6 znanych klarnecistów na świecie  

Ostatnio aktualizowane: 25.04.24

 

Rozpoczynając naukę gry na klarnecie należy uzbroić się w cierpliwość, być wytrwałym i zachować pozytywne nastawienie. Bez tego prawdopodobnie szybko porzucimy nową pasję, czego później możemy żałować. Klarnecista powinien regularnie ćwiczyć i doskonalić swoją technikę gry, aby zyskać międzynarodową sławę, tak jak osoby, których sylwetki przedstawiamy w poniższym artykule.

Benny Goodman

Benny Goodman to pochodzący ze Stanów Zjednoczonych klarnecista i muzyk jazzowy. Urodził się w ubogiej rodzinie żydowskiej, jego ojciec był z Warszawy, a matka z Kowna. Jako dziecko nauczył się grać na klarnecie na zajęciach organizowanych przez dobroczynny klub muzyczny dla chłopców. Już w nastoletnim wieku artysta był uznawany za wirtuoza i grał zawodowo w zespołach. Kiedy skończył 16 lat, stał się członkiem słynnej grupy The Ben Pollack Orchestra. Styl gry muzyka był oryginalny, inspirowali go tacy artyści, jak Leon Roppolo, Johnny Dodds i Jimmy Noone. To on w dużym stopniu przyczynił się do integracji rasowej w Ameryce, m.in. poprzez zatrudnienie do swojego trio czarnoskórego muzyka, Teddy’ego Wilsona (razem z nimi grał również perkusista polskiego pochodzenia, Gene Krupa). Sukces Benny’ego Godmana w muzyce jazzowej często jest porównywany do udanej kariery Elvisa Presleya w rock and rollu. Mężczyzna grał i występował na scenie aż do swojej śmierci w 1986 roku.

 

Pete Fountain

Amerykański klarnecista jazzowy Pete Fountain (Pierre Dewey LaFontaine Jr.) jako dziecko często chorował i miał problemy z układem oddechowym. Leczenie infekcji nie przynosiło oczekiwanych skutków. Pewnego dnia ojciec artysty wybrał się do apteki, gdzie spotkał lekarza i zaczął z nim rozmawiać na temat stanu zdrowia swojego syna. Ten po zbadaniu chłopca polecił mu nietypowy sposób leczenia, grę na instrumencie. Jeszcze tego samego dnia ojciec wybrał się z synem do sklepu muzycznego i kupili dobry klarnet. Początkowo Pete Fountain nie mógł wydobyć z niego żadnych dźwięków, ale z czasem regularne ćwiczenia zaczęły dawać efekty. Chłopiec brał prywatne lekcje, uczył się też grać jazz przy utworach Benny’ego Goodmana i Irvinga Fazoli. W liceum muzyk postanowił zostać profesjonalistą i od tego momentu jego kariera zaczęła szybko się rozwijać. Nagrał ponad 100 płyt. Do jego najbardziej znanych singli zalicza się m.in.: A Closer Walk, Licorice Stick i Mood Indigo.

Zenon Kitowski

Wśród polskich klarnecistów także są artyści, którzy zdobyli sławę na całym świecie. Należy do nich Zenon Kitowski, który już w szkole średniej zdobywał nagrody w prestiżowych konkursach, w tym w Gdańsku, Wrocławiu czy Białymstoku. W 1981 roku Witold Lutosławski wręczył muzykowi prywatną nagrodę za wykonanie I Sonaty J. Brahmsa podczas Koncertu Młodych Muzyków, który odbywał się w Zielonej Górze. Rok później mężczyzna nawiązał współpracę z Krajowym Biurem Koncertowym i zaczął występować jako solista z Polską Orkiestrą Radiową, Polską Orkiestrą Kameralną i innymi znanymi orkiestrami filharmonicznymi z naszego kraju. W 2015 roku otrzymał tytuł doktora Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Obecnie prowadzi tam klasę klarnetu.

 

Martin Fröst

Martin Fröst to pochodzący ze Szwecji klarnecista i dyrygent. W wieku 5 lat nauczył się grać na skrzypcach, a trzy lata później na klarnecie. Artysta studiował w swoim kraju, a także w Niemczech. Jako solista występował z najbardziej znanymi orkiestrami na świecie i regularnie współpracował ze słynnymi muzykami: Krzysztofem Pendereckim, Kalevi Aho, Andersem Hilborgiem czy Rolfem Martinssonem. Ponadto muzyk ma na swoim koncie wiele nagród, w tym: Léonie Sonning Music Prize, Nippon Music Award, Litteris et Artibus i Borletti-Buitoni Trust Award. Obecnie jest głównym dyrygentem Szwedzkiej Orkiestry Kameralnej.

Sidney Bechet

Pochodzący ze Stanów Zjednoczonych Sidney Bechet to znany klarnecista, saksofonista oraz kompozytor jazzowy. Zaraz po Lousie Armstrongu jest uznawany za najwybitniejszego jazzmana z Nowego Orleanu. W 1919 roku wyruszył ze swoim big bandem w trasę koncertową po Europie, gdzie kupił saksofon. Od tej pory mężczyzna stał się wirtuozem gry również na tym instrumencie. W czasie kryzysu gospodarczego, który nastąpił w 1929 roku, porzucił karierę muzyczną i zaczął prowadzić sklep krawiecki. Artysta powrócił na scenę w 1938 roku, a w latach 50. wyjechał do Francji i na stałe zamieszkał w Paryżu. Na swoim koncie ma on wiele hitów, które cieszą się popularnością do dziś: Petite Fleur, Les Oignons, Indian Summer czy Sugar Blues.

 

Woody Herman

Woody Herman to lider bardzo znanego big bandu The Heard, a jednocześnie słynny klarnecista, saksofonista oraz piosenkarz. Często mówiło się, że jego grupa gra muzykę nowatorską i eksperymentalną, i zdobyła wiele wyróżnień i nagród (również Grammy). Matka artysty pochodziła z Polski. Jego ojciec bardzo lubił show-biznes, co miało istotny wpływ na życie muzyka. Już jako dziecko pracował jako tancerz i piosenkarz, a w wieku 12 lat nauczył się grać na klarnecie i saksofonie. W latach 1937 – 1956 wiele jego singli trafiło na listy przebojów Billboard. To np.: Blues in the Night, Laura, Caldonia, Blue Evening i Sabre Dance.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

ZUZANNA

February 2, 2021 at 5:08 pm

OMG!!! Ja o tych klarnecistach nie miałam pojęcia!!! Dzięki a pomoc!!!

Odpowiadać
Marcin

February 6, 2021 at 3:23 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół Muza i sprzęt

Odpowiadać