Ranking 6 najlepszych klawiatur MIDI w 2024

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Klawiatura MIDI – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Zastanawiasz się, jak wybrać dobrej jakości klawiaturę MIDI? W naszym artykule znajdziesz potrzebne informacje. Przygotowaliśmy dla Ciebie ranking i poradnik zakupowy, z których dowiesz się, które modele są najlepsze i czym kierować się podczas zakupu. Na samej górze listy polecanych klawiatur MIDI znajduje się model AKAI LPK 25. Urządzenie współpracuje z każdym wirtualnym programem audio, więc odznacza je uniwersalność. Aby zacząć korzystać z kontrolera, nie trzeba tracić czasu na instalację dodatkowych programów. Drugie miejsce w rankingu zajęła klawiatura MIDI M-Audio Oxygen 49 MK4. Ma ona sporo programowalnych pokręteł, suwaków i padów. To zwiększa kontrolę nad oprogramowaniem.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Mini klawiatura sterująca AKAI LPK 25 współpracuje z platformami Mac i PC. Nie trzeba instalować żadnych sterowników, aby zacząć korzystać z jej możliwości. Sprzęt jest mały, mieści się bez problemu do plecaka. Obudowa odznacza się wytrzymałością.

Wady

Pewna grupa użytkowników twierdzi, że skrajne klawisze lekko skrzypią podczas wciskania. Wadą jest to, że trzeba użyć więcej siły, aby je wcisnąć.

Podsumowanie

Kontroler MIDI jest dostępny w niskiej cenie. Ma on 25 klawiszy i jest zasilany przez port USB. Wymiary urządzenia zostały dopasowane do innych sprzętów z serii Akai MPK. Kontroler to urządzenie typu Plug & Play. Klawiatura ma 4 programowalne banki pamięci.

Drugi wybór

Zalety

Kontroler MIDI ma wgrane presety, które przyporządkowują kontrolery do popularnych instrumentów. Urządzenie można bez trudu połączyć z klawiaturą M-Audio. Sprzęt ma 8 przypisywalnych pokręteł, 9 suwaków i 6 kontrolerów. Dodatkowo na klawiaturze są przyciski track up/down.

Wady

W jednej z opinii można przeczytać, że pady nie zawsze reagują tak, jak powinny. W związku z tym czasami trudno osiągnąć efekt, na jakim nam zależy.

Podsumowanie

Klawiatura MIDI waży 2,9 kg, więc wygodnie się ją przenosi. Pozwala ona na łączenie różnych nagrań i tworzenie oryginalnych utworów. Urządzenie umożliwia też łatwe udostępnianie piosenek na SoundCloud. Kontroler ma 49 dynamicznych klawiszy.

Rozważ też

Zalety

Ten model to zaawansowany technicznie sprzęt, który pozwala na sterowanie funkcjami DAW z poziomu padów, przycisków i pokręteł. Są one podświetlane. Urządzenie jest zasilane za pomocą dołączonego do zestawu, solidne wykonanego kabla USB.

Wady

Na początku korzystanie z tej klawiatury wydaje się skomplikowane. Potrzeba więcej czasu na to, aby poznać dostępne w niej funkcje i wszystkie możliwości, jakie daje.

Podsumowanie

Sprzęt jest sprzedawany w zestawie z oprogramowaniem Ableton Live Lite Alesis Edition & MIDI. Klawiatura składa się z 61 pełnowymiarowych klawiszy. Model ma wymiary: Szerokość - 102 cm, głębokość - 18 cm i wysokość - 7,3 cm. Jego waga wynosi 3 kg.

 

 

6 najlepszych klawiatur MIDI. Opinie w 2024 roku 

 

Poniżej znajdziesz ranking klawiatur MIDI, który powstał po dokładnym przeanalizowaniu potrzeb konsumentów i sprawdzeniu dostępnych na rynku urządzeń. Rekomendowane przez nas sprzęty występują w różnych cenach i są przeznaczone dla osób o różnym stopniu zaawansowania.

 

Klawiatura MIDI Akai

 

1. Mini Klawiatura Sterująca USB/MIDI AKAI LPK 25

 

Model AKAI LPK 25 to dobra i tania klawiatura MIDI dostępna w zestawie z kablem USB i CD z oprogramowaniem. Urządzenie ma kompaktowe wymiary, jego długość nie przekracza 33 cm. Sprzęt waży mniej niż 0,45 kg. Można go bez trudu schować w plecaku i wygodnie przenosić. 

Kontroler MIDI AKAI wyposażono m.in. w przyciski obniżania i podwyższania klawiatury o oktawę i przycisk sustain. Urządzenie współpracuje z urządzeniami PC i Mac. Użytkownik ma możliwość zapisania konkretnych ustawień i przypisania ich do odpowiedniego programu. Ten sprzęt muzyczny jest łatwy w obsłudze i jest solidnie wykonany. 

Dlaczego warto wybrać kontroler MIDI AKAI LPK 25? Do jego głównych zalet zaliczane są niewielkie wymiary. Urządzenie można zabrać ze sobą np. na wyjazd i w wolnej chwili tworzyć nową muzykę. Ten model jest idealnym wyborem dla osób początkujących, bo ma niską cenę.

 

 

 

 

Klawiatura sterująca MIDI

 

2. Klawiatura MIDI M-Audio Oxygen 49 MK4 

 

Klawiatura sterująca MIDI M-Audio Oxygen 49 MK4 ma wymiary: Szerokość – 73,7 cm, głębokość – 23,9 cm i wysokość – 9,4 cm. Jej waga wynosi 2,9 kg. Kontroler MIDI ma 49 klawiszy dynamicznych. Użytkownik może ustawić 8 pokręteł, a także wykorzystać suwaki i kontrolery do łatwiejszego wybierania ustawień.

Klawiatura MIDI ma przyciski “select”, które pozwalają na szybką zmianę presetów, programów i kanałów MIDI. Dodatkowo są 3 stałe ustawienia dynamiki i 4 krzywe dynamiki. Urządzenie pozwala na eksportowanie plików WAV i MIDI, które można wykorzystać z dowolnym programem DAW.

Opinie o klawiaturach MIDI marki Oxygen są pozytywne, a opisywany przez nas model 49 MK4 cieszy się uznaniem użytkowników. Większość opinii na jego temat jest pozytywna. Z wielu recenzji wynika, że klawiatura poprawnie działa i jest przyjemna w dotyku. Ponadto sprzęt jest solidny i estetycznie wykonany.

 

 

 

 

Klawiatura MIDI 61

 

3. Klawiatura Sterująca Alesis V61 MIDI USB 

 

W tym zestawieniu musiała znaleźć się klawiatura MIDI 61 Alesis V61 MIDI USB. Ma ona wymiary: Szerokość – 102 cm, wysokość – 7,3 cm i głębokość – 18 cm. Jej waga wynosi 3 kg. Urządzenie jest zasilane kablem USB, który dołączono do zestawu. Kontroler MIDI ma 61 klawiszy o gładkiej powierzchni. 

Efekty i wirtualne instrumenty można kontrolować za pomocą programowalnych przycisków i pokręteł. Dodatkowo pozwalają one na modyfikację różnych parametrów, sterowanie filtrami i ustawianie głośności. Kontroler MIDI USB po lewej stronie ma 8 podświetlanych padów, które wykorzystuje się jako triggery perkusyjne. Sprzęt jest dostępny w zestawie z oprogramowaniem Ableton Live Lite Alesis Edition & MIDI.

Prezentowana klawiatura MIDI USB jest chętnie wybierana przez osoby zainteresowane tworzeniem muzyki. Ich zdaniem sprzęt ma wiele ciekawych ustawień i płynnie działające klawisze. Granie na kontrolerze okazuje się więc przyjemnością.

 

 

 

 

Klawiatura MIDI 49

 

4. Klawiatura MIDI Native Instruments Komplete Kontrol S49

 

Native Instruments Komplete Kontrol S49 to dobrze oceniania przez muzyków klawiatura MIDI 49. Ma ona półważone klawisze FATAR-a z aftertouchem. Wymiary sprzętu są następujące: 27,4 cm x 8,5 cm x 83,7 cm. Jego waga wynosi 5,5 kg. Zastosowane w kontrolerze wyświetlacze Clear View gwarantują czytelność każdego parametru. 

KOMPLETE Browser ujednolica instrumenty i daje do nich dostęp poprzez tagi i jeden panel. Osoba tworząca muzykę nie musi otwierać wszystkich instrumentów, może je także łatwo wyszukać. System Light Guide to wielokolorowe diody wskazujące różne parametry i ułatwiające pracę z instrumentem. 

Przeprowadzony test klawiatur MIDI dowiódł, że model Native Instruments Komplete Kontrol S49 jest godny polecenia. Urządzenie muzyczne daje duże możliwości i pozwala tworzyć różnorodne utwory. Do urządzenia można podłączyć pedały ekspresji i sustain.

 

 

 

 

Klawiatura MIDI 88

 

5. M-Audio Keystation 88 II

 

M-Audio Keystation 88 II to zasilana przez USB klawiatura MIDI 88. Urządzenie obsługuje także łączność USB-MIDI, można je podłączyć do Apple iPad Camera Connection Kit. Tym samym możliwe jest tworzenie i granie muzyki na żywo przy wykorzystaniu aplikacji audio zainstalowanej na iPadzie.

Sprzęt ma 88 pełnowymiarowych klawiszy dynamicznych, a do tego kontrolery. Tym samym zakres granych dźwięków można swobodnie rozszerzać i uzyskać efekt, na jakim nam zależy. Duża ilość przycisków przekłada się także na łatwiejsze nagrywanie. Do wykorzystania są m.in. przyciski zmiany oktawy i modulacji. Klawiatura MIDI ma wejście pedału sustain 1/4″ (6,3 mm).

Osoby, które zdecydowały się zainwestować w ten sprzęt muzyczny, są zadowolone z możliwości, jakie on daje. Zdaniem kupujących to dobra klawiatura MIDI, która ma wiele ciekawych funkcji, pozwala na nagrywanie różnego rodzaju muzyki i przy tym jest solidnie wykonana.

 

 

 

 

Klawiatura nożna MIDI

 

6. Studiologic MIDI Klawiatura Nożna MP 113 

 

Interesuje Cię dobrej jakości klawiatura nożna MIDI? Jeśli tak, mamy dla Ciebie propozycję. Mowa o sprzęcie Studiologic MIDI MP 113. To kompaktowy i wytrzymały pedalboard, który spełni oczekiwania niejednego muzyka. Urządzenie zostało zaprojektowane do używania jako kontroler głośnomówiący. 

Z uwagi na to, że sprzęt Studiologic MIDI MP 113 kontroluje się nogami, można jednocześnie grać na instrumencie lub śpiewać. Na powierzchni pedalboardu znajdują się 4 duże przyciski. Pozwalają one na szybką zmianę ustawień. Klawiatura nożna ma kompaktowe wymiary, dlatego łatwo się ją przenosi. Można ją bez problemu wziąć wszędzie tam, gdzie będzie potrzebna.

Sprzęt marki Studiologic jest pozytywnie oceniany przez muzyków. Jakość wykonania urządzenia jest bardzo dobra. Obudowa i przyciski są wytrzymałe. Obsługa kontrolera nie jest trudna, nawet przez osoby bez dużego doświadczenia.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką klawiaturę MIDI kupić?

 

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli klawiatur MIDI, dlatego każdy, bez względu na poziom zaawansowania i swoje potrzeby, powinien znaleźć sprzęt, który go zadowoli. Wiemy, że osoby bez doświadczenia, które nie mają jeszcze sprecyzowanych planów i wiedzy o sprzętach, mogą nie zdawać sobie sprawy, na co zwracać uwagę podczas zakupów. Mamy nadzieję, że ten poradnik, w którym odpowiadamy na pytanie, jaką klawiaturę MIDI wybrać, okaże się dla nich pomocny.

Ilość klawiszy

Czym wyróżnia się najlepsza klawiatura MIDI? Na pewno jest ona dopasowana idealnie do potrzeb konkretnego twórcy muzyki. Osoba, która myśli o zakupie takiego sprzętu, powinna więc w szczególności odpowiedzieć sobie na pytanie, jak dużą klawiaturę chce kupić. Mowa dokładniej o liczbie klawiszy. Wyróżnić można m.in. następujące klawiatury MIDI:

♦ 25-klawiszowe – są lekkie, mobilne i zajmują mało miejsca. Można na nich grać jedną ręką. Urządzenia tego typu są polecane w szczególności osobom początkującym, które chcą spróbować swoich sił w tworzeniu muzyki i sprawdzić, czy im to odpowiada;

♦ 49-klawiszowe – sprzęty z taką liczbą klawiszy również pozostają mobilne, tyle że można na nich grać dwoma rękami. Urządzenia te dają nieco większe możliwości;

♦ 61-klawiszowe – dwuręczne klawiatury z pełną liczbą klawiszy. Mają one tyle klawiszy co klasyczne pianino;

♦ 88-klawiszowe – to duże urządzenia, na których gra się obiema rękami. Mają one taką samą liczbę klawiszy co pianino akustyczne. 

Osoba początkująca może z powodzeniem zdecydować się na zakup klawiatury z 25 klawiszami, choć dobrym wyborem będzie też model z 37 klawiszami (2 oktawy, niewymieniony na liście). Muzycy, którzy chcą tworzyć skomplikowane akordy, powinni myśleć o zakupie sprzętu z 61 lub więcej, klawiszami. Liczba klawiszy wpływa nie tylko na komfort gry i możliwości tworzenia muzyki, ale też samą wygodę użytkowania. Trzeba zastanowić się, ile miejsca ma się w mieszkaniu i gdzie będzie stał sprzęt. Dobra wiadomość jest taka, że na rynku można znaleźć kontrolery MIDI o różnych wymiarach. 

 

Klawiatura

Aby dokonać dobrej decyzji zakupowej, trzeba wiedzieć, jaka klawiatura jest w danym sprzęcie. Wyróżnia się modele z klawiaturą dynamiczną i młoteczkową. Pierwsza z wymienionych przypomina klawiatury występujące w syntezatorach. Klawisze są lekkie i gładkie. Szybciej też reagują na dotyk i wracają do początkowego miejsca. Klawiatura młoteczkowa działa podobnie jak klawiatura w fortepianie. Klawisze są cięższe i wolniej reagują na dotyk.

 

Inne elementy

Przy zakupie należy także zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie klawiatury. Mowa tutaj o obrotowych pokrętłach zwanych knobami, miękkich, podświetlanych przyciskach, czyli padach i faderach – pionowych suwakach. Warto wiedzieć, że wspomniane przyciski można odpowiednio zaprogramować, tak aby pozwalały ustawić konkretny parametr. Tym samym osoba grająca na klawiaturze może łatwiej zmieniać poszczególne funkcje. Nie musi ustawiać tego na komputerze w programie audio, może to zrobić od razu. Gwarantuje to większą swobodę podczas gry. Wybrane dla konkretnego przycisku ustawienia można w razie potrzeby zmieniać.

Kompatybilność

Zastanawiając się nad tym, jaka jest najlepsza klawiatura MIDI, nie można pominąć kwestii związanych z kompatybilnością sprzętu. Większość dostępnych na rynku urządzeń podłącza się do komputera, korzystając z gniazda USB. To bardzo wygodne rozwiązanie. Klawiatury MIDI na USB działają na zasadzie Plug & Play. Nie trzeba tracić dużo czasu na ich wstępną konfigurację. Komputer natychmiast rozpoznaje klawisze i pozwala na ich wykorzystanie przy odpowiednim oprogramowaniu muzycznym, które, większość klawiatur MIDI ma w zestawie. Oczywiście programy są dostępne w wersji podstawowej, ale jest ona wystarczająca dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z produkcją muzyki. Na rynku dostępne są też różne inne polecane przez doświadczonych producentów programy.

 

Klawiatury MIDI w dobrych cenach

Zakup klawiatury MIDI wcale nie musi być ogromnym wydatkiem, choć oczywiście wszystko zależy od tego, jaki model się wybierze. Osoby, które dopiero zaczynają tworzyć muzykę, na początku powinny być zadowolone z klawiatury z 25 klawiszami. Taki sprzęt można kupić już za 200 zł. Modele z większą liczbą klawiszy i przycisków są droższe. Ceny bardziej zaawansowanych urządzeń zaczynają się od ok. 1000 zł. Kupując klawiaturę MIDI, warto stawiać na modele od sprawdzonych i cenionych wśród muzyków producentów.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest klawiatura sterująca MIDI?

Klawiatura sterująca MIDI to sprzęt, który można kupić w każdym sklepie muzycznym. Urządzenia są dostępne w różnych cenach i mają różne wymiary. Każdy może znaleźć model, który odpowiada mu pod wieloma względami. Należy jednak pamiętać, że klawiatury sterujące MIDI to wbrew pozorom nie są instrumenty muzyczne. To elektroniczny protokół nut, który jest pozbawiony możliwości wydawania dźwięków. Klawiatura tego typu wysyła jedynie sygnał w formie protokołu MIDI, które nuty i w jakim momencie mają zostać uruchomione. Aby móc stworzyć muzykę i ją odtwarzać, konieczny jest syntezator i zestaw głośników lub komputer i odpowiednie oprogramowanie. Za zakupem klawiatur sterujących MIDI przemawia to, że mają one dużo dodatkowych kontrolerów (gałek, przycisków czy suwaków), które pozwalają na sprawne sterowanie parametrami.

 

P2: Jaka klawiatura MIDI do FL Studio?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest FL Studio. To program do obróbki dźwięku, który umożliwia stworzenie całej kompozycji i miksowanie utworów. FL Studio pozwala na łatwą modyfikację dźwięku, łączenie z innymi programami i dodawanie różnych nowych, ciekawych brzmień. Osoba zainteresowana produkcją muzyki z pewnością będzie zadowolona z możliwości, jakie daje ten program. Obecnie niemal każda dostępna na rynku klawiatura MIDI będzie kompatybilna z programem FL Studio, dlatego nie ma żadnego problemu z wyborem sprzętu pod tym względem. Przed zakupem warto tylko sprawdzić, z jaką wersją FL Studio działa dany kontroler.

P3: Jak podłączyć kontroler MIDI do FL Studio?

Podłączenie nowo zakupionego kontrolera MIDI do FL Studio nie jest niczym trudnym. Większość dostępnych na rynku sprzętów ma wejście USB, więc wszystko w nich jest zintegrowane. Wystarczy więc podłączyć kontroler przy użyciu dostępnego w zestawie kabla USB do komputera. Jeśli kontroler nie ma wejścia USB, w komputerze musi być interfejs MIDI. Tzw. “Game Port” występuje w szczególności w starszych komputerach. Jeśli nie ma go w PC, konieczny jest zakup interfejsu na USB. Po tym odpowiedni program powinien bez trudu wykryć urządzenie. Oczywiście do podłączenia kontrolera MIDI do FL Studio konieczna jest też instalacja oprogramowania. Występuje ono w różnych wersjach, można je kupić na stronie producenta.

 

P4: Jak podłączyć kontroler MIDI do komputera? 

Podłączenie kontrolera MIDI do komputera przebiega bez większych problemów. Jeśli nie ma zintegrowanego wejścia USB na klawiaturze MIDI, potrzebny jest tzw. “Game Port”. W przypadku jego braku konieczny jest zakup interfejsu MIDI na USB. Taki sprzęt kosztuje przeciętnie od 100 zł w górę. Najtańsze modele nie zawsze są wystarczająco solidne, dlatego warto wziąć to pod uwagę. Lepiej zapłacić trochę więcej, ale mieć pewność, że sprzęt będzie dobrze spełniał swoją funkcję i szybko nie ulegnie awarii.

 

P5: Jaka klawiatura MIDI na początek?

Wybierając klawiaturę MIDI na początek, należy przede wszystkim uwzględnić swoje potrzeby. Zazwyczaj osoby kupujące swój pierwszy sprzęt, nie są do końca pewne, czy tworzenie muzyki to coś, czym będą chciały zajmować się przez cały czas. W związku z tym dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w tańszą klawiaturę. Małe urządzenia można kupić nawet już za 200 zł. Na początek wystarczy sprzęt z 25 klawiszami. Pozwala on zagrać różne melodie. Przydadzą się też pady i kilka gałek, aby sterowanie dźwiękiem było wygodne. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ