Ranking 6 najlepszych interfejsów audio w 2024

Ostatnio aktualizowane: 19.06.24

 

Interfejs audio – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Interfejs audio jest urządzeniem będącym łącznikiem pomiędzy muzykiem a komputerem. Model Steinberg UR22C ma dwa kanały wejścia audio USB. Zapewnia bardzo szybkie i niezawodne połączenie pomiędzy interfejsem UR-C a urządzeniami z systemem Windows oraz iOS. Produkt jest bardzo lekki oraz kompaktowy. Metalowa obudowa zapewnia trwałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wielu konsumentów poleca także interfejs audio Behringer U-Phoria UMC202HD. Stosowany jest on głównie do nagrywania dźwięku z mikrofonu oraz instrumentów muzycznych. Urządzenie jest kompatybilne z najpopularniejszymi programami do nagrywania, takimi jak: Avid Pro Tools, Ableton Live, Steinberg Cubase. Dostosowane jest do obsługi urządzeń z oprogramowaniem Windows XP oraz iOS.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Steinberg UR22C ma bardzo wysoką częstotliwość próbkowania, która może osiągnąć maksymalnie 192 kHz. Głębokość bitowa wynosi do 24-bit. Układy SSP3 DSP i sterowniki zapewniają niską latencję dźwięku. Dzięki czemu odbiorca ma zapewnione najlepsze wrażenia z nagrywania. Prezentowany produkt obsługuje komputery Windows oraz iOS.

Wady

Dla użytkowników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nagrywaniem muzyki, obsługa urządzenia jest skomplikowana.

Podsumowanie

Model wyposażono w dwa kanały wejścia i dwa wyjścia, dwa preampy oraz jedno wejście słuchawkowe. Do zestawu dołączono złącze MDI. Urządzenie zasilane jest metodą Phontom (napięciem stałym stosowanym w urządzeniach audio).

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie przeznaczone jest do nagrywania dźwięku z mikrofonów oraz instrumentów muzycznych. Dobrze sprawdzi się w przypadku profesjonalnych, jak i początkujących muzyków. Przy pomocy prezentowanego modelu mamy możliwość bezpośredniego oraz bezlatencyjnego monitoringu podczas nagrywania. Jego obudowę w całości wykonano ze stali, która jest odporna na uderzenia.

Wady

Dla niektórych użytkowników problemem jest brak bezpośredniego wejścia dla urządzeń, które obsługiwane są przy pomocy portu mini jack.

Podsumowanie

Urządzenie jest kompaktowe. Jego wymiary wynoszą 12.5 cm x 17 cm x 4,7 cm. Model wyposażono w 2 wejścia oraz 2 wyjścia z ultra niską latencją. Przystosowany jest do obsługi urządzeń Windows oraz iOS.

Rozważ też

Zalety

W modelu zastosowano wysokiej jakości konwertery, które umożliwiają nagrywanie oraz miksowanie z wysoką częstotliwością wynoszącą nawet 24-bit/192 kHz. Interfejs wyposażono także w wejście instrumentalne o wysokim headroomie służącym do podłączenia instrumentu, gitary lub basu. W urządzeniu wprowadzono także narzędzie Quick Start, które ułatwia znacznie szybszą rejestrację oraz instalację dodatkowych programów.

Wady

Do zestawu dołączona jest instrukcja w wersji anglojęzycznej. Konsumenci nieznający języka początkowo mają problem z obsługą urządzenia.

Podsumowanie

Urządzenie wyposażono w dwa wejścia, dwa wyjścia oraz jedno wejście umożliwiające podłączenie słuchawek. Produkt zasilany jest przy pomocy złącza USB.

 

 

6 najlepszych interfejsów audio. Opinie w 2024 roku 

 

Producenci muzyczni, zawodowi muzycy, a także osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z muzyką, powinni zaopatrzyć się w urządzenie, które sprawi, że jakość nagrywanych dźwięków będzie o wiele lepsza. Jest nim interfejs audio. Aby ułatwić zadanie stojące przed kupującymi, sporządziliśmy ranking interfejsów audio, które są najczęściej polecane przez kupujących.

 

Interfejs audio USB

 

1. Interfejs Audio USB Steinberg UR22C

 

Interfejs audio z USB Steinberg UR22C to urządzenie używane przez konsumentów na całym świecie. Korzystają z niego czołowi producenci, zespoły muzyczne oraz znani YouTuberzy. Model ma niewielkie rozmiary (15,9 cm x 4,7 cm x 15,9 cm), z tego względu jest bardzo kompaktowy i można go z łatwością transportować. Wyposażono go w dwa wejścia liniowe oraz 2 wejścia mikrofon/linia combo.

Steinberg UR22C jest wysokiej jakości urządzeniem. Muzyka, która jest przy jego pomocy wytwarzana, charakteryzuje się bardzo dobrym brzmieniem. Częstotliwość próbkowania nośnika wynosi maksymalnie 192 mHz, a głębokość bitowa liczy do 24-bit. Produkt dobrze sprawdzi się dla osób początkujących, a także dla bardziej zaawansowanych.

Opinie o interfejsach audio cieszą się pozytywnymi opiniami wśród osób, które profesjonalnie zajmują się muzyką. Oprócz tego, że prezentowany model zapewnia słuchaczowi tworzenie wysokiej jakości dźwięków, to samo urządzenie jest bardzo solidnie wykonane. Metalowa obudowa jest stabilna oraz wytrzymała.

 

 

 

 

Interfejs audio Behringer

 

2. Interfejs Audio Behringer U-Phoria UMC202HD

 

Interfejs audio Behringer U-Phoria UMC202HD to model o wielkości 12,5 cm x 17 cm x 4,7 cm. Wykonano go ze stali. Z tego względu jest odporny na urazy mechaniczne. Wysoka jakość wykonanej konstrukcji sprawia, że produkt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

Urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze nawet dla osób początkujących, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tworzeniem muzyki. Przystępna opcja nagrywania audio oraz edytowania, a także dostęp do 150 wtyczek z różnego rodzaju efektami dźwiękowymi pozytywnie wpływa na zainteresowanie produktem wśród konsumentów.

Większa część użytkowników prezentowanego modelu uważa, że to dobry interfejs audio. Wysoka rozdzielczość, wynosząca 24-bit oraz 192 kHz zapewnia profesjonalną jakość dźwięku. Produkt jest kompatybilny z najpopularniejszymi oprogramowaniami służącymi do nagrywania audio, takimi jak: Avid Pro Tools, Ableton Live, Steinberg Cubase. W urządzeniu zastosowano zintegrowany stereofoniczny interfejs USB/Audio, który daje możliwość bezpośredniego podłączenia do komputera.

 

 

 

 

Interfejs audio Focusrite

 

3. Interfejs Audio USB Focusrite Scarlett Solo 3rd Gen

 

Zastanawiasz się, czy Interfejs audio Focusrite to dobre urządzenie? Większość użytkowników, którzy mieli z nim do czynienia, zdecydowanie go polecają. Dzięki zastosowaniu narzędzia Quick Start możemy bardzo szybko zarejestrować się oraz zainstalować nowe oprogramowania.

Interfejs audio z USB 3.0 wyposażono w wysokoimpedancyjne wejście instrumentalne o dużym zapasie wzmocnienia, umożliwia nagrywanie gitary oraz basu bez zniekształceń dźwięku. Za prawidłowe ustawienie wzmocnienia odpowiada miernik Gain Halo. Wejścia Scarlett Solo wyposażone są w ochronę analogową, która jest bardzo istotna w momencie łączenia monitorów studyjnych z syntetycznymi wejściami.

Popularność urządzenia wśród muzyków jest spowodowana wysoką jakością dźwięku, którą przy jego pomocy możemy osiągnąć. Test interfejsów audio wykazał, że model osiąga częstotliwość 24-bit/192 kHz. Scarlett Solo 3rd Gen zaprojektowano w taki sposób, aby podczas pracy z komputerem Mac lub PC, za pomocą kabla USB mógł wytrzymać wiele dni bez zewnętrznego zasilania. 

 

 

 

 

Interfejs audio do gitary

 

4. Gitarowy Interfejs Audio IK Multimedia AXE I/O Solo

 

Interfejs audio do gitary IK Multimedia AXE I/O Solo to model zasilany na kabel USB. Wyposażono go w 2 wejścia oraz 3 wyjścia. Wysoka rozdzielczość nagrywanej muzyki, wynosząca 24-bit oraz częstotliwość 192 kHz, daje możliwość odtwarzania wysokiej jakości dźwięków. 

Większa część konsumentów, która zdecydowała się na zakup prezentowanego modelu, uważa, że jest to dobry interfejs audio. Wpływ na to ma zastosowanie bardzo dużej ilości rozwiązań poprawiających nie tylko jakość produkowanej muzyki, ale także ułatwiające pracę na urządzeniu. Kompaktowość oraz funkcjonalność produktu pozytywnie wpływa na podejmowanie decyzji zakupowej.

W urządzeniu zastosowano bardzo wysokiej klasy konwencję analogowo-cyfrową. Ultra cicha podłoga umożliwia nagrywanie z dużym wzmocnieniem. Szeroki zakres oraz płaski odbiór częstotliwości może rejestrować całkowity zakres tonalny mikrofonu, oraz zastosowanych instrumentów muzycznych, osiągając nagrania, bez wyłapywania nieprzewidzianych dźwięków.

 

 

 

 

Tani interfejs audio

 

5. USB Audio Interfejs Behringer U-phoria UMC22

 

Na początku swojej przygody z tworzeniem muzyki, warto jest zaopatrzyć się w tani interfejs audio. Przy pomocy modelu Behringer U-phoria UMC22, bez większego problemu będziesz mógł nagrywać dźwięk z mikrofonów oraz instrumentów muzycznych. Produkt wyposażono w 2 kanały wejścia oraz wyjścia, dzięki czemu praca na nim jest bardzo sprawna.

Prezentowane urządzenie gwarantuje nagrywanie dźwięku w bardzo wysokiej jakości. Rozdzielczość, którą może osiągnąć, wynosi 24-bit/48 kHz. Dla wielu producentów bardzo istotny jest aspekt kompatybilności z różnymi oprogramowaniami. W przypadku tego modelu są to: Avid Pro Tools, Ableton Live, Steinberg Cubase. 

Interfejs audio USB ma bardzo prostą, klasyczną budowę. Wykonany jest z bardzo mocnego materiału – stali. Obudowa jest odporna na uderzenia. Wytrzymała konstrukcja zapewnia wiele lat bezawaryjnego użytkowania. Konsumenci wybierając ten model, nie powinni obawiać się, że będą mieli problem z opanowaniem jego obsługi. Jest ona bardzo prosta i każdy z łatwością powinien sobie z nią poradzić.

 

 

 

 

Interfejs m-audio

 

6. Interfejs Midi / USB M-Audio Uno 

 

Interfejs m-audio to bardzo kompaktowy model. Dzięki niewielkim rozmiarom możesz z łatwością wziąć go ze sobą praktycznie wszędzie. Wyposażono w złącza DIN-MIDI (wejścia oraz wyjścia), a także złącze USB umożliwiające podłączenie do komputera. Model przystosowano do współpracy z urządzeniami, których działanie oparte jest na oprogramowaniu iOS oraz Windows.

Konsumenci chętnie decydują się na zakup tego urządzenia. Uważają, że to dobry i tani interfejs audio. Niewielkie rozmiary oraz długi kabel (3 m), zapewnia bardzo wygodną pracę. Decydując się na jego zakup, nie będziesz musiał pamiętać o zabraniu kabla USB oraz MDID, ponieważ oba są w niego wbudowane. Trzy diody znajdujące się w górnej części adaptera informują nas o stanie naładowania baterii. 

Zastosowana technologia USB sprawia, że proces instalacji oraz obsługa urządzenia jest bardzo łatwa i nie wymaga doświadczenia w pracy na urządzeniach służących do produkcji muzyki. Kompaktowość, łatwość obsługi oraz mobilność sprawia, że wielu użytkowników chętnie wybiera prezentowany model.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki interfejs audio kupić?

 

Interfejs audio to małe urządzenie, które swoim wyglądem przypomina niewielkie pudełko. Jest to element, bez którego nasze domowe studio muzycznie nie mogłoby prawidłowo działać. Jego zadaniem jest przenoszenie dźwięku z zewnętrznych źródeł do komputera. Osoby zaczynające swoją przygodę z muzyką, ale również wieloletni pasjonaci muzyki, często zastanawiają się, jaki jest najlepszy interfejs audio. Aby lepiej przybliżyć czytelnikowi wiedzę na ten temat, stworzyliśmy znajdujący się poniżej artykuł. Zawarliśmy w nim wszystkie istotne informacje, które są bardzo pomocne podczas wyboru odpowiedniego urządzenia.

Wejścia oraz wyjścia i ich rodzaje

W zależności od modelu ilość oraz rodzaj wejść i wyjść może się od siebie różnić. Większość obecnie dostępnych interfejsów audio, wyposażono w wejście liniowe oraz mikrofonowe. Często spotykane są także wejścia typu HI-Z. Charakteryzuje je wysoka impedancja. Pozwala na bezpośrednie podłączenie gitary. W interfejsach audio często występują także takie wejścia, jak: S/PDIF (pozwala na przesyłanie treści w formie cyfrowej bez konieczności konwertowania w formie analogowej), MIDI (pozwalają na dokładną komunikację ze sprzętem), wejścia do monitorów studyjnych, wejścia słuchawkowe.

 

Sposób zasilania

Zastanawiasz się, jaki interfejs audio wybrać? Zwróć uwagę na sposób zasilania. Wyróżniamy trzy sposoby umożliwiające podłączenie interfejsu audio do komputera. Pierwszym z nich jest podłączenie przy pomocy złącza PCI. Większość komputerów stacjonarnych jest w nie wyposażona. Rozwiązanie umożliwia przesyłanie danych o rozdzielczości 32-bit. Zaletą zasilania jest możliwość przeniesienia części pracy na interfejs, a tym samym odciążenie komputera. Kolejnym sposobem jest wykorzystanie zasilania typu FireWire. Umożliwia bardzo szybką i niezawodną synchronizację pomiędzy urządzeniami. Najbardziej popularnym typem podłączenia jest USB. Cechuje go duża kompatybilność oraz prostota korzystania.

 

Przetwarzanie oraz zakres dynamiki

Większość będących obecnie w sprzedaży interfejsów oferuje jakość CD. Pozwala ona na rejestrowanie dźwięku w rozdzielczości 16-bit oraz częstotliwości 44.1 kHz. Możemy także natrafić na modele oferujące wyższy standard dźwięku. Ich rozdzielczość sięga 24-bit, a częstotliwość zwykle sięga od 96 kHz do 192 kHz. Im wyższa częstotliwość, tym w bardziej rzetelny sposób możemy odwzorować rejestrowany dźwięk.

 

Wartość latencji

Latencja jest to opóźnienie, które występuje w momencie cyfrowej obróbki dźwięku. Pomimo tego, że jest to zjawisko naturalne, ważne, aby jej wskaźnik był na odpowiednim poziomie, aby nie wpływał negatywnie na komfort naszej pracy. Istotna jest wielkość bufora, która odpowiada za tempo przesyłania danych do komputera. Odpowiednie, optymalne ustawienia bufora, gwarantują równowagę pomiędzy niską latencją a obciążeniem procesora. Optymalna wielkość latencji powinna wynosić od 5 do 2 milisekund. 

 

Software oraz sterowniki

Sterowniki są oprogramowaniem, które odpowiada za poprawną komunikację interfejsu z komputerem. Obecnie najpopularniejsze są sterowniki ASIO. Na rynek wprowadziła je firma Steinberg. Na urządzenia systemu iOS, przeznaczony jest Care Audio. W przypadku oprogramowania Windows najczęściej wykorzystywany jest sterownik WDM (Windows Driver Model). 

Pozostałe funkcje

Najlepszy interfejs audio zapewnia pełen komfort podczas pracy. Dodatkowe funkcje, które może nam oferować urządzenie, zależą od modelu oraz producenta, który wprowadził go na rynek. Wiele urządzeń wyposażono we wbudowany preamp mikrofonowy. Pomaga on w rejestrowaniu oraz przesyłaniu wyższej jakości dźwięku nagrywanego przy pomocy mikrofonu. Pozwala on na zwiększenie zakresu sygnału o 45 – 50 dB. maksimum. 

 

Interfejsy audio w dobrych cenach

Zakup interfejsu USB jest drogą inwestycją. Jednak na rynku możemy znaleźć także nieco tańsze modele, które sprawdzą się w przypadku początkujących użytkowników. Cena najmniejszych, mobilnych modeli wynosi ok. 120 zł. Nieco większe modele, zawierające większą ilość kanałów wejść oraz wyjść, a także będące bardziej funkcjonalne kosztują od 200 zł do 350 zł. Dla profesjonalnych producentów muzycznych oraz osób wiążących swoją przyszłość z tworzeniem muzyki polecane są droższe urządzenia. Są one bardzo trwałe. Przetwarzana przez nie muzyka cechuje się bardzo wysoką jakością. Zakup droższych produktów jest dużą inwestycją, ponieważ ich wartość może wynosić nawet ponad 1000 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest interfejs audio?

Interfejs audio jest urządzeniem, które powszechnie używane jest przez producentów muzycznych, muzyków oraz innych twórców (np. YouTuberów), którzy nagrywają dźwięk z mikrofonu oraz instrumentów muzycznych. Działanie produktu polega na przesyłaniu dźwięków zarówno z, jak i do komputera.  Interfejs audio to urządzenie, które przetwarza analogowy sygnał z mikrofonu, wyjścia preampu lub miksera na dane cyfrowe, które komputer może rejestrować. W sprzedaży dostępne są modele obsługujące systemy Windows oraz iOS. Nagrany przy pomocy maszyny cyfrowej dźwięk jest gotowy do zmiksowania i masteringu.

 

P2: Interfejs audio czy karta dźwiękowa?

Początkujący producenci muzyczni zastanawiają się, co jest lepsze, interfejs audio, czy karta dźwiękowa. Wybór zależy głównie od tego, do czego chcemy wykorzystywać produkt. Zakup interfejsu audio jest zazwyczaj dedykowany osobom, które mają zamiar działać w przyszłości w świecie muzyki, a nie ludziom, dla których jest to jedynie chwilowe hobby. Oba przedmioty mogą rejestrować sygnał z mikrofonów oraz instrumentów muzycznych, a następnie odtwarzać je przy pomocy komputera. Jednak standardowa karta dźwiękowa może mieć ograniczenia, które dotyczą jakości konwersji sygnału analogowego na dane cyfrowe. Zazwyczaj interfejs audio ma także więcej możliwości oraz połączeń. 

P3: Jak podłączyć interfejs audio?

Większość znajdujących się na rynku interfejsów audio wyposażonych jest w port USB lub adapter USB (jest on przydatny w przypadku tabletów). Jeśli zlokalizujemy elementy na naszym urządzeniu, wystarczy, że podepniemy odpowiedni kabel, który będzie łączył interfejs audio z laptopem lub tabletem. W sprzedaży możemy napotkać także na modele wyposażone w port Thunderbolt czy Firewire. Są one nieco droższe, ale za to znacznie szybsze od tradycyjnych urządzeń. Jednak decydując się na zakup takiego typu produktów, warto upewnić się, czy nasz komputer wyposażono w wymienione wcześniej wejścia. Z tego względu bezpieczniejszym wyborem okazują się modele wyposażone w port USB.

 

P4: Jak działa interfejs audio?

Rola niepozornego z wyglądu urządzenia jest bardzo istotna dla producentów muzycznych. Jest to jeden z głównych elementów, który powinien znaleźć się w każdym domowym studiu. Działanie interfejsu audio polega na przesyłaniu dźwięku z zewnętrznych źródeł, którymi mogą być różne instrumenty muzyczne lub mikrofon, na komputer i odwrotnie. Jednym z głównych działań urządzenia jest także przetwarzanie sygnału analogowego na sygnał cyfrowy, np. dźwięku z mikrofonu, dzięki czemu może on być rejestrowany przez oprogramowanie, które znajduje się na naszym komputerze. 

 

P5: Gdzie kupić interfejs audio?

Interfejs audio jest urządzeniem muzycznym. Podobnie jak inne urządzenia służące do tworzenia dzieł muzycznych, a także instrumenty, produkt możemy zakupić w sklepach muzycznych. W sklepach stacjonarnych warto skorzystać z porady osoby zajmującej się sprzedażą. Może ona udzielić przydatnych wskazówek oraz porad, które są szczególnie istotne dla osób początkujących, dopiero wchodzących w świat muzyki. Interfejs audio możemy także zakupić przez Internet. Jest to znacznie szybsza forma robienia zakupów.  W tym przypadku przed podjęciem decyzji zakupowej warto sprawdzić opinie konsumentów oraz skorzystać z poradników, które zamieszczane są na wielu blogach oraz stronach internetowych.

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ