Przykłady instrumentów, na których łatwo nauczyć się grać
Nauka gry na jakimkolwiek instrumencie wymaga skupienia, regularności i cierpliwości. Osobom, które zaczynają grać od dziecka, zazwyczaj łatwiej przychodzi rozwijanie umiejętności. Nie jest jednak powiedziane, że jako nastolatek czy osoba dorosła nie można zacząć muzykować. Jest kilka instrumentów, na których stosunkowo łatwo jest nauczyć się grać. Mogą one stanowić świetny początek muzycznej przygody. Oto kilka przykładów.
Flet
Łatwy do nauki jest flet prosty zaliczany do dętych instrumentów muzycznych z grupy drewnianych. Jego historia wiąże się z fujarką wykorzystywaną do muzyki ludowej. Flet ma prostą konstrukcję, a gra na nim nie jest skomplikowana. Osoba chcąca wydobyć dźwięk musi dąć w ustnik. Powietrze dostające się do komory rezonacyjnej zostaje rozdzielone i jeden ze strumieni opuszcza instrument przez szczelinę, drugi natomiast wibruje i przepływa przez rurę. Na flecie znajdują się otwory, które są otwierane i zamykane przez grającego w zależności od tego, jaki dźwięk chce uzyskać. Dowodem na to, że nauka gry na tym instrumencie nie powoduje nadmiernych trudności, jest to, że flet wykorzystuje się w szkole podstawowej na lekcjach muzyki. Oczywiście, dzieci z uwagi na małe dłonie mogą mieć drobne problemy z pewnym trzymaniem fletu, ale dla osób starszych nie powinno to stanowić żadnej trudności. Zaleca się, aby naukę nut podzielić na etapy, a nie starać się przyswoić wszystko za jednym razem.
Tamburyn
Na liście łatwych do nauki instrumentów musiał znaleźć się tamburyn, zwany także bębenkiem baskijskim. To instrument perkusyjny z grupy membranofonów. Ma on nieokreśloną wysokość dźwięku. Budowa instrumentu jest prosta, bo składa się on z obręczy (najczęściej zrobionej z drewna, czasami tworzywa sztucznego albo metalu), na którą naciągnięta może być skóra. W otworach na obręczy znajdują się ruchome blaszki, które wprawione w ruch, wydają charakterystyczne dźwięki. Kiedy wybierzemy już najlepszy tamburyn i dokonamy zakupu, możemy mieć pewność, że nauka nie będzie skomplikowana, o ile poświęcimy temu odpowiednio dużo uwagi. Na bębenku można grać, pocierając jego membranę, uderzając w niego albo potrząsając nim. Tamburyn to prosty w nauce instrument, o czym świadczy to, że jest on wykorzystywany nawet w przedszkolu na zajęciach muzycznych. Jego cena nie jest wysoka.
Bongosy
Bongosy to kubański instrument składający się z dwóch bębenków, które są ze sobą stale połączone. Mają one jednakową wysokość, ale różne średnice. Naciągi bongosów mogą być zrobione ze skóry kozła, bizona albo cielaka. W sklepach dostępne są też instrumenty z naciągami syntetycznymi. Bongosy mają metalową obręcz i śruby naciągowe, dzięki którym można łatwo regulować napięcie membrany. Instrument należy umieścić między kolanami i uderzać o membranę opuszkami palców (nie kostkami). Dobrym ćwiczeniem jest słuchanie rytmu i utrzymanie pracy rąk w odpowiednim tempie.
Harmonijka ustna
Instrumentem łatwym do nauki jest też harmonijka ustna zaliczana do grupy aerofonów. Dźwięk jest wydobywany z niej poprzez ruch powietrza w szczelinach. W środku umieszczone są metalowe blaszki tzw. stroiki. Harmonijkę powinno się ustawić w ten sposób, aby niższe dźwięki były po lewej stronie. Instrument obejmuje się palcem wskazującym i kciukiem lewej ręki. Jako ciekawostkę można podać, że to właśnie harmonijka ustna była pierwszym instrumentem Jimiego Hendrixa. Podczas gry na tym instrumencie trzeba pamiętać o prawidłowym oddychaniu. Jak podają doświadczeni muzycy, przepływ powietrza powinien płynąć z przepony.
Marakasy
Marakasy to samobrzmiący instrument muzyczny z korpusem wykonanym zazwyczaj z gliny. Ma on także trzonek. Wewnątrz puszki umieszczone są nasiona lub kamyczki, które podczas poruszania instrumentem wydają charakterystyczny szelest. Marakasy to instrumenty z grupy grzechotek, które zawsze używa się w parze. Naprzemiennie potrząsa się jednym i drugim instrumentem. Brzmienie marakasów może być ostre albo delikatne w zależności od tego, jak nimi potrząsamy. Aby grać na marakasach, wystarczy wykonywać jednostajny ruch ósemkowy. Z czasem można wykorzystać inne figury rytmiczne. Jedną ze wskazówek bardziej doświadczonych osób jest to, aby grać w taki sposób, żeby nie był uchwytny dźwięk przesypywania ziarenek czy innych drobnych elementów znajdujących się w środku korpusu.
Ukulele
Dużo satysfakcji i radości przynosi początkującym muzykom (ale nie tylko) gra na ukulele. Jest to instrument z grupy strunowych szarpanych. Swoim wyglądem przypomina gitarę, tyle że jest mniejszy. Zazwyczaj ukulele jest wyposażone w 4 struny, ale niekiedy jest ich więcej. Na instrumencie można grać palcami albo przy użyciu kostki. Ukulele może być używane jako instrument akompaniujący albo solowy. Coraz częściej można spotkać wokalistów, którzy komponują kameralne, spokojne utwory, wykorzystują przy tym ukulele. Zaletą instrumentu jest to, że w Internecie można znaleźć stosunkowo dużo darmowych materiałów do nauki.
October 29, 2020 at 11:13 am
Ukulele jest świetnym instrumentem na początek. Prostszy niż gitara i już po dosłownie kilku minutach można jakieś proste chwyty stosować i sobie akompaniować. Super sprawa, sam niedawno kupiłem sobie ukulele sopranowe Be Joe i zacząłem samodzielną naukę.
Odpowiadać
January 23, 2023 at 8:11 am
Dzien dobry,
Dziekujemy za komentarz i rekomendacje ukulele.
Pozdrawiamy,
Zespol MuzaISprzet.com
Odpowiadać