Ranking 13 najlepszych gramofonów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 10.10.24

 

Gramofon – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Wybierając gramofon, trzeba brać pod uwagę sporo kwestii. To, że na rynku jest dużo modeli, nie ułatwia zakupu. Konsument ma tyle opcji, że często się gubi i nie wie, co wybrać. Z pomocą przychodzi nasz ranking i poradnik, z których można dowiedzieć się wielu ważnych informacji. Na pierwszym miejscu zestawienia znajduje się doceniany przez wymagających fanów audio gramofon Technics SL-1200 GREG-S. Ma on odpowiednio skonstruowaną obudowę odznaczającą się sztywnością, a także dobrze wytłumiający talerz. Urządzenie ma pozłacane gniazda dopasowane do różnych kabli. Drugie miejsce wśród gramofonów należy do modelu DJ Pioneer PLX-500 sprzedawanego w zestawie z osłoną przeciw kurzowi. Gramofon gwarantuje dobrą jakość brzmienia.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Gramofon ma specjalnie zaprojektowany talerz, który tłumi drgania. Dodatkowo, aby im zapobiec, producent wykorzystał gumę silikonową. Model ma specjalne pozłacane złącza phono, które współpracują z różnymi kablami. Odtwarzany przez sprzęt dźwięk jest wyrazisty.

Wady

Część użytkowników, szczególnie tych bez doświadczenia w obsłudze tego typu sprzętów, przyznaje, że kalibracja gramofonu jest skomplikowana i czasochłonna.

Podsumowanie

To urządzenie dla prawdziwych fanów muzyki. Gramofon ma napęd bezpośredni oraz silnik o sporej mocy i bardzo dobrej precyzji. Ramię gramofonowe charakteryzuje się wysoką czułością. Część montażowa izolatorów ma pionowy mechanizm podlegający regulacji. Tym samym możliwe jest wyeliminowanie nieprzyjemnego grzechotania.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie umożliwia zgranie ulubionych utworów z płyt winylowych na komputer. Wystarczy podłączyć gramofon np. do laptopa, wykorzystując do tego kabel USB. Sprzęt wyróżnia solidna konstrukcja, dzięki której użytkownik nie musi się martwić o intensywne drgania zakłócające odtwarzanie.

Wady

W zestawie znajduje się osłona przeciw kurzowi. Na jej powierzchni po pewnym czasie pojawiają się brzydko wyglądające zarysowania. Trzeba uważać podczas jej czyszczenia.

Podsumowanie

Model ma profesjonalne, pozłacane gniazda RCA. Ramię pokryto specjalną gumą, która ma zagwarantować lepszą izolację. W komplecie poza osłoną przeciw kurzowi znajdują się m.in. obciążniki, przejściówki audio i kabel USB. Produkt waży niewiele ponad 10 kg.

Rozważ też

Zalety

Stosunek ceny do jakości wykonania sprzętu jest atrakcyjny. Gramofon ma wbudowane radio AM/FM, a także funkcję zegarka i budzika. Na obudowie znajduje się wyjście AUX pozwalające na łatwe podłączenie zewnętrznych głośników.

Wady

Jakość odtwarzanego dźwięku przez doświadczonych miłośników audio jest oceniana na poziomie przeciętnym. Ich zdaniem to sprzęt dla osób mało wymagających.

Podsumowanie

Gramofon pozwala na odtwarzanie płyt winylowych z prędkością: 33, 45 i 78 RPM. Moc urządzenia wynosi 3 W. Model ma mały wyświetlacz LCD ułatwiający obsługę. Sprzęt kosztuje mniej niż 200 zł, więc jego cena jest przystępna. Sporo osób może pozwolić sobie na zakup takiego gramofonu.

 

 

13 najlepszych gramofonów. Opinie w 2024 roku 

 

Ten ranking gramofonów powstał z myślą o miłośnikach muzyki, którzy chcieliby zainwestować w dobrej jakości urządzenie gwarantujące pełny, wyraźny dźwięk i łatwe w obsłudze. Takie modele zamieściliśmy w tym zestawieniu.

 

Gramofon Technics

 

1. Gramofon Technics SL-1200 GREG-S 

 

Gramofon Technics SL-1200 GREG-S to sprzęt, którym warto się zainteresować. Nie bez powodu znalazł się on w naszym zestawieniu. To solidnie zrobiony model spełniający oczekiwania najbardziej wymagających miłośników muzyki. Wymiary urządzenia to: Długość – 37,2 cm, szerokość – 45,3 cm i wysokość – 17,3 cm, a jego waga wynosi 12 kg. 

Gramofon Technics ma napęd bezpośredni, co gwarantuje równomierne obroty silnika bez względu na prędkość. To rozwiązanie ma kilka zalet m.in. to, że części się nie psują, więc nie ma konieczności ich wymiany. Ponadto ograniczone są drgania silnika, a dzięki temu jakość odtwarzanego dźwięku jest lepsza. Talerz gramofonu jest zrobiony z odlewu aluminium.

W gramofonie zastosowano konstrukcję dwuwarstwową i użyto specjalnych gum, co zapewniło sztywność i dobre tłumienie drgań. To między innymi dlatego opinie o tym sprzęcie są pozytywne. Użytkownicy twierdzą, że warto w niego zainwestować, nawet mimo wysokiej ceny.

 

 

 

 

Gramofon Pioneer

 

2. Gramofon Manualny DJ Pioneer PLX-500

 

W naszym rankingu musiał znaleźć się gramofon Pioneer PLX-500 stworzony z myślą o DJ’ach. Umożliwia on scratchowanie płyt winylowych, czyli ich ręczne obracanie w przód i w tył. Urządzenie można też podłączyć do kompatybilnego miksera, co daje duże możliwości odtwarzania.

Ten dobry gramofon manualny zapewnia zadowalającą jakość dźwięku. Wszystko dlatego, że droga sygnału od igły do wyjścia audio jest krótka, a to pozwala zapobiec zniekształceniom. Gramofon można podłączyć do systemu dźwiękowego lub aktywnego głośnika, bez konieczności stosowania dodatkowych wzmacniaczy. Model ma hamulec elektroniczny i aluminiowy talerz o średnicy równej 332 mm. 

Czytając opinie na temat przedstawionego sprzętu, można stwierdzić, że jest on doceniany przez kupujących. Podoba im się to, że gramofon daje duże możliwości odtwarzania dźwięku. Ma bezpośredni napęd, a poziom generowanego szumu nie jest duży (nie odbiera przyjemności ze słuchania muzyki).

 

 

 

 

Gramofon retro

 

3. Gramofon z Radiem Camry CR1113

 

Camry CR1113 to dobry i tani gramofon stworzony z myślą o osobach, które chcą zainwestować w tego typu urządzenie, a jednocześnie nie mają zamiaru wydawać dużo pieniędzy. To gramofon retro, który wygląda oryginalnie i z pewnością będzie się ładnie prezentował na półce. Można go ustawić w widocznym miejscu i mieć pewność, że wiele osób zwróci na niego uwagę.

Ten sprzęt pozwala na odtwarzanie płyt winylowych w jednej z wybranych prędkości: 33, 45 i 78 RPM. Dodatkowo ma też funkcję zegarka i budzika i umożliwia słuchanie stacji radiowych. Na obudowie znajduje się niewielki, choć praktyczny wyświetlacz LCD ułatwiający wybór ustawień. Użytkownik może podłączyć do gramofonu słuchawki (jack 3,5 mm).

Dlaczego prezentowany gramofon w stylu retro zyskuje dobre opinie? Wpływ ma na to na pewno jego atrakcyjna cena, a także możliwości, jakie daje. Model wyposażono w dwa głośniki o mocy łącznej 3 W. W razie potrzeby można bez problemu podłączyć do niego zewnętrzne głośniki. 

 

 

 

 

Gramofon Denon

 

4. Gramofon DJski Denon DJ VL12 PRIME

 

Gramofon Denon DJ VL12 PRIME jest dobrze wytłumiony, dlatego zapewnia wysoką jakość odtwarzanego dźwięku. W tym modelu zastosowano napęd bezpośredni, a także mechanizm kwarcowy. Sprzęt ma elektroniczny system hamowania. Czas startu wynosi zaledwie 0,3 s, a dostępne prędkości odtwarzania to 33⅓ i 45 obrotów na minutę. W zestawie jest też adapter 45 RPM. 

Opisywany gramofon ma regulowany moment obrotowy, co umożliwia miksowanie i scratchowanie. Znajdujące się u podstawy nóżki zbudowano przy wykorzystaniu specjalnej technologii neutralizującej niskie częstotliwości. Talerz ma specjalny profil, który ułatwia kontrolowanie odtwarzanego nagrania. Funkcja podświetlania na różne kolory zwiększa atrakcyjność wizualną urządzenia. 

Z pozostawionych przez użytkowników komentarzy można dowiedzieć się, że to jeden z lepszych modeli dla DJ’ów. Konsumenci twierdzą też, że sprzęt powinien także spełniać oczekiwania fanów winyli. Aby zapewnić sobie najlepszą jakość dźwięku, wystarczy zastosować odpowiednią wkładkę lub system.

 

 

 

 

Gramofon Yamaha

 

5. Gramofon Yamaha MusicCast VINYL 500

 

Opinie o gramofonach Yamaha i innych sprzętach tej marki są w większości bardzo dobre. Pozwala to sądzić, że jest to godny uwagi sprzęt. Do naszego rankingu wybraliśmy jeden z lepszych gramofonów, czyli model MusicCast VINYL 500. Wymiary sprzętu to: Szerokość – 45 cm, wysokość – 13,6 cm i głębokość – 36,8 cm, a jego waga wynosi 5,7 kg. Pobór mocy wynosi 6 W.

Gramofon Yamaha ma łączność bezprzewodową Bluetooth i Wi-Fi, więc użytkownik ma możliwość strumieniowania muzyki bezpośrednio ze swojego smartfona czy tabletu. Urządzenie ma proste ramię z wkładką MM, co zapewnia przejrzysty, niczym niezakłócony dźwięk. 

Na pytanie, czy warto inwestować w gramofon Yamaha MusicCast VINYL 500, wielu konsumentów odpowiada, że tak. Urządzenie zapewnia wysoką jakość dźwięku i elegancko się prezentuje. Te dwa atuty według sporej grupy użytkowników stanowią idealne połączenie.

 

 

 

 

Audio Technica gramofon

 

6. Gramofon Audio-Technica AT-LP120X-USB

 

Gramofon Audio Technica AT-LP120X-USB to godna uwagi propozycja. Ten sprzęt ma wymiary: Szerokość – 45,2 cm, wysokość – 14,2 cm i głębokość – 35,2 cm. Jego waga wynosi 8 kg. W komplecie znajduje się solidna pokrywa. Gramofon wyposażono w nowy silnik DC, który ma napęd Direct-Drive. Płyty można odtwarzać z prędkością: 33⅓, 45 i 78 obrotów na minutę.

Gramofon ma wyjście USB, dzięki czemu można go z łatwością podłączyć do komputera. Konieczne jest do tego tylko pobranie i zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania, które pozwala konwertować analogowe nagrania do formatu cyfrowego. Model ma też kabel wyjściowy RCA i przedwzmacniacz gramofonowy. W efekcie można podłączyć sprzęt do posiadanego systemu stereo.

Osoby przeprowadzające test gramofonów, wskazują, że opisywany model spełnił ich oczekiwania. Sprzęt jest łatwy w instalacji i kalibracji. Dźwięk ma zadowalającą jakość, podczas odtwarzania muzyki nie słychać zakłóceń. Pomocna w użytkowaniu okazuje się lampa stroboskopowa.

 

 

 

 

Gramofon z tubą

 

7. Gramofon na korbę jasny dąb KWADRAT patefon z tubą

 

Jeśli interesuje Cię gramofon z tubą, warto zapoznać się z opisem modelu Kwadrat w kolorze dębowym. To urządzenie z lat 20’ XX wieku, które zachwyca swoim designem i wygląda tak stylowo, że stanowi oryginalną ozdobę pomieszczenia. Ten model to gramofon na korbę nazywany patefonem. Ma napęd mechaniczny aktywowany poprzez korbę, więc do pracy nie wymaga podłączenia do prądu.

Jak podaje sprzedawca, gramofon dobrze radzi sobie z odtwarzaniem płyt, ale tylko szelakowych, czyli grających z prędkością 78 obrotów na minutę. Sprzęt jest w pełni sprawny, ale jest przeznaczony głównie do dekoracji, a nie regularnego korzystania. To propozycja dla osób, które lubią dodatki w stylu retro.

Konsumenci doceniają to, że sprzęt można kupić w różnych wersjach kolorystycznych i tym samym idealnie dopasować do wystroju wnętrza. Producent zwraca uwagę na wysoką jakość wykonania talerza. Jest on ocynkowany, więc nie rdzewieje.

 

 

 

 

Gramofon Sony

 

8. Gramofon Sony PS-LX310BT

 

Gramofon Sony PS-LX310BT ma wymiary: 43 cm x 10,8 cm x 36,7 cm, a jego waga wynosi 3,5 kg. Prędkość obrotowa to: 33⅓ i 45 RPM. W sprzęcie zastosowano wkładkę MM – Moving Magnet. Gramofon ma funkcję automatycznego odtwarzania, więc sam obniża ramię i zaczyna odtwarzać muzykę, a kiedy płyta się skończy, ramię powraca do pozycji wyjściowej.

Urządzenie ma łączność bezprzewodową Bluetooth, więc można połączyć się z nim z poziomu swojego telefonu czy słuchawek. W efekcie można słuchać muzyki w różny sposób, zarówno na głośnikach bezprzewodowych, jak i słuchawkach. Aluminiowe ramię ma prostą, wytrzymałą konstrukcję. Napęd paskowy jest solidny, a aluminiowy, odlewany pod ciśnieniem talerz nie ulega uszkodzeniom mechanicznym.

Sporo osób poleca gramofon Sony PS-LX310BT, zapewniając, że jest to nowoczesny sprzęt oddający ducha minionych czasów. Brzmienie urządzenia jest bardzo dobre. Za atut uznaje się także prosty, elegancki design.

 

 

 

 

Gramofon Dual

 

9. Gramofon Dual DT250USB

 

Gramofon Dual DT250USB to urządzenie polecane dla melomanów, którzy doceniają nowoczesne rozwiązania. Prezentowany sprzęt ma port USB, który umożliwia zamianę utworów analogowych na pliki cyfrowe. Aby to zrobić, wystarczy podłączyć gramofon do komputera, a wcześniej zainstalować dostarczane z nim oprogramowanie.

Gramofon daje możliwość odtwarzania płyt długogrających i EP, czyli tych o prędkości 33⅓ i 45 obrotów na minutę. W modelu zastosowano przedwzmacniacz, więc gramofon może współpracować z urządzeniami ze stosownym wejściem. Jakość wykonania sprzętu jest określana jako bardzo dobra. Talerze aluminiowe zostały odlane pod ciśnieniem, są one wytrzymałe, a przy tym lekkie. Gwarantują stabilne obroty. 

Czytając recenzje prezentowanego produktu, można dojść do wniosku, że to godny uwagi sprzęt. Jego cena nie jest wygórowana, a możliwości, jakie oferuje, spełniają oczekiwania nawet bardziej wymagających użytkowników.

 

 

 

 

10. Stanton ST-150

 

Stanton ST-150, to gramofon, z wyjściem dźwięku cyfrowym, którego nie powstydzi się żaden DJ. Jest to model, którego wielką zaletą jest napęd bezpośredni o mocy 4,5 kg/cm. Gramofon ten również posiada szereg funkcji podnoszących jakość urządzenia. Na przykład funkcja Key Correct stanowiąca zestaw pluginów przeznaczonych do usuwania szumów.

Funkcja reverse spowoduje, że po przyciśnięciu jednego przycisku talerz zacznie obracać się w drugą stronę. Dodatkowo w tym modelu znajdziemy Suwak Pitch, którym można zmieniać tempo odtwarzania utworu. Quartz lock blokuje funkcje Pitch bez względu na położenie suwaka.

Gramofon ma trzy prędkości odtwarzania 33 1/3, 45 i 78 RPM, również można regulować wysokość ramienia. Ponadto użytkownik może korzystać z definiowanej prędkości startu i hamulca. Talerz jest wykonany z aluminium, a w zestawie jest również slipmata oraz wkładka 860 HP z headshellem.

Całe urzędzenie waży 18 kg. Opinie klientów o gramofonach Stanton ST-150 mówią, że jest to sprzęt dla profesjonalistów, charakteryzuje się dużą masą, stabilnym ramieniem i talerzem. Zaletą jest również mocny uciąg silnika, oraz wysoka jakość wykonania sprzętu.

Stanton ST-150 to gramofon skierowany do profesjonalistów. Urządzenie ma napęd bezpośredni o mocy 4,5 kg/cm. Waga tego modelu to 18 kg. Wymiary produktu są równe: wysokość – 14, 6 cm, szerokość – 45 cm oraz głębokość – 35,3 cm.

 

Zalety

Funkcja Key Correct: Za sprawą funkcji Key Correct usuwane są wszelkie szumy powstające podczas odsłuchiwania płyt winylowych.

Funkcja reverse: Po przyciśnięciu zaledwie jednego przycisku talerz gramofonu zaczyna obracać się w drugą stronę. To zwiększa funkcjonalność maszyny. Dlatego też ten produkt jest tak popularny wśród profesjonalnych DJ’ów.

Prędkości odtwarzania: Suwak Pitch umożliwia nam zwiększenie lub zmniejszenie tempa odtwarzania. Prezentowany gramofon ma trzy prędkości odtwarzania: 33 1/3, 45 i 78 RPM.

Wykonanie: Talerz wykonano z aluminium, natomiast korpus to mieszanka różnych materiałów: tworzyw sztucznych i metalu. Jest on solidnie wykonany, odporny na uszkodzenia oraz częstą eksploatację.

Wygląd: Jest to bardzo designerski sprzęt, który pięknie się prezentuje nie tylko na stole mikserskim.

 

Wady

Cena: Urządzenie kosztuje ponad 2500 złotych i tym samym stanowi jedną z najdroższych propozycji w naszym zestawieniu.

 

 

 

 

11. Pro-Ject Debut Carbon Espirit DC

 

Drugi opisywany model, Pro-Ject Debut Carbon Esprit DC, to gramofon analogowy o napędzie paskowym. Został wprowadzony na rynek, ponieważ tego typu odtwarzanie stało się coraz częściej poszukiwanym i uznawanym za wyjątkowe źródło dźwięku.

Wymiary tego modelu wynoszą: szerokość 415 mm, wysokość 118 cm, oraz głębokość 320 mm. Waga natomiast to 5,6 kg. Gramofon posiada talerz z akrylu o średnicy 30 cm i ramię o długości 218,5 mm wykonane z włókna karbonowego 8,6”. Zastosowanie takiego materiału przy budowie ramienia przełożyło się na jego sztywność i ograniczyło do minimum powstający rezonans.

Prędkość obrotu talerza można regulować manualnie z dwóch dostępnych: 33 i 45 RPM. Powiększona masa talerza, oraz kwarcowy stabilizator poprawiają płynność i stabilizację obrotów. Silnik gramofonu został umieszczony na dodatkowych amortyzatorach z syntetycznej gumy, dla lepszego tłumienia drgań.

Do tego została zastosowana wkładka gramofonowa MM Ortofon 2M-RED, która choć należy do podstawowych to jednak odznacza się dobrym wykonaniem i dźwiękiem. Według klientów, którzy zakupili ten model jest to jeden z lepszych gramofonów audiofilskich. Ma dobre brzmienie, wystarczającą jakość dźwięku i banalną konfigurację wstępną.

Pro-Ject Debut Carbon Esprit DC to gramofon analogowy z napędem paskowym. Urządzenie waży 5,6 kg. Jego wymiary to: szerokość – 41,5 cm, wysokość – 11,8 cm oraz głębokość – 32 cm.

 

Zalety

Wykonanie: Gramofon ma talerz wykonany z akrylu, ramię z włókna karbonowego , a obudowę z metalu i tworzyw sztucznych. Całość jest bardzo solidna i wygląda profesjonalnie, dlatego urządzenie jest często wybierane przez profesjonalistów.

Regulacja prędkości: Prędkość obrotu talerza jest regulowana manualnie. Dostępne są dwie prędkości: 33 i 45 RPM. To pozwala na dostosowanie pracy maszyny do naszych potrzeb.

Tłumienie drgań: Silnik gramofonu został wzbogacony o dodatkowe amortyzatory, które wykonano z syntetycznej gumy, dlatego też wszelkie drgania są doskonale tłumione.

Brzmienie: Użytkownicy tego gramofonu potwierdzają, że cechuje go świetne brzmienie. Jakość odtwarzanej muzyki jest naprawdę bardzo dobra.

 

Wady

Brak elektronicznej zmiany obrotów: Niektórzy konsumenci zauważają, że wadą produktu jest to, iż nie ma on systemu elektronicznej zmiany obrotów, a wyłącznie manualny, co w przypadku DJ’ów może okazać się dość problematyczne.

 

 

 

 

12. Sony PS-LX300USB

 

Ranking gramofonów kontynuujemy modelem Sony PS-LX300USB. Jest to urządzenie analogowe dwukanałowe. Rozmiar tego modelu to szerokość: 420 mm, wysokość 95 mm i głębokość 360 mm, a waga wynosi 3,3 kg. Rozmiar talerza tego gramofonu ma 29,5 cm, a obroty można ustawić na 33-1/3, lub 45 obrotów na minutę.

Gramofon, dzięki gniazdu USB, które można podłączyć do wzmacniacza, albo do komputera umożliwia przekształcenie nagrań na płytach winylowych w nagrania MP3. Pośredni napęd silnika jest realizowany za pomocą paska. Kołysanie i drżenie tego modelu jest na poziomie poniżej 0,25 WRMS.

Ramię ma kształt litery „s” i jego długość wynosi 195 mm, a siła nacisku diamentowej igły jest stała i wynosi 3,5 ± 1,0 g. Opinie o tym produkcie jednoznacznie przekazują, że jest to gramofon dla amatorów z bardzo przyjemnym, ciepłym dźwiękiem.

Automatyka działa w nim bez zarzutu, funkcja usuwania szumów jest wystarczająca, oraz dobrze pracuje w nim przedwzmacniacz. Dla amatorów muzyki z winyli, atrakcyjna również jest cena urządzenia.

Model Sony PS-LX300USB to dwukanałowe urządzenie analogowe. Produkt ma następujące wymiary: szerokość – 42 cm, wysokość – 9,5 cm i głębokość – 36 cm. Jego waga wynosi 3,3 kg, dlatego jest bardzo mobilny.

 

Zalety

Gniazdo USB: Gramofon został wyposażony w gniazdo USB, które można podłączyć do wzmacniacza lub komputera, aby wykorzystać sprzęt na wiele różnych sposobów. Umożliwia nam to również przekształcenie nagrań z płyt winylowych na nagrania MP3.

Napęd silnika: Napęd silnika jest bardzo solidny i wykonany z dużą dokładnością. W efekcie sprzęt ten działa bez zarzutów.

Działanie: Gramofon działa bardzo dobrze, co potwierdzają pozytywne oceny konsumentów. Ma on funkcję usuwania szumów, a zainstalowany w nim wzmacniacz pracuje bez większych problemów.

Dźwięk: W swoich ocenach konsumenci podkreślają, że jakość dźwięku, jaki wytwarza ten gramofon jest bardzo dobra. Dzięki temu można czerpać maksimum przyjemności ze słuchania starych winyli.

 

Wady

Jakość obudowy: Wśród wad produktu wymienia się jego obudowę. Jak podkreślają konsumenci, nie jest ona zbyt solidna.

 

 

 

 

13. Hyundai RTCC 513 RIP

 

Czwarty produkt, na który pragniemy zwrócić uwagę to Hyundai RTCC 513 RIP. Jest to prawdziwy kombajn. Gramofon ma wbudowane radio AM/FM, odtwarzacz CD czytający CD, CD-R, CD-RW i formaty MP3 i WMA, a także magnetofon do odtwarzania kaset.

Gramofon może obracać talerz w trzech różnych prędkościach: 33, 45 i 78 obrotów na minutę. Po skończeniu odtwarzania płyty wyłącznik auto-stop odłączy napęd. Przy włączaniu płyty igła jest automatycznie kierowana i opuszczana we właściwym miejscu.

Złącze USB pozwala na użycie pamięci flash i nagrywania na niej dźwięków z płyt, radia, czy kaset magnetofonowych. Zatem dzięki temu urządzeniu możemy łatwo zdygitalizować swoją płytotekę, jak również nagrania na taśmach magnetofonowych. Wymiary tego modelu wynoszą 230 x 510 x 355 mm, a waga urządzenia to 7,9 kg. Użytkownicy, którzy oczekiwali takiej wszechstronności urządzenia są z jego funkcji bardzo zadowoleni.

Każda funkcja działa bez zarzutu, dobrze odtwarza zarówno gramofon, jak i magnetofon. Zaletą jest również to, że producent wyposażył go w radio. A dzięki archaicznemu wyglądowi, ten współczesny odbiornik, pasuje do wnętrz w stylu retro.

Hyundai RTCC 513 RIP to gramofon z odtwarzaczem CD, radiem oraz magnetofonem. Urządzenie waży 7,9 kg, a jego wymiary są następujące: wysokość – 23 cm, szerokość – 51 cm i głębokość – 35,5 cm.

 

Zalety

Funkcjonalność: Jest to sprzęt typu All-in-One. Nie tylko odtwarza płyty winylowe, ale też płyty CD. Ma także wbudowane radio i odtwarzacz kaset.

Prędkości pracy: Gramofon posiada talerz z regulacją systemu pracy. Może działać na jednej z trzech różnych prędkości: 33, 45 i 78 obrotów na minutę. W ten sposób dostosujemy pracę urządzenia do płyty oraz efektu, który chcemy osiągnąć.

Złącze USB: Ponieważ gramofon ma wejście USB, pozwala nam to na użycie pamięci flash i nagrywanie na niej dźwięków, zarówno z płyt winylowych, jak i z radia czy z kaset.

 

Wady

Obsługa: Osoby, które zakupiły ten model podkreślają, że ma on dość skomplikowany system obsługi.

Jakość dźwięku: Niektórzy użytkownicy uważają, że jakość dźwięku tego gramofonu mogłaby być lepsza.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie gramofon kupić?

 

Trafiłeś na naszą stronę prawdopodobnie dlatego, że szukasz odpowiedzi na pytanie, jaki gramofon wybrać. Specjalne dla osób takich jak Ty opracowaliśmy ten poradnik, aby w przystępny sposób wyjaśnić wszystkie zawiłe sprawy. Wielu miłośników muzyki wskazuje, że jedną z najważniejszych kwestii jest to, aby sprawdzić, czy posiadany przez nas wzmacniacz ma możliwość podłączenia gramofonu. Jeśli tak, można skupić się na zakupie wymarzonego sprzętu i nie martwić się o konieczność inwestowania w dodatkowe urządzenia. Jeśli nie, warto wybierać gramofony wyposażone w przedwzmacniacz. Co jeszcze warto mieć na uwadze?

Rodzaje gramofonów

Na samym początku poszukiwań odpowiedzi na pytanie, jaki jest najlepszy gramofon, warto przyjrzeć się dostępnym rodzajom tego urządzenia. Sprzęt można podzielić na podstawie różnych kryteriów m.in. sposobu napędzania talerza. Biorąc tę cechę pod uwagę, można wyróżnić gramofony z napędem bezpośrednim i napędem paskowym. Pierwsze z wymienionych są montowane bezpośrednio na osi silnika i mają większy moment obrotowy. Są często wykorzystywane w gramofonach dla DJ’ów, bo dają możliwość szybkiej zmiany obrotów. Za minus napędów bezpośrednich uznaje się to, że nieco gorzej tłumią one drgania. Gramofony z napędem paskowym, jak nietrudno się domyślić po nazwie, mają talerz napędzany przez pasek. Takie rozwiązanie pozwala na lepsze odseparowanie silnika od całego układu. Melomani zwracają uwagę na to, że modele z napędem paskowym potrzebują sekundy, aby ustabilizować obroty. Do zalet takiej konstrukcji zalicza się to, że napęd paskowy jest dokładny i zachowuje sprawność na długie lata. Jego konserwacja nie jest droga. Innym, zdecydowanie mniej popularnym rozwiązaniem, stosowanym w latach 70’ XX wieku, jest napęd zębatkowy. Dzisiaj praktycznie on nie występuje. W takim gramofonie moment obrotowy jest przenoszony pomiędzy silnikiem a talerzem przy wykorzystaniu przekładni zębatkowych. Ten napęd jest głośny i dlatego też mało praktyczny. Wyróżnić można też napędy magnetyczne, które jednak można spotkać w niewielu urządzeniach. Układ ten ma poduszkę magnetyczną, która stanowi część silnika.

Kolejny podział gramofonów to ten stworzony na podstawie zastosowanej automatyki. Wyróżnia się modele manualne i automatyczne. Pierwszy z wymienionych działa w ten sposób, że użytkownik musi samodzielnie umieścić ramię nad płytą i je opuścić. Po zakończeniu odtwarzania igła nadal kręci się na winylu do momentu, aż ktoś podniesie ramię. Zupełnie inaczej działają gramofony automatyczne, bo wystarczy tylko położyć płytę na talerzu, włączyć odpowiedni przycisk, a wszystko inne odbywa się bez naszego udziału.

 

Ramiona

Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów ramion gramofonowych. Warto poznać ich kształty, aby w przyszłości łatwiej podjąć rozsądną decyzję zakupową. Wyróżnia się modele:

♦ proste – mają one prosto osadzoną wkładkę. Kiedyś ramiona tego typu były bardzo popularne, obecnie zdecydowanie rzadziej się z nich korzysta. Wszystko dlatego, że wkładka osadzona prosto zbiera rowek płyty tylko w przypadku utworów wytłoczonych na środku. Na skrajach płyty dźwięk nie brzmi równo, pojawiają się różnego rodzaju zakłócenia;

♦ proste z zakrzywioną główką – pojawiły się na rynku wtedy, kiedy stwierdzono, że ramiona proste nie są tak dobre, jak wstępnie myślano. Ramiona tego typu skutecznie redukują zniekształcenia, a kanały z każdej strony są zbieranie równo, więc nie słychać tego, że w pewnym momencie brzmienie utworu jest gorsze. Takie rozwiązanie jest stosowane gramofonach w różnych cenach i jest uznawane za bardzo dobre;

♦ S-kształtne – mają podobną budowę jak ramiona z zakrzywioną główką. Ramię jest zgięte na środku, a nie przy końcu. Takie rozwiązanie jest często wykorzystywane w gramofonach dla DJ’ów, bo pozwala na szybką wymianę wkładki;

♦ tangencjalne – są jednymi z najlepszych, bo poruszają się równolegle do osi talerza.W przypadku zastosowania takich ramion nie pojawiają się żadne zakłócenia harmoniczne i dlatego też jakość dźwięku jest naprawdę na wysokim poziomie.

 

Szlif igły

Istotnym elementem jest także szlif igły, który styka się bezpośrednio z powierzchnią płyty. Igły zazwyczaj mają diamentową główkę i dlatego cechuje je trwałość. Niemniej jednak należy pamiętać, że co jakiś czas wymagają one wymiany. Wyróżnić można szlify:

♦ sferyczne – mają prostą budowę i są wykorzystane w najtańszych przetwornikach;

♦ eliptyczne – wyróżnia je większa powierzchnia styku, a tym samym łatwiejszy odczyt zapisanych na płycie danych. Igły tego typu odznaczają się też większą trwałością;

♦ linowe – gwarantują największą powierzchnię styku spośród wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań. Bardzo dobrze radzą sobie one z odtwarzaniem dźwięku na różnych, także wysokich częstotliwościach. 

Wkładki z igłą gramofonową

Wkładki są jednym z najważniejszych elementów w gramofonie, bo pozwalają na odczytanie zapisanego w rowkach płyty sygnału i jego przesłanie do wyjścia czy przedwzmacniacza. Każda wkładka składa się z cewki i magnesu, a któryś z tych elementów jest zawsze połączony z igłą. Wyróżnić można następujące rodzaje wkładek:

♦ MM – gdzie magnes jest umieszczony na wsporniku i drga, a cewka pozostaje nieruchoma. Igła porusza się wewnątrz nieruchomej cewki;

♦ MC – w którym cewka jest ruchoma. Takie wkłady są w stanie wygenerować sygnał o częstotliwości kilkuset mikrowoltów i charakteryzują się lepszą precyzją odtwarzania.

 

Gramofony w dobrych cenach

Aby kupić najlepszy gramofon, czyli taki, który jest idealnie dopasowany do naszych potrzeb, wcale nie trzeba inwestować dużo pieniędzy. Oczywiście, sporo zależy od tego, jak wysokie mamy wymagania, ale dobrej jakości sprzęt jest dostępny nawet za kilkaset złotych. Są też także zdecydowanie droższe modele, które kosztują kilka tysięcy złotych.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest gramofon?

Gramofon to nic innego jak urządzenie przeznaczone do odtwarzania dźwięku, jaki zapisano na płytach gramofonowych. Sprzęt ten powstał z fonografu i ma takie same jak on zasady działania. Nośnikiem informacji jest płyta obracająca się z określoną prędkością. Ma ona wyżłobiony specjalny rowek, po którym prowadzona jest igła. Jej drgania z kolei są przetwarzane na sygnał elektryczny, który jest następnie przesyłany do specjalnego przedwzmacniacza. Sygnał z płyt ma niski poziom, dlatego tak ważna jest obecność przedwzmacniacza, który koryguje sygnał akustyczny. Gramofony gwarantują oryginalne brzmienie doceniane przez wszystkich audiofilów. Choć swoją sławę miały one sporo lat temu, nadal wiele osób z nich korzysta.

 

P2: Kto wynalazł gramofon?

Wynalazcą gramofonu jest Emil Berliner urodzony w 1851 roku w Hanowerze, zmarły w 1929 roku w Waszyngtonie. To niemiecki i amerykański wynalazła pochodzenia żydowskiego. Gramofon mechaniczny opatentował on w roku 1887, po 10 latach od pierwszego zaprezentowania fonografu, będącego niejako pierwowzorem tego urządzenia. Warto wiedzieć, że fonograf został wynaleziony przez Thomasa Edisona. W 1925 roku pojawiły się na rynku gramofony elektryczne z regulowaną prędkością obrotową talerza. Pierwsze płyty zaś można było nabyć w roku 1901. Znana wtedy firma fonograficzna His Master’s Voice nagrała włoskiego tenora Enrica Caruso.

P3: Ile kosztuje gramofon?

Gramofon to sprzęt, który wielu osobom wydaje się bardzo drogi, ale to nie do końca prawda. Oczywiście, cena urządzenia zależy od wielu czynników, jednak każdy, bez względu na możliwości finansowe, może znaleźć coś dla siebie. Przeciętnie ceny gramofonów wahają się w przedziale od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Droższe są modele, w których wykorzystuje się nowoczesne rozwiązania np. łączność bezprzewodową Wi-Fi. Kilka tysięcy złotych trzeba też zwykle zapłacić za sprzęt stworzony z myślą o DJ’ach.

 

P4: Jak podłączyć gramofon do wieży?

Podłączenie gramofonu do wieży nie powinno być trudne, o ile nasz sprzęt jest odpowiednio do tego dostosowany. Wiele zależy od tego, jaka wkładka jest w nim zainstalowana. Jeśli mamy wkładkę piezoeletryczną, urządzenie nie wymaga przedwzmacniacza, a jeśli wkładkę dynamiczną Moving Coil lub Moving Magnet, przedwzmacniacz jest konieczny. Jeśli w gramofonie zainstalowany jest przedwzmacniacz, można go z powodzeniem podłączyć do wejścia AUX w wieży i w ten sposób łatwo odtwarzać ulubioną muzykę. Pamiętajmy też, że nowoczesne sprzęty można także podłączyć np. do telefonu czy bezprzewodowych słuchawek, wykorzystując do tego złącze Wi-Fi i Bluetooth.

 

P5: Jak uziemić gramofon?

Uziemienie gramofonu jest czymś niezbędnym do tego, aby uzyskać dobrej jakości dźwięk z płyt winylowych. Dlaczego jest to konieczne? Dźwięk z rowków płyt pokonuje długą drogę, zanim trafi do kolumn głośnikowych. Sygnał elektryczny jest wytwarzany na skutek przemieszczania się igły względem rowka. Powstałe napięcie ma małą wartość, dlatego wymaga odpowiedniego wzmocnienia. Na końcach wkładki i przedwzmacniacza jest duża różnica potencjałów, a dzięki uziemieniu, jest ona wyrównana. To sprawia, że w trakcie odtwarzania muzyki nie powstają zakłócenia, które odebrałby przyjemność z jej słuchania. Aby uziemić gramofon, trzeba podłączyć go do specjalnego zacisku do wzmacniacza. We wtyczce DIN uziemienie powinno być podłączone do środkowego styku.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ