Ranking 6 najlepszych cymbałków w 2024

Ostatnio aktualizowane: 18.06.24

 

Cymbałki – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Cymbałki swoim delikatnym brzmieniem wzbogacają każdą melodię, sprawdzają się także jako przyrząd przyczyniający się do rozwoju dziecka. Jeśli chcesz nauczyć się gry na tym instrumencie lub szukasz modelu, który pozwoli kilkulatkowi rozwijać swoje umiejętności, dobrym wyborem będą cymbałki MatMax dzwonki chromatyczne 27-tonowe. Mogą być one używane już od 3. roku życia. Cymbałki rozwijają w dziecku poczucie rytmu i poprawiają koordynację ruchową. Model MatMax jest strojony elektronicznie. Produkt umożliwia zagranie dwóch pełnych oktaw, dzięki 27 elementom o różnych tonach. Na lekcję muzyki w szkole dobrze sprawdzą się cymbałki Marek M05. Umożliwiają zagranie dźwięków w 27 tonach. Cymbałki strojone są elektronicznie, co zwiększa komfort użytkowania.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Cymbałki MatMax mają estetyczny design, biało-czarna kolorystyka i drewniana podstawa spodobają się każdemu. Blaszki są szerokie, dzięki czemu dziecko łatwo może wydobyć z nich zamierzony dźwięk. Cymbałki są strojone elektronicznie. Umożliwiają wydobycie dźwięków w 27 tonach, co pozwala zagrać większość prostych melodii.

Wady

Nity nie trzymają dobrze, kiedy dziecko mocno uderza w cymbałki ciężką zabawką, pękają, co w efekcie prowadzi do poluzowania się blaszek, które odpadają od instrumentu.

Podsumowanie

Jeśli chcesz rozwinąć w swoim dziecku wyczucie rytmu, poprawić jego koordynację ruchową i pobudzić kreatywność, w tym celu dobrze sprawdzą się 27-tonowe cymbałki MatMax. Blaszki są wystarczająco szerokie, aby zapewnić wygodną grę. Dzwonki strojone są elektronicznie. Dwie drewniane pałeczki w komplecie ułatwiają naukę gry na instrumencie.

Drugi wybór

Zalety

27-tonowe cymbałki Marek M05 umożliwiają zagranie prostych melodii, dzięki czemu sprawdzą się na zajęciach muzyki w szkole. Instrument można wykorzystać także do rozwijania w dziecku poczucia rytmu i kreatywności. Cymbałki nadają się dla dzieci od 3. roku życia. Instrument strojony jest elektronicznie. Nieduże wymiary ułatwiają kilkulatkom przenoszenie zabawki w dowolne miejsce.

Wady

Blaszki czasem się obluzowują, co w efekcie powoduje ich odpadanie od konstrukcji. Dziecko podczas zabawy łatwo gubi luźne elementy, co uniemożliwia późniejszą naprawę cymbałków.

Podsumowanie

Nauka gry na cymbałkach to dobry początek przygody z muzyką. Niezależnie, czy dziecko uczy się w szkole, czy rozwija kreatywność w domu, instrument Marek M05 pomoże kilkulatkowi opanować nuty i proste melodie. Produkt jest strojony elektronicznie, co ułatwia cały proces. 27 blaszek umożliwia zagranie różnorodnych dźwięków w wysokich i niskich tonach.

Rozważ też

Zalety

Solidnie wykonane cymbałki na podstawie umożliwią dziecku naukę gry na instrumencie. Składają się one z 32 blaszek, każda odpowiadająca innym tonom. Wysokość podstawy jest regulowana. Aluminiowa konstrukcja jest lekka, ale stabilna. Blaszki nie odpadają podczas gry, są stabilnie zamontowane. Wygodne młotki dołączone do zestawu ułatwiają grę.

Wady

Cymbałki przeznaczone są do nauki gry dla dzieci od 3. roku życia, ale rozmiar instrumentu, a szczególnie ich długość, jest niewygodna dla większości kilkulatków, przez co zabawa jest utrudniona.

Podsumowanie

Jeśli dziecko rozwinie w sobie pasję do muzyki, możesz podarować mu cymbałki na stabilnej podstawie. Dzięki temu kilkulatek będzie mógł ćwiczyć ulubione utwory. Cymbałki umożliwiają zagranie dźwięków w 32 tonach. Konstrukcja, na której ustawiony jest instrument, ma regulowaną wysokość. Cały sprzęt jest solidnie wykonany, wytrzymały i estetyczny.

 

 

6 najlepszych cymbałków. Opinie w 2024 roku

 

Rozwój kreatywności, poczucia rytmu i zdolności muzycznych powinien rozpocząć się już od najmłodszych lat. Przedmiotem, który dobrze sprawdzi się jako pierwszy instrument dla dziecka, są cymbałki. Popularne dzwonki łatwo opanować, a gra na nich nie wymaga siły. Dlatego, jeśli chcesz znaleźć dobre cymbałki dla swojego dziecka, zachęcamy do przeczytania naszego rankingu, w którym znajdziesz najlepsze produkty.

 

Cymbałki drewniane

 

1. MatMax dzwonki chromatyczne 27-tonowe

 

Na pierwsze cymbałki dla dziecka warto wybrać model MatMax dzwonki chromatyczne 27-tonowe. Podstawę wykonano z drewna, podobnie jak dołączone do zestawu dwie pałeczki. Całkowita długość produktu wynosi 42 cm, szerokość na jednym końcu to 24,5 cm, a na drugim 15 cm. Drewniane cymbałki są odpowiednie dla małych dzieci. Blaszki mają szerokość 2 cm, dzięki czemu kilkulatek łatwo trafi pałeczką w odpowiednie miejsce, wydobywając z blaszki konkretny dźwięk.

Cymbałki MatMax strojone są elektronicznie. Instrument składa się z 27 blaszek w dwóch rzędach, każda odpowiada jednemu tonowi dźwięków. Cymbałki dobrze sprawdzą się do nauki nut, oktaw i wszystkich związanych z muzyką pojęć. Dla szybszego opanowania melodii, na blaszkach producent umieścił nazwy dźwięków. Dzięki temu dziecko efektywniej zapamiętuje tony i nuty. Estetyczne wykonanie cymbałków i czarno-biała kolorystyka blaszek spodoba się każdemu.

Rodzice, którzy zdecydowali się na zakup dzwonków MatMax dla swojego dziecka, polecają produkt. Chwalą cymbałki dwurzędowe za estetyczne wykonanie, czystość wydobywających się z blaszek dźwięków oraz przystosowanie produktu do wymagań dzieci.

 

 

 

 

Cymbałki szkolne

 

2. Marek Dzwonki Chromatyczne Cymbałki 27-tonowe M05 

 

Na zajęcia muzyki w szkole przydadzą się Twojemu dziecku dzwonki chromatyczne Marek, cymbałki 27-tonowe M05. Instrument jest strojony elektronicznie. Nadaje się także dla kilkuletnich dzieci, może więc pomóc w rozwoju kreatywności i wyczucia rytmu. Wymiary produktu to: 37 cm długości, 22 cm szerokości (w najszerszym miejscu). Podstawa wykonana z tworzywa sztucznego jest wytrzymała, odporna na uderzenia. Cymbałki szkolne Marek umożliwiają zagranie dźwięków w 27 tonach.

Model Marek to cymbałki chromatyczne, które umożliwiają zagranie zarówno dźwięków podwyższonych, jak i obniżonych o pół tonu. Każda blaszka ma oznaczenie słowne i literowe. Dzięki temu dziecko szybciej zapamiętuje nazwy poszczególnych dźwięków. Cymbałki do szkoły Marek sprawdzą się podczas wykonywania prostych utworów. W zestawie znajdują się dodatkowo dwie pałeczki oraz przykłady melodii, które można zagrać na dzwonkach 27-tonowych.

Opinie o cymbałkach Marek, wystawione przez rodziców są w przeważającej części pozytywne. Instrument gra czysto, a wydobywające się z niego dźwięki są wyraźne i przyjemne. Oznaczenia na blaszkach ułatwiają naukę melodii, dlatego cymbałki dobrze sprawdzają się do szkoły.

 

 

 

 

Cymbałki chromatyczne

 

3. Dzwonki Chromatyczne, Cymbałki 32-tonowe + Torba 

 

Przypominające profesjonalny instrument dzwonki chromatyczne, cymbałki 32-tonowe pomogą rozwinąć w Twoim dziecku pasję do muzyki. Produkt jest solidnie wykonany, z dbałością o szczegóły. Metalowe blaszki wytrzymują każde, nawet mocne uderzenie pałeczkami. Naukę gry na instrumencie usprawniają oznaczenia dźwięków. Znajdują się one na każdej blaszce. Cymbałki chromatyczne zamocowane są na podstawie, której wysokość można regulować.

Konstrukcję, na której znajduje się instrument, wykonano z trwałego i lekkiego aluminium. Podstawa jest stabilna, co pozwala dziecku bezpiecznie grać, bez obaw, że instrument przewróci się podczas ćwiczeń. Producent do zestawu dołączył także futerał do przechowywania cymbałków oraz dwa młotki do gry o zaokrąglonych końcówkach. Długość pałeczki do uderzania blaszek wynosi 26 cm, dzięki czemu dziecko może wygodnie trzymać ją w dłoni. Jeśli więc kilkulatek chce dostać profesjonalne cymbałki, model na podstawie dobrze się sprawdzi.

Przeglądając opinie o cymbałkach na podstawie, można zauważyć, że konsumenci są zadowoleni z zakupu produktu. Instrument gra czysto i dźwięcznie, całość wykonana jest solidnie i estetycznie. Blaszki są dobrze przytwierdzone, a podstawa jest stabilna.

 

 

 

 

Cymbałki dla dzieci

 

4. Cymbałki Drewniane dla Dziecka Kolorowe, Edukacyjne Marek 1932 

 

Prawidłowy rozwój dziecka jest niezwykle ważny, dlatego już od najmłodszych lat warto otaczać go edukacyjnymi zabawkami. Dobrym pomysłem będzie zakup cymbałków drewnianych, kolorowych Marek 1932. Podstawę wykonano z bezpiecznego dla dziecka drewna, które nie powoduje uczulenia. Blaszki mają łagodne, zaokrąglone krawędzie, co zapobiega zranieniom. Model Marek to dobre cymbałki dla dzieci, ponieważ uczą nie tylko dźwięków, ale pomagają poznać kolory, kształty i uczą liczyć.

Instrument składa się z ośmiu blaszek, które pozwalają zagrać pełną gamę dźwiękową. Każdy element ma inny kolor, dzięki czemu cymbałki są atrakcyjne nawet dla bardzo małych dzieci. Ciepłe barwy zachęcają do zabawy i pobudzają ciekawość. W zestawie znajdują się dwie, 16-centymetrowe pałeczki z zaokrąglonymi końcami. Całość jest solidnie wykonana i bezpieczna. Model Marek sprawdzi się jako pierwsze cymbałki dla rocznego dziecka.

Rodzice, którzy wybrali cymbałki dla swojego dziecka, są zadowoleni z zakupu. Instrument przykuwa uwagę malucha, jest bezpieczny i pomaga rozwijać pamięć i koncentrację. Opinie użytkowników jednoznacznie wskazują, że są to dobre i tanie cymbałki. Warto podarować je jako prezent z okazji urodzin dziecka.

 

 

 

 

Cymbałki 27 tonowe

 

5. Cymbałki 27 tonowe, Dzwonki Chromatyczne

 

Jeśli szukasz odpowiednich cymbałków dla swojego dziecka, zachęcamy do zakupu modelu dzwonków chromatycznych, 27 tonowych. Wymiary produktu: 24 cm długości, 24,5 cm szerokości (w najszerszym miejscu) i 4 cm wysokości. Drewniana podstawa jest wytrzymała i stabilna, dzięki czemu cymbałki nie przewracają się podczas gry. Dzwonki są chromatyczne, co oznacza, że można zagrać na nich dźwięki podwyższone lub obniżone o pół tonu. Każda blaszka ma oznaczenie, wskazujące na rodzaj wydobywającego się z niej dźwięku. Dzięki temu cymbałki 27 tonowe i oznaczenia na nich ułatwiają naukę gry.

Blaszki są różnokolorowe, co sprawia, że instrument jest atrakcyjny dla dzieci. Producent dołącza do zestawu dwie drewniane pałeczki oraz nuty do nauki prostych melodii. Instrument może być wykorzystywany zarówno w domu jako zabawka edukacyjna, jak i jako pomoc dydaktyczna na zajęciach w szkole. Z tego powodu, model 27-tonowy ranking cymbałków zawiera właśnie ten produkt.

Dzwonki chromatyczne są polecane przez użytkowników ze względu na wysoką jakość wykonania oraz czysty i ładny dźwięk. Kolorowe blaszki zachęcają dzieci do nauki, a solidne wykończenie zapewnia trwałość produktu.

 

 

 

 

Cymbałki dwurzędowe

 

6. Cymbałki Fisher-Price CMY09

 

Dobrym pomysłem na prezent będą cymbałki Fisher-Price CMY09. Jest to zabawka, która łączy w sobie edukację z rozrywką. Cymbałki Fisher Price umieszczono na jeżdżącej podstawie, którą dziecko może ciągnąć za sobą. Kółka wykonano z tworzywa sztucznego, które jest wytrzymałe i bezpieczne dla dzieci. Instrument na górze pojazdu składa się z ośmiu blaszek w różnych kolorach. Dziecko może uderzać w nie dołączoną pałeczką, tworząc własne melodie.

Cymbałki wykonano z bezpiecznych materiałów. Zabawka może być użytkowana od 18. miesiąca życia. Pałeczka połączona jest z instrumentem za pomocą szczurka, dzięki czemu nie zgubi się podczas zabawy. Cymbałki dla niemowląt to dobry sposób na rozwój poczucia rytmu, koordynacji ruchowej oraz nauki rozpoznawania kolorów. Gdy maluch straci zainteresowanie zabawką, młotek do uderzania cymbałków można schować pod spodem pojazdu.

Rodzice, którzy przeprowadzili test cymbałków Fisher Price, są zadowoleni z zakupu zabawki. Możliwość przenoszenia instrumentu podoba się dzieciom, a kolorowe blaszki zwracają ich uwagę. Produkt jest solidnie wykonany i bezpieczny dla najmłodszych.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jakie cymbałki kupić?

 

Instrument to dobry prezent dla dziecka, ponieważ pomoże w rozwoju kreatywności, poczucia rytmu oraz koordynacji ruchowej. Pierwsze kroki kilkulatka w świecie dźwięków i melodii powinny być połączone z dobrą zabawą. Ciekawym instrumentem, który może być wykorzystywany przez małe dzieci, są cymbałki. Warto podarować je swojemu dziecku, nawet jeśli jest ono już w wieku szkolnym. Jeśli nie wiesz, jakie cymbałki wybrać, zachęcamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem. Znajdziesz w nim kilka porad, jak wybrać dobry instrument.

Rodzaje cymbałków

Wybierając najlepsze cymbałki, trzeba zwrócić uwagę na ich rodzaj. Najczęściej spotykane dzwonki to instrumenty chromatyczne i diatoniczne. Pierwszy typ umożliwia zagranie dźwięków podwyższonych lub obniżonych o pół tonu. Cymbałki chromatyczne występują w wersji dwurzędowej. Na dzwonkach diatonicznych nie ma możliwości zagrania dźwięków obniżonych lub podwyższonych.

 

Cymbałki dla niemowląt

Jeśli nie wiesz, jakie są najlepsze cymbałki dla niemowląt, warto zapoznać się z ofertą sklepów z zabawkami. Coraz więcej producentów decyduje się na połączenie zabawy z nauką i rozwojem. Dzięki temu można znaleźć wiele modeli cymbałków wykonanych z bezpiecznych dla dzieci materiałów. Elementy instrumentu są kolorowe, co zachęca malucha do zabawy. W sklepach można znaleźć także cymbałki połączone z innym rodzajem zabawki. Przykładem jest instrument umieszczony na jeżdżącej platformie. Kółka umożliwiają dziecku ciągnięcie za sobą cymbałków, a blaszki na górze produktu zachęcają do zapoznania się z muzyką. Pałeczki do uderzania metalowych płytek są najczęściej przymocowane do zabawki, aby uniknąć zgubienia młoteczka.

 

Cymbałki szkolne

Często zdarza się, że nauczyciele muzyki w szkołach wymagają od uczniów przyniesienia na lekcję instrumentu, zwykle są to cymbałki. Dlatego, jeśli szukasz dzwonków dla swojego dziecka, warto rozważyć zakup modelu, który umożliwi zagranie prostych melodii. Dzięki temu dziecko będzie mogło zabrać je do szkoły. Dobrym rozwiązaniem będą cymbałki dwurzędowe, chromatyczne, o wytrzymałej konstrukcji. Wybierając instrument, zwróć również uwagę na jakość wykonania. Ważne, aby blaszki nie odpadały od podstawy, ponieważ dziecko mogłoby je łatwo zgubić.

 

Blaszki

Wybierając cymbałki dla swojego dziecka, można spotkać dwa rodzaje blaszek, czarno-białe i kolorowe. Pierwsze z nich mają za zadanie imitować klawisze fortepianu i najczęściej są to dzwonki chromatyczne. Kolorowe płytki mogą występować zarówno w instrumentach chromatycznych, jak i diatonicznych. Różne barwy elementów zachęcają dziecko do zabawy i ułatwiają zapamiętywanie dźwięków. Mogą także pomóc w nauce rozróżniania kolorów. Czarno-białe cymbałki będą dobrym wstępem do późniejszej nauki gry na pianinie lub fortepianie.

 

Podstawa

Najczęściej spotykane cymbałki składają się z metalowych blaszek i plastikowej podstawy. Są najtańsze, ale także najmniej wytrzymałe. Niektórzy producenci decydują się na wykorzystanie aluminium, które jest trwałe i lekkie. Dzięki temu dziecko może wygodnie przenosić instrument i zabierać go wszędzie ze sobą. Dobrym wyborem dla kilkulatka są także cymbałki z drewnianą podstawą. Jest ona wytrzymała, stabilna i przede wszystkim bezpieczna dla zdrowia dziecka.

Pałeczki

Większość producentów dołącza do zestawu pałeczki. Zwykle dziecko ma do swojej dyspozycji dwa młoteczki z zaokrąglonymi końcówkami. Przed zakupem, warto upewnić się, czy pałeczki są dołączone do cymbałków oraz jaka jest ich długość. Dziecko powinno móc wygodnie złapać trzonki, aby wygrywanie melodii sprawiało mu przyjemność. Wybierając cymbałki dla niemowlęcia, warto sprawdzić, czy pałeczka jest przymocowana do instrumentu za pomocą sznureczka, co zapobiega zgubieniu jej.

 

Zalety cymbałków

Cymbałki to dobry prezent dla dziecka z wielu powodów. Przede wszystkim wzbudzają ciekawość, uczą poczucia rytmu i pomagają zapamiętać poszczególne dźwięki. Płytki na instrumencie często są oznaczone, wskazując na nuty lub tony, jakie wydobywają się z danej blaszki. Dzięki temu dziecko uczy się łączenia dźwięku z konkretnym znakiem, lepiej kojarzy brzmienia melodii. Ponadto cymbałki rozwijają umiejętności motoryczne kilkulatka, który musi uderzać pałeczką w blaszki. Dziecko przykładając więcej lub mniej siły do uderzenia, uczy się panować nad swoim ciałem. Poprawia się także jego koncentracja, pamięć oraz rytmika.

 

Ceny cymbałków

Zakup dobrych i wytrzymałych cymbałków nie wiąże się z dużym wydatkiem. Najprostsze modele dla małych dzieci można znaleźć za ok. 10 zł. Instrument połączony z zabawką, wykonany z bezpiecznych materiałów, dostępny jest w cenie ok. 50 zł. Koszt zakupu cymbałków 27-tonowych, które dobrze sprawdzą się do szkoły, wynosi od ok. 50 zł do ok. 80 zł. Najdroższe są dzwonki, które mają ponad 30 tonów. Zamocowane są na specjalnej podstawce, która ułatwia dziecku naukę gry na instrumencie. Takie cymbałki kosztują ok. 240 zł. Wybierając dzwonki, warto sprawdzić ofertę sklepów muzycznych i strony z aukcjami internetowymi. Cymbałki w dobrych cenach można znaleźć w wielu miejscach. Ważne, aby zakupiony produkt był trwały, wygodny dla użytkownika i solidnie wykonany. Dzięki temu będzie sprawiał dziecku radość przez wiele lat, pomagając w rozwoju i nauce. Dla tych, którzy szukają solutions de nettoyage faciles dla swoich instrumentów muzycznych i nie tylko, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony, gdzie znajdziecie porady dotyczące utrzymania czystości w domu i pielęgnacji różnych przedmiotów.

 

 

FAQ

 

P1: Jak podpisać cymbałki?

Cymbałki sprawdzają się dla dzieci do nauki nut i dźwięków. Proste modele składają się z kilku blaszek, najczęściej z ośmiu. Cymbałki dwurzędowe mają ich 27 lub więcej. Aby jednak dziecko skutecznie zapamiętało, która blaszka odpowiada konkretnemu dźwiękowi, warto podpisać płytki. Większość modeli ma oryginalne oznaczenia, wytworzone już w fabryce. Jeśli jednak Twój model ich nie ma, możesz wykonać je samodzielnie. Wystarczy do tego wodoodporny pisak lub samoprzylepne karteczki. Na każdej z nich napisz odpowiednie oznaczenie dźwięku: c, d, e, f, g, a, h. Następnie umieść karteczki w takim miejscu, aby dziecko mogło je zobaczyć, ale żeby nie przeszkadzały w wydobywaniu dźwięków z blaszek. 

 

P2: Gdzie kupić cymbałki?

Cymbałki można znaleźć w wielu sklepach. Produkty przeznaczone dla dzieci, których zadaniem jest wspomaganie prawidłowego rozwoju, dostępne są w marketach z zabawkami. W ofercie sklepów z artykułami dla dzieci można wybrać proste modele, które są bezpieczne nawet dla niemowląt. Proste cymbałki można znaleźć także w marketach z artykułami biurowymi i przeznaczonymi do szkoły. Wielu nauczycieli muzyki wymaga od uczniów zakupu podobnego instrumentu. Jeśli jednak chcesz znaleźć cymbałki, które rozwiną w dziecku pasję do muzyki lub pomogą Ci nauczyć się wygrywania prostych melodii, poszukaj dzwonków w sklepie muzycznym. Warto sprawdzić oferty zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet, aby znaleźć odpowiedni model.

P3: Jak grać na cymbałkach?

Cymbałki to jeden z najprostszych instrumentów, jakie istnieją. Z tego powodu nadają się również dla dzieci. Składają się z podstawy, drewnianej lub plastikowej, oraz blaszek. Ich ilość może wahać się od 8 do 32 lub więcej. Każda blaszka odpowiada innemu dźwiękowi. Do większości cymbałków dołączone są pałeczki, najczęściej z zaokrągloną końcówką. Służą do uderzania blaszek, w celu wydobycia z nich dźwięku. Siła oraz częstotliwość uderzeń decyduje o rodzaju granej melodii. Starsze dzieci i dorośli mogą próbować grać na cymbałkach skomplikowane utwory. Dla kilkulatka uderzanie pałeczką jest nie tylko dobrą zabawą, ale także umożliwia mu poznawanie dźwięków oraz rozwijanie poczucia rytmu. 

 

P4: Od jakiego wieku można używać cymbałków?

Cymbałki dobrze sprawdzają się jako pierwszy instrument dziecka. Wielu rodziców może się jednak zastanawiać, jaka jest dolna granica wieku do użytkowania dzwonków. Odpowiedź zależy od rodzaju instrumentu. Cymbałki w formie zabawki, proste, składające się z kilku blaszek mogą być używane od 1. roku życia. Niektórzy producenci starają się połączyć instrument z inną formą rozrywki, tworząc na przykład pojazd z przyczepionymi dzwonkami. O ile zabawka wykonana jest solidnie i z bezpiecznych materiałów, może być wykorzystywana do nauki i zabawy nawet przez niemowlęta poniżej 1. roku życia. Większe, dwurzędowe cymbałki są zwykle przeznaczone dla dzieci powyżej 3. roku życia. Przed zakupem warto sprawdzić, czy zabawka nadaje się dla Twojego dziecka. 

 

P5: Co to są cymbałki?

Cymbałki to inna nazwa popularnego instrumentu, dzwonków. Profesjonalne modele wykorzystywane są najczęściej w orkiestrze. Cymbałki należą do grupy instrumentów idiofonowoych. Dźwięk można wydobyć z metalowej blaszki poprzez uderzanie jej specjalną pałeczką, zwaną także młoteczkiem. Płytki ułożone są podobnie jak w fortepianie, szczególnie w przypadku cymbałków dwurzędowych. Ilość blaszek odpowiada ilości tonów, które można uzyskać. Cymbałki do nauki i dla dzieci mają zwykle 27 płytek, profesjonalny instrument ma ich więcej. Dźwięk wydobywający się z instrumentu przypomina brzmienie trójkąta. Jest dźwięczny i długo rozbrzmiewa. Cymbałki wykorzystywane są najczęściej w muzyce poważnej, rzadziej w innym gatunku. Sprawdzają się także jako pierwsze instrumenty dla dzieci.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ