Ranking 6 najlepszych pianek akustycznych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

Pianka akustyczna – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Panele akustyczne są znane z tego, że ich główną cechą jest aktywna funkcja umożliwiająca wchłanianie lub rozpraszanie dźwięku. Jednym z polecanych rozwiązań, które sprawdzi się według opinii użytkowników jest wybór maty wygłuszającej samoprzylepnej Bitmat w kolorze szarym. Gąbka z wzorem fali akustycznej ma grubość 2 cm i spełnia wszystkie normy związane z bezpieczeństwem użytkowania. Nadaje się do zamontowania w profesjonalnych studiach nagrań, a także w pomieszczeniach gdzie nie ma za wiele mebli. Innym, polecanym produktem jest panel akustyczny, piramidka Bitmat 10 x o grubości 5 cm. Charakterystyczny wzór sprawia, że maty można z powodzeniem wykorzystać jako ozdoby w pomieszczeniu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Mata wygłuszająca Bitmat jest sprzedawana w kawałkach, co sprawia, że każdy użytkownik może wybrać dla siebie odpowiednią długość. Pianka sprawdzi się w różnych sytuacjach, może być użyta do kształtowania przestrzeni akustycznej, redukcji dudnień i hałasu, a także wygłuszenia pomieszczeń.

Wady

Użytkownicy, którzy wybrali piankę akustyczną w wersji samoprzylepnej, zwracają szczególną uwagę na to, że klej jest słaby, aby odpowiednio dopasować matę do podłoża.

Podsumowanie

Pianka akustyczna jest wykonana z wytrzymałego poliuretanu. Wzór w kształcie fali jest sprawdzonym rozwiązaniem, które wykorzystuje się w profesjonalnych studiach nagraniowych. Produkt ma 2 cm grubości, a co najważniejsze spełnia normy bezpieczeństwa MVSS 302.

Drugi wybór

Zalety

Pianka akustyczna w formie osobnych elementów sprawdza się do wykładania ścian w niewielkich pomieszczeniach, gdzie potrzeba sprawdzonych rozwiązań redukujących drgania. Poszczególne elementy mogą być wykorzystywane do tłumienia skrzyń basowych, a także jako materiał niezbędny do wyłożenia skrzyń transportowych.

Wady

W jednym opakowaniu znajduje się 10 paneli w rozmiarze 50 cm x 50 cm, co oznacza, że wyłożenie większej powierzchni zajmuje dużo czasu.

Podsumowanie

Zestaw paneli akustycznych składa się z 10 elementów o wymiarach 50 cm x 50 cm. Każdy panel ma grubość 5 cm, z czego kolec to 4 cm a podstawa 1 cm. Z 10 sztuk można z powodzeniem wyłożyć do 2,5 m² powierzchni.

Rozważ też

Zalety

Panele akustyczne w kształcie plastra miodu to nie tylko dobre rozwiązanie do redukcji drgań oraz tłumienia dźwięków, ale także bardzo ładna dekoracja. Piankę można przymocować na każdej ścianie za pomocą kleju i wykorzystać jej dekoracyjny kształt, aby nadać nowoczesności w pomieszczeniu. Produkt w kolorze szarym nadaje się do wielu aranżacji.

Wady

Klejąc szcześciokątne panele trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby między elementami nie było dużej przerwy, co jest trudne dla początkujących. Kształt paneli nie ułatwia zadania.

Podsumowanie

Sześciokątne panele akustyczne mają wymiary wynoszące 50 cm x 50 cm, mierząc od rogu oraz 45 cm x 45 cm od boku do boku. Z 6 sztuk użytkownik może ułożyć do 1 m² powierzchni. Grubość pianki akustycznej wynosi do 3 cm.

 

 

6 najlepszych pianek akustycznych. Opinie w 2024 roku 

 

Pianki akustyczne uważane są za jedno z popularniejszych rozwiązań, które sprawdzają się do pochłaniania dźwięku w pomieszczeniu. Najczęściej są spotykane w profesjonalnych studiach nagrań, salach konferencyjnych, gabinetach oraz budynkach użyteczności publicznej. Coraz więcej osób decyduje się jednak na montaż paneli w domu, aby zniwelować niechciany pogłos oraz echo. Poszukując sprawdzonego produktu, warto jednak sprawdzić ranking paneli akustycznych, gdzie znajdują się wybrane produkt wraz z opiniami konsumentów. 

 

Panele akustyczne samoprzylepne

 

1. Pianka Akustyczna, Mata Wygłuszająca Samoprzylepna Bitmat 

 

Samoprzylepne panele akustyczne Bitmat mają niezwykle popularny kształt fali akustycznej, który jest chętnie wybierany przez osoby poszukujące sprawdzonego rozwiązania do profesjonalnego studia nagrań. Produkt dostępny w rolce umożliwia wygodne dopasowanie odpowiedniej długości maty, bez konieczności czasochłonnego montażu. Dodatkowo klej znajdujący się pod spodem przyspiesza cały proces instalacji. 

Pianka akustyczna dostępna w rolce o długości 200 cm x 100 cm wystarczy na ułożenie do 2 m². Grubość produktu wynosi 2 cm, co sprawia, że pocięte kawałki można wykorzystać do wyłożenia skrzyń przeznaczonych do transportu. Poliuretan z warstwą kleju nie powoduje reakcji alergicznych, nie pyli i jest bezpieczny dla zdrowia. Samoprzylepne panele akustyczne mają certyfikat bezpieczeństwa potwierdzający, że gąbka jest trudnopalna oraz samogasnąca, a co najważniejsze spełnia normy MVSS 302. 

Test pianek akustycznych wykazuje, że wiele osób decyduje się na zakup maty wygłuszającej o grubości 2 cm. Produkt dostępny w rolce sprawdzi się w pomieszczeniach o dużej powierzchni. 

 

 

 

 

Pianka akustyczna piramidka

 

2. Panele Akustyczne, Piramidka Pianka Akustyczna Bitmat 10x

 

Panele akustyczne w formie piramidek Bitmat 10x nadają się do kształtowania odpowiedniej jakości przestrzeni akustycznej, co sprawia, że produkt sprawdzi się w wielu różnych sytuacjach. W zależności od potrzeb piankę można ułożyć w profesjonalnym studio nagrań, pokoju gdzie nie ma mebli lub w biurze, gdzie jest echo. Odpowiednia budowa sprawia, że dochodzi do znacznej redukcji dudnień, a także wyrównania ciśnienia akustycznego. 

Pianka akustyczna typu piramidka otrzymała atest PZH – Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, który gwarantuje, że produkt jest bezpieczny dla zdrowia i nie powoduje alergii. W zestawie znajduje się 10 elementów, które wystarczają na wyłożenie do 2,5 metrów kwadratowych. Jedna mata ma wymiary wynoszące 50 cm x 50 cm oraz wysokość całkowitą 5 cm (4 cm kolce oraz 1 cm podstawa). 

Osoby, które zdecydowały się na zakup paneli akustycznych, są zadowolone z wyboru. Mata spełnia swoją funkcję i jest prosta w montażu, na co zwracają uwagę konsumenci. 

 

 

 

 

Panele akustyczne sześciokąty 

 

3. Pianka Akustyczna, Panele Akustyczne Sześciokąty Bitmat

 

Panele akustyczne – sześciokąty Bitmat po ułożeniu przypominają plaster miodu. Produkt oprócz tego, że nadaje się do wygłuszenia pomieszczeń, może także być wykorzystany jako modna ozdoba. Po ułożeniu kompozycja prezentuje się okazale, co zwraca uwagę osób, które przychodzą do pomieszczenia. Panele akustyczne na sufit i na ściany można przykleić klejem, który jest przeznaczony do tego celu. 

Pianka w kształcie sześciokąta spełnia wszystkie normy dotyczące bezpieczeństwa. Produkt otrzymał atest PZH, co oznacza, że mata nie wykazuje  żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Jeden element ma wymiary wynoszące 50 cm x 50 cm, mierząc od rogu do rogu oraz 45 cm x 45 cm wykonując pomiar od jednego do drugiego boku. Sufitowe panele akustyczne mają 3 cm grubości oraz gęstość wynoszącą 30 kg/m³. 

Konsumenci, którzy wybrali produkt, potwierdzają, że to dobra i tania pianka akustyczna nadająca się do ułożenia zarówno na sufit, jak i na ściany. Po ułożeniu panele prezentują się efektownie i modnie. 

 

 

 

 

Panele akustyczne dekoracyjne

 

4. Panele Akustyczne, Mata Gąbka, Pianka Akustyczna 3D Mcakustik

 

Dekoracyjne panele akustyczne Mcakustik w formie 3D wyróżniają się swoim kształtem, co sprawia, że mogą służyć nie tylko do pochłaniania fali dźwiękowych. Produkt jest przystosowany do niwelowania odbijającego się dźwięku oraz do chłonięcia głównie średnich, a także wysokich częstotliwości. Pianka sprawdzi się do montażu w pomieszczeniach, gdzie występuje słyszalny pogłos, który przeszkadza w trakcie pracy. 

Pianka akustyczna w formie 3D ma wymiary wynoszące 30 cm x 30 cm, co umożliwia wyłożenie 1 m² 10 elementami. Jeden panel ma wysokość 7 cm i 2 cm, a różnica wynika z tego, że pianka jest uformowana w taki sposób, aby po ułożeniu stworzyć efekt trójwymiaru. Gęstość panelu wynosi 24 kg/m³, co pozwala na uzyskanie optymalnych efektów. 

Opinie o piankach akustycznych 3D są pozytywne wśród użytkowników, którzy zdecydowali się na zakup. Konsumenci potwierdzają, że po ułożeniu ściana wygląda efektownie i nowocześnie, a grafitowy kolor pasuje do większości wnętrz. 

 

 

 

 

Panele akustyczne biała 

 

5. Pianka, Mata Akustyczna, Panele Akustyczne 1,2x1m

 

Biała pianka akustyczna to dobre rozwiązanie dla osób poszukujących sposobu na absorbowanie niechcianych fal dźwiękowych powodujących echo oraz pogłos. Akustyczne panele ścienne wykonane są z wysokiej jakości materiału, który jest alternatywą dla poliuretanu oraz polistyrenu. Wykonane z pianki Techfoam w 100% podlegają recyklingowi, co oznacza, że są bezpieczne dla środowiska. 

Białe panele akustyczne mają gęstość wynoszącą 27 kg/m³, co sprawia, że bardzo dobrze pochłaniają wszelkie uderzenia, a co najważniejsze chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jeden element ma wymiary wynoszące 100 cm x 120 cm oraz grubość 2 cm. Polietylen jest materiałem bezwonnym, niepylącym oraz bardzo elastycznym. 

Konsumenci, którzy wybrali panele, wystawiają pozytywne opinie dotyczące o jakości produktu oraz możliwości przycinania materiału. Mata spełnia oczekiwania użytkowników i z powodzeniem można ją wykorzystać do wielu innych celów. 

 

 

 

 

Panele akustyczne na ścianę 

 

6. Panele, Maty Akustyczne Wyciszenie ścian Drzwi 

 

Wielokolorowe panele akustyczne na ścianę nadają się do naklejenia na płaską powierzchnię w pomieszczeniu. Maty są przystosowane do tłumienia niechcianego echa i pogłosu, a także do skutecznego likwidowania nadmiernego hałasu. Ze względu na dostępność w różnych odcieniach kolorowa pianka akustyczna sprawdzi się w szkołach i przedszkolach, gdzie natężenie hałasu jest bardzo wysokie i może być szkodliwe dla osób przebywających wewnątrz. 

Prezentowany wzór jest dostępny w kilku kolorach, konsument ma do wyboru: Grafitowy, czerwony, niebiesko-fioletowy oraz szary. Pojedynczy element ma przekątną wynoszącą 32 cm, długość każdego boku to 16 cm, a grubość pianki wynosi 3 cm. Sposób montażu kolorowych paneli akustycznych jest prosty i wymaga jedynie użycia kleju kontaktowego w sprayu, który szybko wysycha i utrzymuje matę na właściwym miejscu. 

Osoby, które wybrały kolorowe maty, zwracają uwagę, że to dobre pianki akustyczne spełniające wymagania. Co więcej, ułożona kompozycja jest świetnym dodatkiem do pomieszczenia, gdzie brakuje kolorowego akcentu. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaką piankę akustyczną kupić? 

 

Poszukując sprawdzonego rozwiązania, które pozwoli skutecznie wygłuszyć pomieszczenie, większość osób decyduje się na montaż pianki akustycznej. Takie rozwiązanie jest skuteczne i pozwala wyeliminować pojawiający się w pokoju pogłos, który może być bardzo uciążliwy, szczególnie dla osób potrzebujących skupienia podczas pracy. Obecnie dostępne są różnego typu rozwiązania, które z łatwością można zamontować i pozbyć się problemu niechcianego efektu dźwiękowego. Najczęściej wybierane są modele wykonane z poliuretanu lub z żywicy melaminowej. 

Pianka akustyczna

W zależności od zakupionego wariantu gęstość pianki akustycznej wykonanej z poliuretanu wynosi od 20 kg/m³ do 40 kg/m³. Odpowiednia struktura oraz gęstość umożliwia działanie na odbieraną falę akustyczną w zakresie średnich i wysokich częstotliwości. Wersje o grubości 8 cm skutecznie sprawdzą się podczas częstotliwości, wynoszącej nawet 250 Hz. Pianek akustycznych używa się zazwyczaj w celu poprawienia akustyki wewnątrz pomieszczenia. O wyborze odpowiedniego produktu powinno się jednak zadecydować, wiedząc, jakie są potrzeby oraz oczekiwania użytkownika. Znane pianki melaminowe umożliwiają optymalizację akustyki w danym pomieszczeniu, dlatego też są chętnie wybierane do pomieszczeń domowych oraz lokali komercyjnych. Wyróżniają się drobnoziarnistą strukturą odpowiadającą za pochłanianie dźwięku, a także niewielką wagą. W zależności od producenta są dostępne w różnych rozmiarach, grubościach, kształtach oraz kolorach. Do wyboru są wersje kwadratowe, trójkątne, prostokątne czy wielokątowe, co pozwala stworzyć na ścianie ciekawą kompozycję. Osoby poszukujące sprawdzonego rozwiązania powinny wiedzieć, że pianki akustyczne różnią się od siebie grubością. Do wyboru jest 3 cm, 5 cm, 7 cm, 8 cm oraz 10 cm. W zależności od produktu można wybrać również wersję z dodatkowymi paskami z klejem samoprzylepnym. Wszystkie dostępne modele są jednak w pełni bezpieczne dla zdrowia, trudnopalne oraz samogasnące. 

 

Absorber

Ciekawą alternatywą dla pianek akustycznych są absorbery wykonane z wełny mineralnej o odpowiedniej grubości oraz gęstości, co pozwala na pochłanianie niskich częstotliwości bez efektu odbijania wysokich i średnich. Dobrze zaprojektowany i wykonany absorber pochłania nawet niskie częstotliwości od 80 Hz. Wybierając odpowiedni produkt, należy zwrócić uwagę na jego budowę. Od tego zależą jego właściwości akustyczne, a co za tym idzie uzyskany efekt. Standardowe wersje mają konstrukcję wykonaną z płyty meblowej oraz tył wykończony płytą HDF. Wewnątrz znajduje się wełna mineralna, która z wierzchu jest pokryta specjalną, dźwiękochłonną tkaniną. 

 

Jaką piankę akustyczną wybrać? 

Zastanawiając się, jaka jest najlepsza pianka akustyczna, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas zakupu. Oprócz materiału, z jakiego jest wykonany dany model, należy wiedzieć jaki rozmiar, grubość i kształt będzie dobry. 

♦ Grubość: Panele akustyczne mają grubość od 3 cm do 10 cm. Modele o niewielkiej grubości (od 3 do 5 cm) są standardowe i najczęściej spotykane. Panele akustyczne o grubości 10 cm dobrze pochłaniają zarówno niskie, jak i wysokie dźwięki. 

♦ Powierzchnia: Dostępne wersje paneli akustycznych mają różne powierzchnie. W sprzedaży znajdują się modele z gładką fakturą, klinowe oraz stożkowe. Warto jednak wiedzieć, że tylko rodzaj i kształt mają jakikolwiek wpływ na skuteczność. Wzór paneli nie ma bezpośredniego wpływu na tłumienie dźwięku. 

♦ Współczynnik Noise Reduction Coefficient: Współczynnik redukcji hałasu zwany także Noise Reduction Coefficient – NRC to informacja znajdująca się na opakowaniu każdego z profesjonalnych produktów. Modele uznanych marek mają tę informację na etykiecie, a współczynnik wynosi między 0 do 1, jeśli chodzi o efektywność pochłaniania dźwięku. W przypadku ustalania tych wartości mierzy się jedynie zakres w częstotliwościach: 2000 Hz, 1000 Hz, 500 Hz, a także 250 Hz. 

♦ Współczynnik Sound Absorption Coefficient: Oprócz współczynnika NRC ważny jest także SAC, czyli współczynnik absorpcji dźwięku. Odzwierciedla on prawdziwą skuteczność z tego względu, że mierzy absorpcję w bardzo wąskich zakresach częstotliwości. 

♦ Wymiary: Najlepsza pianka akustyczna od sprawdzonego producenta jest dostępna w różnych rozmiarach po to, aby każdy mógł dopasować wielkość. Najczęściej w paczkach można znaleźć 6, 12 lub 24 elementy, które po ułożeniu tworzą całość. W przypadku niektórych produktów możliwy jest zakup odpowiednio dopasowanego kawałka, który jest cięty z rolki.

Pianki akustyczne w dobrych cenach 

Klasyczna pianka akustyczna o grubości 3 cm to koszt zamykający się w kwocie do 3 zł za rozmiar 50 cm x 25 cm. Za kawałek w rozmiarze 100 cm x 200 cm użytkownik musi zapłacić do 50 zł. Mata wygłuszająca z dodatkowym klejem pod spodem to niewiele wyższy wydatek wynoszący do 4 zł za kawałek 25 cm x 50 cm. W przypadku zakupu pianki akustycznej o wielkości 200 cm x 100 cm koszt dochodzi do 60 zł. Ceny modeli w kształcie piramidek są wyższe. Konsument musi przygotować się na kwotę 12 zł za jeden panel mający 45 cm x 45 cm. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa pianka akustyczna? 

Pianka akustyczna to materiał, który jest nakładany na ściany pomieszczeń w celu wygłuszenia oraz pochłonięcia odbijającego się dźwięku, aby uzyskać zadowalający efekt. Działanie tego materiału jest w szczególności słyszalne w momencie gdy, panelami zostaje wygłuszone całe pomieszczenie. To właśnie wtedy czas pogłosu się znacznie skraca, a zdecydowanie wzrasta przejrzystość i klarowność dźwięku. Oprócz tego w przypadku dialogów lub tekstów piosenek słowa są bardziej zrozumiałe dla odbiorcy, a przede wszystkim łatwiejsze w nagraniu. Większość dobrej jakości rozwiązań ma grubość wynoszącą od 6 cm, aby skutecznie pochłaniać dźwięki. 

 

P2: Co to są panele akustyczne? 

Panele akustyczne można uznać za element wyposażenia znajdujący się na ścianach pomieszczeń np. w studiu nagrań. Główna cecha tego rozwiązania pozwala na aktywne wchłanianie oraz rozpraszanie dźwięków, które nie zawsze są pożądane. Jak wiadomo, emitowany dźwięk napotyka płaskie powierzchnie, traktując je jako przeszkody i wielokrotnie odbija się od nich. To właśnie w ten sposób można usłyszeć charakterystyczne odbijanie, ponieważ fala dźwiękowa porusza się w powietrzu z prędkością 340 m/s. Aby powstało znane wszystkim echo, dźwięk musi utrzymać się w powietrzu dłużej niż sekundę. Główną rolą paneli akustycznych jest wychwycenie możliwie największej ilości dźwięków, które odbijają się od ścian. 

P3: Gdzie kupić panele akustyczne?

Zakup paneli akustycznych to bardzo dobry wybór, jeśli użytkownik potrzebuje sprawdzonego rozwiązania umożliwiającego wchłanianie lub rozproszenie dźwięków w pomieszczeniu. Coraz więcej osób decyduje się na montaż wygłuszenia w miejscu pracy lub w domu, ponieważ ułatwia to skupienie się na zadaniach. Dobrej jakości produkty najlepiej zakupić w profesjonalnych sklepach zajmujących się sprzedażą różnego rodzaju sprzętu oraz akcesoriów przeznaczonych do wyposażenia sal nagraniowych. Równie dobrą opcją jest zamówienie odpowiedniej ilości sztuk przez stronę internetową producenta lub sklepu zajmującego się dystrybucją, jednocześnie prowadzącego sprzedaż online. 

 

P4: Jaki materiał wybrać na panele akustyczne? 

Panele akustyczne przeznaczone do absorbowania dźwięków są dostępne w kilku wersjach. Poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko kształtem i kolorem, ale przede wszystkim budową. Klasyczne pochłaniacze dźwięku mają konstrukcję zrobioną z płyty meblowej oraz płyty HDF. Wewnątrz znajduje się warstwa wełny mineralnej, która jest szczelnie pokryta warstwą grubego i gęstego materiału. Dźwiękochłonna tkanina izoluje i pełni funkcję dekoracyjną. Oprócz klasycznych paneli akustycznych z wełną mineralną dostępne są także wersje wykonane z żywicy melaminowej oraz poliuretanu. Do wykonania dyfuzorów binarnych wykorzystuje się najczęściej piankę akustyczną, sklejkę lub płytę meblową. Pianka służy jako absorber, a drewniany front to dyfuzor. 

 

P5: Ile kosztuje pianka akustyczna? 

Zwykła pianka akustyczna w wersji profilowanej o grubości 3 cm to niewielki wydatek wynoszący do 3 zł za rozmiar 50 cm x 25 cm. Taka sama wersja jednak w większym rozmiarze 100 cm x 200 cm to wydatek do 50 zł za sam materiał. Zwykła mata wygłuszająca, która jest dostępna w rolce i ma klej pod spodem to niewiele wyższy wydatek, niż w przypadku opcji bez kleju. Koszt zakupu kawałka o wymiarach 25 cm x 50 cm wynosi do 4 zł. W przypadku zakupu pianki akustycznej o wielkości 200 cm x 100 cm koszt zamknie się w kwocie do 60 zł. Ceny piramidek akustycznych są wyższe i należy przygotować się na cenę od 12 zł za jeden panel o wymiarach 45 cm x 45 cm. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ