Ostatnio aktualizowane: 23.04.24

Model Morley Accu Tuner to według Internautów najlepszy tuner gitarowy. Wywnioskowaliśmy to po dogłębnej analizie rynku oraz ocen konsumentów. Stroik pozwala na szybkie nastrojenie gitary do odpowiedniego tonu. Przyrząd wyposażony jest w kilka funkcji, które pozwolą na uzyskanie ciekawego brzmienia instrumentu. Wykorzystane tryby strojenia umożliwiają szybkie dostosowanie dźwięku do orkiestry lub innych muzyków w zespole. Produkt charakteryzuje się łatwą obsługą, którą ułatwia wygodny wyświetlacz. Z jego pomocą szybko nastroisz zarówno gitarę elektryczną, jak i akustyczną. Drugie miejsce zajął model Stroik GT7. Szczególną zaletą przyrządu jest duża wytrzymałość jego obudowy. Z tego względu produkt posłuży Ci przez wiele lat. Sprzęt może być wykorzystywany na co dzień i sprawi, że będziesz cieszyć się dźwiękiem swojej gitary. Po więcej szczegółów zapraszamy do dalszej części artykułu.

 

 

Tabela porównawcza

 

 

 

 

Najlepsze tunery gitarowe w 2024 roku

 

Wiesz już, jak znaleźć odpowiedni stroik. Teraz warto zapoznać się z dobrymi jakościowo modelami. Użytkownicy wspomogli nas swoimi komentarzami i ocenami. Dzięki nim powstał ten ranking tunerów gitarowych. Mamy nadzieję, że znajdziesz tu produkt dla siebie.

 

Nasze zalecenia

 

Morley Accu Tuner

 

Model Morley Accu Tuner służy do strojenia gitary oraz wielu innych instrumentów strunowych. Urządzenie może być wykorzystywane w domowych warunkach oraz przez profesjonalistów. Produkt wyposażony jest w duży i czytelny wyświetlacz LED. Z jego pomocą można z łatwością nastroić gitarę. Stroik ma funkcję kalibracji, która umożliwia przestrojenie tunera do Twoich potrzeb. Sprzęt wyposażony jest w 2 wejścia: Through i Mute.

Urządzenie ma dwa tryby pracy, z których może korzystać użytkownik – chromatic i stroboscope. Wygodnym rozwiązaniem jest to, że po włączeniu jest on na tym samym trybie, w którym pracował wcześniej. Przyrząd charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, przez co bez problemu go przetransportujesz.

Obudowa tego modelu wykonana jest z tworzywa sztucznego, które jest wytrzymałe. Co więcej, zrobiono ją w kolorze czarnym, przez co wygląda ona profesjonalnie. Użytkownicy doceniają ten sprzęt za łatwość obsługi i czytelny wyświetlacz.

 

 

 

 

 

Stroik GT7

 

Sprawdzonym modelem, który skutecznie i szybko stroi instrumenty strunowe, jest Stroik GT7. Ten dobry i tani tuner gitarowy ma obudowę wykonaną z tworzywa sztucznego. Dzięki temu jest on wytrzymały i solidny.

Urządzenie wyposażone jest w duży wyświetlacz. Na nim znajdziesz informację o dźwięku gitary i jego różnicy w porównaniu do właściwego tonu. Ponadto niewielkie diody także ułatwiają proces strojenia.

Wymiary tego modelu są równe: wysokość – 2,5 cm, długość – 5,5 cm i szerokość – 11 cm. Niewielki rozmiar umożliwia wygodne przenoszenie stroika w kieszeni lub opakowaniu gitary. Z jego pomocą możesz szybko nastroić swój instrument tuż przed występem. Urządzenie wyposażone jest w gniazda wejścia i wyjścia, które sprawdzają się w strojeniu gitar elektrycznych. Konsumenci twierdzą, że produkt jest poręczny i wygodnie się go obsługuje.

 

 

 

 

 

TC Electronic Polytune Clip

 

Tuner TC Electronic Polytune Clip charakteryzuje się profesjonalnym i nowoczesnym wyglądem. Jego obudowa jest w kolorze białym. Elegancki design spodoba się zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Ważną kwestią jest wykorzystanie w przyrządzie mocnych materiałów, które zapewniają całości wytrzymałość. Ponadto tuner ma wbudowany duży, czytelny wyświetlacz. Z łatwością odczytasz z niego informację dotyczącą strojenia, nawet pod dużym kątem. Co więcej, ekran jest regulowany, co przydaje się szczególnie osobom leworęcznym.

Dużym atutem tego modelu jest wygodny klips wykonany ze stali nierdzewnej. Umożliwia on przypięcie stroika do ubrania, a także do gryfu. W ten sposób możesz korzystać z niego nawet na stojąco.

Przyrząd jest bardzo precyzyjny, co umożliwia szybkie nastrojenie gitary. Ponadto możesz to zrobić bardzo dokładnie. Urządzenie wyposażone jest w tryby, takie jak Flat i Capo. Produkt sprawdzi się, jako prezent dla gitarzysty. Konsumenci cenią sobie ten model za możliwość strojenia wszystkich strun jednocześnie.

 

 

 

 

 

Ibanez BIGMINI

 

Przyrząd Ibanez BIGMINI wyglądem przypomina mp3. Jednocześnie rzuca się w oczy i jest uznawany za elegancki. Sprzęt wyposażony jest w duży wyświetlacz, który podpowie Ci, jak nastroić instrument. Model jest duży, raczej odpowiedni do studia. Urządzenie używane jest przez amatorów i profesjonalistów.

Produkt wykonany jest z wysokiej jakości komponentów. Z tego względu charakteryzuje się dużą żywotnością. Co więcej, jego obudowa jest bardzo wytrzymała. Wykonano ją w kolorze szarym, co podoba się kobietom i mężczyznom. Model wyposażony jest w wejście i wyjście, więc podłączysz go do instrumentu elektronicznego.

Zakres strojenia, które można wykonać tym sprzętem jest szeroki. Urządzenie charakteryzuje się niewielkim rozmiarem: 5,4 cm x 9,35 cm x 5 cm. Jego waga jest równa 175 g. Z tego względu przyrząd można wygodnie przechowywać i przenosić. Konsumenci podkreślają, że nawet przy użyciu podłogowym, stroik się nie rysuje i nie obciera.

 

 

 

 

 

Planet Waves PW-CT-20

 

Produktem, który jest chętnie wykorzystywany przez profesjonalistów jest Planet Waves PW-CT-20. Sprzęt umożliwia szybkie nastrojenie gitary i innych instrumentów strunowych. Możesz to wygodnie zrobić na scenie.

Cały model jest bardzo lekki, więc możesz go bez problemu przenosić. Do produkcji obudowy wykorzystano aluminium, które charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Zrobiona jest ona w kolorze srebrnym, co wygląda atrakcyjnie. Sprzęt wyposażony jest w wyświetlacz LCD, który pozwala na łatwą obsługę i szybkie strojenie gitary. Na ekranie pojawiają się duże napisy.

Tuner ma wbudowany 32-bitowy procesor. Dzięki temu model szybko reaguje na dźwięk. Zastosowano w nim też funkcję kalibracji. Urządzenie może być używane do nastrajania gitar akustycznych i elektrycznych. Wyposażone jest w wejście i wyjście. Opinie o tunerach gitarowych producenta Planet Waves są bardzo pozytywne. Użytkownicy cenią sobie także model PW-CT-20. Uważają oni, że sprzęt szybko działa.

 

 

 

 

 

Jaki tuner gitarowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Każdy, nawet początkujący gitarzysta przyzna, że nie ma nic gorszego niż nie nastrojona gitara. Wydaje ona wtedy z siebie dźwięk, który skutecznie zniechęca do grania. Strojenie gitary można zlecić specjaliście, ale najczęściej wybieraną metodą jest samodzielne wykonywanie tej czynności przy użyciu stroika, czyli tunera gitarowego. Jeśli dobrze wybierzemy produkt nastrojenie instrument będzie raczej mało problematyczne, nawet jeśli dopiero rozpoczynamy naukę gry. Jeśli chcesz wiedzieć, jaki tuner gitarowy wybrać zapraszamy Cię do dalszej lektury artykułu.

 

 

 

Strojenie gitary – dlaczego jest ważne?

Niewielkie zmiany w nastrojeniu wpływają na naszą naukę. Jeśli gitara jest dobrze nastrojona możemy łatwiej i dokładniej trafić we właściwy dźwięk, a tym samym szybciej opanować grę na instrumencie. Poza tym czyste dźwięki są przyjemne dla ucha, nie tylko naszego, ale też naszych domowników. Jednocześnie wiele osób uważa, że granie na źle nastrojonej gitarze wpływa na szybsze zużycie strun. Trzeba też podkreślić, że struny wymienia się regularnie i za każdym razem po wymianie musimy przystąpić do strojenia instrumentu.

 

Na czym polega strojenie gitary?

Zanim przejdziemy do parametrów dobrego stroika chcemy poruszyć kwestię samego strojenia. Przed tym, gdy na rynku pojawiły się tunery wszyscy gitarzyści sami stroili instrumenty. Ta umiejętność nie jest poza naszym zasięgiem, ale jej opanowanie zajmuje dużo czasu. Z tego powodu tunery tak szybko zyskały uznanie gitarzystów. Aby odpowiednio nastroić gitarę musimy uzyskać układ dźwięków: E, A, D, G, H (B), E.

 

Prosty stroik a tuner – różnice

Często nazwy tuner i stroik używane są zamiennie. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że stroiki są dostosowane tylko do strun gitar basowych czy akustycznych, więc mają mniejsze możliwości. Natomiast tunery są bardziej rozbudowane, a co za tym idzie – funkcjonalne, można nimi stroić nawet skrzypce. Ich cena jest nieco wyższa, bo za stroik zapłacimy 20 zł, a za tuner ok. 50 zł.

 

Tuner – cechy dobrego modelu

Najlepszy tuner gitarowy pozwala nam dopasować brzmienie instrumentu do naszych preferencji. Posiada całą gamę, co daje nam możliwość strojenia różnych instrumentów, nie tylko gitar, ale też innych strunowców. Kolejna kwestia to skuteczność pracy. Jak ją zweryfikować? Jedyną metodą jest przetestowanie sprzętu. Oczywiste jest, że każdy od razu chce kupić tuner, który będzie mu służył i do tego faktycznie pozwoli nastroić gitarę. Aby mieć pewność, że sięgamy po sprawdzony sprzęt sprawdźmy oceny konsumentów na temat interesującego nas modelu.

 

Obsługa

Nic nie zniechęca nas do użytkowania urządzenia, tak jak zbyt skomplikowany system obsługi. Dlatego zachęcamy do zakupu modelu wyposażonego w intuicyjny system, z którym poradzą sobie nawet osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały z tunera. Podstawą jest tutaj niewielka ilość przycisków lub pokręteł, do tego czytelny wyświetlacz (jeśli tuner taki posiada), a także czytelna instrukcja obsługi.

W przypadku wyświetlacza musimy sprawdzić jego wielkość, aby wybranie opcji nie było utrudnione. Liczy się też jakość materiału, z jakiego wykonano ekran. Jeśli element ten będzie kruchy po upadku tuner może nie nadawać się do dalszej eksploatacji, a biorąc pod uwagę to, że modele z wyświetlaczem są droższe, szybko się do nich zniechęcimy.

 

 

 

Wielkość

Wydawać by się mogło, że im większy jest tuner, tym lepiej stroi. Nie jest to jednak prawdą. Gabaryty raczej nie wpływają na pracę sprzętu. Mają one jedynie wpływ na komfort jego używania. Jeśli urządzenie będzie za duże raczej nie będziemy go zabierać na przykład na występy czy lekcje nauki gry, a przecież to w takich momentach tuner okazuje się najbardziej przydatny. Przy okazji chcielibyśmy wspomnieć o rozwiązaniu, jakim jest klips służący do mocowania urządzenia na przykład na marynarce. Daje nam to możliwość swobodnego strojenia bez konieczności trzymania sprzętu w dłoni.

 

Wykonanie

Nie możemy pominąć kwestii wykonania. Wiele osób zadaje sobie pytanie: jaki tuner gitarowy jest najlepszy, jeśli chodzi o wykonanie? Czy w ogóle ma ono znaczenie? Pamiętaj, że to właśnie zewnętrzna część chroni podzespoły sprzętu. To ona sprawia, że z urządzenia możesz korzystać przez długi czas bez obawy, że ulegnie ono uszkodzeniu. Tunery są wykonane z plastiku, ale trzeba mieć na uwadze fakt, że w sklepach znajdziemy zarówno modele kiepskiej jakości, jak i te solidne, odporne na uszkodzenia. Najlepszym pomocnikiem w wyborze okazują się inni konsumenci, którzy zdążyli już wypróbować tuner.

 

Tunery gitarowe w dobrych cenach

Na końcu poradnika chcemy poruszyć kwestię ceny. Stroik, o którym wspominaliśmy na początku tekstu jest tańszą opcją, bo kosztuje ok. 20 zł. Ceny dobrych tunerów zaczynają się od kwoty ok. 50 zł i mogą sięgać nawet 400 zł. Od czego zależy ta rozbieżność cenowa? Produkty za 50 zł są mniej zaawansowane i nie są wyposażone w ekran LCD, obsługuje się je przy użyciu przycisków oraz pokręteł. Bardziej nowoczesne modele z ekranem są droższe, niemniej cieszą się dużą popularnością. Ma to związek z tym, że pozwalają na szybkie i skuteczne strojenie gitary oraz innych instrumentów, a do tego wyglądają bardzo atrakcyjnie.

Ostatnio aktualizowane: 23.04.24

 

Jeśli chcesz poznać ciekawe propozycje zakupowe, zachęcamy do zapoznania się z naszym rankingiem, w którym znalazły się dobrej jakości bongosy polecane przez doświadczonych muzyków. Nie musisz się martwić o to, że polecane przez nas instrumenty są słabo wykonane. Zdobyły one sporo pozytywnych komentarzy, co dowodzi ich wysokiej jakości. Gewa Club Salsa to bongosy zrobione m.in. ze skóry naturalnej, która jest wytrzymała i na długo zachowuje sprężystość. W skład zestawu wchodzi solidnie zrobiony kluczyk, za pomocą którego można z łatwością nastroić instrument i w ten sposób cieszyć się idealnie czystym brzmieniem. Model ma stabilną konstrukcję, dlatego gra na nim okazuje się wygodna. Aby możliwe było bezpieczne przenoszenie sprzętu w zestawie znajduje się praktyczny pokrowiec. Pomyśl także o zakupie bongosów Meinl Percussion FWB100SNT-M, w których naciągi zrobiono z naturalnej skóry bawoła. Instrument zapewnia przyjemne brzmienie, jest lekki, a w związku z tym łatwy w przenoszeniu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Gewa Club Salsa ma naciągi z naturalnej skóry, które cechuje wytrzymałość. Oznacza to, że instrument nie zniszczy się szybko. Model sprzedawany jest w zestawie z praktycznym pokrowcem stanowiącym dobre zabezpieczenie przed uszkodzeniem bongosów. Można do niego przymocować pasek na ramię.

Wady

Zdaniem niektórych użytkowników instrument będzie odpowiedni tylko dla osób początkujących i średniozaawansowanych. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że model nie spełni oczekiwań wymagających muzyków, szukających modelu o idealnym brzmieniu.

Podsumowanie

To jedne z najtańszych bongosów na rynku. Użytkownicy dobrze oceniają stosunek ceny do jakości wykonania modelu. Produkt ma klasyczny wygląd. Instrument nie jest zbyt ciężki, więc nie ma problemu z jego swobodnym przenoszeniem.

Drugi wybór

Zalety

Instrument jest wykonany z najwyższą starannością. Chromowane elementy będące częścią zestawu są odporne na korozję. W zestawie znajduje się klucz do strojenia.

Wady

Bongosy są stosunkowo małe, a w związku z tym nie zawsze od samego początku gra jest w pełni komfortowa. Część osób potrzebuje więcej czasu na przyzwyczajenie się do nowego instrumentu.

Podsumowanie

Produkt jest zrobiony z kauczuku. Naciągi zostały wykonane z naturalnej skóry bawoła, dlatego wykazują dużą odporność na przetarcia i inne uszkodzenia. Instrument ma matowe wykończenie, dzięki czemu elegancko się prezentuje.

Rozważ też

Zalety

Bongo prezentuje się bardzo ładnie, jest idealne na koncerty. Farba nie odpryskuje podczas intensywnej gry, a ze względu na dość małe wymiary, instrument można łatwo przewozić. Poza tym gwarantuje on ładny i wyraźny dźwięk.

Wady

Niektórzy muzycy zauważyli, że gumowe nóżki mogą z czasem odpadać. Pod nimi kryje się metal, który może uszkodzić podłogę. Dlatego warto uważać, a nawet zabezpieczyć nóżki bongo przed wypadnięciem.

Podsumowanie

Instrument jest popularny wśród wielu muzyków. Jest on wykonany z drewna i pomalowany na kolor czarny. Bongo nawiązuje do kultury latynoskiej i generuje dźwięki, które pasują do latynoskiej muzyki. Na instrumencie można grać rękoma lub pałeczkami.

 

 

Najlepsze bongosy w 2024 roku

 

Reggae to muzyka, która nas relaksuje, sprawia, że czujemy się wolni i szczęśliwy. Nie ma muzyki reggae bez bongosów. Musisz jednak wiedzieć, że to instrument kubański, a więc idealny także do szalonych, latynoskich rytmów. Jest to również doskonała propozycja dla osób zaczynających swoją przygodę z muzyką, także dla małych dzieci. Dlatego chcemy Ci przedstawić ranking bongosów z różnych półek cenowych.

 

Nasze zalecenia

 

Gewa Club Salsa

 

DT Gewa Club Salsa 6,5”/7,5” to dobry i tani bongos marki Gewa. Doskonale nadaje się do gry ulicznej i jam session. Produkt ten wyróżnia eleganckie wykończenie w stylu Wine Red Black.

W zestawie znajduje się bardzo poręczny pokrowiec z rączką i miejscem na zamontowanie paska. Dzięki temu bongos jest bardzo mobilny – niezastąpiony dla ulicznych muzykantów. Średnice bębnów to 6 1/2“ i 7 1/2”.

Umożliwia to nam uzyskanie ciekawego brzmienia, które urozmaici śpiew czy grę zespołu. Produkt wykonany jest z naturalnych materiałów. Ten najlepszy bongos zyskał uznanie wielu konsumentów.

Uważany jest za solidny. Użytkownicy wysoko ocenili też jego ładne brzmienie.

Gewa Club Salsa to bardzo dobre bongosy do 100 zł. Średnica bębnów wynosi 6,5 cali i 7,5 cali. Naciągi wykonano ze skóry naturalnej.

 

Zalety

Przyjemne brzmienie: Instrument zapewnia przyjemne brzmienie i stanowi ciekawe uzupełnienie zespołu.

Naciągi: Warto podkreślić, że naciągi zostały wykonane ze skóry naturalnej, co oznacza, że są wytrzymałe. Użytkownicy zapewniają, że na długo zachowują one elastyczność, więc nie ma obaw o to, że po pewnym czasie jakość brzmienia będzie zdecydowanie gorsza.

Pokrowiec: W skład zestawu wchodzi pokrowiec zrobiony z dobrej jakości materiałów. Można w nim bezpiecznie przenosić instrument. Pokrowiec zapewnia ochronę przed drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi i kurzem.

Klasyczny design: Z uwagi na to, że bongosy mają klasyczny design, podobają się sporej grupie konsumentów.

Kluczyk do regulacji śrub: Decydując się na zakup Gewa Club Salsa nie musisz inwestować w dodatkowe akcesoria. W komplecie znajduje się nie tylko pokrowiec, ale też kluczyk do strojenia.

 

Wady

Nie dla zaawansowanych muzyków: Gdzieniegdzie pojawiają się opinie sugerujące, że instrument nie odpowiada potrzebom bardzo zaawansowanych muzyków.

 

 

 

 

Meinl Percussion FWB100SNT-M

 

Jeśli interesują Cię dobrej jakości bongosy, zapoznaj się z dokładnym opisem Meinl Percussion FWB100SNT-M. Jest to model w rozmiarze: 3,5 cali i 4 i 1/4 cali. Model zrobiono z drewna kauczukowego, dlatego wyróżnia go wytrzymałość. Naciągi z prawdziwej skóry bawoła są odporne na przetarcia i na długo zachowują elastyczność.

Instrument ma chromowane wzmocnienia wykazujące odporność na działanie rdzy. Dzięki zaokrąglonym brzegom gra na instrumencie jest bardziej komfortowa, a w związku z tym łatwiejsza. W skład zestawu wchodzi klucz do strojenia. Model ma matowe wykończenie.

Osoby, które zdecydowały się kupić bongosy Meinl Percussion FWB100SNT-M wydają pozytywne opinie na ich temat. Zdaniem użytkowników oferowane przez instrument brzmienie jest bardzo dobre. Produkt jest wykonany z najwyższą starannością, co przekłada się na jego estetyczny wygląd.

Drewniane bongosy Meinl Percussion FWB100SNT-M wykonano z kauczuku. Do produkcji wykorzystano też naturalną skórę bawoła.

 

Zalety

Chromowane elementy: Model ma chromowane elementy, które zwiększają trwałość całej konstrukcji i wykazują sporą odporność na działanie korozji.

Klucz do strojenia: W skład zestawu wchodzi kluczyk, którym można łatwo dostroić instrument. W związku z tym nie ma konieczności dokupywania żadnych dodatkowych akcesoriów, które byłby niezbędne do gry.

Matowe wykończenie: Bongosy mają matowe wykończenie, dlatego nie widać na nich nieestetycznie wyglądających odcisków palców.

Solidnie wykonanie: Użytkownicy są zgodni co do tego, że jakość wykonania instrumentu jest bardzo dobra. Nawet po długim czasie użytkowania bongosy zachowują estetyczny wygląd i gwarantują brzmienie na bardzo dobrym poziomie.

 

Wady

Łatwość gry: Ze względu na to, że bongosy są bardzo małe, na początku gra na nich może okazać się nieco niewygodna. W krótkim czasie można się jednak przyzwyczaić do rozmiaru instrumentu.

 

 

 

 

Stagg BW-200-BK

 

Bongo latynoskie Stagg BW-200-BK to kolejna propozycja, na którą warto zwrócić uwagę. Jest to pięknie wykonany instrument popularnej marki Stagg, istniejącej na rynku od roku 1995.

Oferuje ona wysokiej jakości produkty w bardzo atrakcyjnych cenach. Jest to model typu 6 1/2” i 7 1/2”. Elementy perkusyjne są wykonane z drewna.

Model ten ma stalowe, chromowane obręcze, które pięknie się prezentują. Zestaw zawiera również kluczyk do strojenia instrumentu.

Produkt ten zyskał szerokie uznanie konsumentów, także osób z doświadczeniem w grze na bongosie. Wysoko oceniono jego wykonanie, a także atrakcyjny design.

Bongosy latynoskie Stagg BW-200-BK mają wymiary: 7,5 cali i 6,6 cali. Do wykonania konstrukcji wykorzystano m.in. drewno.

 

Zalety

Stalowe obręcze: Model ma stalowe obręcze, które ułatwiają jego przenoszenie. Warto dodać, że wspomniane elementy nie są podatne na działanie korozji, więc na ich powierzchni nie pojawia się rdza.

Przyjemne brzmienie: Większość osób potwierdza, że brzmienie bongosów Stagg BW-200-BK jest przyjemne i ciekawe.

Komfort gry: Jeśli zależy Ci na tym, aby gra na instrumencie była komfortowa, zdecyduj się na zakup rekomendowanego przez nas modelu. Wielu użytkowników podziela zdanie, że bongosy nadają się idealnie dla osób rozpoczynających przygodę z muzykowaniem.

 

Wady

Strojenie: Trzeba przyznać, że na początku strojenie instrumentu jest czasochłonne, szczególnie dla osoby niemającej żadnego doświadczenia w tym zakresie.

 

 

 

 

Nino 3 NT BK

 


Nino 3 NT BK to piąta propozycja w naszym zestawieniu. Jest to produkt dla dzieci z serii NINO. Ten najwyższej jakości instrument zapewnia różnorodne brzmienia.

Dostępny jest w bardzo przystępnej cenie. Ma on piękny naturalny kolor drewna z czarnymi elementami wykonanymi z metalu. Średnica bongosów to 6 1/2″ i 7 1/2″.

Model ten posiada zaokrąglone obręcze i jest obity specjalnie dobraną skórą bawołu. W zestawie znajduje się klucz do strojenia. Instrument wykonany jest z drzewa kauczukowego Konsumenci wysoko ocenili świetny stosunek jakości produktu do jego atrakcyjnej ceny.

Poza tym ceniony jest za atrakcyjny design, który podoba się też małym muzykom. Stanowi idealną propozycję dla dziecka zainteresowanego grą na instrumentach perkusyjnych.

Nino 3 NT BK to bongosy z drzewa kauczukowego. Ich średnica wynosi 6,5 cali i 7,5 cali. Instrument jest odpowiedni dla dzieci od 5. roku życia.

 

Zalety

Zaokrąglone obręcze: Dzięki temu, że model ma zaokrąglone obręcze, gra jest bardziej komfortowa. Dłonie później się męczą, więc można dłużej ćwiczyć bez konieczności wykonywania ciągłych przerw.

Wzbudza zainteresowanie dzieci: Instrument jest polecany dla małych dzieci. Wynika z tego, że wykonano go z bezpiecznych materiałów, a jego konstrukcja jest dostosowana do potrzeb maluchów.

Możliwość dokupienia statywu: Istnieje możliwość dokupienia statywu, aby gra na bongosach była wygodniejsza.

 

Wady

Brak pokrowca: Do zestawu nie dołączono pokrowca, więc osoba, która ćwiczy na instrumencie poza domem będzie musiała ponieść dodatkowe koszty związane z jego zakupem.

Klucz do strojenia: Zdaniem niektórych użytkowników znajdujący się w komplecie klucz do strojenia nie jest trwały.

 

 

 

 

Meinl MB400BKMB

 

Wśród polecanych przez nas bongosów nie mogło zabraknąć Meinl MB400BKMB. Instrument wyprodukowano z 5-warstwowej sklejki, która wykazuje odporność na zniekształcenia i inne uszkodzenia mechaniczne. Model ma klasyczny design. Wykończenie na wysoki połysk podoba się sporej grupie użytkowników.

Wymiary bongosów to: 6 i 3/4 cali i 8 cali. Model ma zaokrąglone, 2,5 mm obręcze. Uchwyty do strojenia mają 8 mm i są wytrzymałe. W zestawie znajduje się klucz, a także płyn do oliwienia naciągów. Są to niezbędne akcesoria do utrzymania instrumentu w należytym stanie. Dodatkowo w skład zestawu wchodzi torba do przechowywania.

W modelu zastosowano system Meinl Free Ride System, który polega na tym, że kotły są łączone bez dziur w korpusie. Wśród atutów instrumentu konsumenci wyróżniają przede wszystkim solidną konstrukcję i atrakcyjny design.

Bongosy Meinl MB400BKMB zrobiono z 5-warstwowej sklejki. Naciągi wykonano ze skóry krowy.

 

Zalety

Dobrze przemyślana konstrukcja: Instrument swoją konstrukcją przypomina tradycyjną perkusję. Model wyprodukowano w ten sposób, aby zapewnić muzykowi stabilność i komfort gry.

Akcesoria: Jeśli zdecydujesz się kupić prezentowany sprzęt, otrzymasz w zestawie klucz do strojenia, który wykonano z dobrej jakości materiałów. Dodatkowo w skład kompletu wchodzi olej ułatwiający strojenie.

 

Wady

Łatwość gry: Test bongosów Meinl MB400BKMB wykazał, że uzyskanie przyjemnego brzmienia jest trudne i wymaga sporo ćwiczeń.

Waga: Niewielka grupa użytkowników wskazuje, że instrument mógłby być nieco lżejszy. Wówczas jego przenoszenie byłoby łatwiejsze.

 

 

 

 

Jakie bongosy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Gra na bębnach znana jest ludziom od najdawniejszych czasów. Rytm wybijany na naprężonych skórach dodawał wojownikom odwagi podczas bojów, a po skończonych walkach był tłem dla zabaw i tańców przy ognisku. Ówczesne instrumenty posiadały bardzo prostą konstrukcję, której zadaniem było przede wszystkim wytwarzanie pustego lecz głośnego dźwięku. Dziś, na sklepowych półkach znajdziemy wiele rodzajów bębnów, a wśród nich wciąż mało popularne bongosy. Podwójna budowa, w której skład wchodzą dwa odrębne instrumenty o podobnym kształcie lecz różnych wymiarach, sprawia, że mogą z powodzeniem stanowić samodzielne tło muzyczne zarówno pod śpiew, jak i w wersji instrumentalnej.

Ze względu na bardzo szeroki asortyment tego typu bębnów często zastanawiamy się, jakie bongosy wybrać, aby nie tylko pomagały w szlifowaniu umiejętności rytmicznych, ale również były wygodne w eksploatacji. W niniejszym artykule przyjrzymy się najważniejszym cechom, jakie powinien posiadać tego typu instrument.

 

 

Rozmiar – jakie bongosy są najlepsze?

Niewątpliwie, jednym z najbardziej istotnych cech bongosów jest ich rozmiar. Ma on podwójne znaczenie, ponieważ z jednej strony musi być wygodny w utrzymaniu go w odpowiedniej pozycji, a z drugiej dość mocno przyczynia się do intensywności wydobywanego dźwięku.

Na rynku spotkamy instrumenty o różnych gabarytach. Ich wysokość waha się w granicach od 14 cm do 20 cm. Szerokość całego sprzętu uzależniona jest od średnicy poszczególnych bębnów. Jeden z nich jest mniejszy i zazwyczaj mierzy od 12 cm do 15 cm. Natomiast drugi jest nieco większy i jego wymiary wynoszą od 16 cm do 20 cm. Wielu specjalistów w zakresie gry na bongosach zaleca, aby przed zakupem spokojnie usiąść i “przymierzyć” różne modele. Pamiętaj, że podczas gry powinieneś przytrzymywać sprzęt nogami, dlatego też zbyt duże bębny mogą okazać się niewygodne w użytkowaniu. Początkującym muzykom poleca się wybór mniejszych bongosów, ponieważ znacznie łatwiej jest opanować odpowiednią postawę do gry.

Jak już wspomnieliśmy, średnica poszczególnych naciągów wpływa na intensywność dźwięku. Im większy instrument, tym wyższe są tony. Z pewnością już po pierwszym uderzeniu zaobserwujesz znaczną różnicę. Ze względu na tę właściwość mały bęben nazwany został męskim (posiada dość głębokie i niskie brzmienie), natomiast drugi określany jest jako żeński.

 

Naciąg

Gra na bongosach polega na uderzaniu opuszkami palców lub całą dłonią o membranę naciągniętą na korpus instrumentu. Dlatego też bardzo ważną cechą każdego bębna jest jakość materiału, z jakiego został wykonany. Zazwyczaj spotyka się naciągi zrobione ze skóry naturalnej. Jest to spowodowane tym, że wykazuje ona dość dużą elastyczność i trwałość. Podczas zakupu instrumentu zwróć uwagę, czy materiał nie jest uszkodzony. Jakiekolwiek zadrapania lub widoczne zagięcia mogą doprowadzić do szybkiego zużycia sprzętu.

Najczęściej stosowanym surowcem do produkcji membrany jest skóra bawoła. Wykazuje ona dużą podatność na rozciąganie oraz szybko wysycha, dzięki czemu producenci nie potrzebują specyficznych środków do odpowiedniego jej ułożenia. Zdaniem użytkowników jest to dobry wybór zarówno dla początkujących graczy, jak i profesjonalistów.

Jeśli chcesz, aby Twój instrument osiągał wysokie dźwięki, na mniejszy bęben często nakłada się znacznie cieńszą membranę. W tym celu wykorzystana zostaje skóra kozia. Tym sposobem uzyskasz bardzo ciekawy kontrast pomiędzy basowym dźwiękiem większej części i wysokim tonem bębna o mniejszej średnicy.

Nie mniej jednak, coraz szerszą popularność zdobywają również innego rodzaju naciągi. Jeśli jesteś początkującym muzykiem i obawiasz się, że pod wpływem niezbyt profesjonalnych uderzeń instrument szybko się rozstroi, możesz poszukać sprzętu z naciągiem syntetycznym. Tego rodzaju membrana wydobywa nieco inny dźwięk, jednak z pewnością wraz z upływem czasu uda Ci się wydobyć z bongosów bardzo ciekawe brzmienia.

 

Korpus

Zgodnie z tradycją, korpus bongosów powinien być zrobiony z ręcznie wyżłobionego pnia i przybierać formę dużego kielicha. Zwykle w sklepach muzycznych spotykamy instrumenty wykonane z dobrej jakości drewna kauczukowca. Z tego względu, aby odpowiednio dobrać sprzęt przypatrz się uważnie, czy na jego powierzchni nie widać dziur lub innego rodzaju uszkodzeń.

Oczywiście wraz z rozwojem techniki, producenci zaczęli wprowadzać na rynek korpusy wykonane z innych materiałów, takich jak plastik, czy metal. Stanowią one jednak rzadkość, ponieważ wydobywany z nich dźwięk charakteryzuje się specyficznym brzmieniem, który może nie zadowolić przyzwyczajonych do klasycznych bongosów konsumentów.

 

Obręcz i zaciski

Kolejnym istotnym elementem bongosów są obręcz i zaciski. Służą one przytrzymywaniu naciągniętej skóry oraz dostrajaniu instrumentu. Zwykle wykonane są z metalu lub drewna z tego względu, że najłatwiej jest nimi operować. Pamiętaj, że membrana po paru latach może się uszkodzić, pęcznieć lub naciągnąć. Wtedy będziesz zmuszony do jej wymiany. Jeśli chcesz zaoszczędzić na strojeniu sprzętu u profesjonalistów, zapytaj sprzedawcę o dokładną instrukcję obsługi obręczy i zacisków. Według użytkowników, najlepsze bongosy to takie, które możemy samodzielnie rozbierać, bez ryzyka, że po ponownym złożeniu staną się one bezużyteczne. Sprawdź, czy do zestawu dołączony został klucz, którym rozkręcisz obręcz i dociśniesz śruby.

 

Design

Wśród profesjonalnych użytkowników bongosów dość duże znaczenie ma design. Korpus instrumentu może przybierać różne kształty i kolory. Najprostszy wariant zbudowany jest z gładkich, drewnianych ścianek oraz skórzanej membrany.

Jeśli chcesz, aby Twoje bębny wyróżniały się na tle innych, możesz zainwestować w ręcznie malowany, bądź żłobiony produkt. Bogactwo etnicznych wzorów nada charakter instrumentowi i sprawi, że stanie się unikatowym.

Innym stylem, jaki stosuje się przy produkcji bongosów jest chromowanie powierzchni lub lakierowanie jej w stylu ombre. To, jaki motyw wybierzesz zależy tylko od Ciebie. Pamiętaj jednak, że im bardziej skomplikowany jest design sprzętu, tym będzie on kosztował więcej.

 

 

Bongosy dla dzieci

Wielu fanów bongosów pragnie zaszczepić w swoich dzieciach pasję grania na tym instrumencie. Bowiem wybijanie melodii w odpowiednim rytmie bardzo pozytywnie wpływa na rozwój naszej pociechy. Z tego względu producenci gadżetów muzycznych oraz zabawek wprowadzili na rynek specjalny sprzęt dla dzieci. Co prawda, melodia wytwarzana przez tego typu bongosy znacznie różni się od pierwotnej, jednak sam rozstaw bębnów i ich forma pomoże wypracować w dziecku odpowiednie nawyki.

Bardzo często instrumenty dla najmłodszych zasilane są bateriami, co wzbogaca urządzenie o szereg udogodnień. Wbudowana elektronika pozwoli nam ściszyć lub podgłośnić brzmienie, włączyć efekty świetlne lub uruchomić głos instruktora, bądź piosenkarza. Poza tym mogą być wyposażone w niewielki mikrofon, który nagrywa muzykę wykreowaną przez użytkownika. To dobry sposób na to, aby pokazać uczniowi, jakie robi postępy, tym samym zachęcając go do dalszych ćwiczeń.

 

Bongosy w dobrych cenach

Wraz ze wzrostem zainteresowania bongosami, producenci coraz bardziej konkurują ze sobą, obniżając ceny instrumentów. Najmniejszy sprzęt o mało skomplikowanej budowie kosztuje ok. 100 zł. Jeśli poszukujesz wysokiej jakości bębnów, o głębokim brzmieniu i ciekawym designie musisz przygotować się na wydatek rzędu 400 zł.

Ostatnio aktualizowane: 23.04.24

 

Struny do gitary – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Pengano Blue OEM Light 1253 są, zdaniem konsumentów, najlepszymi strunami do gitary na rynku. Produkt zajął pierwsze miejsce naszego zestawienia, ponieważ jest solidnie wykonany. Struny są odpowiednie do zakładania na gitarę akustyczną. Komplet jest przeznaczony dla początkujących gitarzystów, którzy dopiero uczą się grać. Struna długo drga i tworzy brzmienie, dzięki czemu grane dźwięki są bardzo melodyjne. Produkt jest wykonywany ręcznie, z dużą precyzją i dbałością o szczegóły, co ma ogromny wpływ na jakość otrzymanego dźwięku. Struny są metalowe, mają domieszkę brązu i są bardzo wytrzymałe. Polecamy także komplet D’Addario EJ-27N, który jest odpowiedni do gitar klasycznych. Zestaw jest zrobiony z nylonu, a struny basowe są wzmocnione miedzią, co sprawia, że dźwięk jest ciepły i głęboki. Model ma średni naciąg, dlatego jest odpowiedni dla osób, które już nieco potrafią grać na gitarze, lecz wciąż się uczą. Produkt jest średnio-twardy, więc pozwala uzyskać intensywny dźwięk i nadaje się dla osób mających kontrolę nad grą.

5 najlepszych strun do gitary. Opinie w 2024 roku

 

Ciekawi Cię nasz ranking strun do gitary? Znajdziesz w nim sprawdzone produkty, które nadają się dla osób na różnym poziomie gry i do kilku rodzajów instrumentów.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Struny wykazują podwyższoną odporność na pęknięcie i ścieranie, co wynika z dodatku brązu. W komplecie znajdziemy sześć żyłek o grubości od 012 do 053. Są one miękkie i nie podrażniają palców. To dobra propozycja dla początkujących gitarzystów.

Wady

Nie są to struny dla początkującego gitarzysty, choć jest to komplet strun uniwersalny i wybierany przez większość gitarzystów. Jednak osoby początkujące nie mające wyrobionych palców do naciskania strun, powinny wybrać komplet 1149, bo łatwiej sobie z nim poradzą.

Podsumowanie

Komplet zapewnia komfortową grę na instrumencie. Wynika to m.in. z tego, że aby wydobyć dźwięki, nie ma potrzeby zbyt mocnego przyciskania strun do gryfu. Co ciekawe, do produktu dołączono przydatne akcesoria, czyli kostki do gry oraz rozpiskę z tabelą akordów gitarowych i dźwięków skrzypiec.

Drugi wybór

Zalety

Zestaw jest uniwersalny, co oznacza, że przypadnie do gustu nie tylko początkującym, ale też bardziej doświadczonym muzykom. W komplecie są trzy struny wiolinowe i trzy basowe, gwarantujące ciepłe brzmienie. Produkt jest wytrzymały.

Wady

Co prawda dorośli muzycy twierdzą, że struny są miękkie, jednak według dzieci są one nieco za twarde. Przez to pociechy po grze narzekają na bolące opuszki palców.

Podsumowanie

To doskonała propozycja dla posiadaczy gitary klasycznej. Struny mają grubość od 028 do 043, wyróżniają się średnim naciągiem (normal tension). Istotne jest to, że komplet zapakowano w szczelne opakowanie, zapewniające mu ochronę przed wilgocią. Możemy więc przechowywać go w szufladzie lub pokrowcu razem z instrumentem.

Rozważ też

Zalety

Struny są wyjątkowo trwałe, gdyż mają rdzeń ze stali pokryty cyną oraz owijkę z niklowanej stali. Żyłki nie są podatne na ścieranie i korozję. Możemy więc bez przeszkód grać na swojej gitarze codziennie.

Wady

Żyłki nie są zbyt twarde, przez co osoby preferujące rockowe brzmienie uważają, że grane na nich dźwięki są za ciche.

Podsumowanie

Zestaw pasuje do gitar elektrycznych. Struny mają grubość od 010 do 046. Atutem kompletu jest to, że można założyć go na instrument w dowolnym momencie, także tuż przed koncertem. Wynika to z tego, że struny szybko dopasowują się do gryfu i odpowiednio naciągają.

 

1. Pengano Blue OEM Light 1253

 

Pengano Blue OEM Light 1253 to struny przeznaczone do gitary akustycznej. Można je zakładać także do niektórych gitar klasycznych. Produkt zaliczany jest do low tension, co oznacza niski naciąg – takie struny są odpowiednie dla początkujących. Akcesorium do gitary jest robione ręcznie, dzięki czemu wyróżnia się precyzją wykonania.

Struny mają domieszkę brązu, w efekcie czego dźwięk jest bardzo ciepły. W komplecie znajduje się różnych 6 żyłek, czyli odpowiednia ilość do wymiany wszystkich elementów na gryfie. Produkt jest pokryty owijkami (także na strunie G3), które nie brzęczą. Struny mają różne grubości: E1 – 012, B2 -016, G3 – 024, D4 – 032, A5 – 042 i E6 – 053.

Do zestawu dołączono dwie kolorowe kostki do gry, a także podręczną rozpiskę z akordów gitarowych i dźwięków skrzypiec do nauki. Młodzi gitarzyści są zadowoleni z tych strun, ponieważ są one dość miękkie i podczas gry nie podrażniają opuszków palców.

Struny Pengano Blue OEM Light 1253 są przeznaczone do gitary akustycznej. Rozmiar najcieńszej z nich to 012, a najgrubszej – 053.

 

Zalety

Wytrzymałość: Nie są to struny, które szybko się ścierają na skutek codziennej gry. Wszystko ze względu na to, że mają one dodatek brązu.

Nie obcierają palców: Struny są stosunkowo miękkie, dlatego dobrze nadają się dla początkujących gitarzystów. Nie przyczyniają się one do obcierania opuszków palców.

Komfortowa gra: Komplet z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom, gdyż zapewnia komfortową grę na gitarze. Nie musimy mocno przyciskać strun do gryfu, aby wydobyć z nich dźwięk.

Szybkie zakładanie: Zakładanie zestawu nie stanowi żadnego problemu, bez wątpienia z tą czynnością poradzą sobie nawet muzycy bez dużego doświadczenia.

Dodatkowe akcesoria: Do produktu dołączono akcesoria, które mogą przydać się w czasie nauki gry na gitarze. Mowa tu o dwóch kostkach, a także rozpisce, w której znajdziemy tabelę akordów gitarowych oraz dźwięków skrzypiec.

 

Wady

Nieuniwersalne: Choć zestaw pasuje do większości gitar akustycznych, nie można założyć go na instrumencie klasycznym wymagającym użycia żyłek nylonowych.

 

 

 

 

2. Struny do gitary klasycznej D’Addario EJ-27N

 

D’Addario EJ-27N to produkt odpowiedni do zakładania w gitarach klasycznych. W zestawie znajdziesz 6 strun. Produkt ma naciąg normalny (normal tension), więc jest odpowiedni dla osób średnio-zaawansowanych, które mają już kontrolę nad gitarą i swoją grą. Chętnie korzystają z kompletu także uczniowie, a nawet profesjonaliści, ponieważ daje on duży komfort gry.

Komplet jest wykonany z nylonu, z czego 3 żyłki są czyste tzw. wiolinowe, są one specjalnie wyszlifowane w celu wyrównania. 3 elementy są owinięte miedzianą posrebrzaną owijką i mają mocny, ciepły dźwięk. Dodatek metalu daje lepsze i głębsze brzmienie gitary podczas gry.

Poszczególne struny mają grubości: 028, 032, 040, 029, 035 i 043. Zestaw jest odpowiedni do wymiany wszystkich strun w Twojej gitarze. Użytkownicy twierdzą, że produkt bardzo dobrze się sprawdza i nie niszczy się szybko.

Komplet D’Addario EJ-27N służy do założenia na instrumencie klasycznym. Poszczególne struny mają grubość: 028, 032, 040, 029, 035 i 043.

 

Zalety

Uniwersalność: Test strun do gitary pokazał, że to produkt doskonale nadający się nie tylko dla początkujących, ale i bardziej doświadczonych gitarzystów. Wynika więc z tego, że to uniwersalny komplet.

Średni naciąg: Z uwagi na średni naciąg, nie musimy mocno dociskać strun do gryfu, aby móc grać na gitarze. Żyłki są ponadto wytrzymałe.

Wygodne przechowywanie: Możemy kupić komplet po to, aby trzymać go w szufladzie i założyć na gitarę wtedy, gdy stare struny się zniszczą. Zestaw jest zapakowany w solidne opakowanie zapewniające mu ochronę.

Ciepłe brzmienie: W komplecie znajdziemy trzy nieowijane struny z nylonu (wiolinowe) oraz trzy owijane z posrebrzaną owijką (basowe). Zapewniają one ciepłe brzmienie.

 

Wady

Za twarde dla dzieci: Za twarde dla dzieci: Rodzice zauważyli, że po założeniu strun ich pociechy mniej chętnie sięgają po gitarę. Według dzieci żyłki są za twarde i podrażniają palce.

 

 

 

 

3. Ernie Ball Regular Slinky Nickel Wound 2221

 

Warto zapoznać się z opisem strun Ernie Ball 2221, które są idealne do gitary elektrycznej. Komplet doskonale sprawdza się podczas profesjonalnych wystąpień, takich jak koncerty. Produkt po założeniu bardzo szybko przystosowuje się do codziennego użytku i odpowiednio napina.

W zestawie znajdziesz 6 strun o grubości od 010 do 046 (010, 013, 017, 026, 036, 046). Elementy kompletu są wykonane z cyny, a owijka jest ze stali niklowanej, która skutecznie chroni przed korozją i przedłuża wytrzymałość. Mimo metalowego wykonania strun gitara ma miękkie, niemetaliczne brzmienie. Komplet jest idealny do użytku w stroju tradycyjnym, ale można go używać także w stroju obniżonym.

Zestaw jest zapakowany w opakowanie, które chroni go przed korozją i zniszczeniem. Instrumentaliści mają bardzo dobre zdanie o tym produkcie. Jak twierdzą, są bardzo miękkie i zapewniają komfort podczas gry.

Ernie Ball 2221 to komplet, w skład którego wchodzi sześć strun o grubości: 010, 013, 017, 026, 036 i 046. Zestaw jest przeznaczony do założenia na gitarze elektrycznej.

 

Zalety

Trwałość: To, co wyróżnia produkt, to przede wszystkim trwałość. Każda ze strun ma stalowy, cynowany rdzeń o heksagonalnym przekroju oraz owijkę wykonaną z niklowanej stali. Strunyi wykazują odporność na korozję.

Szybkie dopasowanie do gryfu: Nowe struny po założeniu na gryf muszą się do niego dopasować i naciągnąć. Ten zestaw można zamocować nawet w trakcie koncertu, gdy stary nagle się zniszczył.

Miękkie brzmienie: Komplet został zapakowany w szczelną torebkę i jest odpowiednio chroniony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wysoka i niska temperatura czy wilgoć. Z tego względu struny gwarantują miękkie brzmienie, bez charakterystycznych metalicznych nut.

 

Wady

Za ciche: Niektórzy gitarzyści uważają, że choć struny są miękkie i solidne, to jednocześnie nieco za ciche.

 

 

 

 

4. Struny Queen AK1048 do gitary akustycznej

 

Możliwe, że spodoba Ci się wyjątkowy produkt: Queen AK1048. Struny są idealne do założenia na gitarę akustyczną. Elementy są bardzo wytrzymałe i solidne, więc nie niszczą się szybko. Zestaw jest odpowiedni dla osób uczących się, amatorów, ale w rzeczywistości sprawdzi się dla każdego, kto ceni sobie wysoki komfort gry na gitarze.

Struny są wykonane z mosiądzu, lecz mimo to wyróżnia je bardzo miękkie brzmienie. Jednocześnie dźwięk jest bardzo wyrazisty i głęboki. W komplecie znajdują się różnej grubości żyłki, takie jak 010, 014, 022, 028, 037, 048, a więc są one dość cienkie i palce się na nich nie męczą. Im cieńszy produkt, tym gra sprawia więcej przyjemności i jest mniej męcząca.

Jakie są opinie o strunach do gitary producenta Queen? Gitarzyści są zadowoleni z tego, że zestaw bardzo łatwo nakłada się na gitarę. Instrumentaliści cieszą się, że produkt pozwala wytworzyć atrakcyjny dźwięk.

Zestaw Queen AK1048 nadaje się dla posiadaczy gitary akustycznej. Znajdziemy w nim struny o grubości od 010 do 048.

 

Zalety

Odporność na zniszczenie: Po założeniu kompletu możemy bez przeszkód grać na gitarze codziennie i ćwiczyć swoje umiejętności. Materiałem wykonania strun jest mosiądz, dlatego nie są podatne na szybkie zniszczenie.

Owijka z brązu: Trzy z sześciu strun mają owijkę z dodatkiem brązu. Z tego względu możemy uzyskać bogatsze i głośniejsze brzmienie, doskonale pasujące m.in. do utworów rockowych.

Wygodne zakładanie: Wymiana strun nie stanowi żadnego problemu. Z uwagi na grubość, nie musimy się obawiać, że przed założeniem trzeba będzie lekko rozpiłować rowki w siodełku przy główce instrumentu, aby się zmieściły.

 

Wady

Za lekki naciąg: Muzycy z dużym doświadczeniem w grze na gitarze uważają, że naciąg strun jest zbyt lekki. Co prawda żyłek nie trzeba mocno dociskać do gryfu, ale czasami gitarzystom trudno jest wydobyć właściwy dźwięk.

Zbyt długo układają się na gryfie: Pojawiają się opinie, że struny zbyt długo układają się na gryfie po założeniu. Według niektórych osób trwa to nawet kilka dni.

 

 

 

 

5. gParts Miękkie struny do gitary akustycznej 10-48

 

Prezentujemy komplet strun do gitary akustycznej gParts Miękkie 10-48. Wiele osób zdecydowało się na zakup tego zestawu i jest bardzo zadowolonych, ponieważ pozwala on uzyskać ciekawe brzmienie. Produkt jest odpowiedni do założenia na tradycyjnym stroju.

Te dobre i tanie struny do gitary są dość miękkie, dlatego polecane się je osobom rozpoczynającym swoją przygodę z muzyką. Elementy zestawu mają grubość: 010, 014, 022, 028, 037, 048. Wielu profesjonalistów decyduje się na powrót do miękkich strun, ponieważ nie męczą tak mocno rąk podczas koncertów.

Zestaw idealnie nadaje się do wymiany na gitarze, kiedy zawiedzie komplet, który masz założony. Struny można łatwo i szybko założyć na instrument. Produkt jest zaliczany do light tension, czyli do zakładania na gitarę z lekką siłą naciągu, co także jest polecane dla początkujących.

gParts Miękkie 10-48 to dobre struny do gitary do 15 zł, które są przeznaczone do instrumentów akustycznych. Znajdujące się w komplecie żyłki mają grubość: 010, 014, 022, 028, 037 i 048.

 

Zalety

Dobre dla początkujących: Struny bardzo dobrze nadają się dla początkujących gitarzystów. Nie są one zbyt twarde, dlatego nie powinny wywoływać bólu opuszków palców. Co więcej, przyciskanie żyłek do progu nie jest męczące.

Są szczelnie zapakowane: Każda ze strun jest zapakowana w osobną, przezroczystą torebeczkę. Opakowania są szczelne i dobrze chronią żyłki choćby przed działaniem wilgoci.

 

Wady

Mogą szybko się zużywać: Struny są stosunkowo cienkie, dlatego istnieje ryzyko, że przy częstej grze na gitarze szybko się zużyją i będą wymagały wymiany na inny komplet.

Zbyt metaliczne brzmienie: Część gitarzystów uważa, że brzmienie zestawu jest zbyt metaliczne, co może przeszkadzać podczas grania utworów bluesowych czy folkowych.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie struny do gitary kupić?

 

Każdy muzyk, nawet początkujący, musi zdać sobie sprawę z tego, że założone na gryfie gitary struny z czasem się zużywają. Wtedy należy wymienić je na inne, aby cieszyć się świetnym brzmieniem instrumentu. Jednak nie wszyscy gitarzyści wiedzą, czym się kierować, szukając nowego kompletu strun. O tym właśnie jest nasz poradnik.

Rodzaj gitary

O tym, jakie struny do gitary są najlepsze, w dużej mierze decyduje rodzaj posiadanego przez nas instrumentu. Zestaw przystosowany do założenia na gryfie modelu akustycznego wygląda nieco inaczej niż ten do elektrycznego. Struny różnią się materiałem wykonania, który decyduje też o tym, jakie uzyskamy brzmienie (ciepłe i spokojne, ewentualnie bardziej wyraziste). Nawet jeśli dopiero zamierzamy kupić wymarzoną gitarę, najlepiej od razu zaopatrzyć się w dodatkowy komplet strun. Profesjonalni muzycy radzą, aby wymieniać je, zanim pokryją się korozją lub zetrze się pokrywająca je owijka. Inaczej możemy przyczynić się do zniszczenia progów, a ich wymiana to znacznie większy wydatek niż zakup nowych strun, nawet tych oferowanych przez renomowaną markę.

 

Grubość

Szukając odpowiednich strun do swojego instrumentu, należy sprawdzić przede wszystkim ich grubość. Im są one cieńsze, tym bardziej miękkie, a jednocześnie bardziej podatne na zerwanie. Z tego względu gitarzyści często decydują się na grubszy komplet, gdyż jest trwalszy. Musimy jednak uważać, ponieważ jest on także twardszy, a to oznacza, że przyczynia się do szybszego obcierania skóry na opuszkach. Osoby początkujące powinny kupować cieńsze struny, gdyż dociskanie ich do gryfu nie wymaga użycia dużej siły i palce nie męczą się tak szybko.

Grubość strun jest podawana w calach. Robiąc zakupy, z pewnością zauważymy na produktach oznaczenia typu: 1st-.010, 2nd-.013 itp. aż do 6th, czyli szóstej i ostatniej struny. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, jak grube są poszczególne żyłki i przemyśleć, czy jest to właściwy komplet. Pamiętajmy, że pierwsze oznaczenie zawsze dotyczy najcieńszej struny, a ostatnie – najgrubszej.

Jakie struny do gitary wybrać, biorąc pod uwagę ich grubość? Niedoświadczonym gitarzystom, dopiero rozpoczynającym naukę gry, polecamy zestawy, gdzie pierwsza żyłka ma rozmiar właśnie 010 (dzieci) lub 011 (dorośli). Cienkie struny można łatwo dociskać do gryfu i nauczyć się poszczególnych technik gitarowych. Profesjonalni muzycy grający na gitarach akustycznych zwykle kupują komplety strun, gdzie najcieńsza ma rozmiar minimum 012. Na instrumencie elektrycznym można założyć cieńszy zestaw (zaczynający się od 008 lub 009), ponieważ jego brzmienie i tak będzie wyraziste.

 

Owijka

Wyróżniamy struny z owijkami okrągłymi (roundwound), półokrągłymi, owalnymi, szlifowanymi oraz płaskimi (flatwound). Największą popularnością cieszą się produkty należące do pierwszej wymienionej grupy. Wszystko ze względu na to, że zapewniają one selektywne i najbardziej dźwięczne brzmienie. Jednak struny z okrągłą owijką mają jedną istotną wadę – powodują szybsze zużycie progów w instrumencie i dodatkowo są mniej trwałe niż inne struny. Wynika to z tego, że pomiędzy szczeliny owijki przedostają się zanieczyszczenia znajdujące się na palcach.

Osoby chcące uzyskać nietypowe, retro brzmienie, powinny zdecydować się na zakup kompletu z owijką płaską, ewentualnie szlifowaną. Mamy tu gładkie wykończenie (co może ułatwić grę mało doświadczonym muzykom) i mniej słyszalny jest charakterystyczny odgłos przesuwania palców.

 

Materiał wykonania

Struny do gitary akustycznej przeważnie mają stalowy rdzeń i owijkę z brązu. Oznacza się je liczbami pokazującymi proporcje metali wykorzystanych do produkcji stopu, np. ‘85/’15. Niekiedy do brązu dodaje się niewielką ilość fosforu, aby struny wykazywały większą odporność na korozję i miały ciepłe brzmienie. Komplety do gitar elektrycznych najczęściej wykonywane są ze stali niklowej. Aby owijka lepiej trzymała się umieszczonego w środku drutu, producenci często poddają struny obróbce termicznej.

 

Łatwe zakładanie

Często mówi się, że samodzielna wymiana strun w gitarze nie należy do najłatwiejszych czynności. Niemniej jednak nie musi być to trudne, również dla muzyków bez dużego doświadczenia. Zmieniając komplet na taki o podobnej grubości, prawdopodobnie szybko poradzimy sobie z jego założeniem i wyregulowaniem. Większy problem pojawia się w sytuacji, gdy postanowimy założyć grubsze struny. Wówczas koniecznością może być rozpiłowanie rowków w siodełku (znajdującego się przy główce gitary).

Rodzaj naciągu

Kupując najlepsze struny do gitary klasycznej, uwagę trzeba zwrócić także na ich naciąg. Do wyboru mamy produkty: low tension, normal tension (ewentualnie medium tension) oraz hard tension. Pierwsze wymienione wyróżniają się miękkim naciągiem, a więc łatwo można je dociskać do progu. Struny hard tension są znacznie twardsze, ale też głośniejsze.

 

Struny do gitary w dobrych cenach

Ile zapłacimy za nowe struny do gitary? To zależy m.in. od tego, ile sztuk kupujemy. Możemy zdecydować się na zakup całego kompletu lub pojedynczych żyłek, choć pierwsze rozwiązanie wydaje się bardziej ekonomiczne. Za zestaw znanego producenta zapłacimy ponad 40 zł. Pojedyncze struny średnio kosztują od 2 zł do nawet 50 zł (zależnie od marki oraz tego, do jakiej gitary są przeznaczone).

 

 

Gdzie kupić struny do gitary?

 

Każdy gitarzysta powinien mieć dodatkowy komplet strun, niezależnie od tego, czy gra to jego profesja czy pasja. Wiedząc, jakie struny do gitary są polecane, można zdecydować się na konkretny model. Warto się jednak zastanowić, czy wolimy zakupić je stacjonarnie czy może przez Internet? Postaramy się omówić wady i zalety różnych sposobów zakupów strun w taki sposób, byś mógł wybrać najlepszą dla siebie opcję.

Zakup strun w sklepie stacjonarnym

Zakupy w sklepach stacjonarnych wciąż cieszą się dużym uznaniem przez muzyków. W sklepie możemy zasięgnąć opinii sprzedawcy, który również często sam muzykuje, więc jest bardzo dobrze zorientowany w różnego rodzaju korzystnych rozwiązaniach. Wskaże on nowości, zapyta zapewne również o to, jak często grasz. Doświadczony sprzedawca wie, które ze strun są najtrwalsze i wskaże te odpowiednie do Twoich możliwości finansowych.

Często w sklepach stacjonarnych masz możliwość sprawdzić grubość strun, która dla wielu osób jest kluczowym parametrem wyboru produktu. W zależności od tego, czy struny są grubsze, czy cieńsze, może Ci się grać mniej lub bardziej wygodnie. Stąd też rozróżnienie strun na miękkie i twarde. W sklepie stacjonarnym sprawdzisz zarówno jedną, jak i drugą opcję.

 

… a może zakupy przez Internet?

W sklepach Internetowych jest niemal nieograniczony wybór w zakresie modeli, marek, a do tego ceny są bardzo atrakcyjne. Zwróć jednak uwagę na czas dostawy. Jeśli potrzebujesz strun „na już”, może lepiej wybrać się do sklepu stacjonarnego? Zakupiony towar dostaniesz „od ręki”. Poza tym nie ryzykujesz, tym, że podczas dostawy przesyłka może zostać uszkodzona, a struny są jednak bardzo delikatnym produktem. Z drugiej strony przesyłki są zwykle ubezpieczone, a ceny w Internecie niższe niż stacjonarnie, zwłaszcza w przypadku rzadszych modeli.

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, zapoznaj się koniecznie z zasadami zwrotów i wymiany towarów. W przypadku nabycia wadliwego produktu lub nieodpowiedniego rodzaju strun do Twojej gitary powinieneś możliwie szybko móc wymienić lub zwrócić towar, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Zakup strun od osoby prywatnej

Swoje wymarzone struny możesz również znaleźć na portalach z ogłoszeniami lokalnymi. Często ogłaszają się tam osoby, które albo zakończyły swoją przygodę z muzykowaniem i wyprzedają różne akcesoria lub po prostu źle trafiły z wyborem danego modelu. Wówczas w miarę możliwości warto wybrać się do takiej osoby. Niewykluczone, że uda Ci się dowiedzieć o kilku trickach, które mogą przyczynić się do rozwoju Ciebie jako muzyka. Jeśli portal oferuje taką możliwość, nie płać za nic z góry. Lepiej umów się na odbiór osobisty lub przesyłkę za pobraniem.

Jak widać, istnieje wiele możliwości zakupu strun do gitary. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, jednak z pewnością spośród wymienionych przez nas opcji, każdy znajdzie coś dla siebie. Ważna jest duża dostępność i na pewno cena, która często determinuje nasze zakupy, nie tylko te związane z naszą pasją. Życzymy Ci więc udanych zakupów i powodzenia w dalszym muzykowaniu!