Krótka historia muzyki pop

Ostatnio aktualizowane: 26.04.24

 

Muzyka pop, inaczej popularna, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem słuchaczy. Jednak nie każdy z nas wie, kiedy powstała i jak wyglądał jej rozwój. Jeżeli chcesz się tego dowiedzieć, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem. Po jego lekturze nie będziesz mieć już wątpliwości, czym jest muzyka pop i co sprawiło, że tak chętnie jej słuchamy.


Co to jest pop?

Rihanna, Lady Gaga, Katy Perry czy Justin Bieber to obecnie najsłynniejsze gwiazdy muzyki pop, które na co dzień można usłyszeć w stacjach radiowych. Jednak ich fani czasami mają problem z wyjaśnieniem, czym wyróżnia się ten gatunek muzyczny i kiedy się pojawił. Wątpliwości na ten temat może rozwiać definicja, według której muzyka pop to rytmiczna muzyka instrumentalno-wokalna, nierzadko mająca charakter taneczny. Jest ona utrzymana w tonacjach durowych i ma prostą strukturę melodyczną, a ponadto tworzy się ją w celach komercyjnych. Jest też inny opis, informujący, że muzyka pop w węższym zakresie jest łagodniejszym odłamem rocka, nastawionym na masowego odbiorcę. Gatunek wyróżnia się melodyjnością, prostotą, a także wykorzystywaniem na szerszą skalę w porównaniu do tradycyjnego rocka syntezatorów oraz studyjnych technik nagraniowych. Pop to gatunek muzyczny, do tworzenia którego często używane się takie sprzęty jak klawiatura MIDI.

Bardzo często słyszy się, że zespół muzyczny pop pisze swoją muzykę, kierując się przede wszystkim gustami słuchaczy i rezygnuje przy tym z próby przekazania im głębszych wartości. Co prawda są artyści, którzy się do tego przyznają, niemniej jednak można znaleźć też takie piosenki pop, które skupiają się na ważnych kwestiach jak nietolerancja, łamanie praw człowieka czy niszczenie naszej planety. Po czym można rozpoznać utwór popowy? Ma on stosunkowo krótkie partie muzyczne grane na kilku instrumentach: Gitarze elektrycznej (najczęściej), perkusji oraz gitarze basowej, wokal jest dla nich uzupełnieniem. Muzyka pop to utwory mające bardzo chwytliwy, łatwy do zapamiętania refren. Nierzadko w piosenkach pojawiają się też zapożyczenia z innych muzycznych stylów, co ma zwiększać ich atrakcyjność.

 

Kiedy powstała muzyka pop?

Muzyka pop rozwija się na tyle intensywnie, że czasami jej szybkie rozpoznanie bywa trudne. Zapoczątkowano ją w latach 60. XX wieku. W tych czasach artyści grający rock and rolla zaczęli pisać bardziej melodyjne utwory, które były łatwe w odbiorze, wyróżniały się tanecznym rytmem, a dodatkowo słuchacze szybko je zapamiętywali. Ten gatunek muzyczny najpierw pojawił się w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a później stopniowo zaczął rozprzestrzeniać się w inne zakątki świata.

Do rozwoju muzyki popowej przyczyniły się przede wszystkim nowe technologie i sprzęty. Od lat 60. możliwe stało się nagrywanie wielościeżkowe, a 20 lat później pojawiło się samplowanie cyfrowe. To dwie podstawowe metody tworzenia, a także opracowywania muzyki pop. Początkowo ten gatunek opierał się głównie na sentymentalnych balladach, wykorzystywał też wokalne harmonie z muzyki soul i gospel. W latach 60. pop dzielił się na dwie kategorie: Zespoły z gitarami, perkusją i basem, a także piosenkarze ze wsparciem tradycyjnej orkiestry. W latach 80., kiedy bardziej powszechne stało się nagrywanie cyfrowe, coraz częściej zaczęły być wykorzystywane syntezatory. Niemal od samego początku muzyka pop dominowała w brytyjskim i amerykańskim przemyśle muzycznym. To sprawiło, że zyskała ona międzynarodowy charakter. Jednak trzeba też pamiętać, że niektóre kraje lub regiony wytworzyły swoje własne formy muzyczne, przykładem jest latynoski pop z Ameryki Łacińskiej i innych hiszpańsko- oraz portugalskojęzycznych regionów świata.

Obecnie wyróżnia się wiele podgatunków i stylów muzyki pop. To np.:

power pop – wywodzi się z brytyjskiego i amerykańskiego rocka oraz popu z lat 60.,

dream pop – typ alternatywnego rocka, zapoczątkowano go w latach 80. w Wielkiej Brytanii,

synth pop – nurt muzyki nowofalowej, wykorzystujący na szeroką skalę syntezatory,

pop orkiestrowy – muzyka wykonywana przez orkiestrę symfoniczną,

indie pop – łączy elementy różnych gatunków awangardowych,

college rock – tym mianem określa się twórczość alternatywnych zespołów z lat 80.,

brit pop – nurt rozwijający się w latach 90. w Wielkiej Brytanii.

Ciekawe jest to, że każdy gatunek muzyki rozrywkowej ma swój własny, komercyjny nurt. To oznacza, że istnieje wiele różnych stylów muzycznych, w tym: Dance pop, pop rock, country-pop, pop metal i pop-rap. Poza tym wiele kultur stworzyło własną wersję gatunku i dlatego możemy mówić o indyjskim popie, wspomnianym już latynoskim popie, afro popie czy k-popie (popie koreańskim).

Muzyka pop – zjawiska związane z kulturą masową

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że niektóre zjawiska oraz słowa związane z kulturą masową pojawiły się właśnie dzięki muzyce pop. Mowa tu m.in. o wyrażeniu ‘przebój’. To inaczej hit, czyli piosenka bardzo popularna w określonym czasie (przykładowo ‘przebój lata’ czy też ‘przebój dekady’). To samo dotyczy boysbandów oraz girlsbandów, czyli zespołów, w składzie których znajdują się odpowiednio wyłącznie mężczyźni i wyłącznie kobiety. Intensywny rozwój boysbandów przypada na lata 90., wówczas muzyka pop kojarzyła się głównie z nimi. Na koncertach pojawiały się tłumy nastolatek, które chciały zobaczyć swoich idoli. Do najpopularniejszych męskich grup można zaliczyć: Backstreet Boys, Westlife, No Mercy, *NSYNC, Take That czy polski zespół Just 5. Girlsbandy licznie powstawały już pod koniec lat 50., w szczególności w Stanach Zjednoczonych. Jednak w większości przypadków były one rozwiązywane po wydaniu jednego przeboju. Najbardziej znane damskie zespoły to przede wszystkim: Spice Girls, Destiny’s Child, The Pussycat Dolls, Atomic Kitten oraz Sugababes.

 

Muzyka pop w Polsce

Szeroko pojmowana muzyka rozrywkowa pojawiła się w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym. Obejmowała ona różne gatunki taneczne i popularne, nierzadko zaliczało się do niej też piosenkę kabaretową i aktorską, jazz oraz poezję śpiewaną. Po II wojnie światowej muzyka popularna zaczęła stawać się bardziej powszechna, głównie za sprawą telewizji oraz festiwali muzycznych organizowanych w dużych miastach: Zielonej Górze, Opolu, Sopocie i Kołobrzegu. Na przełomie lat 60. i 70. na polskiej scenie pojawili się artyści, którzy do dziś są popularni: Zbigniew Wodecki, Maryla Rodowicz, Hanna Banaszak, Anna Jantar, Majka Jeżowska, Krzysztof Krawczyk czy Edyta Geppert. W latach 80. powstawały pierwsze zespoły punkowe i hard rockowe, które poprzez swoją muzykę dodawały słuchaczom otuchy w trudnych latach komunizmu. W latach 90., po transformacji ustrojowej, pojawiły się nowe wytwórnie płytowe i nowi artyści, grający przede wszystkim rocka i pop-rocka, w tym Wilki, De Mono czy Varius Manx.

Obecnie polska muzyka pop wciąż się rozwija i często można ją usłyszeć w stacjach radiowych. Najbardziej znani artyści z naszego kraju to:

Bajm,

Sylwia Grzeszczak,

Edyta Górniak,

Andrzej Piaseczny,

Ewa Farna,

Dawid Podsiadło,

Margaret,

Cleo.

 

Ikony muzyki pop

Niektórzy przedstawiciele muzyki pop odnieśli tak duży sukces, że uznaje się ich za prawdziwe ikony. Tym mianem określa się artystów, którzy zyskali międzynarodową sławę, a ich twórczość miała duży wpływ na rozwój tego gatunku muzycznego. Do wspomnianego grona należą:

• Michael Jackson – był nie tylko piosenkarzem, ale i kompozytorem, tancerzem, aktorem oraz filantropem. Jest nazywany ‘królem popu’, a karierę rozpoczął w wieku 6 lat, gdy jako wokalista występował w rodzinnym zespole The Jackson 5. Michael Jackson zdobył setki nagród, w tym 14 statuetek Grammy. Miał on duży wpływ na kulturę masową, udało mu się przełamać wiele stereotypów (w tym tych dotyczących uprzedzeń rasowych).

Madonna – jest nazywana ‘królową popu’ i uważana za ikonę popkultury. Artystka wzbudza sporo kontrowersji, ale też przełamuje bariery obyczajowe, ponadto od początku swojej kariery muzycznej jest filmową i teatralną aktorką. Madonna zdobyła 7 nagród Grammy i 2 Złote Globy, w 2008 roku wprowadzono ją do muzeum Rock and Roll Hall of Fame. Jest inspiracją dla wielu innych popowych artystek jak Nelly Furtado, Gwen Stefani, Kylie Minogue czy Jennifer Lopez.

• Britney Spears – piosenkarka, autorka tekstów, aktorka i tancerka, często nazywa się ją ‘księżniczką popu’. Debiutowała na scenie muzycznej w 1998 roku, a jej pierwszy album był najlepiej sprzedającą się w historii płytą nagraną przez niepełnoletnią artystkę. W ciągu całej swojej kariery Britney Spears zdobyła ponad 400 prestiżowych nagród, w tym Grammy i Emmy. Podobnie jak Madonna, jest ona źródłem inspiracji dla wielu muzyków: Seleny Gomez, Lany del Ray, Lady Gagi czy Miley Cyrus.

• Whitney Houston – piosenkarka, aktorka, modelka, a także producentka muzyczna i filmowa. To najczęściej nagradzana artystka muzyczna w dziejach według Księgi rekordów Guinnessa, wiele osób mówi o niej ‘The Voice’. Whitney Houston była pierwszą kobietą, która znalazła się na pierwszym miejscu na liście Billboard 200. Odniesiony przez nią sukces znacząco pomógł w rozwoju kariery innych ciemnoskórych artystek: Beyoncé, Janet Jackson czy Alicii Keys.

• ABBA – szwedzki zespół założony w 1972 roku, uznaje się go za jedną z najbardziej kasowych grup muzycznych w historii. ABBA ma na swoim koncie sprzedaż ponad 300 milionów płyt na świecie, w 2010 roku zespół wprowadzono do Rock and Roll Hall of Fame.

• Prince – artysta przez wiele lat był zaliczany do najbardziej ekscentrycznych oraz nowatorskich postaci na amerykańskiej scenie popowej. Uznaje się go za wirtuoza gitary elektrycznej, nazywa się go także ‘księciem popu’. Prince zdobył 7 nagród Grammy, w 2004 roku wprowadzono go do Rock and Roll Hall of Fame. Współpracował z wieloma artystami: Madonną, Eryką Badu, Steviem Wonderem i Kate Bush.

To jedynie kilku artystów, którzy mieli wpływ na to, jak obecnie brzmi muzyka pop. Są też inni wykonawcy, którzy zyskali międzynarodową sławę, wielu z nich to reprezentanci młodego pokolenia. To np.: Taylor Swift, Rihanna, Miley Cyrus czy Ed Sheeran.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ