Jak grać na kontrabasie?
Kontrabas to instrument strunowy zaliczany do grup smyczkowych. Choć nie cieszy się on tak dużą popularnością, jak na przykład gitara, sporo osób jest zainteresowanych nauką gry na nim. Jeszcze do niedawna nabywanie tych umiejętności było możliwe tylko w szkole muzycznej pod okiem doświadczonego nauczyciela, ale teraz, kiedy można korzystać z Internetu i nagranych tutoriali, możliwa stała się także samodzielna nauka. Niezależnie od tego, czy wybierasz się do szkoły, czy chcesz być samoukiem, przygotowany przez nas artykuł, o tym, jak grać na kontrabasie, Ci się przyda.
Techniki gry na kontrabasie
Na początku, w ramach ciekawostki, warto poznać techniki gry na instrumencie. Można wyróżnić technikę arco, oznaczającą grę smyczkiem, a dokładniej włosiem smyczka. Kolejnym rodzajem gry jest pizzicato, który polega na tym, że muzyk uderza w struny w celu wydobycia dźwięku. Zazwyczaj do szarpania używany jest palec wskazujący. Ten sposób gry jest popularny szczególnie wśród muzyków jazzowych. Ostatnią techniką gry jest slap bass, w której to kontrabasista szarpie lub pociąga za struny.
Zachowanie odpowiedniej pozycji
Podczas gry na kontrabasie ważne jest to, aby zachować odpowiednią pozycję, bo tylko wtedy nie zaczniemy szybko odczuwać dyskomfortu. Jeśli pozycja będzie zła, nasza uwaga skupi się nie na ruchach smyczkiem i wygrywaniu dźwięków, ale na bólu pleców i ogólnym zmęczeniu. Muzycy przyznają, jak ważne jest zachowanie prawidłowej pozycji miednicy i odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Podczas gry może się zdarzyć, że miednica będzie przechylała się do tyłu, a wtedy kręgosłup zacznie wyginać się do przodu. Brak korygowania takiego ułożenia może być przyczyną pojawienia się bólu w dolnej części pleców. Trzeba przyznać, że kontrolowanie ułożenia bioder jest łatwiejsze podczas gry na stojąco, bo ramiona mają lepszy zasięg. Osoby z krótkim rękami często mają skłonność do tego, aby skręcać ciało i przechylać je do przodu. Między innymi z tego powodu tak ważne jest to, by kupić dobry kontrabas, dopasowany do nas pod względem wielkości.
Trzeba też pamiętać, że ucząc się grać dany utwór należy zdecydować, czy będziemy to robić na stojąco czy na siedząco. Jeśli za każdym razem będziemy przyjmować inną pozycję, jakość naszej gry może być różna. Pamiętajmy też, że podczas występów w orkiestrze wszyscy instrumentaliści siedzą. Tak naprawdę to, w jaki sposób ułożymy ciało w pozycji siedzącej do grania na kontrabasie, zależy od naszych preferencji. Wskazówką może być to, że smyczek powinien być swobodnie położony na strunach. Jeśli musimy podkurczać ramiona albo nadmiernie wyciągać smyczek, oznacza to, że nasza pozycja nie jest odpowiednia i trzeba ją skorygować. Część osób ustawia kontrabas poziomo, inne wolą trzymać go pionowo. Czasami muzycy opierają instrument o lewą, a czasami o prawą pachwinę.
Jak ćwiczyć?
Osoby, które od lat uczą gry na kontrabasie, a w związku z tym mogą pochwalić się sporym doświadczeniem, przyznają, że regularność jest najważniejsza. Oczywiście należy ćwiczyć utwory, gamy i etiudy, w zależności od tego, na czym nam zależy. Jednak od początku swojej przygody z kontrabasem, a tak naprawdę z jakimkolwiek innym instrumentem, warto zdawać sobie sprawę, jak ważna jest strona interpretacyjna utworu. Oznacza to, że aby odnieść sukces w grze, nie można skupiać się jedynie na stronie technicznej, choć nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że jest ona istotna. Jak uczyć się nowego utworu? Jedni wybierają metodą polegającą na dzieleniu go na części, inni zaś od razu przystępują do grania całości. Dobrze jest na sam początek starać się zagrać cały utwór albo osłuchać się z nim, jeśli dysponujemy nagraniami. Później pracę nad nim warto podzielić na części i każdą z nich doskonalić. Podczas nauki nie warto narzucać sobie dużego tempa, lepiej grać wolniej, ale dokładniej i dopiero z czasem zwiększać tempo.
Jeśli chcemy przypomnieć sobie zasady dotyczące prowadzenia smyczka, możemy grać na pustych strunach. To bardzo dobre ćwiczenie, w którym możemy też rozwijać dynamikę gry np. podczas grania crescendo i decrescendo. Jeśli chcemy poprawić swoją intonację, dobry ćwiczeniem będą tzw. skoczki. Polega to na tym, że zaczynamy od określonego dźwięku, a później przesuwamy się na inny i wracamy. Rozwijamy zakres zmiany pozycji i zwiększamy interwał. Jest to czasochłonne, ale skuteczne ćwiczenie.
Podsumowanie
Nauka gry na kontrabasie z pewnością nie jest łatwa, ale jeśli mamy odpowiednią motywację i materiały, które możemy wykorzystać, tak naprawdę wszystko jest możliwe. Zdecydowanie łatwiej jest rozpocząć naukę gry pod okiem doświadczonego nauczyciela. Przynosi to lepsze rezultaty m.in. dlatego, że od razu koryguje on popełniane przez nas błędy, więc nie wyrabiamy złych nawyków.
11 listopada, 2020 at 6:59 pm
Na prawdę pomógł mi ten artykuł!
Odpowiadać
13 listopada, 2020 at 2:31 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz.
Pozdrawiamy,
Zespół Muza i sprzęt
Odpowiadać