Ranking 6 najlepszych syntezatorów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 26.04.24

 

Syntezator – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Pasjonaci muzyki z pewnością będą zadowoleni z zakupu syntezatora Yamaha Reface CP. Instrument zapewnia zabawę podczas tworzenia własnego brzmienia i eksperymentowania z dźwiękami. Zainstalowane tryby nawiązują do muzyki z końca XX wieku, a dodatkowe efekty pozwalają interpretować proste melodie we własny sposób. Syntezator ma 128 głosów polifonii. Jest łatwy i komfortowy w obsłudze. Ciekawym wyborem jest także nieduży syntezator Novation MiniNova. Sprawdza się zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych muzyków. 256 barw dźwięków i liczne pokrętła i przyciski pozwalają na dowolne tworzenie melodii i nieustanne zmienianie ich. Syntezator Novation można łączyć z komputerem i innymi urządzeniami przez złącze USB. 

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Syntezator Yamaha wyposażono w wiele trybów, między innymi nawiązujące do stylu lat 80. i 90. Dźwięki można dowolnie wzbogacać o jeden z dostępnych efektów. Maksymalna polifonia instrumentów składania się ze 128 głosów. Do syntezatora można podłączyć słuchawki oraz inne urządzenia przez port USB, MIDI, Aux in lub wyjście liniowe.

Wady

Syntezator jest zasilany bateriami AA, które szybko się rozładowują przy częstym i intensywnym użytkowaniu instrumentu. Wielu muzykom brakuje dodatkowych oktaw w dostępnych brzmieniach.

Podsumowanie

Każdy profesjonalny muzyk będzie zadowolony z syntezatora Yamaha. Instrument umożliwia tworzenie, interpretowanie i zmienianie utworów we własny, unikalny sposób. Dostępne brzmienia i wiele funkcji sprawiają, że praca z syntezatorem jest przyjemnością i zabawą. Instrument jest łatwy w obsłudze, zapewnia czysty i głośny dźwięk.

Drugi wybór

Zalety

W syntezatorze Novation zastosowano polifonię osiągającą do 18 głosów. Do instrumentu można dołączyć mikrofon i nagrywać wokal, a następnie zmieniać brzmienie swojego głosu. W syntezatorze dostępnych jest 256 barw dźwięków oraz duża ilość fal, takich jak fale klasyczne, cyfrowe, czy wavetable. Instrument jest łatwy w obsłudze i nadaje się do nauki tworzenia własnych melodii.

Wady

Mały rozmiar syntezatora sprawia, że wszystkie klawisze i pokrętła są blisko siebie, przez co łatwo jest nieuważnie przestawić któryś z przycisków podczas gry. Trzeba dokładnie naciskać lub przekręcać każdy z kontrolerów.

Podsumowanie

Jeśli szukasz syntezatora do nauki gry na instrumencie, model Novation dobrze sprawdzi się w tym celu. Jest łatwy w obsłudze, a szeroki wybór dostępnych efektów, trybów i udogodnień sprawia, że nawet profesjonaliści będą zadowoleni z instrumentu. Syntezator ma możliwość nagrywania własnego głosu, co wzbogaci każdy tworzony utwór.

Rozważ też

Zalety

Zaletą syntezatora Korg jest duża ilość dostępnych brzmień, trybów i efektów. Bibliotekę można dodatkowo wzbogacić własnymi plikami, ponieważ w instrumencie dostępnych jest 96 MB wolnej pamięci. Syntezator ma wyraźny, kolorowy wyświetlacz. Na instrumencie można wykonywać utwory w każdym stylu i gatunku. Wyposażono go w cztery efekty stereofoniczne Master.

Wady

Instrukcja obsługi nie wyjaśnia wielu kluczowych kwestii, dlatego nauka użytkowania syntezatora jest żmudna i wymaga samodzielnego poznawania możliwości instrumentu. Uruchomienie plików MP3 jest skomplikowane.

Podsumowanie

Syntezator Korg zapewnia wiele godzin rozrywki podczas zmieniania i syntetyzowania dźwięków, tworząc niezwykłe melodie w stylu muzyki elektronicznej. Instrument ma wbudowanych ponad 950 brzmień, co daje wiele możliwości muzykom. Sprawdza się do profesjonalnego studia, jak i dla amatorów grających w domu.

 

 

6 najlepszych syntezatorów. Opinie w 2024 roku

 

Jeśli lubisz tworzyć własną muzykę i fascynuje Cię elektryczne brzmienie syntetyzowanej muzyki, z pewnością spodoba Ci się dobry syntezator. To instrument, który pozwala dowolnie zmieniać dźwięki, tworząc nowe i niepowtarzalne melodie. Wybór odpowiedniego sprzętu, szczególnie dla osoby początkującej, może okazać się wyzwaniem. Dlatego przygotowaliśmy ranking syntezatorów, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji.

 

Syntezator Yamaha

 

1. Syntezator Yamaha Reface CP

 

Każdy miłośnik tworzenia nowej muzyki powinien mieć syntezator Yamaha Reface CP. Nawiązuje on do stylu vintage, przede wszystkim dostępnymi brzmieniami. Syntezator wyposażono w sześć trybów. W efekcie tworzenie własnej muzyki staje się zabawą. Syntezator muzyczny Yamaha dostępnymi trybami nawiązuje do brzmień lat 60. i 70., między innymi do elektrycznego klawikordu Clavinet, czy elektrycznego fortepianu.

Każdy z trybów może być skonfigurowany z jednym z efektów — Drive, który zniekształca brzmienie i wzbogaca je o harmonię oraz Tremolo i VCM Wah z regulacją wartości nasycenia dźwięków. Syntezator Yamaha ma dodatkowe cztery inne efekty do tworzenia nietypowych, zniekształconych lub mocno przejaskrawionych brzmień. Ponadto instrument wyposażono w 128 głosów polifonii. Syntezator jest łatwy w obsłudze, ma wygodne klawisze, które ułatwiają grę oraz pedał do funkcji sustain. Wysokiej jakości głośniki 2 W zapewniają donośne i wyraźne brzmienie instrumentu. Syntezator można połączyć z komputerem przez złącze USB.

Muzycy, którzy wybrali instrument Yamaha do tworzenia niepowtarzalnej muzyki, są zadowoleni z zakupu. Użytkownikom podoba się, że jest to dobry syntezator nawiązujący do stylu vintage i łączy brzmienie dawnych lat z nowoczesnością. 

 

 

 

 

Syntezator dla początkujących

 

2. Syntezator Novation MiniNova 

 

Jeśli chcesz rozpocząć naukę tworzenia własnych, unikalnych utworów, przyda Ci się syntezator Novation MiniNova. Sprawdzi się on jako instrument dla osób początkujących, ponieważ jest łatwy w obsłudze. Klawiatura syntezatora składa się z 37 mini klawiszy, które umożliwiają zagranie dźwięków w 18-głosowej polifonii. Instrument ma także pokrętła do modulacji oraz czytelny wyświetlacz. Syntezator muzyczny Novation może być połączony z innymi urządzeniami przez złącze USB.

Instrument oferuje 256 barw dźwięków, które można dowolnie zmieniać za pomocą pokręteł lub przycisków „animate”. Model Novation MiniNova to nie tylko syntezator dla początkujących, choć w tej roli sprawdza się bardzo dobrze. To także instrument przeznaczony na sale koncertowe, ponieważ umożliwia tworzenie szerokiej gamy dźwięków i utworów w czasie rzeczywistym. Do zestawu dołączono mikrofon, co pozwala na nagrywanie wokalu oraz dostrajanie go do odtwarzanego brzmienia. Instrument umożliwia dodawanie jednego z pięciu dostępnych efektów lub wybór spośród czternastu filtrów. 

Użytkownicy, którzy przeprowadzili test syntezatorów Novation, podkreślają, że instrumenty tego producenta są godne polecenia. Model MiniNova daje wiele możliwości tworzenia i zabawy dźwiękami. Sprawdza się zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.  

 

 

 

 

Syntezator dźwięku 

 

3. Syntezator Korg PA 600

 

Proponujemy zakup syntezatora Korg PA 600, ponieważ daje dużo możliwości kreowania nowych brzmień, tworzenia własnych utworów oraz interpretowania na nowo znanych melodii. Instrument wyposażono w system DNC, który zapewnia wysoką jakość wydobywającego się z głośników dźwięku. W efekcie syntezator nadaje się do pracy w niemal każdym gatunku muzycznym. Dla lepszego efektu i komfortu pracy ma on wbudowanych ponad 950 brzmień i 64 zestawy perkusyjne.

Syntezator dźwięku umożliwia dodanie wielu różnych efektów do gotowych melodii lub stworzenie własnych utworów z niepowtarzalnymi dźwiękami. W pamięci instrumentu znajduje się 125 algorytmów, w tym cztery stereofoniczne efekty Master. Daje to duże możliwości podczas gry, zarówno dla osób początkujących, jak i profesjonalistów. Do gotowej biblioteki danych można dodać swoje utwory i efekty. Umożliwia to 96 MB wolnej pamięci w syntezatorze. Dotykowy wyświetlacz ułatwia pracę z instrumentem. 

Konsumenci, którzy zakupili syntezator Korg, są z niego zadowoleni. Instrument pozwala na dowolne interpretowanie utworów, wykorzystując dostępne efekty lub na tworzenie własnych melodii, unikalnych i nietypowych.  

 

 

 

 

Roland syntezator

 

4. Syntezator, Stacja Robocza Roland FA-06

 

Wśród najlepszych instrumentów do tworzenia muzyki, warto zwrócić uwagę na syntezator, stację roboczą Roland FA-06. Pozwala on szybko i łatwo kreować własne, niepowtarzalne utwory ze specjalnymi efektami dźwiękowymi w czasie rzeczywistym. W syntezatorze znajduje się ponad 2000 różnych brzmień, które można wykorzystać. Dostępne są również nagrania perkusyjne i akustyczne. Syntezator Roland jest prosty w obsłudze, co pozwala szybko i bez zatrzymywania melodii dodawać nowe pomysły i je zapisywać.

Instrument wyposażono w sequencer, który nagrywa dźwięki i umożliwia zapisanie ich na karcie SDHC. Syntezator pozwala na zagranie dowolnych brzmień w 128-głosowej polifonii. Wygodne klawisze i duży wyświetlacz ułatwiają obsługę instrumentu. W obudowie znajduje się specjalne wejście do podłączenia mikrofonu i gitary, co znacznie rozszerza możliwości syntezatora. Porty USB pozwalają także na połączenie instrumentu z komputerem, a nawet iPadem lub przenośnym odtwarzaczem muzyki.

Opinie o syntezatorach Roland, wystawione przez początkujących i zaawansowanych muzyków, są pozytywne. Instrument nadaje się do tworzenia skomplikowanych utworów, syntetyzowania dźwięków i zmieniania ich na wiele sposobów. Jest łatwy w obsłudze i zapewnia wyraźny i głośny dźwięk.  

 

 

 

 

Syntezator analogowy

 

5. Syntezator Analogowy Behringer Crave

 

Jeśli pasjonuje Cię muzyka z lat 80. i 90., z pewnością zainteresuje Cię syntezator analogowy Behringer Crave. Autentyczny oscylator 3340 nawiązuje do klasycznych instrumentów do syntetyzowania dźwięków, takich jak Prophet-5. Syntezator dobrze sprawdza się do odtwarzania brzmień z poprzednich lat, jak i tworzenia współczesnych utworów muzyki elektronicznej. Wspomniany oscylator, odpowiedzialny za generowanie pulsacyjnych i piłokształtnych przebiegów fal, umożliwia dowolne kształtowanie dźwięków, obniżając lub podwyższając je o oktawę.

Analogowy syntezator składa się z 47 elementów do sterowania i syntetyzowania dźwięków. Instrument ma drabinkowy filtr 24 dB., który pozwala na zmianę charakteru melodii w czasie rzeczywistym. Generator obwiedni, sekwencer i arpeggiator sprawiają, że syntezator Behringer Crave daje wiele możliwości tworzenia utworów, pozwalając dostosowywać nawet długość wybrzmiewania dźwięków. Bogate wyposażenie instrumentu umożliwia wybór jednego z zapisanych patternów, czy zapisanie własnych brzmień w pamięci syntezatora.

Syntezator analogowy Behringer Crave jest polecany przez użytkowników ze względu na możliwości muzyczne, jakie oferuje. Instrument nadaje się do tworzenia utworów w duchu lat 80. i 90. oraz w nowoczesnym stylu.  

 

 

 

 

Syntezator Gitarowy

 

6. Syntezator Gitarowy Boss SY-1 Synthesizer 

 

Gitarzyści, którzy szukają dobrego syntezatora gitarowego, z pewnością będą zainteresowani modelem Boss SY-1 Synthesizer. Jest on łatwy w obsłudze, nawet osoby początkujące nie będą miały trudności z dodawaniem własnych elementów do powstających utworów. Polifoniczne dźwięki w syntezatorze pozwalają na zagranie zarówno pojedynczych nut, jak i całych akordów. Boos Sy-1 może być używany z każdym rodzajem gitary. Syntezator podłącza się w łatwy sposób Plug-and-Play kablem o średnicy 1/4 cala.

Syntezator gitarowy ma zainstalowanych 11 kategorii i 121 dźwięków, które można wykorzystywać podczas gry. Dostępne brzmienia to między innymi klasyczne struny w analogowym stylu, dźwięki perkusyjne, czy basowe. Impedancja wejściowa syntezatora wynosi 2,2 Om, a wyjściowa to 1 kiloom. Zapewnia to donośny i czysty dźwięk. Syntezator ma nieduże wymiary, można go łatwo przenosić i przechowywać.

Konsumenci określają model Boss Sy-1 jako dobry i tani syntezator gitarowy, który pozwala tworzyć nową muzykę w łatwy i przyjemny sposób. Użytkownicy są zadowoleni, że można podłączyć go do każdego rodzaju gitary.  

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki syntezator kupić?

 

Syntezator zyskuje coraz większą popularność wśród muzyków profesjonalnych i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tworzeniem melodii. Instrumentów przeznaczonych do zabawy dźwiękiem i poszukiwania nowego, ciekawego brzmienia jest bardzo wiele. Różnią się one pod wieloma względami, dlatego części osób trudno wybrać odpowiedni. Nasz przewodnik podpowiada, jaki syntezator wybrać i na co zwracać uwagę podczas zakupu.

Rodzaje syntezatorów

Sprzęty służące do syntezy dźwięków istnieją w dwóch typach — analogowym i cyfrowym. Zasada działania pierwszego z nich opiera się na modyfikacji prądu. Analogowe syntezatory charakteryzują się ciągłym i płynnym sygnałem. Instrumenty cyfrowe generują falę dźwiękową cyfrowo. Syntezatory analogowe tworzą bardziej realistyczne brzmienia naśladujące instrumenty, takie jak perkusja, czy bas. Wybór pomiędzy instrumentem analogowym a cyfrowym zależy przede wszystkim od własnych preferencji. Wiele osób, szczególnie początkujących muzyków, nie potrafi dokładnie określić różnicy w dźwiękach wydobywających się z tych dwóch różnych instrumentów. Syntezatory analogowe zapewniają nieprzewidywalne brzmienie. W tej kwestii przypominają klasyczne instrumenty, ale są też trudniejsze w obsłudze. Dlatego modele analogowe wykorzystywane są głównie przez profesjonalistów i miłośników muzyki.

Coraz częściej w sklepach muzycznych spotykane są także tak zwane stacje robocze. Dają one użytkownikowi większe możliwości niż tradycyjny instrument do syntezy dźwięków. Przede wszystkim stacje robocze mają więcej funkcji, między innymi: Arpeggiator, który wykonuje arpeggio, sekwencery do automatycznego odtwarzania danych sekwencji, czy wielościeżkowe rejestratory umożliwiające nagrywanie. 

 

Dźwięk

Zastanawiając się, jaki jest najlepszy syntezator, warto zwrócić uwagę na parametry, które wpływają na jakość dźwięku z instrumentu. Pierwszym elementem, który wpływa na jakość brzmienia, jest oscylator. Odpowiada on za generowanie dźwięku w postaci fali, najczęściej sinusoidalnej, trójkątnej, prostokątnej lub piłokształtnej. Oscylator może być często przestrajany, w taki sposób, aby umożliwić zmianę dźwięku na wyższy lub niższy. W syntezatorach analogowych wykorzystywane są oscylatory sterowane napięciem, które może powodować rozstrojenia i zniekształcenia fali. Właśnie to zjawisko odpowiada za „nieprzewidywalność” tych instrumentów. Syntezatory cyfrowe wykorzystują specjalne oprogramowanie, które imituje pracę oscylatora. 

Oprócz oscylatorów ważną kwestią, która wpływa na jakość tworzonych utworów jest rodzaj wykorzystanego generatora obwiedniego. Pozwala on decydować o tym, jak głośność danego dźwięku będzie zmieniać się w określonym czasie. Inaczej mówiąc, generator obwiedni pozwala zakończyć melodię poprzez puszczenie klawisza lub na przykład przez stopniowe wyciszanie jej. Najczęściej stosuje się generatory ADSR. 

O tym, jaki będzie najlepszy syntezator, decyduje także rodzaj zastosowanego filtra. Odpowiada on za przepuszczanie i blokowanie wybranych przez użytkownika dźwięków. Właściwy filtr i umiejętne wykorzystywanie go pozwala całkowicie zmienić brzmienie poszczególnych instrumentów i stworzenie niepowtarzalnej melodii. Filtry występują w prawie każdym syntezatorze i mogą być górnoprzepustowe, dolnoprzepustowe, środkowoprzepustowe oraz środkowozaporowe. Współczesne modele instrumentów do syntezy dźwięków wyposażone są zwykle w kilka rodzajów filtrów.

 

Syntezator a keyboard

Syntezatory bardzo często mają formę podobną do keyboardu z klawiszami i wyświetlaczem. Te dwa instrumenty różnią się jednak od siebie w wielu kwestiach. Odmienny jest przede wszystkim sposób generowania dźwięku. Syntezator tworzy nowe brzmienia, a keyboard jedynie odtwarza to, co zostało zapisane w jego pamięci. Różnią się one także możliwością odtwarzania akompaniamentu. Keyboard umożliwia zagranie utworu w taki sposób, jakby uczestniczyła w tym cała orkiestra. W większości syntezatorów takiej funkcji nie ma.

Ceny syntezatorów

Syntezatory w dobrych cenach dostępne są w licznych sklepach muzycznych. Online można znaleźć szeroką ofertę różnego rodzaju instrumentów — analogowych, cyfrowych, a nawet stacji roboczych. Również stacjonarne sklepy mają duży wybór syntezatorów, z których każdy z pewnością znajdzie model dla siebie. Najtańsze są sprzęty przeznaczone do gitar, ich cena to ok. 800 zł. Syntezatory analogowe można znaleźć za ok. 770 zł. Instrumenty przypominające formą tradycyjny keyboard są droższe. Umożliwiają stworzenie dźwięków i melodii w różnych technikach i stylach. Kosztują od ok. 1 400 zł do ok. 4 200 zł. 

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest syntezator?

Syntezator to instrument muzyczny, który najczęściej wyglądem przypomina tradycyjny keyboard. Jego zadaniem jest modulowanie, syntezowanie dźwięku i w ten sposób tworzenie nowych melodii i utworów, zaliczanych do grupy muzyki elektronicznej. Zwykle syntezatory dzieli się na cyfrowe i analogowe. Wyróżnia się także instrumenty muzyczne, syntezatory dźwięku (o krótszej gamie, przeznaczone nie do tworzenia całych utworów, a jedynie krótkich fragmentów) oraz głosu. Modelowany dźwięk jest zmieniany na kilku różnych płaszczyznach — wysokości, barwy, długości trwania. Syntezatory wykorzystywane są zarówno przez osoby początkujące do nauki i zabawy, jak również przez profesjonalistów. Używa się ich w studiach nagraniowych, na koncertach i podczas gry w zespole, czy orkiestrze.  

 

P2: Ile kosztuje syntezator?

Ceny syntezatorów różnią się w zależności od typu instrumentu, jego przeznaczenia oraz ilości dodatkowych funkcji i wgranych ustawień. Najtańsze są modele przeznaczone dla gitarzystów i kosztują zwykle mniej niż 1 000 zł. W podobnej cenie można znaleźć syntezatory analogowe, które, inaczej niż większość modeli, nie mają klawiszy jak tradycyjny keyboard. Jeśli jednak szukasz instrumentu do syntezy dźwięków, który przyda Ci się w studiu nagraniowym, podczas prób zespołu, czy tworzenia własnych utworów, musisz zainwestować więcej. Ceny syntezatorów sięgają nawet 5 000 zł. Warto jednak zapłacić więcej za sprawdzony instrument, polecany przez innych użytkowników, aby mieć pewność, że jakość sprzętu jest wysoka. 

P3: Jaki syntezator wybrać do nauki gry?

Rozpoczynając naukę gry na syntezatorze, warto mądrze wybrać swój pierwszy instrument. W sklepach można znaleźć wiele różnych modeli o innych funkcjach i możliwościach. Do wykonywania pierwszych utworów lepiej sprawdzi się syntezator cyfrowy. Instrumenty analogowe wymagają większej wprawy i wiedzy, aby można było na nich tworzyć odpowiednie melodie. Ponadto szukając syntezatora jako osoba początkująca, warto wybrać prosty model. Dzięki temu z łatwością opanujesz podstawy pracy z instrumentem do modulowania dźwięków. Kiedy już poznasz techniki i zrozumiesz, jak prawidłowo obsługiwać syntezator, możesz wybrać inny sprzęt, także analogowy. Przed zakupem można zapoznać się z opiniami innych użytkowników, aby dowiedzieć się, czy dany instrument to dobry wybór.  

 

P4: Jak podłączyć syntezator do komputera?

Aby podłączyć syntezator do komputera potrzebny będzie odpowiedni kabel. Jeśli nie był on dołączony do zestawu z instrumentem, musisz zakupić go osobno. Oprócz tego potrzebny będzie odpowiedni program komputerowy. W zależności od tego, do czego chcesz wykorzystać oba sprzęty, musisz znaleźć odpowiednie oprogramowanie i zainstalować je na komputerze. Program ten powinien przede wszystkim umożliwiać nagrywanie i odtwarzanie dźwięków z syntezatora. Połączenie instrumentu z komputerem wymaga kabla USB lub MIDI. Przewód należy umieścić w odpowiednich portach na syntezatorze. Drugi koniec kabla trzeba wpiąć do komputera. Po połączeniu sprzętu z instrumentem i uruchomieniu zainstalowanego wcześniej programu można dowolnie tworzyć i zapisywać muzykę.  

 

P5: Jaki syntezator wybrać do gry w zespole?

Syntezatory to instrumenty, które pozwalają tworzyć muzykę w czasie rzeczywistym. Dlatego wykorzystywane są nie tylko w studiach nagraniowych, ale również przez muzyków na koncertach solowych i w zespołach. Syntezatory to także instrumenty bardzo często wykorzystywane na imprezach okolicznościowych, takich jak wesela. Rodzaj instrumentu powinien być dostosowany do stylu, w jakim gra zespół. Ważne jest także, jakie zadanie ma spełniać syntezator, czy będzie on tylko dodatkiem do innych instrumentów, czy też będzie odgrywał główną rolę. Na podstawie tych informacji można wybrać odpowiedni model. Do gry w zespole warto wybrać syntezator, który ma możliwość wygrywania własnych dźwięków oraz odtwarza pliki w formacie MP3. 

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Synthmaster

September 9, 2022 at 6:22 am

No faktycznie. Korg PA 600 i kreowanie dźwięku

Odpowiadać
Zespół MiS

September 19, 2022 at 6:02 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół MuzaISprzęt.com

Odpowiadać