Ranking 6 najlepszych djembe w 2024

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Djembe – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Po sprawdzeniu naszego rankingu przekonasz się, które djembe są obecnie najbardziej popularne i jakie modele nadają się dla osób początkujących oraz tych bardziej doświadczonych. Godny uwagi jest m.in. instrument Meinl HDJ5-XXS mający niewielkie wymiary. Bęben jest polecany nie tylko dzieciom, ale i dorosłym, pod tym względem jest uniwersalny. To model z membraną z koziej skóry i korpusem wykonanym z ręcznie malowanego drewna mahoniowego. Jest on wytrzymały i elegancko wygląda. Koniecznie sprawdź też djembe Toca SFDJ-12F, z którego bez trudu można wydobywać wysokie tony, jak również głęboki bas. Korpus jest zrobiony z syntetycznego tworzywa, a membrana to naturalna, kozia skóra. Jedną z zalet bębna jest antypoślizgowa podstawa.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Bęben nie jest duży, mogą na nim swobodnie grać dzieci. Jest on dobrym wyborem również dla dorosłych, w szczególności początkujących. Instrument jest solidny, został wykonany z jednego kawałka mahoniowego drewna. Membrana to naturalna, kozia skóra.

Wady

Ponieważ djembe jest niewielkie, można z nim bez przeszkód podróżować. Jednak najpierw należy dokupić pokrowiec, ponieważ nie został on dołączony do zestawu.

Podsumowanie

Instrument jest wyposażony w system strojenia Mali Weave, który zabezpiecza i dopasowuje naciąg. Wysokość djembe to 8 cali, a jego średnica 4,5 cala. Bęben jest wykonany starannie, jego korpus pomalowano ręcznie, w efekcie czego wygląda bardzo oryginalnie.

Drugi wybór

Zalety

Djembe ma mocną membranę zrobioną z naturalnej, koziej skóry. Strojenie instrumentu nie jest bardzo trudne, robi się to za pomocą liny. Bęben jest lekki, a jednocześnie wytrzymały, wyprodukowano go z syntetycznego tworzywa.

Wady

Instrument nadaje się dla młodzieży oraz dorosłych. Nie jest to najlepszy wybór dla dzieci, gdyż dla kilkuletnich maluchów djembe może okazać się nieco za duże.

Podsumowanie

Bęben spełni oczekiwania początkujących, ale i doświadczonych muzyków. Pozwala on na wydobycie głębokiego basu, jak również wysokich tonów. Po zakupie pokrowca możliwe staje się komfortowe i bezpieczne podróżowanie z instrumentem. Djembe ma antypoślizgową podstawę, więc podczas gry nie przesuwa się po podłodze.

Rozważ też

Zalety

Instrument ma korpus wykonany z elegancko wyglądającego i bardzo solidnego drewna. Membrana to kozia skóra. Bęben zapewnia krótkie i czyste brzmienie z wyraźnie słyszalnym basem. Nie jest on ciężki, dlatego podróżowanie z nim jest komfortowe.

Wady

Według niektórych muzyków strojenie bębna początkowo zajmuje stosunkowo dużo czasu. Wszystko przez to, że trudno jest odpowiednio naciągnąć niektóre linki.

Podsumowanie

Djembe ma średnicę 11 cali, jego wysokość to ok. 57 cm. Nadaje się ono dla mniej, jak i bardziej doświadczonych osób (przede wszystkim młodzieży i dorosłych). Bęben został wyprodukowany z wykorzystaniem naturalnych technik i pochodzi z Ghany. To bardzo starannie wykonany model.

 

 

6 najlepszych djembe. Opinie w 2024 roku

 

Chcesz nauczyć się grać na instrumencie, ale nie interesuje Cię gitara, pianino, a nawet skrzypce? Polecamy Ci ranking djembe, w którym opisujemy pochodzące z Afryki bębny wyróżniające się bardzo ciekawym brzmieniem. Znajdziesz tu propozycje dla początkujących muzyków, jak i tych bardziej doświadczonych.

 

1. Djembe Meinl HDJ5-XXS 

 

Djembe Meinl HDJ5-XXS ma średnicę 4,5 cala, a jego wysokość wynosi 8 cali. Jest ono niewielkie, dlatego bardzo dobrze nadaje się dla dzieci. Niemniej jednak instrument może być też wykorzystywany przez dorosłych do gry w domu, a nawet w grupie ze znajomymi. Materiałem wykonania modelu jest drewno mahoniowe.

To dobre i tanie djembe ma membranę zrobioną z naturalnej, koziej skóry. Do jej naciągnięcia wykorzystano bardzo mocną, nylonową linkę o grubości 3 mm (na obręczy znajduje się 10 pętelek). Korpus instrumentu jest ręcznie malowany, co sprawia, że bardzo ciekawie się prezentuje.

Konsumenci chętnie wybierają przedstawiony bęben djembe, na co wpływają m.in. jego kompaktowe wymiary (można go z łatwością przewozić z miejsca na miejsce). Poza tym instrument został wykonany z dbałością o każdy szczegół i jest bardzo wytrzymały, wyprodukowano go z jednego kawałka drewna. Należy wspomnieć też o systemie strojenia Mali Weave, który odpowiada za zabezpieczenie i dopasowanie naciągu.

 

 

 

 

2. Djembe Toca SFDJ-12F 

 

Prezentujemy djembe Toca SFDJ-12F o średnicy 12 cali i wysokości 24 cale. Ma ono naciąg z naturalnej, koziej skóry i jest strojone klasycznie za pomocą liny ze wzmocnionym rdzeniem. Z instrumentu można bez trudu wydobywać różne dźwięki, zarówno głęboki bas, jak i wysokie tony (wszystko zależy od sposobu uderzania w membranę).

Djembe Toca to instrument, którego korpus wyprodukowano z lekkiego i jednocześnie bardzo wytrzymałego tworzywa syntetycznego. Model jest dobrym wyborem nie tylko dla osób początkujących, ale i bardziej doświadczonych. Można z nim wygodnie podróżować, wystarczy dokupić solidny pokrowiec na djembe.

Kupujący chwalą instrument za solidność, a także pokrytą antypoślizgową warstwą podstawę. Dzięki niej gra na djembe sprawia więcej przyjemności i nie jest tak męcząca, ponieważ łatwo można zachować odpowiednią pozycję.

 

 

 

 

3. Djembe Unique Brands Ghana 11 

 

Unique Brands Ghana 1 to model z Ghany wykonany z naturalnych materiałów i z wykorzystaniem tradycyjnej metody. Test djembe pokazał, że bęben wyróżnia się czystym i krótkim brzmieniem, a dodatkowo bardzo mocnym basem. Średnica instrumentu to 11 cali, a jego wysokość wynosi 57 cm.

Materiał wykonania korpusu to drzewo mansonia, które elegancko się prezentuje i jest trwałe. Membrana to naturalna, starannie wyselekcjonowana kozia skóra. Djembe waży ok. 4,5 kg, a więc nie jest bardzo ciężkie. Tym samym można z nim wygodnie podróżować.

Instrument jest polecany w szczególności młodzieży i dorosłym, którzy rozpoczęli naukę gry. Mimo że jest to dobre djembe dla początkujących, chętnie kupują je także bardziej zaawansowani muzycy, na co wpływa nie tylko brzmienie, ale i staranne wykonanie.

 

 

 

 

4. Djembe Nino PDJ1 M F 

 

Bardzo oryginalnie wyglądający bęben Nino PDJ1 M F bez wątpienia przypadnie do gustu dzieciom. Nauka gry na djembe nie powinna sprawić maluchom problemu, gdyż jest ono lekkie i do tego niewielkie. Jego średnica wynosi 10 cali, a wysokość to 20 cali.

Instrument wykazuje odporność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, np. wilgoci czy nagłej zmiany temperatury. Wynika to z tego, że korpus oraz naciąg zostały wykonane z syntetycznego materiału. Membrana jest przymocowana za pomocą mocnej linki o grubości 4 mm, z której zrobiono 16 pętelek.

Stopa bębna jest pokryta antypoślizgową powłoką, dlatego bęben nie przesuwa się po podłodze w czasie gry. To sprawia, że według wielu konsumentów jest to bardzo dobre djembe dla młodych, początkujących muzyków. Doceniono je również za ciekawy design i wytrzymałość. Poza tym strojenie instrumentu nie zajmuje dużo czasu, szybko można się tego nauczyć.

 

 

 

 

5. Tycoon African Djembe 8

 

Djembe Tycoon African 8 zostało wykonane z jednego kawałka drewna pochodzącego z Ghany, które suszono w sposób naturalny, na słońcu. Membrana z naturalnej koziej skóry została starannie wyselekcjonowana. Instrument gwarantuje ciekawe, ciepłe brzmienie z szerokim zakresem dźwięków (zarówno niskich, jak i tych bardzo wysokich).

Na djembe można zagrać podstawowe rytmy oraz te bardziej zaawansowane. To oznacza, że nadaje się ono nie tylko dla początkujących osób, również doświadczeni muzycy powinni być zadowoleni z zakupu tego modelu. Średnica instrumentu to 8 cali, jego wysokość wynosi 56 cm. Membrana została zamocowana do korpusu przy użyciu 5 mm liny ze wzmocnionym rdzeniem.

Dbałość o detale to zdaniem muzyków jeden z największych atutów prezentowanego bębna. Wykazały to poddane analizie opinie o djembe. Wynika z nich również, że instrument jest bardzo wytrzymały, a jego strojenie i przygotowanie do gry nie zajmuje dużo czasu.

 

 

 

 

6. Djembe Remo 832021 

 

Bęben akustyczny Remo 832021 został zaprojektowany w taki sposób, aby pasował do wielu gatunków muzycznych. Jest on dobrym uzupełnieniem utworów popowych, rockowych, jazzowych, a nawet R&B czy latynoskich. Strojenie djembe w tym przypadku odbywa się za pomocą klucza, a nie poprzez mocniejsze naciąganie linek.

Cechą wyróżniającą instrument jest czarny kolor. Wygląda on bardzo elegancko, a ponadto nie jest podatny na uszkodzenia i działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Podróżowanie z djembe jest komfortowe z uwagi na jego lekkość, jak również kompaktowe wymiary. To bęben o głębokim, bardzo ciekawym brzmieniu.

Jak twierdzą konsumenci, djembe powinno spodobać się każdemu muzykowi, bez względu na doświadczenie. Można wykorzystywać je do poznawania podstawowych technik gry, a także do rozwijania swojego talentu. Bęben bardzo ciekawie wygląda, ponadto wykonano go z solidnych, dobrze dobranych materiałów.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie djembe kupić?

 

Żeby gra na djembe była przyjemną zabawą, trzeba znaleźć instrument dobrze dostosowany do indywidualnych potrzeb. Jak to zrobić? Na co musimy zwrócić szczególną uwagę? Jeżeli masz wątpliwości, jakie djembe wybrać, ten krótki poradnik z pewnością okaże się bardzo pomocny.

Korpus

Najważniejszym elementem budowy bębna jest korpus. Tradycyjnie wykonuje się go z drewna, np. mahoniowego. Musi być to gatunek, który jest odpowiednio twardy, tylko wtedy instrument będzie odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz na mocne naprężenia. Choć djembe bardzo często różnią się kształtem korpusu, to bardzo ważne jest to, aby instrument odpowiadał podstawowym proporcjom. Dzięki temu możliwe jest wydobywanie z niego trzech głównych dźwięków: Tonów, basów oraz slapów.

Wielu producentów ma w swojej ofercie djembe produkowane z wykorzystaniem tradycyjnych metod, pochodzących z Afryki (m.in. Ghany). Jednak do wyboru mamy również bardziej nowoczesne bębny, z korpusem zrobionym z syntetycznego tworzywa. Tego typu instrumenty często brzmią niemal tak samo jak modele drewniane, ale są lżejsze, a tym samym wygodniejsze w przewożeniu.

 

Membrana

Membrana, czyli ta część djembe, w którą uderza się dłońmi, najczęściej jest naturalną, kozią lub cielęcą skórą. Materiał powinien być starannie wyselekcjonowany, a więc pozbawiony dziur, musi zostać też starannie oczyszczony. Przed założeniem membrany na korpus moczy się ją w wodzie bez soli, aby stała się elastyczna. Wtedy nawinięcie jej na stalowe obręcze nie stanowi problemu i nie ma ryzyka, że dojdzie przy tym do jej zniszczenia. Do zamocowania skóry zazwyczaj wykorzystuje się grube liny ze wzmocnionym rdzeniem. Można je swobodnie napinać, w ten sposób stroi się djembe. Bardzo istotne jest, aby sznurek był wytrzymały i odporny na pęknięcia, jego grubość powinna wynosić minimum 3 mm (im szersza membrana, tym mocniejsza ma być linka).

 

Wymiary

Sprawdzenie wymiarów powinno ułatwić nam podjęcie decyzji, jakie jest najlepsze djembe. Najmniejsze instrumenty, których średnica to ok. 8 cali (zwykle to w tej jednostce podawany jest rozmiar bębna), są przeznaczone przede wszystkim dla dzieci, np. do nauki rytmu poprzez zabawę. Dla młodzieży polecane są modele 11-calowe, a dla dorosłych 12-calowe i większe. Za pełnowymiarowe i profesjonalne djembe uznaje się te o średnicy 13 cali. Nadają się one zarówno do gry solowej, jak i w zespole, mogą pełnić funkcję prowadzącego bębna.

Wybierając djembe, trzeba pamiętać o tym, że im jest ono większe, tym prawdopodobnie również cięższe się okaże. Doświadczeni muzycy mają większą swobodę w dobieraniu takich instrumentów, gdyż dla nich wydobywanie dźwięków nie stanowi problemu, bez względu na średnicę bębna. Osoby początkujące i średniozaawansowane powinny wybierać takie modele, które są dopasowane do wielkości ich dłoni (wystarczy położyć dłonie na djembe i sprawdzić, czy mieszczą się w całości na membranie). Jeżeli źle dobierzemy instrument, gra na nim nie będzie satysfakcjonująca ani komfortowa, ponieważ trudne lub nawet niemożliwe stanie się zastosowanie wszystkich technik. Uznaje się, że średnica powierzchni do grania powinna być o 10 – 15 cm większa od długości palców.

Poza średnicą djembe musimy sprawdzić też jego wysokość. Może być ona podana w calach lub centymetrach, to w dużej mierze zależy od marki. Najważniejsze jest to, aby po ustawieniu bębna na podłodze i położeniu na nim dłoni ręce były zgięte w łokciach pod kątem ok. 90 stopni. Standardowo wysokość djembe to 20 – 60 cm.

 

Staranne wykonanie

Na pytanie, po czym można rozpoznać najlepsze djembe?, muzycy często odpowiadają, że po starannym wykonaniu. Musimy dobrze przyjrzeć się instrumentowi i sprawdzić, czy krawędź korpusu jest równa, tylko wtedy membrana będzie na nim płasko leżeć. Co istotne, krawędź bębna ma być też zaokrąglona, to zabezpieczy naciągniętą skórę przed ciągłym przecieraniem się i w rezultacie pęknięciem. Powinniśmy też sprawdzić, czy instrument jest symetryczny. Choć zdarza się, że niedbale wykonany bęben brzmi stosunkowo dobrze, to są to rzadkie przypadki. Doświadczeni muzycy podkreślają, że kiedy naciągnięta na korpus skóra pęknie i zostanie wymieniona na nową, zwykle brzmienie instrumentu zmienia się. Z tego powodu warto dobrze przyjrzeć się djembe, które chcemy kupić, aby później nie żałować dokonanego wyboru.

Strojenie

Strojenie bębna polega na mocnym naprężeniu membrany. Zwykle odbywa się to poprzez wiązanie sznurków dłońmi, choć można też znaleźć modele strojone na klucz. Czynność należy powtarzać, kiedy brzmienie djembe przestaje nam się podobać i słyszalne jest duże dźwięczenie. Są sposoby na to, aby ułatwić sobie strojenie bębna. Wystarczy znaleźć krótki, 30 cm kij o średnicy 3 – 4 cm i nim naciągać linę przy membranie. Jednak musi być on wytrzymały, pozbawiony sęków, a także zaokrąglony na końcach.

 

Djembe w dobrych cenach

Wśród dostępnych na rynku djembe znajdziemy zarówno takie kosztujące mniej niż 100 zł, jak i znacznie droższe, w cenie od 300 zł do nawet 600 zł. W ofercie niektórych producentów są też bębny, za które trzeba zapłacić ok. 2000 zł, to profesjonalne i bardzo starannie wykonane modele. Osoby początkujące nie muszą inwestować w bardzo drogie djembe, ale wybrany instrument powinien być solidny.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest djembe?

Djembe to instrument perkusyjny, który jest popularny w szczególności na terenie zachodniej Afryki. Ma on drewniany korpus przypominający swoim kształtem kielich, który jest pokryty kozią lub bydlęcą skórą (dawniej wykorzystywano w tym celu także skórę z antylop). Nazwa instrumentu pochodzi od powiedzenia afrykańskiego ludu Bambara: ‘Anke djé, anke bé’. Można to przetłumaczyć jako: ‘Gromadźmy się w pokoju’. Djembe to bęben, na którym mogą grać wszyscy mieszkańcy Afryki (niektóre instrumenty są przeznaczone jedynie dla określonych ludów czy przedstawicieli wyższych klas społecznych). Wykorzystuje się go m.in. podczas takich wydarzeń jak zawieranie małżeństwa czy wkraczanie w dorosłość.

 

P2: Jak grać na djembe?

Na djembe gra się w pozycji siedzącej. Plecy powinny być wyprostowane, a barki i ramiona rozluźnione, nogi mają pewnie opierać się o ziemię. To bardzo ważne, gdyż niewłaściwe ułożenie poszczególnych części ciała powoduje szybsze zmęczenie i utrudnia czerpanie przyjemności z gry. Bęben należy ustawić w taki sposób, aby po położeniu na nim dłoni ręce były zgięte w łokciach pod kątem 90 stopni. Możemy wyróżnić kilka rodzajów uderzeń w djembe. To najbardziej podstawowe, czyli basowe, polega na uderzaniu środkiem dłoni w centralną część membrany. Możemy też np. mocno uderzać palcami i zewnętrzną krawędzią dłoni, utrzymując luźny nadgarstek, to tzw. slap.

P3: Jak nastroić djembe?

Żeby djembe brzmiało tak, jak powinno, należy pamiętać o jego strojeniu. Robi się to poprzez naciąganie membrany i zawiązanie sznurków w odpowiedni sposób. Jednak zanim przejdziemy do strojenia instrumentu, powinniśmy go obstukać. Dzięki temu skóra odklei się od korpusu i do minimum zostanie zmniejszone ryzyko przypadkowego rozerwania membrany. Linki przy djembe należy naciągać stopniowo od początku do końca oplotu, w przypadku ostatnich dwóch lub trzech powinniśmy zrobić to nieco mocniej, aby szybko się nie poluzowały. Jest kilka technik strojenia djembe, m.in. naciąganie na dwa sznurki, na trzy sznurki z pominięciem oraz na trzy – cztery sznurki bez pominięcia.

 

P4: Jak pielęgnować djembe?

Djembe to jeden z tych instrumentów, który nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji, aby okazał się trwały. Najważniejsze jest to, żeby na czas gry zdjąć z rąk biżuterię, gdyż może ona przyczynić się do rozerwania membrany (grając na djembe, stosunkowo mocno w nie uderzamy). Nie można też zapomnieć o umyciu dłoni, w ten sposób unikniemy zabrudzenia bębna. Aby zabezpieczyć instrument przed działaniem wilgoci, wystarczy dokupić pokrowiec uszyty z mocnego, nieprzemakalnego materiału. Jeśli po pewnym czasie djembe się zabrudzi, nie należy myć go pod bieżącą wodą. Wystarczy, że delikatnie przetrzemy bęben lekko wilgotną ściereczką.

 

P5: Djembe – jaka średnica?

Dostępne na rynku djembe różnią się średnicą, a tym samym zastosowaniem. Najmniejsze instrumenty to te z membraną od ok. 19 do 21 cm, bardzo dobrze nadają się do zabaw z rytmem dla dzieci i nauki gry. Są one niewielkie i lekkie, co ułatwia ich przenoszenie. Bębny o nieco większej średnicy, od 22 do 24 cm, są polecane starszym pociechom, w wieku 5 – 7 lat, mają donośniejsze brzmienie. Dla młodzieży dobrym wyborem są djembe, których średnica mieści się w zakresie od 25 do 26 cm, a dla dorosłych te powyżej 27 cm.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Adam

March 22, 2021 at 6:34 pm

Świetny artykuł! Dzięki.

Odpowiadać
Marcin

March 24, 2021 at 1:53 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół Muza i sprzęt

Odpowiadać