Muzyka lata 70

Ostatnio aktualizowane: 23.04.24

 

Wiele osób uważa, że lata 70. to jeden z najlepszych muzycznych okresów. Powstało wówczas sporo przebojów, których słuchamy do tej pory, ponadto pojawiły się kultowe zespoły mające wpływ na rozwój różnych gatunków. Lata 70. to dyskoteka pełna kolorów, hitów disco czy funk, a także nieco nietypowych fryzur. Czy wiesz, jak wygląda muzyczna historia tej dekady?

Lata 70. – jaka muzyka była wtedy najważniejsza?

Jeśli sprawdzimy największe przeboje lat 70., przekonamy się, że królowało wówczas disco. Niemal wszędzie można było zauważyć spodnie dzwony, buty na platformie, odblaskowe kolory i nietypowe połączenia barw, wszystkie te elementy wiążą się ze wspomnianym gatunkiem. Muzyka disco stawała się coraz bardziej popularna, w tej dekadzie narodziły się dyskoteki i słynne kluby, w których można było tańczyć i bawić się ze znajomymi. Jednak warto pamiętać, że lata 70. to także rock i muzyka elektroniczna, czyli taka, która jest tworzona przede wszystkim (lub wyłącznie) za pomocą elektronicznych oraz elektromechanicznych instrumentów. Głównym nurtem było kontynuowanie brzmienia takich zespołów, jak The Beatles czy The Rolling Stones. Wciąż rozwijano tzw. rock stadionowy, w latach 70. występy na dużych obiektach sportowych stały się ważnym elementem rockowej kultury.

 

Lata 70. – muzyka disco

Jak już zostało wspomniane, lata 70. to przede wszystkim disco, często określane mianem muzyki dyskotekowej, a więc przeznaczonej do tańca w dyskotekach. Gatunek ten początkowo rozwijał się w Stanach Zjednoczonych, wśród społeczności hiszpańskich oraz afroamerykańskich. Inspiracją dla niego były brzmienia funkowe, soulowe, a także psychodelia i salsa. Disco stało się bardziej znane już w połowie lat 60., ale to w kolejnej dekadzie uległo istotnym zmianom. Zaczęły wtedy powstawać utwory różniące się od dotychczasowych, a pierwsze hity w stylu tzw. czystego disco pojawiały się w 1974. To np. ‘Love to love you baby’ Donny Summer, ‘Rock the boat’ Hues Corporation czy ‘You’re the first, the last, my everything’ Barry’ego White’a. Co ciekawe, również w 1974 roku swoją premierę miało pierwsze disco show, na antenie radia WFAN-FM w Nowym Jorku. Dzięki temu disco coraz częściej pojawiało się w mediach, nawet w filmach, zaczęto też wydawać tematyczne czasopisma, a niektóre stacje radiowe przez całą dobę emitowały wyłącznie piosenki w stylu disco.

Najważniejsze przeboje lat 70-tych nawiązujące do tego gatunku to m.in.:

‘Butterfly’ – Danyel Gerard,

‘Co-co’ – The Sweet,

‘Waterloo’ – ABBA,

‘Ramaya’ – Afric Simone,

‘Stayin’ alive’ – Bee Gees,

‘Ma baker’ – Boney M.,

‘I will survive’ – Gloria Gaynor,

‘Enigma (Give a bit of mhm to me)’ – Amanda Lear,

‘Y.M.C.A.’ – Village People.

Po roku 1980 popularność muzyki disco zaczynała stopniowo się zmniejszać. Zaczęto nawet organizować wydarzenia, podczas których masowo palono płyty z taką muzyką.

 

Lata 70. – muzyka rockowa i pokrewne gatunki

Dla muzyki rockowej lata 70. były bardzo istotne. W tym okresie pojawił się hard rock i wiele znanych zespołów, w tym: Led Zeppelin, Deep Purple, Black Sabbath, Aerosmith, Kiss czy AC/DC. Wymienione grupy wciąż zyskiwały na popularności, dlatego intensywnie rozwijał się rock stadionowy, czyli taki grany na największych obiektach sportowych. W 1970 roku zmarli Jimi Hendrix i Janis Joplin, a rok później Jim Morrison, co spowodowało, że coraz mniej znany stawał się rock psychodeliczny.

Jednym z pierwszych i ważniejszych wydarzeń w latach 70. dla muzyki rockowej był rozpad grupy The Beatles (miało to miejsce wiosną 1970 roku). Wówczas Paul McCartney założył nowy zespół, Wings, a pozostali członkowie skupili się na karierach solowych. Niemal kultowa w tej dekadzie stała się muzyka heavy metalowa, a Motörhead, Judas Priest i podobne zespoły zapoczątkowały nową falę brytyjskiego heavy metalu, przypadającą na lata 80. W Stanach Zjednoczonych wciąż chętnie słuchano blues rocka i Erica Claptona czy ZZ Top. W połowie lat 70. na scenie pojawiły się zespoły punkrockowe, które szybko zdobyły popularność: Blondie, The Ramones i Patti Smith, jednak ten pierwszy szybko zapomniał o swoich korzeniach i skupił się na innych gatunkach, m.in. popie. Ponadto już na początku dekady w Wielkiej Brytanii zaczął rozwijać się glam rock, czyli styl rockowy, którego wykonawcy przywiązywali dużą wagę do swojego wizerunku, co nierzadko wywoływało sporo kontrowersji. Słynni artyści skupiający się na tym gatunku muzycznym to: Queen, David Bowie, Alice Cooper, Kiss, Slade oraz Gary Glitter. Mówiąc o muzyce rockowej po 1970 roku, nie sposób nie wspomnieć także o stylu progresywnym, który wykorzystywał elementy muzyki klasycznej czy jazzu. Znane zespoły muzyczne lat 70. grające rocka progresywnego to: Pink Floyd, Genesis, Yes, Emerson, Lake & Palmer oraz Jethro Tull.

Lata 70. – muzyka elektroniczna

W latach 70. do kultury masowej zaczęła wchodzić muzyka elektroniczna. Pierwszym hitem był utwór ‘Popcorn’ nagrany przez Hot Butter w 1970 roku. Dwa lata później grupa Tangerine Dream wydała album, któremu udało się trafić na listy przebojów (‘Phaedra’). W połowie dekady zaczęły wyłaniać się konkretne elektroniczne nurty muzyczne, w tym ambient i underground. Pod koniec lat 70. zaczęły powstawać pierwsze albumy popowe nagrywane elektronicznie, a możliwości sekwencerów i podobnych sprzętów odkryli twórcy skupiający się dotychczas na muzyce disco. Za głównych, a czasami nawet jedynych prekursorów tego gatunku muzycznego uznaje się artystów ze sceny amerykańskiej i berlińskiej. Jednak trzeba pamiętać, że istotny wpływ na rozwój brzmień elektronicznych miała też muzyka francuska. Lata 70. to okres, kiedy swoje przeboje tworzyli m.in. Jean-Michel Jarre.

 

Pozostałe gatunki muzyczne lat 70.

W latach 70., głównie w Stanach Zjednoczonych, bardzo dużą popularnością poza disco cieszyła się muzyka funk. Rozwijali ją przede wszystkim artyści afroamerykańskiego pochodzenia, m.in. James Brown, Sly and The Family Stone i The Meters. Czarnoskórzy wykonawcy skupiali się nie tylko na funku, ale i soulu oraz R&B, a duży sukces odnieśli: Stevie Wonder, Roberta Flack, Gladys Knight & the Pips, The Staple Singers oraz The Sylvers. W Europie w latach 70. bardzo popularna stała się muzyka pop. Największe sukcesy w tej dekadzie odnosili Elton John i ABBA. Z czasem wielu artystów zdecydowało się na eksperymenty z syntezatorami, w ten sposób powstał synthpop. Jednym z największych popowych fenomenów lat 70. był amerykański zespół The Jackson 5, w którym wraz ze swoimi braćmi występował przyszły król popu, Michael Jackson. W tej dekadzie pojawiło się też kilka ciekawych podgatunków muzycznych: Country rock, southern rock, rock en Español i muzyka tropikalna, również intensywniej od końca lat 60. rozwijał się gatunek reggae. W Ameryce Łacińskiej powstała też salsa, czyli muzyka z rozbudowaną sekcją rytmiczną, wykorzystująca takie instrumenty, jak kontrabas, marakasy, pianino i gitara klasyczna.

Lata 70. – muzyka polska

W Polsce lata 70. przyniosły wielu znanych do tej pory artystów, a także sporo przebojów. W naszym kraju w tej dekadzie pojawiła się tzw. muzyka młodej generacji, którą tworzyły popularne do dziś zespoły: Kombi, Maanam, Perfect, Krzak, Kasa Chorych i Exodus. Bardzo ważną rolę odgrywali muzycy rockowi i nowofalowi, do których, poza wymienionymi wcześniej grupami, zalicza się też: Lady Pank, Budkę Suflera, Lombard, Oddział Zamknięty czy Dżem. Chętnie słuchano też artystów, którzy pojawili się na scenie na przełomie lat 60. i 70., czyli: Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Rosiewicza, Andrzeja Zauchy, Maryli Rodowicz. Sławę zyskali też: Anna Jantar, Edyta Geppert, Hanna Banaszak, Majka Jeżowska, Ryszard Rynkowski czy grupa Vox. Ponadto to właśnie w latach 70. karierę solową rozpoczął Krzysztof Krawczyk.

Lata 70. to słynne polskie piosenki:

‘Kiedy byłem małym chłopcem’ – Breakout,

’10 w skali Beauforta’ – Krzysztof Klenczon,

‘Żeby szczęśliwym być’ – Anna Jantar,

‘Z Tobą w górach’ – Maryla Rodowicz,

‘Podaruj mi trochę słońca’ – Bemibem,

‘Za zdrowie pań’ – Edward Hulewicz,

‘Niebo z moich stron’ – Czerwone Gitary,

‘Wymyśliłem Ciebie’ – Andrzej Zaucha,

‘Zielono mi’ – Andrzej Dąbrowski,

‘Pieśń ciszy’ – Zbigniew Wodecki,

‘Od nocy do nocy’ – Halina Kunicka,

‘Bo z dziewczynami’ – Jerzy Połomski.

Za największe polskie przeboje lat 70. uznaje się m.in.:

‘Tyle słońca w całym mieście’ – Anna Jantar,

‘Jak się masz kochanie’ – Happy End,

‘Chcę ci powiedzieć’ – Maanam,

‘W co mam wierzyć’ – Mira Kubasińska,

‘Gdzie ci mężczyźni’ – Danuta Rinn,

‘Pszczółka Maja’ – Zbigniew Wodecki.

Największe gwiazdy lat 70.

Trudno jest wymienić wszystkich znanych artystów z lat 70., jednak są tacy, których uznaje się za wyjątkowych. Największe gwiazdy tej dekady to przede wszystkim:

David Bowie,

Al Green,

Donna Summer,

Eric Clapton,

Rod Stewart,

Stevie Wonder,

Elton John,

Elvis Presley,

Barbra Streisand,

Olivia Newton-John,

Carly Simon,

Roberta Flack,

Bob Marley,

Dolly Parton,

Loretta Lynn,

Bob Dylan,

Paul McCartney.

Najbardziej popularne zagraniczne zespoły lat 70. to m.in.:

Bee Gees,

ABBA,

AC/DC,

Led Zeppelin,

Boney M.,

Queen,

Genesis,

Pink Floyd,

Deep Purple,

Black Sabbath,

The Jackson 5,

Simon & Garfunkel.

 

Największe przeboje lat 70.

Warto znać nie tylko polskie hity lat 70., ale również te zagraniczne. Są wśród nich przeboje, które nadal cieszą się tak dużą popularnością, że chętnie słuchają ich kolejne pokolenia. Należy pamiętać, że lata 70. to nie tylko piosenki disco, ale też ważne hity rockowe, soulowe czy popowe. To np.:

‘Sweet home Alabama’ – Lynyrd Skynyrd,

‘Hotel California’ – Eagles,

‘Highway to hell’ – AC/DC,

‘I was made for lovin’ you’ – Kiss,

‘Celebration’ – Kool & The Gang,

‘Venus’ – Shocking Blue,

‘Bohemian Rhapsody’ – Queen,

‘Stayin’ Alive’ – Bee Gees,

‘Daddy Cool’ – Boney M.,

‘I will survive’ – Gloria Gaynor,

‘Dancing Queen’ – ABBA,

‘Imagine’ – John Lennon.

Lista prezentująca hity lat 70. jest znacznie dłuższa. Znane przeboje tworzyli zarówno artyści uznawani obecnie za ikony, jak i muzycy, którym nie udało się zdobyć dużej popularności. Jednak lata 70. i działające wówczas zespoły oraz solowi wykonawcy to bardzo ciekawy okres, pełen kolorów, oryginalnych strojów i przede wszystkim bardzo dobrej muzyki.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ