6 wskazówek, które mogą się przydać podczas nauki gry na wiolonczeli

Ostatnio aktualizowane: 19.06.24

 

Wiolonczela jest bardzo ciekawym instrumentem muzycznym. Aby nauczyć się na niej grać, trzeba włożyć wiele wysiłku i być cierpliwym. Ze względu na swój rozmiar nie należy ona do najłatwiejszych instrumentów (przynajmniej na początku, dopóki osoba ucząca się nie przyzwyczai się do wielkości wiolonczeli). W poniższym poradniku znajdziesz kilka wskazówek, które mogą okazać się przydatne podczas nauki na tym instrumencie.

Oglądaj filmiki dostępne w Internecie

W Internecie znajduje się wiele filmików instruktażowych, które uczą gry na wiolonczeli. Najczęściej są one nagrywane przez muzyków, którzy mają duże doświadczenie (grają od wielu lat) i chcą przekazać wiedzę innym. Wiele osób lubi tę formę nauki. Jest ona bardzo wygodna, ponieważ nie trzeba wychodzić z domu, aby przyjrzeć się, w jaki sposób należy trzymać instrument lub na nim grać. Warto jednak pamiętać, że nie każdy film instruktażowy jest nagrywany przez doświadczonych muzyków. Czasami są to po prostu osoby, które samodzielnie nauczyły się grać i chcą przekazać uzyskaną wiedzę innym. Jeżeli chcesz, aby nauka przebiegała sprawnie, powinieneś sięgać po nagrania, które są wykonywane przez osoby z dużym doświadczeniem i wiedzą na temat konkretnego instrumentu, na jakim masz zamiar uczyć się grać.

 

Wspomagaj się materiałami ze stron internetowych

Jeżeli lubisz uczyć się, korzystając z komputera, powinieneś zainteresować się stronami internetowymi, które zawierają materiały przydatne do zgłębiania wiedzy na temat konkretnego instrumentu i sposobu gry na nim. Najczęściej na takich serwisach znajdują się dokładnie rozpisane informacje, zaczynając od podstawowych rzeczy na temat instrumentu, kończąc na nutach, które można zagrać (zarówno te proste dla początkujących, jak i trudniejsze dla bardziej zaawansowanych muzyków). Często dostępne w Internecie materiały są całkowicie za darmo (istnieją także strony, które mają płatny dostęp, jednak od razu po wejściu jest to wyraźnie zaznaczone), więc bez obaw możesz korzystać z nich, nie martwiąc się o koszty.

Zainwestuj w książki przeznaczone do nauki

Na rynku jest wiele książek, które mają na celu wytłumaczyć i nauczyć gry na wiolonczeli. Można zakupić je w internetowych księgarniach lub tych stacjonarnych (po wcześniejszym zamówieniu poprzez sklep lub stronę internetową). Takie książki najczęściej są napisane przez osoby, które mają wykształcenie muzyczne i specjalizują się w grze na konkretnym instrumencie. Tytuły zawierają wiele wskazówek, między innymi: w jaki sposób powinno się rozpocząć naukę gry, jak prawidłowo trzymać instrument i czego unikać w trakcie uczenia się. W książkach zaznaczone są także najczęściej popełniane błędy podczas nauki gry na wiolonczeli. To bardzo przydatne, ponieważ dzięki temu będziesz wiedzieć, czego nie robić, aby prawidłowo grać na instrumencie. Oprócz tego w książkach na temat gry na wiolonczeli znajdują się nuty, w efekcie czego będziesz mógł przystąpić do grania konkretnych utworów już w początkowej fazie nauki.

 

Ucz się na błędach

Bardzo ważnym elementem podczas nauki gry na instrumencie jest zwracanie uwagi na popełniane błędy i unikanie ich w późniejszym czasie. Nauka jest powiązana z pomyłkami. Dzieje się tak, gdy człowiek uczy się nowych rzeczy i nie jest w stanie określić, czy coś zostało wykonane poprawnie, czy nie. Nie należy jednak się zrażać, tylko wyciągać wnioski i nie powtarzać ponownie wcześniej popełnionych błędów. Pomyłki są nieodłącznym elementem nauki. Nikt nie jest nieomylny, więc nie musisz się martwić, jeżeli popełnisz jakiś błąd. Najważniejsze jest, aby go zauważyć i nie pozwolić, aby znów się powtórzył.

 

Zapisz się na prywatne lekcje

Jeżeli nie jesteś typem osoby, która uczy się samotnie, bez pomocy innych (samouk), powinieneś zastanowić się nad zapisaniem na prywatne lekcje gry na instrumencie. To bardzo dobra propozycja dla tych, którzy chcą być pod stałą kontrolą doświadczonego nauczyciela. Dzięki obecności osoby, która potrafi grać, będziesz obserwować swoje postępy i niwelować błędy, więc z pewnością nauczysz się poprawnie wykonywać melodie na instrumencie. Nauczyciel będzie w stanie wytłumaczyć Ci zawiłości gry i rozwiać wszelkie wątpliwości, które pojawią się w trakcie lekcji. Dobra wiolonczela umożliwi Ci szybką i efektywną naukę pod okiem osoby, która jest doświadczona i pomoże w osiągnięciu zamierzonych efektów – gry na instrumencie muzycznym.

Nigdy się nie poddawaj i nie rezygnuj

Oprócz materiałów do nauki i prywatnych lekcji istotne jest samozaparcie i wiara w siebie. Początkowo wydobywanie dźwięków z instrumentu bywa trudne. Nie należy jednak się poddawać i rezygnować. Zawsze trzeba wierzyć w siebie i swoje umiejętności. Chociaż na początku nie wszystko może iść po Twojej myśli, to z czasem na pewno będzie coraz lepiej. Warto uwierzyć i wytrwale dążyć do celu, a efekty z pewnością będą zadowalające.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ