach w wieku 4 lat. W wielu rozmowach z dziennikarzami Tommy Emmanuel podkreśla, że ważnym punktem w jego życiu było to, kiedy w wieku 7 lat usłyszał w radio nagranie Cheta Atkinsa. Dzięki temu doświadczeniu zainteresował się grą na akustyku i techniką fingerstyle. Tę z kolei doprowadził do mistrzostwa, co potwierdzają liczne rankingi, a przede wszystkim uznanie w muzycznych kręgach. Ciekawostką jest to, że Tommy Emmanuel nie zna nut i wszystko gra ze słuchu. Jest też samoukiem. 

 

Jimi Hendrix

Wśród wybitnych gitarzystów akustycznych nie mogło zabraknąć Jimiego Hendrixa, choć trzeba przyznać, że głównym instrumentem artysty była gitara elektryczna. Hendrix jest uznawany za najpopularniejszego gitarzystę rockowego. Artysta zrobił dużą karierę na rynku amerykańskim i europejskim. 

 

Robert Johnson

Robert Johnson to amerykański gitarzysta, muzyk, wokalista i autor tekstów. Wyróżnia go charakterystyczny, rozpoznawalny styl gry. W grze na gitarze akustycznej wykorzystywał techniki bottleneck i flażoletu. Artystę określa się mianem króla gitary bluesowej, a jego twórczość wywarła wpływ m.in. na Erica Claptona, Boba Dylana, Jimiego Hendrixa czy członków The Rolling Stones. Za życia Robert Johnson nie zdobył sławy, stał się popularny dopiero po śmierci.

 

Vance Joy

Vance Joy to gitarzysta akustyczny, którego docenia się za prostotę gry. Do jego najbardziej znanych utworów zalicza się Riptide, który pokrył się platyną. Styl gry artysty można określić jako folk pop. W nowym albumie zatytułowanym Nation Of Two jest sporo prostych, harmonijnych piosenek ze szczerymi tekstami, które, podobnie jak melodia, mocno oddziałują na odbiorcę.

 

Jamie Lawson

Jamie Lawson to angielski piosenkarz, autor tekstów i gitarzysta. Największą sławę przyniósł artyście singiel „Was Not Expecting That”, który znalazł się na szczycie brytyjskich list przebojów. Na koncie artysta ma dwa albumy studyjne: “Last Night Stars” i “The Pull of the Moon”. 

Richard Thompson

Wśród popularnych artystów nie mogło zabraknąć Richarda Thompsona, brytyjskiego gitarzystę i autora tekstów. Zadebiutował on jako członek i założyciel zespołu Fairport Convention. Swoją karierę solową rozpoczął po odejściu od zespołu, a jego pierwszy album był zatytułowany Henry the Human Fly. Późniejsze albumy artysta nagrywał wraz ze swoją żoną. W 2003 roku w magazynie Rolling Stone Johnson znalazł się na piątej pozycji w rankingu 100 najlepszych gitarzystów w historii.

 

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Janusz Zawaracki

December 1, 2020 at 10:42 pm

Rodriges Neudo lepszy z najlepszych.

Odpowiadać
Marcin

December 4, 2020 at 9:09 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół Muza i sprzęt

Odpowiadać