Gra na klarnecie – kilka rad dla początkujących

Ostatnio aktualizowane: 10.12.24

 

Jesteś zainteresowany rozpoczęciem gry na klarnecie? Jeśli tak, trafiłeś w odpowiednie miejsce. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to trudny instrument, a do tego stosunkowo mało popularny. W związku z tym gra na nim może być skomplikowana, tym bardziej, że ilość dostępnych w Internecie materiałów do nauki jest ograniczona. W tym tekście zebraliśmy rady przydatne dla początkujących klarnecistów.

Istotne kwestie

Osoby, które mają już doświadczenie w grze na klarnecie przyznają, że początki nauki nie były proste. Zdecydowanie łatwiej jest zacząć swoją przygodę z instrumentem w profesjonalnej szkole muzycznej albo korzystając z pomocy doświadczonego nauczyciela. Niemniej jednak samodzielna nauka też jest możliwa. Jakie tematy trzeba zgłębić na początku, aby nauka przebiegała szybciej i po to, by zyskać pewność siebie? Przede wszystkim trzeba nauczyć się, jak dąć powietrze, jak trzymać instrument i go konserwować, a także dowiedzieć się, jakie akcesoria są niezbędne do nauki.

Jakiego wyposażenia potrzebujesz?

Zacznijmy od akcesoriów, bo to one obok instrumentu wydają się kluczową kwestią. Do potrzebnego wyposażenia zalicza się przede wszystkim: stroik, ligaturę i ustnik. Przydatnym akcesorium okaże się także futerał, szczególnie jeśli uczęszczamy na lekcje poza domem. Jeśli mowa o ustniku, często ten element jest dołączony do zestawu, choć nie zawsze jego jakość jest utrzymana na bardzo dobrym poziomie. Jeśli wydaje nam się, że ustnik nie jest odpowiednio dopasowany, zainwestujemy w nowy. Ligaturki klarnetowe to pierścienie ze śrubkami, które przytrzymują stroik na ustniku. Ligaturki mogą być zrobione z metalu lub ze skóry. Te ostatnie zapewniają większą kontrolę, choć korzystanie z modeli metalowych, choć trudniejsze, również jest polecane. 

 

Ustnik

Jak dmuchać w klarnet i ustawić usta, aby dźwięki były czyste i przyjemne w odbiorze? To sztuka, której trzeba poświęcić sporo czasu. Nauka tej umiejętności nie odbywa się w jeden dzień, ale nie można się zniechęcać. Istotna jest odpowiednia koordynacja między górną wargą, dolną wargą, zębami i podbródkiem. Polecanym ćwiczeniem jest to, aby opuścić szczękę do pozycji, w której będzie rozluźniona, następnie przesunąć ją z boku na bok i dodatkowo poluzować. Później należy zrolować dolną wargę nad dolnymi zębami, napiąć lekko kąciki ust i delikatnie je przesuwać, ustawiając trochę tak, jakbyśmy się uśmiechali. Później trzeba przyłożyć palec wskazujący między górną i dolną wargę i go docisnąć. Podczas tego podbródek powinien ułożyć się lekko w dół. Następnie należy włożyć około 1/4 ustnika do ust i można zacząć grać. Przydatnymi wskazówkami jest też to, żeby nie nadymać policzków podczas gry, bo wtedy instrument nie będzie stroił. 

 

Stroik

Dobranie odpowiedniego stroika jest kluczowe, podobnie jak utrzymanie go później w odpowiednim stanie. Omawiany element musi być dopasowany do ustnika i tego, jak mocno dmuchamy. Warto pamiętać, aby nie zwilżać stroika podczas gry zbyt mocno, bo zawarte w ślinie kwasy i enzymy mogą doprowadzić do jego zniszczenia. Po zakończonym ćwiczeniu należy przepłukać lekko stroik, a następnie dokładnie go wysuszyć, używając do tego miękkiej szmatki. 

Jak zachować odpowiednie tempo?

Ważnym zadaniem, które stoi przed każdym początkującym klarnecistą jest nauka utrzymywania odpowiedniego tempa. Tempo zazwyczaj jest określane jakość ilość uderzeń na minutę (bpm). Jak zachować je w trakcie gry? Najlepiej skorzystać z metronomu, który jest też czasami określany jako miaromierz lub taktomierz. To niewielkie urządzenie elektroniczne lub mechaniczne, które podaje tempo utworu muzycznego. Sprzęt można kupić już za kilkadziesiąt złotych i z pewnością będzie to inwestycja, której nie pożałuje żaden muzyk.

 

Jak dbać o klarnet?

Początkujący muzyk musi nie tylko nauczyć się, jak grać na instrumencie, ale też co zrobić, aby utrzymać go w jak najlepszym stanie. Doświadczone osoby podkreślają, jak ważne jest, aby przed złożeniem klarnetu dokładnie nasmarować korki górnego i dolnego korpusu używając do tego specjalnie przeznaczonego smaru (niekiedy stanowi on jeden z elementów zestawu). Dzięki temu późniejsze składanie i rozkładanie instrumentu okaże się zdecydowanie prostsze. Podczas składania nie można zapominać o tym, że klapy to stosunkowo delikatne elementy, więc trzeba uważać, aby ich nie powyginać. Kiedy zabieramy się za składanie klarnetu, najlepiej rozpocząć tę czynność od czary głosowej i połączyć ją z dolnym korpusem. Później należy wsunąć korpus góry. Oba te elementy muszą być tak dopasowane, aby klapy znajdowały się w tej samej linii. Ostatnim krokiem jest wsunięcie baryłki i ustnika. Po każdej zakończonej grze należy wyciągnąć stroik i pozbyć się z niego wilgoci. Powinien być on przechowywany w bezpiecznym miejscu, najlepiej w specjalnie przeznaczonym do tego etui. Po użyciu klarnet należy dokładnie wytrzeć, używając do tego wyciora.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ