Co to K-Pop? 

Ostatnio aktualizowane: 20.04.24

 

Wiele osób na pewno spotkało się z określeniem K-Pop. Pewnie nie każdy jednak wie, co dokładnie oznacza oraz jaka historia wiąże się z powstaniem tego charakterystycznego gatunku muzyki popularnej. Pochodzenie jest ściśle związane z początkiem lat 90. XX wieku oraz wydarzeniami, które miały miejsce w Korei Południowej. Co warto wiedzieć na temat K-popu? Czy ten gatunek ma wielu fanów na całym świecie? 

Co to jest K-Pop? 

Na początku należy zacząć od wyjaśnienia czym tak właściwie jest K-Pop. Według definicji jest gatunkiem muzyki popularnej powstałym w Azji Wschodniej, a dokładniej w Korei Południowej. Jest to połączenie muzyki typu rock, jazz, electro pop, dance-pop, pop opery, ballady popowej, współczesnego rhythm and blues, a także muzyki klasycznej. Pojawił się wraz z pierwszą grupą wykonującą tego typu piosenki – Seo Taiji and Boys. Zespół powstał w 1992 roku, a ich nagrania stały się symbolem nowego gatunku muzycznego, który rozpowszechnił się na cały świat. W niektórych magazynach publicystycznych można spotkać stwierdzenia, że K-Pop jest mieszanką zachodniej muzyki oraz wysokoenergetycznego japońskiego popu. Uwaga słuchacza jest przyciągana za pomocą chwytliwych zwrotów, które czasami są wypowiadane w języku angielskim. Jest to bardzo charakterystyczne połączenie rapu ze śpiewem oraz przywiązaniem uwagi do wizualnego aspektu całego wydarzenia wraz z efektami scenicznymi, które mają na celu przykuć uwagę odbiorcy. Warto dodać, że zespoły k-popowe wraz z fanami tworzą pewnego rodzaju subkulturę, która staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. Gatunek ten zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim dostępowi do Internetu oraz coraz większą ilością treści cyfrowych upublicznionych w sieci. Osoby, które należą do subkultury mającej korzenie w Korei Południowej nazywają się k-poperkami lub k-poperami, nawiązując oczywiście do określenia gatunku. 

K-Pop – informacje i charakterystyka gatunku 

Według informacji gatunek muzyczny ma bezpośrednie odniesienie do południowokoreańskiej muzyki popularnej, jednak wiele osób uważa, że prezentuje bardzo szerokie spektrum, nawiązując do elementów wizualnych oraz muzycznych. W Internecie można znaleźć definicje, które określają gatunek jako połączenie kolorowych strojów z układami tanecznymi oraz muzyką zsyntezowaną. Warto wiedzieć, że K-Pop określa się produktem kulturalnym, gdzie wyróżnia się tożsamość, wartość oraz znaczenie wykraczające poza granice ściśle komercyjne. Gatunek charakteryzuje się m.in. wpływem afroamerykańskiego brzmienia hip-hopu, jazzu, R&B, funku, soulu, disco, techno oraz house, które są połączone z wykonaniem w koreańskim stylu. Przejawia się zsynchronizowanymi ruchami tanecznymi, szybkimi zmianami w formacjach, a także powtarzającą się choreografią. Niektórzy określają K-Pop jako współczesną koreańską popkulturę, która wyszła poza granice kraju i wpłynęła na inne dziedziny. 

Jednym z najważniejszych elementów wyróżniających K-Pop jest taniec. Zsynchronizowane ruchy oraz częste zmiany pozycji podczas śpiewania nazywane są zmianami formacji. Choreografia punktowa, która uznawana jest za najbardziej popularną, wyróżnia się idealnym dopasowaniem ruchów do tempa utworu, co pozwala na wykonywanie takich samych ruchów przez osoby występujące na scenie czy w teledysku. Przykładem choreografii punktowej są m.in. piosenki „Abracadabra” zespołu Brown Eyed Girls, a także „Sorry Sorry” grupy Super Junior. Aby cała choreografia była wykonana należycie, gwiazdy muszą przejść wymagające szkolenia, podczas których uczą się, jak prawidłowo tańczyć. Rozwijanie umiejętności jest bardzo ważne, co widać, chociażby po tym, że w niektórych miastach powstają ośrodki szkoleniowe przeznaczone właśnie w celu nauki podstaw choreografii. Większość zajęć uczniów tego typu szkół polega na nauce tańca oraz na ćwiczeniach fizycznych, ponieważ bez odpowiedniej kondycji nie ma możliwości wykonania trudnego układu. 

Co ciekawe, Rząd Korei Południowej zaobserwował duży wzrost w sektorze eksportowym, co jest związane właśnie z wpływem k-popowej fali. Głównie z tego względu władze dopłacają do wielu przedsięwzięć. Ministerstwo Kultury, Sportu i Turystyki coraz częściej podejmuje różnego typu akcje mające na celu zwiększyć zainteresowanie gatunkiem muzycznym. To właśnie z tej inicjatywy na całym świecie powstają Centra Kultury Koreańskiej, których celem jest propagowanie właśnie K-Popu wśród ludzi. Coraz częściej poza granicami kraju odbywają się różnego rodzaju festiwale oraz imprezy 

K-Pop – zespoły

Zespoły kpopowe stały się popularne wraz ze wzrostem zainteresowania samym gatunkiem muzycznym. Popularność na świecie rośnie stale od 2014 roku, co można zaobserwować w serwisie muzycznym Spotify, gdzie liczba odtworzeń wzrosła o 1800%. Nic więc dziwnego, że od 2015 roku udostępniono fanom osobną kategorię, gdzie znajdują się utwory najpopularniejszych artystów i zespołów. W tym krótkim czasie została odtworzona ponad 41 miliardów razy, a same utwory dodano do aż 96 milionów playlist. Jakie zespoły znajdując się na liście najpopularniejszych artystów? 

• Koreański zespół BTS: Boysband uważany za niekwestionowanego lidera został założony w 2013 roku. Debiutancki singiel zespołu 2 Cool 4 Skool okazał się hitem i spowodował, że BTS zdobył tytuły m.in. „Nowego artysty roku” na 2013 MelOn Music Award, 2013 Golden Disk Awards, 2014 Seoul Music Awards, a także 2014 Gaon Chart K-Pop Awards. W 2017 roku zespół był na tyle popularny, że znalazł się na 5 miejscu listy z kategorii najbardziej wpływowych osobistości w Korei. W skład BTS wchodzą: Jin, Suga, J-Hope, RM, Jimin, V, a także Jungkook. Obecnie najnowszy singiel Boy With Luv wykonany z udziałem Halsey bije rekordy popularności w serwisach muzycznych. 

• Blackpink: Zespół zadebiutował w 2016 roku piosenkami „Boombayah” oraz „Whistle”, które znalazły się na pierwszym albumie Square One. Płyta pojawiła się 8 sierpnia 2016 roku i od razu przypadła do gustu fanom gatunku. W skład popularnego girlsbandu wchodzą: Jisoo, Rose, Lisa, a także Jennie. 22 czerwca 2017 roku pojawił się kolejny singiel, który został zatytułowany „As If It’s Your Last”. Jest to połączenie reggae, house’u, a także moombahton. W ciągu 17 godzin od premiery teledysk został wyświetlony ponad 11 milionów razy, pokonując tym samym rekord zespołu BTS. 

• EXO: Zespół EXO został założony w 2012 roku przez SM Entertainment. W jego skład wchodzą członkowie pochodzący z Korei Południowej oraz Chin. Początkowo w zespole było 12 osób, jednak w październiku 2014 roku nastąpił podział na dwie grupy – EXO – M oraz EXO – K. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa exoplanet, co w języku polskim oznacza egzoplanety. Każdy członek w zespole ma przypisany do siebie jeden z żywiołów oraz symbol. W skład EXO wchodzą: Suho, Chanyeol, Baekhyun, D.O., Kai, Sehun, Lay, Chen, a także Xiumin. Na początku w zespole byli także: Kris, Tao oraz Luhan. Po raz pierwszy koncert EXO odbył się 31 marca 2012 roku na Stadionie Olimpijskim w Seulu. 

• Stray Kids: Południowokoreański boysband został założony przez JYP Entertainment w 2017 roku. Początkowo w skład zespołu wchodziło 9 członków, jednak w 2019 roku jeden z nich odszedł. Obecnie Stray Kids tworzą: Lee Know, Bang Chan, Hyunjin, Changbin, Han, Felix, IN, a także Seungmin. W 2018 roku zespół wydał mini album, na którym znalazła się piosenka pt. „I Am Not”. 

• Twice: Girlsband założony przez wytwórnię JYP Entertainment w 2015 roku. W skład zespołu wchodzi 9 kobiet: Dahyun, Chaeyoung, Sana, Jihyo, Momo, Mina, Tzuyu, Nayeon, a także Jeongyeon. Członkowie zespołu są pochodzenia japońskiego, południowokoreańskiego oraz tajwańskiego. Pierwszy minialbum pt. „The Story Begins” został wydany 20 października 2015 roku. W tym samym roku zespół otrzymał nominację oraz nagrodę Mnet Asian Music Awards w kategorii Best New Female Artist.

 

K-Pop – najpopularniejsze utwory na świecie 

Boy With Luv – BTS, Halsey

Kiss and Make Up – BLACKPINK, Dua Lipa

FAKE LOVE – BTS

Kill This Love – BLACKPINK

DNA – BTS

DDU-DU DDU-DU – BLACKPINK

Blood Sweat & Tears – BTS

Gangnam Style – PSY

SOLO – JENNIE

As If It’s Your Last – BLACKPINK

K- Pop w Polsce – popularne utwory 

Kiss and Make Up – BLACKPINK, Dua Lipa

Boy With Luv (feat. Halsey) – BTS, Halsey

FAKE LOVE – BTS

Kill This Love – BLACKPINK

DNA – BTS

Blood Sweat & Tears – BTS

POP/STARS – (G)I-DLE, Jaira Burns, K/DA, League of Legends, Madison Beer

DDU-DU DDU-DU – BLACKPINK

Go Go – BTS

IDOL – BTS

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ