Ranking 6 najlepszych cajonów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

Cajon – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Ponieważ cajon nie jest bardzo popularnym instrumentem, wiele osób nie wie, na co trzeba zwrócić uwagę, aby wybrać ten najlepszy. Postanowiliśmy przygotować zestawienie przedstawiające kilka godnych uwagi instrumentów, aby ułatwić Ci dokonanie wyboru. Obecnie chętnie kupowany jest model Meinl MYO-CAJ Cajon Kit, który należy samodzielnie złożyć. Materiałem wykonania korpusu jest drewno brzozowe, zapewniające mocne i ciepłe brzmienie. Cajon można samodzielnie ozdobić, zgodnie z własnymi preferencjami. Równie ciekawie prezentuje się instrument AW SP10B25DB, który wyposażono w dwie tapy do gry. Jest on wykonany z grubej i solidnej sklejki. To cajon odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych muzyków. Można do niego dobrać dodatkowe elementy do gry, np. ring redukcyjny.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Zestaw jest przeznaczony do samodzielnego złożenia, a więc można ciekawie spędzić czas. Gotowy instrument można ozdobić według własnych preferencji, dlatego nie powinniśmy narzekać, że nie podoba nam się jego wygląd.

Wady

Zdaniem kupujących do kompletu powinien też być dołączony pokrowiec, w którym można byłoby bezpiecznie przewozić instrument. Musimy dobrać go sami, zwracając uwagę na wymiary.

Podsumowanie

Cajon jest wykonany z drewna brzozowego. Wyróżnia się on wytrzymałością, a także ciepłym i mocnym brzmieniem. Składanie instrumentu nie jest bardzo trudne, wszystko zostało wyjaśnione w instrukcji. Model jest odpowiedni zwłaszcza dla początkujących muzyków.

Drugi wybór

Zalety

Model jest dwustronny, co oznacza, że wyposażono go nie w jedną, ale dwie tapy do gry. To daje więcej możliwości jego wykorzystania. Sprężyny umieszczone wewnątrz cajona można regulować, a tym samym modyfikować brzmienie.

Wady

Co prawda na cajonie można wygodnie usiąść, ale podróżowanie z nim czasami bywa kłopotliwe (np. środkami transportu publicznego). Ma on stosunkowo duże wymiary i może nie zmieścić się w zwykłym plecaku.

Podsumowanie

Instrument daje możliwość zastosowania dodatkowych elementów do gry, np. miotełek perkusyjnych czy ringów redukcyjnych. Tapy mają grubość 2,5 mm oraz 3,5 mm. Ta pierwsza jest bardzo czuła, a druga zapewnia typowo peruwiańskie brzmienie. Cajon został wykonany z 11 warstw sklejki.

Rozważ też

Zalety

Instrument zapewnia bardzo szeroki zakres brzmień, a do gry służą dwie tapy. Jest on mały i lekki, co ułatwia jego transport. Cajon wyposażono dodatkowo w otwór umieszczony w górnej części konstrukcji, który pozwala na uzyskanie efektu wah-wah.

Wady

Niektórym muzykom przeszkadza to, że podczas gry skrzynkę należy trzymać między kolanami. Nie jest to cajon, na którym można usiąść (wszystko przez otwór umieszczony na górnej ściance).

Podsumowanie

Cajon wyróżnia się efektownym, choć stosunkowo prostym designem. Poleca się go nie tylko początkującym, ale i zaawansowanym osobom. Instrument można wykorzystać na wiele sposobów. Pierwsza tapa pozwala na wydobywanie dźwięków werblowych, a druga na uzyskanie efektu Quinto.

 

 

6 najlepszych cajonów. Opinie w 2024 roku

 

Nasz ranking cajonów polecamy w szczególności tym osobom, które chcą nauczyć się grać na mało znanym instrumencie. Opisane poniżej skrzynki wykonane z drewna wyróżniają się bardzo ciekawym brzmieniem i są odpowiednie zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. To cajony, które są obecnie najczęściej kupowane przez konsumentów.

 

Meinl cajon

 

1. Meinl MYO-CAJ Cajon Kit 

 

Meinl MYO-CAJ Cajon Kit to bardzo ciekawy zestaw. Cajon nie jest złożony, trzeba go zbudować samodzielnie, co może okazać się dobrą zabawą, a jednocześnie ćwiczeniem na kreatywność. W komplecie znajduje się wszystko, co jest potrzebne do stworzenia tego typu instrumentu.

Materiałem wykonania ścianek cajona jest drewno brzozowe. Zapewnia ono bardzo ciepłe, a co ważniejsze mocne brzmienie. Gotowy instrument ma wymiary: 30 cm x 46 cm x 30 cm i waży ok. 4 kg. Możemy więc bez trudu przenieść go z miejsca na miejsce, a nawet zabrać na spotkanie ze znajomymi, aby wspólnie zagrać.

Cajon marki Meinl ładnie brzmi, a do tego estetycznie się prezentuje. Kupującym bardzo podoba się to, że złożony instrument można samodzielnie ozdobić, zgodnie z własnymi preferencjami. Połączenie ze sobą wszystkich elementów nie powinno być bardzo trudne, do zestawu dołączono szczegółową instrukcję.

 

 

 

 

AW cajon

 

2. AW Cajon Dwustronny SP10B25DB

 

Cajon AW SP10B25DB to model dwustronny (pozwala na grę po obu jego stronach). Pierwsza tapa ma grubość 2,5 mm i jest bardzo czuła, a druga jest nieco grubsza (3,2 mm) oraz zapewnia typowo peruwiańskie brzmienie.

Instrument jest wykonany z grubej sklejki, składającej się z 11 warstw. To zapewnia mu odpowiednią wytrzymałość. Prezentowany cajon ma wymiary: 50 cm x 30 cm x 29 cm. Umieszczone w jego wnętrzu sprężyny można regulować, co daje możliwość modyfikowania brzmienia.

Muzycy, którzy zgodzili się przeprowadzić test cajonów, uważają, że model marki AW to jeden z ciekawszych instrumentów dostępnych na rynku. Można na nim wygodnie usiąść, a ponadto wyposażyć w dodatkowe elementy. Przykładem jest ring redukcyjny, odpowiadający za obniżenie basowych dźwięków.

 

 

 

 

Schlagwerk cajon

 

3. Schlagwerk DC300 Cajonito

 

Gdyby w zestawieniu nie znalazł się cajon Schlagwerk DC300, nie byłoby ono kompletne. To model, który mimo kompaktowych wymiarów gwarantuje bardzo szeroki zakres brzmień. Do gry możemy wykorzystywać dwie tapy, jedna z nich odpowiada za dźwięki werblowe, a druga za efekt Quinto.

Wymiary instrumentu to: 29,5 cm x 21 cm x 15 cm. Jest on mały, a dodatkowo lekki, podczas gry najlepiej trzymać go między nogami, na wysokości kolan. To dobry cajon dla osób lubiących eksperymentować z muzyką. W jego górnej części znajduje się otwór pozwalający na uzyskanie efektu wah-wah.

Cajon spodobał się kupującym m.in. ze względu na wytrzymałość i prosty, ale efektowny design. Pozwala on na wydobywanie różnego rodzaju dźwięków, co pozytywnie wpływa na kreatywność. Instrument jest odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych muzyków.

 

 

 

 

Sela cajon

 

4. Sela Cajon Varios SE013A

 

Przedstawiamy cajon Sela Varios SE013A z pudłem rezonansowym wykonanym z 11-warstwowego drewna brzozowego o grubości 1,5 cm. Przednia tapa jest zrobiona z 3 mm, fornirowanej topoli. To profesjonalny model ważący 5 kg. Jego wymiary to: 47 cm x 30 cm x 30 cm.

W podstawie instrumentu umieszczono gumowe, antypoślizgowe nóżki, dlatego gra na nim jest w pełni komfortowa. Cechą wyróżniającą cajon jest bardzo oryginalne brzmienie. Wynika to z jego konstrukcji, ma system zaokrąglonych boków wykonanych z drewna klonowego.

Opisywany cajon to instrument przeznaczony dla średniozaawansowanych oraz doświadczonych muzyków. Osoby, które kupiły ten model, chwalą go za solidne i staranne wykonanie, a także ciekawy dźwięk. Wyprodukowano go z dbałością o każdy, nawet najmniejszy detal. Poza tym jest to cajon o oryginalnym designie.

 

 

 

 

Cajon dla początkujących

 

5. Schlagwerk CP107 X-One Fingerprint Cajon 

 

Model Schlagwerk CP107 X-One Fingerprint ma pudło rezonansowe wykonane z 8-warstwowego drewna brzozowego. Ten sam materiał wykorzystano do budowy przedniej ścianki, na której umieszczono dodatkowo nadruk przypominający odcisk palca. To dobry cajon dla początkujących muzyków.

Wymiary instrumentu to: 30 cm x 30 cm x 50 cm. Wewnątrz niego znajdują się sprężyny werblowe wykorzystujące układ 2 x 20 spirali. Cajon wykonano z dbałością o każdy detal, co zapewnia mu wytrzymałość. Jego brzmienie jest przyjemne, pozwala na uatrakcyjnienie rytmicznej sekcji utworów.

Opublikowane przez konsumentów opinie o cajonach dowodzą, że prezentowany model jest właściwym wyborem dla osób bez doświadczenia w grze. Na skrzyni można wygodnie usiąść, a wydobywanie z niej dźwięków nie stanowi problemu. Instrument wykazuje odporność na uszkodzenia. Jeśli pojawi się taka potrzeba, możemy do niego dokupić dodatkowe elementy do gry, np. miotełki perkusyjne. Zapewnia to bardzo ciekawe efekty.

 

 

 

 

Mini cajon

 

6. Meinl Mini Cajon 

 

Mini cajon Meinl można zabrać ze sobą wszędzie. Jego wymiary to: 5 cm x 5 cm x 7 cm, a więc można go schować do plecaka czy nawet torebki. Materiałem wykonania instrumentu jest drewno brzozowe, a to zapewnia przyjemne, ciepłe brzmienie. Model bez trudu mieści się w dłoni.

Aby wydobyć dźwięk z cajona, wystarczy nim potrząsnąć. Można to robić na wiele sposobów i z różną prędkością. Za sprawą instrumentu utwory brzmią ciekawiej, jego dźwięk pasuje do większości gatunków muzycznych.

Dla posiadaczy przedstawionego modelu bardzo istotne jest, że wygodnie leży w dłoni. Nie ma ryzyka, że niespodziewanie wyślizgnie się on na ziemię. Z recenzji kupujących wynika, że to dobry i tani cajon, który został starannie wykonany. Jest on niewielki, ale daje dużo możliwości wykorzystania. Należy też wspomnieć o tym, że instrument jest wygodny w przechowywaniu oraz przenoszeniu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki cajon kupić?

 

Jeśli marzysz o cajonie, zachęcamy do zapoznania się także z naszym krótkim poradnikiem. Znajdziesz w nim kilka podpowiedzi, co odgrywa ważną rolę podczas zakupu tego typu instrumentu. Dzięki temu na pewno nie pominiesz żadnej istotnej kwestii i uda Ci się wybrać najlepszy cajon.

Tradycyjny czy mini?

Podejmując decyzję, jaki cajon wybrać, trzeba przede wszystkim dobrze przemyśleć, jaki model spełni nasze oczekiwania: Tradycyjny czy mini? Ten pierwszy swoim wyglądem przypomina skrzynię lub pudełko, a podczas gry przeważnie się na nim siedzi. Taki cajon jest wybierany zwłaszcza przez bardziej doświadczonych muzyków, często ma dwie tapy do gry, a nie tylko jedną. Profesjonalny instrument tradycyjny nierzadko daje możliwość modyfikowania brzmienia np. poprzez regulację sprężyn, ale jego zakup wiąże się z dużym wydatkiem. Osoby początkujące, które nie chcą mocno nadwyrężać swojego budżetu, mogą zdecydować się na cajon w wersji mini. Jak sama nazwa wskazuje, jest on mały (czasami na tyle, że trzyma się go w dłoni). Ponadto nieco wygodniej się z nim podróżuje, ponieważ bez trudu mieści się w zwykłym plecaku czy torbie.

 

Materiał wykonania

Do produkcji cajonów najczęściej wykorzystuje się twarde gatunki drewna, które gwarantują bardzo przyjemne i ciekawe brzmienie, bez dużej ilości średnich tonów. Przykładem jest buk, a także brzoza. Co prawda w sklepach można znaleźć też instrumenty wykonane z miękkiego drewna, takiego jak sosna, ale wydawane przez nie dźwięki nie zawsze są zadowalające. Modele przeznaczone dla osób początkujących mogą być zrobione ze sklejki (kilku lub nawet kilkunastu warstw), a nawet grubej tektury. Najważniejsze jest to, żeby cajon wykazywał odporność na uszkodzenia mechaniczne i przyjemnie się go słuchało.

 

Sprężyny czy struny?

Wewnątrz cajonu mogą być umieszczone sprężyny lub struny. Instrumenty wykorzystujące pierwsze rozwiązanie pozwalają na łatwe uzyskanie efektu werbla i czystej partii basowej (za co odpowiada dolna część konstrukcji). To bardzo dobry wybór dla niedoświadczonych muzyków, którzy poznają podstawy techniki gry. Instrumenty wyposażone w struny są odpowiednie dla osób zaawansowanych. Dotykają one tapy (ścianki do gry) na całej jej powierzchni i aby uzyskać właściwy dźwięk, należy zadbać o odpowiednie ruchy rąk. Cajony strunowe są zwykle droższe od tych sprężynowych.

 

Brzmienie – jaki jest najlepszy cajon?

To, czy będziemy zadowoleni z wyboru danego instrumentu, w dużej mierze uzależnione jest od jego brzmienia. Warto zastanowić się, jakie gatunki muzyczne najbardziej nas interesują, gdyż na tej podstawie łatwiej nam będzie znaleźć właściwy cajon. Do muzyki określanej mianem nowoczesnej (m.in. hip-hopu czy współczesnego rocka) polecane są modele wyróżniające się wyrazistym brzmieniem z podkreślonymi tonami basowymi. Bardziej dźwięczne cajony pasują do gatunków klasycznych.

Niektóre instrumenty są wyposażone nie w jedną, ale dwie tapy do gry. Przeważnie wydają one inne dźwięki, pierwsza może np. odpowiadać za brzmienie werblowe, a druga peruwiańskie (typowe dla cajonu). Są też modele wyposażone w otwór odpowiadający za efekt wah-wah, czyli tzw. kaczki.

Design

Jeśli instrument będzie nam się podobał pod względem designu, gra na nim może sprawiać więcej przyjemności. Istnieje też duża szansa, że będziemy po niego częściej sięgać, aby doskonalić swoje umiejętności. Mimo że cajony mają prostą konstrukcję, nie wszystkie wyglądają tak samo. Jest wiele modeli wyróżniających się bardzo ciekawym wzornictwem czy zastosowaną kolorystyką. Czasami sami możemy wybrać grafikę, która znajdzie się na przedniej ściance. Co więcej, w ofercie niektórych marek są cajony przeznaczone do samodzielnego złożenia. Naszym podstawowym zadaniem jest połączenie wszystkich elementów, ale mamy też możliwość ozdobienia instrumentu zgodnie z własnymi preferencjami. W tym celu możemy wykorzystać farby, naklejki, a nawet wypalarkę, za pomocą której stworzymy ciekawy wzór.

 

Cajony w dobrych cenach

Wyróżnia się kilka czynników, które wpływają na cenę cajonów. To przede wszystkim: Producent, materiał wykonania i przeznaczenie instrumentu. Modele dla osób początkujących nie są drogie, zwykle kosztują one 20 – 300 zł. Dotyczy to również tych przeznaczonych do samodzielnego złożenia oraz mini cajonów. Za profesjonalne instrumenty trzeba zapłacić więcej, średnio 500 – 1000 zł. Są też znacznie droższe modele, kosztujące nawet 2000 zł. Do tej grupy należą cajony akustyczno-elektroniczne, wyposażone w system elektroniczny pozwalający m.in. na zmianę brzmienia.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest cajon?

Cajon to stosunkowo mało znany instrument, ale warto się nim zainteresować. Wywodzi się on z Peru, a swoim wyglądem przypomina skrzynię (tak właśnie jego nazwę tłumaczy się z języka hiszpańskiego). Cajon jest zbudowany z pięciu ścianek o grubości ok. 2 cm i jednej cieńszej, wykonanej ze sklejki, która jest mocowana na śruby. Wewnątrz skrzyni umieszczone są specjalne sprężyny lub struny. Za pomocą tego instrumentu można stworzyć bardzo ciekawą sekcję rytmiczną utworu, daje on wiele możliwości. Co ciekawe, cajon wymyślili afrykańscy niewolnicy, później trafił on do Europy, gdzie zaczęli wykorzystywać go muzycy flamenco.

 

P2: Cajon – jak grać?

Gra na takim instrumencie jak cajon nie jest skomplikowana i szybko można się tego nauczyć. Podobnie jak w przypadku np. bongosów czy djembe, należy uderzać w skrzynię dłońmi, zachowując przy tym odpowiedni rytm. Żeby zagrać na cajonie, należy na nim usiąść okrakiem. Uderza się jedynie w jego przednią ściankę, w tylnej znajduje się otwór rezonansowy. Aby uzyskać bardziej subtelne brzmienie, do gry można wykorzystać specjalne miotełki perkusyjne. Są też inne dodatki, za sprawą których zmienia się dźwięk instrumentu. To m.in. blaszane talerzyki, chromowane kulki czy osobna platforma przeznaczona do uderzania stopą.

P3: Cajon – jakie drewno?

Jednym z gatunków drewna, jakie najczęściej wykorzystuje się do budowy cajonów, jest buk. Wynika to z tego, że zapewnia on bardzo szeroką gamę dźwiękową. Niemniej jednak do produkcji tego typu instrumentów dobrze nadaje się również brzoza, ponieważ jest wytrzymała, niepodatna na pęknięcia i podobne uszkodzenia. Cajony powstają głównie z twardszych gatunków drewna, gdyż te miękkie wytwarzają dużą ilość średnich tonów i brzmienie nie jest ciekawe. Na rynku dostępne są też instrumenty wykonane ze zwykłej sklejki. Są one tanie, ale nie zawsze okazują się wystarczająco solidne (choć mogą być dobrym rozwiązaniem dla początkujących muzyków).

 

P4: Jak zrobić cajon?

Cajon ma na tyle prostą konstrukcję, że można go zbudować samodzielnie. W tym celu można wykorzystać np. niepotrzebną szufladę z komody. Należy usunąć jej spód i czoło, a następnie okleić sklejką. Z tego samego materiału można wykonać tapę (ściankę) tylną i przednią. W tej pierwszej trzeba dodatkowo wyciąć otwór rezonansowy. Wewnątrz instrumentu musimy przymocować sprężyny, ich ułożenie może być różne (zależy to od brzmienia, jakie chcemy uzyskać). W dolnej części cajona należy przymocować stopki. Aby instrument dobrze się prezentował, warto zabezpieczyć go lakierem, a także ozdobić, np. za pomocą wypalarki do drewna.

 

P5: Gdzie kupić cajon?

Ponieważ cajony wciąż nie cieszą się dużą popularnością, znalezienie ich w stacjonarnych sklepach muzycznych nie zawsze jest możliwe (choć to zależy m.in. od miasta, w którym mieszkamy). Dobrym rozwiązaniem, a niekiedy nawet jedynym, jest zamówienie instrumentu przez Internet. Możemy to zrobić w dowolny dzień i o każdej porze. Zakupy online dają możliwość szybkiego porównania cen w różnych sklepach oraz zapoznania się z opiniami na temat poszczególnych modeli. Poza tym nie musimy się martwić, że nie znajdziemy wymarzonego cajonu w najbliższym sklepie stacjonarnym i stracimy cenny czas na dojazd oraz powrót do domu (co zwykle wiąże się ze staniem w korkach). Instrument zamówiony przez Internet już po kilku dniach zostanie dostarczony pod wskazany adres.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ