Ostatnio aktualizowane: 29.01.23

 

Partybox – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Przygotowane przez nas zestawienie partyboxów prezentuje najlepsze głośniki na imprezę, które mogą bez przeszkód zastąpić profesjonalny, rozbudowany sprzęt nagłaśniający. Szczególnie dużą popularnością wśród kupujących cieszy się model JBL PartyBox 100, którego moc znamionowa wynosi 160 W. To urządzenie wyposażone w efektowne podświetlenie LED i niezbędne złącza, w tym port USB. W razie potrzeby można bezprzewodowo połączyć je ze smartfonem lub tabletem, aby strumieniowo odtwarzać muzykę, bez konieczności używania kabli. Dobrze oceniony został również głośnik Media-Tech PartyBox MT3150 o mocy znamionowej 18 W. Ma on interfejs Bluetooth, czytnik kart pamięci, a w zestawie znajduje się mikrofon do karaoke i pilot służący do zdalnej obsługi.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Partybox pozwala na odtwarzanie muzyki z nośnika podłączonego do portu USB lub bezpośrednio z laptopa, smartfona czy podobnego sprzętu, z którym połączy się bezprzewodowo przez Bluetooth. Głośnik zasila akumulator zapewniający do 12 godzin pracy po naładowaniu.

Wady

Osoby, które często używają urządzenia, przyznają, że nie zostało dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniami. Należy je ostrożnie przenosić, aby na obudowie nie powstały nieestetyczne przetarcia i zarysowania.

Podsumowanie

Moc znamionowa sprzętu to 160 W. Poza portem USB, ma on również inne złącza: wejście liniowe audio AUX oraz wyjście słuchawkowe. Partybox został wyposażony w funkcje poprawiające jakość dźwięku: Korektor i Super Bass.

Drugi wybór

Zalety

Razem z głośnikiem otrzymujemy w zestawie pilot pozwalający na jego zdalną obsługę, a także mikrofon. Z tego względu urządzenie bardzo dobrze sprawdza się podczas imprez karaoke. Partybox jest niewielki i lekki, a tym samym wygodny w przenoszeniu.

Wady

Nie jest to sprzęt, który może działać kilkanaście godzin bez przerwy. W pełni naładowany akumulator zapewnia do 4 godzin ciągłej pracy głośnika, dlatego warto mieć zawsze przy sobie ładowarkę.

Podsumowanie

Urządzenie ma moc znamionową 18 W, wyposażono je w przetwornik średniotonowy oraz subwoofer. Partybox ma gniazdo jack 3,5 mm, jack 6,5 mm, czytnik kart pamięci, port USB i AUX. Ponadto może on łączyć się z innymi sprzętami za pośrednictwem Bluetooth.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt został wyposażony w kilka przetworników, m.in. dwa średniotonowe, co zapewnia bardzo dobrej jakości brzmienie. Ma on też ciekawe efekty świetlne i wbudowany pad DJ-a. To model ze wszystkimi niezbędnymi gniazdami, w tym do podłączenia gitary.

Wady

Przenoszenie partyboxa z miejsca na miejsce nie jest komfortowe. Wszystko przez to, że jest to stosunkowo duży i ciężki sprzęt, waży prawie 40 kg.

Podsumowanie

Moc znamionowa głośnika to 1100 W, bardzo dobrze sprawdza się on na imprezach zorganizowanych na świeżym powietrzu. Urządzenie wygląda bardzo elegancko, jest solidne oraz łatwe w obsłudze. Można połączyć je bezprzewodowo z innym sprzętem, aby odtwarzać muzykę.

 

 

6 najlepszych partyboxów. Opinie w 2023 roku

 

Potrzebujesz dobrego sprzętu nagłaśniającego na imprezy? Jeśli tak, powinien zainteresować Cię nasz ranking partyboxów. Opisujemy w nim najpopularniejsze głośniki z nowoczesnymi technologiami, które zapewniają bardzo dobrej jakości brzmienie. Przekonaj się, czy wśród nich jest urządzenie spełniające wszystkie Twoje oczekiwania.

 

1. Głośnik JBL PartyBox 100

 

JBL PartyBox 100 to sprzęt o mocy znamionowej 160 W. Daje on możliwość odtwarzania muzyki na dwa różne sposoby: Z listy zapisanej w pamięci USB lub z dowolnego urządzenia przenośnego połączonego z nim poprzez Bluetooth. Głośnik jest zasilany akumulatorowo, a po naładowaniu może działać nawet 12 godzin bez przerwy. Obsługuje on pliki zapisane w formacie MP3.

Złącza, w jakie zostało wyposażone urządzenie to: USB, wyjście słuchawkowe oraz wejście liniowe audio AUX. Partybox ma wymiary: 29 cm x 28,8 cm x 55,1 cm i waży 9,7 kg. Można ustawić go na ziemi lub na statywie, w zależności od potrzeb. Sprzęt wyposażono w funkcje poprawiające brzmienie: Super Bass i korektor dźwięku.

Dlaczego głośnik trafił do zestawienia? Wielu konsumentów uważa go za dobry partybox, gdyż sprawdza się nie tylko jako sprzęt nagłaśniający podczas imprez, ale i odpowiednie urządzenie do karaoke. Jego dodatkową zaletą jest podświetlenie LED.

 

 

 

 

2. Media-Tech PartyBox MT3150 

 

Sprzęt Media-Tech PartyBox MT3150 ma wbudowany 4,5-calowy subwoofer, a także średniotonowy głośnik w rozmiarze 3,8 cala. Znamionowa moc urządzenia wynosi 18 W. Ma ono wbudowany akumulator litowo-jonowy zapewniający do ok. 4 godzin pracy po naładowaniu. W zestawie znajdziemy mikrofon, co oznacza, że jest to odpowiedni partybox do karaoke.

Wymiary urządzenia to: 18 cm x 36,5 cm x 16 cm, waży ono 2,35 kg. Głośnik można bezprzewodowo połączyć ze smartfonem, laptopem czy tabletem, gdyż ma interfejs Bluetooth. Wyposażono go również w czytnik kart pamięci i kilka przydatnych gniazd: Jack 3,5 mm, jack 6,3 mm, AUX i port USB.

Kupującym bardzo podoba się to, że sprzęt można obsługiwać zdalnie za pomocą pilota. Test partyboxów pokazał też, że prezentowany model jest chwalony za antypoślizgowe nóżki zapewniające mu stabilność oraz elegancko wyglądającą, solidną obudowę.

 

 

 

 

3. Głośnik JBL PartyBox 1000

 

Urządzenie JBL PartyBox 1000 ma moc znamionową 1100 W i obsługuje pliki w formacie MP3. Jego cechą wyróżniającą jest wbudowane oświetlenie LED z wieloma ciekawymi efektami. Co więcej, sprzęt został wyposażony w kilka różnych przetworników: 12-calowy niskotonowy skierowany w dół, dwa 7-calowe średniotonowe oraz jeden kompresyjny.

Partybox może łączyć się z innymi urządzeniami za pośrednictwem Bluetooth, ponadto ma gniazdo na mikrofon i gitarę, port USB, złącze jack 3,5 mm oraz RCA L/R. Wymiary sprzętu to: 39,7 cm x 39 cm x 105 cm, waży on 39,1 kg.

Za jedną z najważniejszych zalet urządzenia uznaje się wbudowany pad DJ-a. Pozwala on na nagrywanie sekcji muzycznych i ich zapętlanie, a także na grę na różnych instrumentach (pianinie, perkusji i gitarze). Ponadto poddane analizie opinie o partyboxach wykazały, że wielu osobom sprzęt spodobał się też ze względu na stylowy design.

 

 

 

 

4. Głośnik JBL PartyBox 300 

 

Głośnik JBL PartyBox 300 o mocy znamionowej 240 W został wyposażony w dwa przetworniki niskotonowe w rozmiarze 6,5 cala oraz trzy przetworniki wysokotonowe w rozmiarze 2,25 cala. Sprzęt jest zasilany akumulatorowo i może działać przez 18 godzin bez przerwy po naładowaniu (co zajmuje 5 godzin). Funkcje, jakie wykorzystuje to podbicie basów i łączność bezprzewodowa Bluetooth.

Urządzenie ma wymiary: 31 cm x 32 cm x 69 cm i waży 15,84 kg. Po 20 minutach bezczynności wyłącza się ono automatycznie, co zapobiega szybkiemu rozładowaniu akumulatora. Partybox wyposażono w efekty świetlne i funkcję karaoke, poza tym ma on  kilka gniazd, które mogą się przydać: RCA L/R, USB, jack 3,5 mm oraz złącze do podłączenia gitary lub mikrofonu.

Zdaniem kupujących głośnik jest łatwy w obsłudze, wygodny w przenoszeniu i wytrzymały. Można go bezprzewodowo podłączyć do smartfona lub laptopa i przesyłać strumieniowo muzykę, bez ryzyka pogorszenia jakości brzmienia.

 

 

 

 

5. Power Audio JBL PartyBox One The Go

 

Power Audio JBL PartyBox One The Go to sprzęt, którego moc znamionowa wynosi 100 W. Wyposażono go w efekty świetlne, łączność Bluetooth, jak również mikrofon, dlatego bardzo dobrze sprawdza się podczas imprez karaoke. Urządzenie ma port USB i wejście liniowe audio AUX.

Głośnik obsługuje dwa popularne formaty plików: MP3 oraz WAV. Można ustawić go na podłodze, stoliku lub w innym miejscu, ma kompaktowe wymiary: 48,9 cm x 24,5 cm x 22,5 cm. Wbudowany korektor dźwięku sprawia, że odtwarzany dźwięk jest dobrej jakości.

Konsumenci docenili sprzęt za wygodę przenoszenia (waży 7,5 kg), dobrze podkreślony bas oraz pojemny akumulator gwarantujący do 12 godzin ciągłej pracy. Co więcej, partybox został dobrze zabezpieczony przed działaniem wilgoci, potwierdza to certyfikat IPX4.

 

 

 

 

6. Media-Tech Partybox KEG BT MT3165

 

Przedstawiamy urządzenie Media-Tech Partybox KEG BT MT3165 o mocy znamionowej 30 W, odpowiednie na imprezy odbywające się w domu, a także na zewnątrz. To dobry i tani partybox, który ma odporną na uszkodzenia obudowę. Zasila go akumulator zapewniający do 4 godzin ciągłej pracy.

Sprzęt pozwala na odtwarzanie muzyki z zewnętrznych nośników danych (pendrive’a lub karty pamięci), a także bezpośrednio ze smartfona, tabletu lub laptopa, do czego wykorzystuje moduł Bluetooth. Partybox waży 1,42 kg, a jego wymiary to: 16,3 cm x 40 cm. Przenoszenie urządzenia z miejsca na miejsce jest wygodne, ponieważ ma ono rączkę znajdującą się w górnej części obudowy.

Głośnik ma kilka istotnych atutów, o czym można się przekonać, sprawdzając opublikowane na jego temat komentarze. Jak zauważyli kupujący, sprzęt jest niewielki, ale gwarantuje mocne i donośne brzmienie, a jego obsługa nie jest kłopotliwa, na co wpływa wyświetlacz LED.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki partybox kupić?

 

Jeżeli chcesz mieć pewność, że wybierasz właściwy partybox, sprawdź także informacje znajdujące się w poradniku. Opisujemy w nim najbardziej istotne kwestie dotyczące głośników na imprezę, o których nie można zapomnieć, robiąc zakupy. Jakimi cechami wyróżnia się najlepszy partybox?

Zasilanie

Większość osób uważa, że sprzęt wymagający podłączenia do prądu nie jest wystarczająco praktyczny na imprezy, w szczególności te organizowane na zewnątrz. Nie w każdym miejscu mamy dostęp do energii elektrycznej, a wtedy słuchanie muzyki staje się niemożliwe. Z tego względu bardzo dużą popularnością cieszą się partyboxy zasilane akumulatorowo. Wystarczy regularnie podłączać je do ładowarki na określony czas, aby później móc swobodnie odtwarzać utwory muzyczne. Maksymalny czas pracy głośnika uzależniony jest od pojemności wbudowanego akumulatora. Mogą to być 3 – 4 godziny lub znacznie więcej, nawet ponad 10 godzin.

 

Wymiary i waga

Podczas podejmowania decyzji, jaki partybox wybrać, warto wziąć pod uwagę to, jak jest duży i ile waży. Jeśli często zdarza nam się podróżować z głośnikiem, powinniśmy wybrać niewielki i lekki model, inaczej przenoszenie go z miejsca na miejsce może okazać się mało komfortowe. Musimy pamiętać, że na rynku dostępne są zarówno bardzo małe sprzęty, ważące mniej niż 10 kg, jak i duże, których waga przekracza nawet 30 – 40 kg.

 

Moc

Moc głośnika ma wpływ na to, jak głośno będzie można odtwarzać muzykę. Ma to bardzo istotne znaczenie, w szczególności w pomieszczeniach o dużym metrażu i w przypadku imprez organizowanych na świeżym powietrzu. Znamionowa moc partyboxów zwykle obejmuje zakres od 15 W do 1000 W, ale w ofercie niektórych marek można znaleźć też nieco mocniejsze modele (przeważnie są one także droższe).

 

Złącza

Żeby odtwarzanie muzyki z głośnika było możliwe, musi być wyposażony w odpowiednie złącza. Za jedno z podstawowych uznaje się port USB, za sprawą którego do urządzenia możemy podłączyć pendrive’a lub inny nośnik z zapisaną listą utworów. Część partyboxów ma także czytnik kart pamięci. Co więcej, nowoczesne głośniki są wyposażone w interfejs Bluetooth, a więc mogą łączyć się z innymi urządzeniami bezprzewodowo, bez użycia kabli. To bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli zależy nam na ograniczeniu ilości przewodów przypiętych do głośnika. Trzeba tylko poświęcić kilka minut na sparowanie partyboxa ze smartfonem, laptopem lub tabletem, aby móc strumieniowo przesyłać i odtwarzać muzykę.

Port USB czy czytnik kart pamięci to nie jedyne złącza, jakie może mieć sprzęt nagłaśniający. Wiele partyboxów przystosowano również do podłączenia słuchawek, a nawet gitary czy mikrofonu. To oznacza, że sprawdzają się one zarówno podczas zabaw tanecznych, jak i imprez karaoke.

 

Jakość dźwięku

Pytając o to, jaki jest najlepszy partybox, na pewno większość osób wspomni o jakości dźwięku. Tego typu urządzenie powinno zapewniać mocne, donośne brzmienie z dobrze podkreślonymi wysokimi, średnimi oraz niskimi tonami. Na to wpływa m.in. ilość i rodzaj przetworników, w jakie wyposażono głośnik. Bardziej zaawansowane modele mają ich kilka, np. średniotonowe, wysokotonowe, a nawet subwoofer. O jakości brzmienia decydują też zastosowane technologie. Te najbardziej popularne to przede wszystkim korektor dźwięku oraz wzmocnienie basu.

Obudowa

Obudowa głośnika może być wykonana z tworzywa sztucznego lub drewna. Istotne jest, aby wykazywała ona odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wybierając solidny sprzęt, nie trzeba się martwić o to, że szybko pojawią się na nim mało estetyczne zarysowania, przetarcia czy pęknięcia. Urządzenie przeznaczone do używania na zewnątrz powinno być dodatkowo zabezpieczone przed działaniem wilgoci.

 

Dodatkowe funkcje

Jest kilka ciekawych, dodatkowych funkcji, które mogą pozytywnie wpłynąć na komfort użytkowania głośnika. Jedną z nich jest możliwość obsługi sprzętu za pomocą pilota, wówczas nie trzeba do niego podchodzić, żeby zmienić ustawienia. Coraz częściej partyboxy mają także wbudowane podświetlenie z różnymi efektami, co pozwala na stworzenie klubowego nastroju. Ponadto nowoczesne modele są wyposażone w specjalny pad dla DJ-a, pozwalający na wykorzystywanie różnych efektów dźwięków. Umożliwia on dodatkowo nagrywanie oraz zapętlanie utworów.

 

Partyboxy w dobrych cenach

Ile kosztuje głośnik na imprezy? To zależy od takich czynników jak marka, moc, zastosowane technologie oraz solidność obudowy. Za niewielkie urządzenie o mocy do ok. 50 W zapłacimy średnio 100 – 300 zł, a więc nie jest to duży wydatek. Jednak trzeba mieć na uwadze, że im bardziej nowoczesny jest partybox, tym z pewnością droższy się okaże. Modele renomowanych producentów zazwyczaj kosztują 1000 – 5000 zł.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 29.01.23

 

Subwoofer – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Subwoofer to sprzęt kupowany przez ludzi o wyczuciu muzycznym i wrażliwości na dźwięki, które powinny być perfekcyjne. Ale jak kupić dobry sprzęt i nie dać się zrujnować. Odpowiedzią może być nasz ranking najlepszych produktów na rynku wypróbowanych przez innych koneserów dźwięku. Według nich obecnie urządzeniem posiadającym najlepsze parametry przy umiarkowanej cenie jest Yamaha NS-SW100. Jest to model, w którym producent zastosował autorskie rozwiązania, sprawiające, że już 50 W RMS robi wrażenie na słuchaczu, a basy są odczuwalne w pomieszczeniu. Bose Bass Module 500 to drugi z polecanych subwooferów dających doskonały dźwięk. Jest to sprzęt współpracujący z głośnikami Bose Soundbar 300, 500 lub 700 i łączący się bezprzewodowo. 

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Subwoofer o eleganckiej linii, lekko zaokrąglonej formie z pochylonym frontem maskownicy dostępny jest w kolorze czarnym, białym i orzechowym. 50 W RMS sprawia niezapomniane wrażenia w odbiorze basów.

Wady

Sprzęt nie ma dołączonego pilota zdalnego sterowania, co więcej, nie tylko włączanie i wyłączanie musi odbywać się ręcznie. Nie ma on też możliwości przechodzenia w stan czuwania. Cała obsługa odbywa się z pozycji obudowy urządzenia.

Podsumowanie

To sprzęt bardzo chwalony za swoje parametry wyrazistych basów. Jego wymiary to: Głębokość 40,8 cm, szerokość 35,1 cm, wysokość 35.2 a jego waga wynosi 12 kg. Do subwoofera dołączono instrukcję obsługi w języku polskim.

Drugi wybór

Zalety

To subwoofer aktywny o niewielkich wymiarach współpracujący z głośnikami tej samej firmy. Sprzęt łatwo się konfiguruje i obsługuje, a niewielkie wymiary sprawiają, że znajdzie swoje miejsce nawet w małym pomieszczeniu.

Wady

Bose Bass Module 500 współpracuje tylko z głośnikami tej samej firmy, więc jeśli chciałbyś doposażyć swoje kino domowe już posiadające w głośniki innego producenta – nie jest to produkt dla Ciebie.

Podsumowanie

Niewielkie wymiary 25,7 × 25,7 × 23,8 cm i waga 5 kg sprawia, że urządzenie pasuje w każdym domu. Na uwagę zasługuje bezprzewodowe podłączenie na odległość do 9 m, a także bezproblemowa konfiguracja.

Rozważ też

Zalety

To sprzęt oferujący moc na poziomie 2000W (program) oraz 1000 W (RMS) i pasmo przenoszenia od 35 Hz do 97 Hz. Alto Professional TS 318S posiada wejście stereo i zintegrowany z nim aktywny crossover. Czerwona dioda LED sygnalizuje o pracy urządzenia.

Wady

Jest to model niełatwy w transporcie, jego wymiary to 680 mm × 533 mm × 628 mm, a waga wynosi aż 39,2 kg. Wprawdzie producent zamontował 1 metalowy uchwyt wspomagający transport, ale wadze sprzętu podoła nie każdy użytkownik.

Podsumowanie

Subwoofer z serii Truesonic jest starannie zaprojektowany i wykonany. Moc 1000 W RMS wspierana przez cyfrowy wzmacniacz i wbudowany crossover gwarantuje niezwykłe basy.

 

 

6 najlepszych subwooferów. Opinie w 2023 roku

 

Subwoofery zagościły na dobre w naszych domach i stały się nieodłącznym akcesorium do wyposażenia kina domowego. Poniżej zamieszczamy ranking tych urządzeń starannie wybrany spośród sprzętów cieszących się największą popularnością. Polecamy lekturę wszystkim osobom, które mają w planie zakup urządzenia dla siebie. 

 

Subwoofer Yamaha

 

1. Aktywny Subwoofer Yamaha NS-SW100

 

Aktywny Subwoofer Yamaha NS-SW100 oferuje doskonały bas zarówno w filmach jak i muzyce. Jak przekazują użytkownicy w 20m salonie, bas jest precyzyjny, głęboki, a dzieje się to za sprawą technologii Twisted Flare Port i Advanced YST II, która wpływa na doskonale brzmiące niskie tony, nawet cicho nastawiona muzyka pozwala na wyczucie niskich tonów pod stopami. Dodatkowo minimalistyczny design z elegancką czarną obudową (dostępne też wersje w białym i orzechowym wykończeniu) zadowoli wieku estetów.

Rozmiar obudowy subwoofera Yamaha to: Głębokość 40,8 cm, szerokość 35,1 cm, wysokość 35.2, a jego waga wynosi 12 kg. Opisywany sprzęt to subwoofer aktywny, co oznacza, że zestaw zawiera zarówno wzmacniacz jak i głośnik umieszczone w jednej obudowie, wzajemnie dopasowane tak, aby pracowały jak najefektywniej. Moc znamionowa RMS wynosi tu 50 W, a pasmo przenoszenia jest w zakresie 25 – 200 Hz.

To czym chlubi się producent to nowy Twisted Flare Port i jego kielichowaty, a także lekko skręcony kształt, który rozprasza wir powietrza wokół krawędzi gwarantując płynność przepływu powietrza. To z kolei redukuje szumy zewnętrzne i zapewnia czysty dźwięk zwłaszcza niskich częstotliwości. 

 

 

 

 

Subwoofer do telewizora

 

2. Subwoofer Bose Bass Module 500

 

Subwoofer Bose Bass Module 500 został opracowany jako urządzenie współpracujące z głośnikami Bose Soundbar 300, 500 lub 700, zatem jeśli jesteś posiadaczem któregoś z nich, to zakup Bose Bass Module 500 stworzy nową jakość w odbiorze dźwięków muzyki, filmów i rozgrywek sportowych.

Producent podaje, że sprzęt współpracuje również z głośnikiem Bose TV Speaker. Sprzęt łączy się bezprzewodowo na maksymalną odległość 9 m i zaraz po sparowaniu jest gotowy do użycia, zatem konfiguracja nikomu nie przysporzy kłopotu. Subwoofer bose o czarnej obudowie, ma wymiary 25,7 × 25,7 × 23,8 cm i waży około 5 kg.

Według posiadaczy tego sprzętu najlepsze efekty dźwiękowe uzyskać można, gdy jest używany jako subwoofer do telewizora, umieszczając go przy tej samej ścianie co odbiornik, w pobliżu ściany, czy nawet w rogu pomieszczenia, koniecznie na podłodze. Takie usytuowanie pozwala uzyskać dużą porcję basów. 

 

 

 

 

Subwoofer aktywny

 

3. Subwoofer Aktywny Alto Professional TS 318S

 

Koneserom muzyki polecamy subwoofer aktywny Alto Professional TS 318S o kolumnach z mocą RMS wynoszącą 1000 W i pasmem przenoszenia 35 Hz – 97 Hz. Jest to produkt firmy ALTO należący do serii Truesonic, w której wszystkie subwoofery są starannie projektowane i dokładnie testowane zanim trafią do produkcji.

Alto Professional TS 318S został wyposażony w wejście stereo i zintegrowany z nim aktywny crossover. Pozostałe wejścia to: L-R (Combo/XLR-F)/ L-R Link (2 x XLR-M)/ L-R Out (2 x XLR-M) Mamy tu także nowoczesny cyfrowy wzmacniacz i specjalnie dobrane głośniki niskotonowe (woofer )18’’ z cewką 3’’ i podwójną wentylacją.

Wymiary sprzętu wynoszą 680 mm × 533 mm × 628 mm, a więc jest to duża kolumna, której waga wynosi 39,2 kg. Ma ona standardowy moduł do statywu 36 mm i metalowy uchwyt ułatwiający transport. 

 

 

 

 

Subwoofer JBL

 

4. Subwoofer JBL SW 10

 

Subwoofer JBL SW 10 posiada 10 calowy głośnik niskotonowy skierowany w dół oraz obudowę typu bas – reflex. Jest to sprzęt bezprzewodowy o wymiarach: Szerokość 305 mm, wysokość 440 mm, głębokość 305 mm i wadze 12,3 kg. Subwoofer JBL charakteryzuje 300 watowy zintegrowany wzmacniacz zapewniający mocny bas i praca w paśmie przenoszenia 35 – 120Hz.

Dzięki swoim parametrom dobrze sprawdzi się przy oglądaniu filmów, grze czy słuchaniu muzyki. Ten subwoofer do TV współpracuje (i jest jego uzupełnieniem) z soundbarem JBL Link Bar. Proste, surowe wzornictwo sprawi, że subwoofer będzie pasował do każdego pomieszczenia i każdego zestawu urządzeń, a jego czarny kolor obudowy jest uniwersalny i dlatego chętnie wybierany przez kupujących.

W specyfikacji urządzenia, dołączonej do produktu czytamy, że instalacja subwoofera to prosta czynność, tym bardziej, że sprzęt podłączamy za pomocą technologii Bluetooth. Do urządzenia został dołączony przewód zasilający z sieci wraz ze zintegrowanym zasilaczem.

 

 

 

 

Subwoofer pasywny

 

5. Subwoofer Pasywny Dynacord Corus Evolution Sub 1.18

 

Subwoofer pasywny Dynacord Corus Evolution Sub 1.18 ma wymiary: Szerokość 606 mm, wysokość 625 mm, głębokość 792 mm oraz wagę wynosząca 42 kg. Jak wiadomo, subwoofer pasywny z głośnikiem 18 calowym, potrzebuje do współpracy wzmacniacza.

Opisywany model dobrze współpracuje ze sterownikiem DSP DYNACORD tworząc aktywny system dwudrożny oraz z pełnopasmowymi głośnikami Corus C 15.2 albo C 12.2. Obudowa sprzętu typu bass-reflex wykonana jest z drewna i pokryta czarnym kolorem, który jest na tyle uniwersalny, że dopasuje się do każdego wnętrza. Umieszczony w obudowie przetwornik Electro-Voice EVS-18S wytwarza poziom ciśnienia akustycznego pozwalający na osiągnięcie nawet 130 dB.

Moc nominalna subwoofera wynosi 500 W (szczytowa 1000 W), a zakres pasma przenoszenia to 39 Hz – 255 Hz. Według użytkowników sprzęt ten charakteryzuje duża moc i doskonałe właściwości akustyczne. Klienci zauważają, też wygodne rozwiązanie zagłębienia panelu przyłączeniowego w obudowie, co sprawia, że budowa jego jest bardziej zwarta. Istotnym jest też umieszczenie na obudowie uchwytów transportowych.

 

 

 

 

Subwoofer Pioneer

 

6. Subwoofer Aktywny Pioneer XPRS-115S

 

Pioneer to firma znana chyba każdemu. Propozycją tego producenta jest subwoofer aktywny Pioneer XPRS-115S. Kompaktowa obudowa ma wymiary: Szerokość 480 mm, wysokość 476 mm, głębokość 633 mm, waga wynosi 30,6 kg. 

Ten subwoofer bezprzewodowy zapewnia prostą konfigurację typu plug-and-play, a umieszczone w obudowie wykonanej ze sklejki brzozowej 15 calowe przetworniki LF wydobywają głębokie niskie tony. Subwoofer Pioneer jest także wyposażony w przełącznik Crossover, pozwalający na regulację odcięcia filtra dolnoprzepustowego od 80 Hz do 150 Hz. Moduły wzmacniacza wytwarzają moc ciągłą 1200 W (szczytową 2400 W) pozwalając na osiągnięcie dźwięku 133 dB.

Sprzęt został wyposażony w 2 zbalansowane gniazda combo XLR / TRS, co pozwala na podłączenie kilku urządzeń jednocześnie, a dodatkowe głośniki i subwoofery można podłączyć używając 2 wyjść przelotowych XLR. Kupujący w zestawie otrzyma, obok samego urządzenia, przewód zasilający je a także instrukcję instalacji oraz obsługi. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki subwoofer kupić?

 

Sobwoofer to dziś niemal nieodzowny element wyposażenia kina domowego. Subwoofer do stereo pozwala wydobyć ze sprzętu dźwięki, które czuje się całym ciałem, a odbiór filmu, muzyki czy uczestnictwo w grze staje się bardziej emocjonujące i wyraziste. Jaki zatem subwoofer wybrać, aby efekty były takie jakich oczekujemy? Oto poniżej garść informacji o tym na co zwracać uwagę przy zakupie. 

Najlepszy subwoofer – aktywny czy pasywny?

Obecnie, chętniej wybierane przez użytkowników są subwoofery aktywne. Test subwooferów pokazuje, że łatwiej użytkownikom odnaleźć się w konfiguracji kompletnego urządzenia z wbudowanym wzmacniaczem, który jest już dopasowany pod względem parametrów do głośnika niskotonowego zamontowanego w urządzeniu. Sprzęt taki może być wykorzystany do domowego kina jak i jako subwoofer do komputera.

Pasywna konstrukcja wymaga samodzielnego wyposażenia go w odpowiedni wzmacniacz. Ze względu na to, że musi on być odpowiednio dopasowany pod względem mocy i innych parametrów, użytkownicy coraz rzadziej wybierają tę opcję, bo do skompletowania wszystkich elementów trzeba posiadać sporo wiedzy na ich temat. 

 

Opinie o subwooferach otwartych i zamkniętych

Czym się różnią te konstrukcje? Różna ich budowa ma wpływ na różnice w wydobywanym przez nich dźwięku. Szczelną obudowę (pozbawioną portu basowego) ma subwoofer zamknięty, ale też potrzebuje on więcej mocy do wytworzenia dźwięku, jest też nad nim większa kontrola. Zatem jeśli jesteś koneserem muzyki i potrzebujesz urządzenia do posiadanego sprzętu muzycznego, wybierz ten model. Wybierz go również, gdy zależy Ci na silnej sekcji niskotonowej w zestawie stereo.

Oczywiście spełni on również swoje zadanie jako element kina domowego, jednak z zasady użytkownicy TV preferują mniejsze rozmiary subwoofera, a takie są modele o otwartej konstrukcji. Konstrukcja otwarta wyposażona jest port bass-reflex pozwalający uzyskać głęboki bas przy niewielkich wymiarach subwoofera. Sprzęt taki zapewnia równie potężne brzmienia co układ zamknięty i powstał z myślą o wyposażeniu w niego właśnie kina domowe. 

 

Jaki jest najlepszy subwoofer do mojego salonu?

Bez wątpienia znaczenie ma też wielkość pomieszczenia w jakim zamierzamy nasz subwoofer bluetooth ustawić. Gdy w małym pokoju sprawdzi się subwoofer o mocy 50 czy 80 W, to dysponując salonem o powierzchni kilkudziesięciu metrów powinniśmy się rozejrzeć za modelem o większej mocy – na przykład 500 W. Musi on bowiem wytworzyć odpowiednie ciśnienie akustyczne, jak również być wyposażony w dobrej jakości wzmacniacz np. klasy D, aby zadowolić wymagającego melomana czy kinomana. W mniejszych pomieszczeniach warto też zwrócić uwagę, aby nasz subwoofer o mniejszej mocy (kilka z nich prezentujemy w wyżej przedstawionym rankingu subwooferów) był dobrze w pomieszczeniu umieszczony.

Fale dźwiękowe odbijają się od ścian, więc pożądanym ustawieniem będzie miejsce przy ścianie, najlepiej w rogu pokoju. Jednak najlepiej jest sprawdzić kilka miejsc ustawienia sprzętu sprawdzając siłę i jakość dźwięku, bo w każdym pomieszczeniu znajdą się miejsca, gdzie bas będzie wyraźnie osłabiony. Jednak ucho ludzkie jest w stanie wychwycić taki osłabiony bas, więc próbując różne miejsca ustawień z pewnością znajdziemy najlepsze.

 

Dobry subwoofer do obszernych pomieszczeń

Gdy masz do wyposażenia w sprzęt nagłośnieniowy bardzo duże pomieszczenie, dobrym rozwiązaniem może być zakup 2 subwooferów, które równomiernie napełnią pokój głębokim basem. Niestety to podwójny wydatek, który jednak pod względem brzmieniowym może być bardzo atrakcyjny. Ale można znaleźć też Subwoofery w dobrych cenach z podwójnym układem głośnikowym. Zwiększy to możliwości mocowe, przy zastosowaniu sprzętu w jednej obudowie o niewielkich gabarytach. A jeśli zależy Ci na niewielkich, kompaktowych wymiarach, zwróć uwagę na subwoofery o płaskim profilu, który dużo łatwiej umieścić w niewielkiej przestrzeni. 

Front-firing, a może down-firing? Co to takiego?

Określenie to, mówi o tym w jaki sposób w konstrukcji został umieszony przetwornik. W konstrukcji front-firing jest on umieszczony z przodu, wbudowany we frontową ściankę obudowy. Down-firing mają obudowę na nóżkach, bowiem głośnik ich jest skierowany ku dołowi, co w teorii ma lepiej rozprowadzić niskie tony w różnych kierunkach po pomieszczeniu. Przed wyborem jednej lub drugiej opcji, warto posłuchać ich brzmienia, bo wpływ na jakość dźwięku ma również wiele innych czynników, a wybór pomiędzy front-firing i down-firing często jest kierowany własnymi preferencjami użytkownika. 

 

Dobry i tani subwoofer – na jakie jeszcze cechy zwrócić uwagę?

Każdy z nas chciałby wybrać możliwie najlepszy sprzęt za możliwie najmniejszą cenę. Jednak, aby zakup był udany, musi spełnić wymagania użytkownika. Pisaliśmy już o mocy, która powinna być uzależniona od wielkości pomieszczenia. jednak mówiąc o mocy mamy na myśli moc znamionową RMS, a nie szczytową. 

Kolejnym parametrem będzie pasmo przenoszenia, które w większości wypadków charakteryzuje się częstotliwościami od 30 – 200 Hz. Jak wiadomo, chodzi o niskie tony, więc im niższą częstotliwość subwoofer obsługuje, tym lepiej. Na rynku można znaleźć konstrukcje o paśmie przenoszenia od 20 Hz

Istotnym może się okazać to, w jakie złącza i porty sprzęt zostanie wyposażony. Przy podłączeniu sygnałowym (niskopoziomowym) sygnał do sprzętu prowadzimy kablem RCA lub XLR i wyjścia wzmacniacza sub-out lub pre-out. W większości systemów kina domowego podłącza się sprzęt za pomocą kabla RCA, często też opisywanym jako LFE (Low Frequency Effects).

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest subwoofer?

Subwoofery to stosunkowo nowy wynalazek, który swoje początki miał w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Powstały one specjalnie dla lepszego odwzorowania basów w dźwiękach. Sprzęty te najpierw jako urządzenia pasywne wymagające dodatkowego wzmacniacza, kolejno jako sprzęty aktywne zrewolucjonizowały nasze salony przekształcając zwykły odbiornik TV w kino domowe, a sprzętowi audio dodały nowego wymiaru. Subwoofer to sprzęt, który odbiera dźwięki poniżej określonej częstotliwości, ustalonej na drodze konfiguracji urządzenia. W przypadku spadku pewnego zakresu częstotliwości dźwięk jest przekazywany do subwoofera i emitowany właśnie za jego pomocą. Subwoofer to specjalista od basów. 

 

P2: Gdzie ustawić subwoofer?

Wiele porad można znaleźć na temat miejsca ustawienia subwoofera. Jedni radzą, aby ustawić go na wprost widza tuż pod telewizorem, inni uważają, że dźwięki odbijają się od ścian i dobrze jest w związku z tym ustawić sprzęt pod ścianami, a nawet w kącie pokoju. Przeciwnicy tego rozwiązania uważają, że to da za duże wzmocnienie basów, co będzie się objawiać nieprzyjemnym i dudniącym dźwiękiem. Skoro więc jest tyle szkół wskazujących jak prawidłowo subwoofer ustawić albo czego się wystrzegać, proponujemy użytkownikowi, aby wypróbował metodę, która najbardziej do niego przemawia i sprawdził, w którym miejscu pokoju dźwięk jest dla niego zadowalający. Jakość uzyskanych basów ma przecież przede wszystkim odpowiadać właścicielowi sprzętu. 

P3: Jak podłączyć subwoofer aktywny do wzmacniacza?

Początkowo królowały na rynku melomanów subwoofery pasywne. Były to urządzenia, do których należało dokupić odpowiedni i kompatybilny wzmacniacz, a następnie go podłączyć.  Obecnie urządzenia te są rzadziej kupowane, bo wypierają je subwoofery aktywne. Subwoofer aktywny to urządzenie, które zawiera w swojej konstrukcji wzmacniacz, podłączony i skonfigurowany z resztą urządzenia. Obecnie urządzenia te tak się wyspecjalizowały, że mają zarówno niewielkie wymiary, jak i przybierają różne designerskie kształty. Z zasady subwoofer jest wyposażony w 2 pokrętła. Jedno z nich służy do regulacji głośności, a drugie reguluje częstotliwość odcięcia. W wielu urządzeniach znajdziemy też pokrętło lub przełącznik do zgrania fazy kolumn i subwoofera. 

 

P4: Jak podłączyć subwoofer do amplitunera?

Podłączenie amplitunera do subwoofera nie jest trudną czynnością. Wszystko się sprowadza do sprawdzenia albo w urządzeniu, lub jego instrukcji obsługi jakiego rodzaju wejście jest w naszym urządzeniu. Najczęściej podłączamy wyjście w amplitunerze oznaczone jako SUB lub SUB out za pomocą przewodu mono cinch RCA lub XLR do wzmacniacza subwoofera w miejscu oznaczonym sub-out lub pre-out. W większości systemów kina domowego podłącza się sprzęt za pomocą kabla RCA, często też opisywanym jako LFE (Low Frequency Effects).

 

P5: Jak skonfigurować subwoofer?

Choć subwoofer ma zaledwie kilka możliwości ustawień, warto z nich skorzystać, aby efekt był jak najlepszy. Do dyspozycji mamy pokrętło poziomu głośności. Warto ustawić poziom, który wydaje nam się odpowiedni, aby po 15 minutach odsłuchu nieco go skorygować do własnych wymagań. Po kolejnych 15 minutach korygujemy dźwięk ponownie tak, aż natężenie dźwięku da przyjemny odbiór.

Drugim pokrętłem regulujemy częstotliwość odcięcia, czyli poziom częstotliwości od jakiej subwoofer rozpoczyna przejmowanie dźwięków i pracę. Tu dobrze jest wybrać możliwie najniższe częstotliwości, co pozwoli na niezauważalne przechodzenie dźwięku na subwoofer. 

Trzecim ustawieniem, które nie jest dostępne w każdym sprzęcie to faza. Ustawia ona spójność dźwięku subwoofera i kolumn. Zaczynamy od położenia „0” i jeśli takie ustawienie nam odpowiada brzmieniowo, można na nim konfigurację zakończyć.