Ostatnio aktualizowane: 20.04.24

 

Uważa się, że lata 80. to czas wielu przełomów w muzyce. To wtedy pojawiły się lub intensywnie rozwinęły gatunki, których słuchamy do tej pory. Poza tym to właśnie w tym okresie na scenie pojawili się artyści, o których obecnie mówi się, że są legendami. Ciekawi Cię, jak wyglądały muzyczne lata 80.? W takim razie polecamy Ci nasz artykuł, w którym znajdziesz wiele ciekawostek.

Lata 80. – muzyka i jej rozwój

Lata 80. to głównie muzyka do tańczenia. Często mówi się, że była to dekada pełna tandety i kiczu, w teledyskach i na scenie królowały nietypowe fryzury i stroje, charakterystyczne są dla niej również nieoczywiste połączenia kolorów oraz wszechobecny błysk. Niemniej jednak wykonawcy lat 80. stworzyli piosenki, które teraz pojawiają się na niemal każdej imprezie i znają je wszyscy, dlatego są określane mianem utworów ponadczasowych.

Wyróżnione epoki w muzyce to:

Starożytność,

średniowiecze,

renesans,

barok,

klasycyzm,

romantyzm,

czasy współczesne.

Ostatnia z wymienionych epok jest prawdopodobnie najbardziej różnorodna pod względem powstających gatunków i stylów. To nie tylko ekspresjonizm, impresjonizm, sonoryzm, bruityzm, neoklasycyzm czy serializm, ale również np. muzyka elektroniczna, dla której lata 80. były niemal przełomowe. We wczesnych latach tej dekady coraz mniej osób słuchało zwykłego disco, za to bardzo popularne stały się takie gatunki jak: Italo disco, post-disco czy dance-pop. W latach 80. pojawiła się również tzw. nowa fala, adult contemporary, smooth jazz i quiet storm. Dużym zainteresowaniem wciąż cieszył się rock, a intensywnie rozwijał pop.

Lata 80. – muzyka disco

Nierzadko słyszy się, że lata 80. to głównie muzyka disco. Jednak mowa tu o przede wszystkim o wcześniej wspomnianych stylach, czyli:

• Italo disco – włoska, dyskotekowa muzyka elektroniczna, dla której lata 80. były czasem największego rozkwitu. Termin ‘italo disco’ pojawił się w roku 1983, wcześniej ten typ muzyczny określano mianem ‘Spaghetti-Dance’. Pod koniec dekady popularność tej muzyki stopniowo malała, a w połowie lat 90. całkowicie zniknęła. Jednak po 2007 roku ponownie zaczęto promować italo disco w mediach.

• Euro disco – podgatunek disco, który jest też stylem w muzyce pop. Jego początki sięgają lat 70., niemniej jednak najszybszy rozwój przypada na lata 80. To muzyka dancingowa pochodząca z Europy (jednak italo disco to osobny podgatunek), a jej charakterystyczną cechą jest wykorzystywanie syntezatora. Elementy euro disco wykorzystywano w muzyce dance w Polsce w latach 90.

• Post-disco – gatunek muzyki elektronicznej, który powstawał w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Wykorzystywano w nim kilka instrumentów: Syntezatory, keyboardy, samplery i automaty perkusyjne, zastosowanie znajdował również sekwencer.

• Dance-pop – gatunek powstał w Stanach Zjednoczonych, a można go rozpoznać po prostej, popowej strukturze połączonej z szybkim tempem i melodią z beatem dance. Co ciekawe, największą popularność zdobył on w latach 90. Dance-pop jest przeznaczony głównie do komercyjnych stacji radiowych, jednak nie mogła się bez niego obejść także żadna dyskoteka. Lata 80. to okres, kiedy ten gatunek nie cieszył się tak dużym zainteresowaniem.

 

 

Lata 80. – muzyka rockowa

Dla muzyki rockowej lata 80. były przełomem, gdyż w tym okresie została ona precyzyjniej zdefiniowana oraz podzielona na podgatunki.

To wtedy pojawił się lub powrócił:

• Hard rock, heavy metal oraz glam metal – od 1983 roku odradzała się muzyka hard rockowa, a wszystko za sprawą takich zespołów jak: Guns N ‘Roses, Kiss, Van Halen czy Aerosmith. Pod koniec lat 80. do tego grona dołączyła też brytyjska grupa Queen, która wydała wówczas album ‘The Miracle’. Przez całą dekadę zainteresowaniem cieszył się również heavy metal i jego przedstawiciele: Ozzy Osbourne, Iron Maiden, Judas Priest, Whitesnake oraz Dio. Pojawił się też glam rock, ponadto rozwijał się rock stadionowy.

• Rock alternatywny – w latach 80. gatunek ten traktowano głównie jako zjawisko undergroundowe, jednak zdarzały się sytuacje, kiedy alternatywne utwory stawały się przebojami. Rozwijał się on za sprawą różnych zespołów: REM, Violent Femmes, The Feelies, Pixies oraz Sonic Youth. Pod koniec dekady muzyczną scenę zdominowały grupy skupiające się na stosunkowo nietypowych stylach, czyli: Noise rock, ekscentryczny alternatywny pop, wczesny grunge oraz rock industrialny.

• Hardcore punk – rozwijał się głównie do połowy lat 80., później zdominowała go tzw. nowojorska scena hardcore (New York hardcore). Jednak w okresie tym pojawiło się kilka popularnych zespołów, np. Green Day czy Operation Ivy.

Dla muzyki rockowej i jej podgatunków lata 80. nie były łatwe. Wielu artystów cieszących się sławą w latach 60. i 70. zniknęło ze sceny, gdyż trudno im było dostosować się do nowych trendów (niektórzy wyraźnie się temu sprzeciwili). To m.in. Bob Dylan, The Rolling Stones czy Neil Young. Wymienieni artyści co prawda wydawali nowe albumy, jednak spotykały się one głównie z krytyką. Dużym problemem dla muzyków była też stacja MTV, która zwracała uwagę przede wszystkim na młodość, showmanów i dobry wygląd.

 

Muzyka elektroniczna w latach 80.

Lata 80. to okres, gdy muzyka na imprezę była grywana głównie na instrumentach elektronicznych. Zyskała ona popularność, ponieważ dominowała w klubach nocnych, dyskotekach i na scenie rave. Na początku dekady pojawił się house, a inspiracją dla tego gatunku stały się funkowe odmiany disco oraz soul. Muzyka ta szybko została uznana za fenomen, podobnie jak techno, którego powstanie przypisuje się kilku muzykom chodzącym do tej samej szkoły w Belleville High w stanie Michigan. Byli to: Juan Atkins, Kevin Saunderson, Derrick May oraz Eddie Fowlkes.

Lata 80. i muzyka R&B

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że to w latach 80. powstała współczesna muzyka R&B. W tych czasach zaczęto dodawać do niej elementy nawiązujące do innych gatunków: Soulu, hip-hopu, funku, a nawet bity przypominające disco. To sprawiło, że R&B zaczęło być postrzegane jako ciekawa muzyka do słuchania. Lata 80. to również czas, gdy pojawił się quiet storm wykonywany w romantycznym, łagodnym stylu inspirowanym jazzem. Wówczas pisano, że jest to odpowiedź R&B na takie gatunki jak soft rock i adult contemporary.

 

Lata 80. – muzyka zagraniczna country i pop

Na początku lat 80. na scenie country dominowali artyści inspirujący się popem, to m.in. Dolly Parton, Kenny Rogers czy Anne Murray. W połowie dekady country-pop nieco znudził się słuchaczom, a w 1985 roku w jednym z artykułów w ‘New York Times’ stwierdzono nawet, że muzyka country umarła. Jednak rok później pojawili się wykonawcy, którzy udowodnili, że była to nieprawda. Wrócili oni do tradycyjnych brzmień country, a byli to: Dwight Yoakam, Randy Travis, Holly Dunn i Ricky Van Shelton. Powstawały też nowe zespoły, które szybko zyskały popularność, np. Alabama czy The Statler Brothers.

Lata 80. to nowa muzyka instrumentalna, R&B, odrodzone country, a także narodziny wielu gwiazd popu uznawanych obecnie za prawdziwe ikony. To m.in. Madonna, Michael Jackson czy Whitney Houston. W tej dekadzie muzyka popowa szybko rozwijała się zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie. Duży sukces odnieśli: Phil Collins, Bonnie Tyler, Boy George i Culture Club, a także Wham! z Georgem Michaelem. Ponadto z szeroko pojmowanego gatunku określanego mianem ‘new wave’ wyłonił się synthpop, czyli forma muzyki pop, w której dominują syntezatory.

 

Lata 80. – polska muzyka

Według nastolatków lata 80. w Polsce to stara muzyka, która nawiązuje głównie do trudnych czasów PRL-u. Jest w tym sporo prawdy, ale należy mieć na uwadze, że w tym okresie na scenie pojawili się artyści uznawani za kultowych.

Słynne polskie zespoły lat 80. to:

Perfect,

Lady Pank,

Maanam,

Kombi,

Obywatel GC,

TSA,

Lombard,

Republika,

Dżem,

Rezerwat,

Kult,

Bajm,

Budka Suflera,

KSU,

Sztywny Pal Azji.

W latach 80. w naszym kraju wyjątkowo dużą popularnością cieszyła się muzyka rockowa. Artyści chętnie eksperymentowali z brzmieniem i sięgali po nowe instrumenty muzyczne, jak np. perkusja elektryczna. Jednak w tym okresie powstał też inny, znany do dziś gatunek, czyli disco-polo (choć bardziej zaczęto interesować się nim w kolejnej dekadzie). W utworach polskich artystów bardzo często słyszalny jest wyraz sprzeciwu wobec władzy oraz pragnienie wolności, ale polskie lata 80. to też nostalgiczne piosenki o miłości. Dla wielu osób dekada ta była najlepszym okresem dla muzyki w naszym kraju, gdyż właśnie wtedy pojawiły się najbardziej znane zespoły, a także wokaliści i wokalistki, w tym: Izabela Trojanowska, Czesław Niemen, Maryla Rodowicz i Urszula.

 

Najpopularniejsze zagraniczne zespoły lat 80.

Tak naprawdę trudno jest wymienić wszystkie znane zespoły muzyczne lat 80. zza granicy, tym bardziej że reprezentowały one różne gatunki.

Bardzo dużą popularnością cieszyły się grupy:

ABBA,

Bee Gees,

Depeche Mode,

Roxette,

Europe,

Queen,

Modern Talking,

Alphaville,

Boney M.,

Bad Boys Blue,

Wham!,

Simply Red,

The Police,

AC/DC,

The Cure,

Duran Duran,

Eurythmics.

 

Znani piosenkarze i piosenkarki lat 80.

Dla piosenkarzy i piosenkarek cieszących się popularnością w latach 80. bardzo dużą inspiracją była przede wszystkim muzyka pop. Jednak ich utwory często dotyczyły ważnych kwestii, przykładowo nierówności społecznych.

Za najbardziej wybitnych wykonawców lat 80. uznawani są:

Michael Jackson,

Madonna,

Prince,

Whitney Houston,

Tina Turner,

Paula Abdul,

Cyndi Lauper,

Sandra,

Belinda Carlisle,

Blondie,

Bonnie Tyler,

George Michael,

Stevie Wonder,

Roy Orbison,

David Bowie,

Bryan Adams,

Donna Summer,

Eric Clapton,

Kylie Minogue,

Elton John,

Paul McCartney,

Kate Bush,

Billy Idol,

Joe Cocker,

Janet Jackson,

Diana Ross,

Lionel Richie.

 

Największe przeboje lat 80.

W latach 80. pojawiło się wiele piosenek, które stały się niezapomnianymi przebojami. Do dziś często są emitowane przez stacje radiowe, a teledyski możemy oglądać zarówno w Internecie, jak i w telewizji.

Najsłynniejsze hity stworzone przez piosenkarzy, piosenkarki i zespoły lat 80. to m.in.:

‘Thriller’ – Michael Jackson,

‘Girls just wanna have fun’ – Cyndi Lauper,

‘Call me’ – Blondie,

‘Radio Ga Ga’ – Queen,

‘Take on me’ – A-ha,

‘Uptown girl’ – Billy Joel,

‘Never ending story’ – Limahl,

‘Gimme! Gimme! Gimme’ – ABBA,

‘Cheri, cheri lady’ – Modern Talking,

‘Heaven is a place on earth’ – Belinda Carlisle,

‘Forever young’ – Alphaville,

‘Take my breath away’ – Berlin,

‘Wake me up before you go-go’ – Wham!,

‘Time after time’ – Cyndi Lauper,

‘Africa’ – Toto,

‘Billie Jean’ – Michael Jackson,

‘I just called to say I love you’ – Stevie Wonder,

‘Sweet dreams’ – Eurythmics,

‘What’s love got to do it’ – Tina Turner,

‘La isla bonita’ – Madonna,

‘Total eclipse of the heart’ – Bonnie Tyler,

‘The final countdown’ – Europe,

‘Heaven’ – Bryan Adams,

‘The look’ – Roxette,

‘Jump’ – Van Halen,

‘Livin’ on my own’ – Freddie Mercury,

‘Englishman in New York’ – Sting,

‘Another one bites the dust’ – Queen,

‘Eye of the tiger’ – Survivor.

Jakich polskich piosenek z lat 80. chętnie słuchamy do dziś?

To np.:

‘Black and white’ – Kombi,

‘Papierowy księżyc’ – Halina Frąckowiak,

‘Iść w stronę słońca’ – 2 plus 1,

‘Dmuchawce, latawce, wiatr’ – Urszula,

‘Nie ma wody na pustyni’ – Bajm,

‘Jolka, Jolka, pamiętasz’ – Budka Suflera,

‘Szklana pogoda’ – Lombard,

‘Cykady na cykladach’ – Maanam,

‘Mniej niż zero’ – Lady Pank,

‘Nie płacz, Ewka’ – Perfect,

‘Nie pytaj o Polskę’ – Obywatel GC,

‘Psalm stojących w kolejce’ – Krystyna Prońko,

‘Co mi Panie dasz’ – Bajm,

‘Biała flaga’ – Republika,

‘Krakowski spleen’ – Maanam,

‘Wszystko, czego dziś chcę’ – Izabela Trojanowska.

Warto pamiętać, że w latach 80. XX wieku bardzo dużo wydarzyło się nie tylko w muzyce. W tej dekadzie doszło m.in. do zamachu na Johna Lennona, katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu, zamachów na Ronalda Reagana i papieża Jana Pawła II czy bojkotu igrzysk olimpijskich w Moskwie przez państwa kapitalistyczne. To również okres, kiedy upowszechniła się telewizja satelitarna i domowa konsola do gier. Ponadto w latach 80. powstał pierwszy telefon komórkowy.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ