Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

Potrzebujesz metronomu do ćwiczeń, ale nie wiesz, jaki model najlepiej się sprawdzi? Jesteś we właściwym miejscu. Przy bogatej ofercie sklepów ciężko wybrać odpowiedni produkt. Z tego względu przygotowaliśmy wskazówki dotyczące metronomów. Ponadto stworzyliśmy zestawienie, w którym każdy znajdzie model odpowiedni dla siebie. Na pierwszym miejscu prezentujemy przyrząd Wittner 811M 903800. Urządzenie działa po nakręceniu mechanizmu kluczykiem. W efekcie wahadło porusza się w odpowiednim tempie i uderza wystukując w ten sposób rytm. Sprzęt ten wygląda bardzo atrakcyjnie. Wykonano go na kształt piramidy. Z tego względu stanowi ciekawy element dekoracyjny. Co więcej, produkt zrobiony jest z drewna. To sprawia, że charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Na drugim miejscu znalazł się model Korg MA1 BLUE. Produkt zasilany jest bateriami. Wyposażono go w wygodny wyświetlacz, który jest łatwy w obsłudze. Przyrząd może służyć nie tylko do wystukiwania rytmu, lecz również do ustawiania tonacji instrumentu muzycznego. Urządzenie ma wbudowaną regulację głośności, co jest przydatne, gdy występuje się przed publicznością.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Model doceniany jest za atrakcyjny wygląd. Wykonanie z dębu zapewnia urządzeniu dużą wytrzymałość, a także sprawia, że elegancko się prezentuje. Istnieje możliwość ustawienia na wahadle wymaganego tempa piosenek. Mechanizm posłuży przez długi czas.

Wady

Produkt przystosowany jest do domowego użytku. Jego kształt i delikatne elementy sprawiają, że nie można go przenosić. Dlatego ten metronom nie sprawdzi się w trakcie występów. Niektórzy narzekają na brak możliwości podłączenia do niego słuchawek.

Podsumowanie

Metronom zrobiony jest w profesjonalny i klasyczny sposób. Przystosowany jest on do użytku w domowym zaciszu. Jest to nie tylko praktyczny przyrząd, lecz również element dekoracyjny. Model można ustawić na od 40 do 208 uderzeń na minutę.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie daje możliwość wystukiwania rytmu w różnym tempie. Co więcej, wyposażone jest w dodatkowe funkcje, wśród nich jest możliwość strojenia gitary. Metronom ma wbudowany wygodny i duży wyświetlacz, z którego pomocą można dobrze pracować.

Wady

Metronom ma obudowę z tworzywa sztucznego w kolorze niebieskim. Przy intensywnym użytkowaniu zdarza się, że w niektórych miejscach kolor się przeciera. Niektórzy twierdzą, że w modelu brakuje klipsa lub podstawki, gdyż ciężko trzyma się go na kolanie.

Podsumowanie

Produkt sprawdza się u początkujących i zaawansowanych muzyków. Przystosowany jest do obsługi przez perkusistów. Model wyposażony jest w wejście słuchawkowe, więc w trakcie jego używania nie przeszkadza się innym.

Rozważ też

Zalety

Tuner daje możliwość strojenia instrumentów. Urządzenie automatycznie się wyłącza, kiedy nie jest używane, co pozwala na zaoszczędzenie baterii. Model ma bardzo niewielki rozmiar, przez co z łatwością mieści się w kieszeni.

Wady

Niektórzy uważają, że mikrofon w tym modelu nie zawsze właściwie odczytuje dźwięki, szczególnie gdy wokoło jest głośno. To sprawia, że trzeba być ostrożnym w trakcie strojenia. Obudowa produktu jest w kolorze białym, więc stosunkowo szybko się brudzi.

Podsumowanie

Model wykorzystywany jest jako stroik. Sprawdza się do ustawienia tonu instrumentu dopasowanego do orkiestry. Można go także używać do wystukiwania rytmu piosenek. W trakcie użytku nie przeszkadza się innym, gdyż tuner wyposażony jest w wejście słuchawkowe.

 

 

Najlepsze metronomy w 2024 roku

 

Skoro wiesz już, czym się kierować przy zakupie zachęcamy do poznania naszych faworytów. Nasz ranking metronomów składa się z modeli, które są najpopularniejsze.

 

Nasze zalecenia

 

Wittner 811M 903800

 

Metronom Wittner 811M 903800 jest odpowiedni dla osób uczących się gry na instrumencie muzycznym. Co więcej, jest sprawdzi się u tych, którzy komponują nowe utwory. Przyrząd pokazuje tempo w przystępny sposób za pomocą wahadła i uderzeń.

Jest to model mechaniczny. To oznacza, że we wnętrzu znajduje się mechanizm sprężynowy. Metronom nakręca się za pomocą kluczyka, a na wahadle ustawia się tempo od 40 do 208 uderzeń na minutę.

Produkt wykonany jest z wysokiej jakości drewna dębowego. Materiał ten jest wytrzymały i atrakcyjnie się prezentuje. Całość pomalowano matowym lakierem. To sprawia, że urządzenie jest nie tylko praktyczne, lecz również stanowi element dekoracyjny. Przyrząd nie ma dzwonka w zestawie. Opinie o metronomach producenta Wittner są bardzo pozytywne, gdyż jest to renomowana marka. Także model 811M 903800 zyskał wiele pochlebnych komentarzy. Użytkownicy cenią sobie ten produkt za atrakcyjny design.

 

 

 

 

Korg MA1 BLUE

 

Ciekawym modelem, który zyskał dużą popularność, jest Korg MA1 BLUE. Ten dobry i tani metronom wykorzystywany jest zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Uczą się z jego pomocą początkujący muzycy, aby utrzymać rytm piosenki w trakcie gry na instrumencie. Używają go także osoby aranżujące nowe melodie. Mogą z niego korzystać osoby grające na gitarze, pianinie czy perkusji.

Przyrząd zasilany jest bateriami. Przy użyciu akumulatorów alkalicznych sprzęt może działać nawet do 290 godzin. Obudowa tego produktu ma kolor niebiesko-czarny. Metronom wyposażony jest w wygodny i czytelny wyświetlacz. Atrakcyjny design sprawia, że podoba się zarówno mężczyznom, jak i kobietom.

Z pomocą Korg MA1 BLUE możesz stroić instrumenty. Użytkownik ma do dyspozycji 9 metrum oraz 8 rytmów. Regulacja odbywa się przy użyciu 2 przycisków. Głośność metronomu można korygować. Wyposażony jest on także w wejście słuchawkowe. W ten sposób jego dźwięk nie będzie przeszkadzać, jeśli używasz go w trakcie występu. Konsumenci doceniają ten model za wysoką jakość wykonania.

 

 

 

 

Korg CA-40

 

Produktem, który jest polecany przez wiele osób jest Korg CA-40. Urządzenie przeznaczone jest dla uczących się gry na instrumencie. Ponadto może być używany przez członków orkiestry. Przyrząd wyposażony jest w precyzyjny i czytelny wyświetlacz LCD. Z jego pomocą obsługa sprzętu jest łatwa.

Wymiary tego modelu są równe 10 cm x 6,7 cm x 1,7 cm. Jego waga z bateriami wynosi 88 g. To sprawia, że można go wygodnie przechowywać i przenosić w kieszeni. W przypadku gdy produkt nie jest używany automatycznie się wyłącza, aby oszczędzić baterię. Obudowa modelu jest wykonana z tworzywa sztucznego i jest stosunkowo wytrzymała. Ma biały kolor, przez co spodoba się mężczyznom i kobietom.

Urządzenie posiada wbudowany mikrofon. Dzięki temu można go używać, jako stroika do instrumentów akustycznych w dużym zakresie (A0-C8). Przyrząd wyposażony jest w funkcję kalibracji, która umożliwia nam dopasowanie do strojów orkiestrowych (410-480 Hz). Użytkownicy twierdzą, że produkt jest solidny i praktyczny.

 

 

 

 

Rosing VT

 

Urządzeniem, którego nie może zabraknąć w domu muzyka jest Rosing VT. Przyrząd ma wbudowany dzwonek, który akcentuje uderzenia na pierwszą miarę taktu (2/4, 3/4, 4/4, 6/4). Ten metronom mechaniczny wyposażony jest w wahadło. Nakręca się je za pomocą kluczyka. Sprzęt umożliwia muzykom wygodne granie na instrumencie, gdyż miarowo wystukuje rytm. Można ustawić go na różną częstotliwość uderzeń.

Obudowa tego modelu wykonana jest z imitacji drewna w kolorze mahoniu. To sprawia, że metronom wygląda bardzo atrakcyjnie. Natomiast mechanizm i wahadło są metalowe. Sprzęt zbudowany jest na kształt piramidy. Z tego względu stanowi on element dekoracyjny, który dodaje elegancji wnętrzu.

Przyrząd wystukuje tempo rytmu w zakresie 40 – 208 uderzeń na minutę. Wymiary produktu są równe 22 cm x 11,5 cm x 11,5 cm. Nie zajmuje on wiele miejsca, więc możesz go bez problemu postawić na półce. Konsumenci, którzy używali ten model, uważają, że Rosing VT głośno i wyraźnie wystukuje rytm.

 

 

 

 

Soundbrenner Pulse

 

Przyrząd Soundbrenner Pulse wyróżnia wśród innych ciekawą forma. Produkt wyglądem przypomina zegarek i zakłada się go na nadgarstek. Jednocześnie można go także nosić w innych miejscach, gdyż zmieści się np. na ramieniu. Urządzenie przeznaczone jest do wystukiwania rytmu. Sprzęt wykorzystywany jest zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów.

Model wyposażony jest w akumulatory. Z tego względu, gdy się rozładuje należy go położyć na stacji ładującej. Produkt atrakcyjnie się prezentuje. Paski oraz tarcza mają czarny kolor. Natomiast obramowanie wyświetlacza jest białe.

Urządzenie w cichy sposób daje informacje o rytmie, gdyż odbywa się to na podstawie wibracji. Co więcej, na tarczy zegarka można zauważyć sygnały świetlne pojawiające się w danym tempie. Z ich pomocą można dostosować się do innych muzyków w grupie lub do rytmu konkretnej piosenki. Konsumenci twierdzą, że takie innowacyjne rozwiązanie pomaga w dyskretnym graniu we właściwym rytmie.

 

 

 

 

Jaki metronom kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Ćwiczenie rytmu to podstawa, z czym zgodzi się każdy doświadczony muzyk, ale jak ćwiczyć rytm samodzielnie? Odpowiedzią jest metronom, urządzenie stosowane od wielu już lat przez muzyków grających na różnych instrumentach. Stanowi podstawę wyposażenia szkoły muzycznej. Kupują go początkujący gitarzyści i inni muzycy. Nie jest to skomplikowany sprzęt, po prostu wystukuje rytm, aby nasza gra była lepsza i płynniejsza. W tym poradniku chcieliśmy skupić się na cechach, jakie posiada najlepszy metronom. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem takiego przyrządu zapraszamy do lektury.

 

 

Typy – jaki metronom wybrać?

Zacznijmy od tego, jakie typy metronomów wyróżniamy. W sklepach spotkamy modele mechaniczne i elektroniczne. Aby wybrać produkt spełniający Twoje oczekiwania, musisz poznać cechy każdego z nich.

 

Metronom mechaniczny – klasyka

W szkołach muzycznych czy na prywatnych lekcjach gry spotkamy modele klasyczne, czyli mechaniczne. Produkt tego typu rzadziej wybierany jest przez osoby prywatne, a to dlatego, że jest dość duży i nie ma zbyt wielu opcji. Niemniej jednak wielokrotnie podkreśla się, że metronom mechaniczny działający na zasadzie wahadła ma przyjemne, miękkie brzmienie. Wahadło wprawione w ruch porusza się w tym samym tempie pozwalając nam utrzymać stały rytm podczas gry. Model mechaniczny pozwala nam na oznaczanie tempa zgodnie z klasycznymi opisami, więc jest niezastąpiony dla osób grających muzykę klasyczną. Daje nam możliwość ustawienia akcentu na 2, 3, 4 czy 6 uderzenie. Jednocześnie nie posiada zasilania, więc nie musimy mieć przy sobie baterii, ani szukać dostępu do prądu. Wśród wad produktów mechanicznych wymienia się ich duży rozmiar oraz to, że nie posiadają zbyt wielu funkcji. Nie można na przykład podłączyć do nich słuchawek. Zwykle są też droższe, a to dlatego, że przez wielu muzyków uznawane są za małe dzieła sztuki.

 

Metronom elektroniczny

Produkty elektroniczne, jak sam nazwa wskazuje, są zasilane prądem, a do tego mają nieco więcej opcji niż sprzęty mechaniczne. Tu musimy jednak zaznaczyć, że w sklepach wyróżnia się dwa typy sprzętów elektronicznych – podstawowe i zaawansowane. Różnica między nimi jest dość spora.

Modele podstawowe dają nam możliwość dostosowania metrum od 1 do 9 beatów, zaś zaawansowane mają większą skalę regulacji. Urządzenia proste umożliwiają zmianę brzmień. Taką samą możliwość dają nam sprzęty dla zaawansowanych muzyków. Dodatkowo pozwalają nam one zmienić na przykład tempo. Ilość dostępnych funkcji zależy od urządzenia. Nawet bardzo podstawowy metronom może mieć ich całkiem sporo, ale musimy mieć na uwadze to, że nie wszystkie będą nam potrzebne. To, co przemawia za zakupem produktów bardziej podstawowych to ich niewielkie wymiary. Taki metronom możemy zabrać ze sobą wszędzie. Urządzenia zaawansowane, chociaż mają lepszą regulację, zajmują więcej miejsca.

Nie możemy zapomnieć, że sprzęty elektroniczne posiadają ekran, na którym widać wybrane przez nas opcje. Ponadto mają wejście słuchawkowe i są łatwe w obsłudze. Osobom doświadczonym poleca się zakup urządzeń zaawansowanych, bo mają szerszą paletę brzmień, zwykle dużo większy wyświetlacz, a także dają nam możliwość ustawiania rytmów.

 

All-in-One

Współczesny rynek muzyczny szybko się rozwija. Nie dziwi, więc fakt, że oprócz metronomów znajdziemy też na przykład tunery z taką funkcją. Rozwiązanie tego typu polecane jest basistom, którzy często są w trasie, bo sprzęty tego typu są małe i łatwe w obsłudze.

 

Wykonanie

Przestawiliśmy Ci różne typy sprzętów, więc z całą pewnością masz już swój typ, ale pewnie zastanawiasz się, jaki metronom jest najlepszy, jeśli chodzi o wykonanie. Na co zwrócić uwagę? W przypadku urządzeń mechanicznych często mamy do czynienia z obudową drewnianą, która jest solidna i pięknie się prezentuje, ale nie brakuje też urządzeń z aluminium czy tworzyw sztucznych, które często są nieco tańsze. Urządzenia kompaktowe to głównie tworzywa sztuczne. Produkt, który często przenosimy musi mieć solidną obudowę, aby w razie upadku nie uszkodziły się znajdujące się w środku mechanizmy i sprzęt nie stracił swoich właściwości.

 

 

Łatwa obsługa i mobilność

Metronom raczej nie należy do sprzętów trudnych w obsłudze, ale jeśli będzie miał zbyt wiele funkcji i przycisków (model elektroniczny), może okazać się, że wybranie opcji pracy wcale nie jest takie proste, jak nam się wydaje. Warto więc sprawdzić oceny użytkowników danych modeli i upewnić się, co o nich myślą.

W przypadku urządzeń elektronicznych, bo te uznawane są za najbardziej mobilne, warto upewnić się, jakie są ich wymiary i czy posiadają ciekawe rozwiązania na przykład umożliwiające zamontowanie sprzętu na naszym ubraniu. Może to się okazać pomocne podczas koncertu.

 

Metronomy w dobrych cenach

Koszt zakupu metronomu w klasycznej wersji mechanicznej zależy od tego, czy produkt jest ręcznie robiony i jaki materiał wykorzystano do produkcji. Ceny wahają się od 100 do nawet 1000 zł. Małe urządzenie elektroniczne znajdziemy w sklepie już za około 60 zł, a bardziej zaawansowany sprzęt kosztuje ok. 500 zł.