Ranking 9 najlepszych mikrofonów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 10.12.24

 

Mikrofon – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Na podstawie szczegółowej analizy recenzji konsumentów udało nam się wyłonić najbardziej popularne mikrofony. Jednym z nich jest dynamiczny model Behringer XM8500 Ultravoice, który może być wykorzystywany do zabawy karaoke, podczas prowadzenia imprez przy dużej publiczności czy na muzycznych występach. W zestawie razem ze sprzętem znajduje się uchwyt do statywu i praktyczna walizka transportowa. Mikrofon wyposażono m.in. w antywstrząsowy system zawieszenia kapsuły. Do rankingu trafiło też urządzenie Saramonic WM4C-M1, chętnie używane zwłaszcza przez dziennikarzy oraz reporterów. To mały model krawatowy, który można przypiąć do ubrania. Ponieważ kopuła jest zabezpieczona pianką, ryzyko powstawania szumów w wyniku ruchów powietrza jest zmniejszone do minimum.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Sprzęt zapewnia wysoką jakość brzmienia, zmniejsza poziom zakłóceń tła oraz redukuje sprzężenia. Wykonano go z solidnych materiałów, dlatego jest trwały. Mikrofon został wyposażony w filtr pop-up, a także przeciwwietrzny.

Wady

Pojawiają się komentarze, że walizka służąca do przechowywania i przenoszenia urządzenia nie jest poręczna. Część konsumentów twierdzi, że ma ona za mały uchwyt.

Podsumowanie

To mikrofon dynamiczny, cieszący się popularnością m.in. wśród DJ’ów oraz konferansjerów. Jest on wykorzystywany także podczas domowego karaoke. Poza walizką w zestawie znajdziemy też uchwyt do statywu. Urządzenie wyróżnia się zastosowaniem antywstrząsowego systemu zawieszenia kapsuły.

Drugi wybór

Zalety

Mikrofon jest niewielki i można przypiąć go do ubrania, dlatego sprawdza się w szczególności podczas nagrywania rozmów i reportaży. Jego kopuła jest pokryta przeciwwietrzną osłoną z pianki, dlatego na nagraniach nie słychać szumu wiatru.

Wady

Podczas przypinania sprzętu do ubrania należy zachować ostrożność. Dołączony do kompletu klips jest wykonany z delikatnego tworzywa sztucznego i zdarza się, że niespodziewanie pęknie.

Podsumowanie

Urządzenie pozwala na swobodne prowadzenie rozmów, ma 120 cm przewód i nie wymaga ciągłego trzymania w dłoniach, więc nie ogranicza gestykulacji. Mikrofon jest chętnie wykorzystywany przez profesjonalistów. Jego obsługa i podłączanie to bardzo proste czynności, dlatego model poleca się również osobom początkującym.

Rozważ też

Zalety

Urządzenie można podłączyć do telewizora, smartfona czy tabletu, jednak nie wymaga przy tym użycia przewodu, gdyż zostało wyposażone w moduł Bluetooth. Model może być używany także jako przenośny głośnik. Zasila go pojemna bateria.

Wady

W razie potrzeby mikrofon można podłączyć do wybranego urządzenia także za pomocą kabla microUSB. Jednak kupujący narzekają, że ten dołączony do zestawu jest stosunkowo krótki.

Podsumowanie

Sprzęt bardzo dobrze nadaje się do karaoke z rodziną czy znajomymi. Jest on kompatybilny z systemem Android, jak również iOS, dlatego można podłączyć go do wielu różnych urządzeń. Co więcej, model pozwala na swobodną regulację podstawowych parametrów dźwięku, ma też efekt Echo. Jego czas pracy po naładowaniu baterii to 6, maksymalnie 8 godzin.

 

 

9 najlepszych mikrofonów. Opinie w 2024 roku

 

Umieszczony poniżej ranking mikrofonów pomoże Ci w znalezieniu sprzętu spełniającego wszystkie oczekiwania. Opisujemy w nim modele różnych marek, służące nie tylko do śpiewania na scenie, ale i np. nagrywania wokali czy zabawy w karaoke w domowym zaciszu. Koniecznie sprawdź nasze propozycje.

 

Mikrofon karaoke

 

1. Mikrofon Dynamiczny Behringer XM8500 Ultravoice

 

Prezentujemy Behringer XM8500 Ultravoice, czyli mikrofon karaoke, który jest zaliczany do grupy modeli dynamicznych. Razem z nim w zestawie znajduje się praktyczna walizka do przechowywania oraz uchwyt do statywu. Sprzęt waży 240 g, a więc nie jest ciężki. Jego pasmo przenoszenia obejmuje zakres od 50 Hz do 15 000 Hz.

Czułość urządzenia to -70 dB, a jego impedancja 150 Ohm. To mikrofon do karaoke, który jest chętnie wykorzystywany również przez konferansjerów, zespoły oraz DJ’ów. Zapewnia on czyste i naturalne brzmienie, redukuje sprzężenia, a do tego zmniejsza poziom zakłóceń tła. Sprzęt został wykonany z wytrzymałych materiałów.

Wielu kupujących uważa, że to solidny mikrofon karaoke, który dobrze sprawdza się podczas domowych imprez, a także na scenie. Wyposażono go w kilka ciekawych rozwiązań: filtr przeciwwietrzny i pop-up, jak również antywstrząsowy system zawieszenia kapsuły. To profesjonalny sprzęt, który nie zawodzi, niezależnie od sytuacji.

 

 

 

 

Mikrofon krawatowy

 

2. Saramonic Mikrofon Krawatowy WM4C-M1 

 

Mikrofon krawatowy Saramonic WM4C-M1 dobrze sprawdza się w szczególności podczas prowadzenia wywiadów czy nagrywania reportaży. Jego pasmo przenoszenia obejmuje zakres od 40 Hz do 18 000 Hz. Sprzęt waży 25 g, w dodatku jest niewielki. W komplecie jest klips umożliwiający przyczepienie go do ubrania.

Długość kabla wynosi 120 cm, co oznacza, że po przypięciu np. do bluzki urządzenie nie powinno ograniczać swobody ruchów. Jego kopuła jest zabezpieczona piankową osłoną przeciwwietrzną, a to redukuje szumy powstające w wyniku ruchów powietrza.

Konsumenci uważają, że to dobry mikrofon, pozwalający na wygodne prowadzenie i nagrywanie rozmów. Po przypięciu go do ubrania ręce pozostają wolne, a ponadto sprzęt znajduje się blisko ust, co gwarantuje dobrą jakość nagrań.

 

 

 

 

Mikrofon Bluetooth

 

3. Mikrofon z Głośnikiem XREC Karaoke Bluetooth 

 

Sprzęt XREC Karaoke Bluetooth to dobry i tani mikrofon, który przydaje się nie tylko podczas zabaw z dziećmi, ale również imprez ze znajomymi. Łączy się on bezprzewodowo ze smartfonami, tabletami i telewizorami, jest kompatybilny zarówno z systemem Android, jak i iOS. Urządzenie jest zasilane akumulatorowo, po naładowaniu jego czas pracy to 6 – 8 godzin.

Prezentowany mikrofon Bluetooth może dodatkowo pełnić funkcję przenośnego głośnika. Daje on możliwość regulacji podstawowych parametrów dźwięku, ponadto wyposażono go w efekt Echo. Co ważne, sprzęt w razie potrzeby można też podłączyć przy użyciu kabla microUSB. Pasmo przenoszenia modelu to 100 Hz – 10 000 Hz.

Urządzenie trafiło do zestawienia, gdyż zebrało wiele pochlebnych komentarzy kupujących. Ich zdaniem mikrofon Bluetooth jest łatwy w obsłudze i wygodny w użytkowaniu, a czas jego ładowania nie jest długi (to ok. 2 godziny). Zaletą sprzętu jest też to, że w zestawie znalazło się praktyczne etui do przechowywania.

 

 

 

 

Mikrofon kierunkowy

 

4. Mikrofon kierunkowy Boya BY-PVM1000

 

Model Boya BY-PVM1000 jest przystosowany do używania razem z lustrzanką z funkcją wideo lub kamerą. Daje on możliwość rejestrowania wysokiej jakości dźwięku, chętnie korzystają z niego m.in. reporterzy. Jest to mikrofon kierunkowy z pasmem przenoszenia obejmującym zakres od 30 do 20 000 Hz.

Czym wyróżnia się sprzęt? Został on wyposażony w amortyzator drgań, w efekcie czego na nagraniach nie słychać żadnych zbędnych odgłosów. Urządzenie ma też solidne mocowanie. Jak pokazał test mikrofonów, przedstawiony model jest wytrzymały i lekki, waży 250 g.

Konsumenci wypowiadają się pochlebnie na temat urządzenia Boya. Według nich gwarantuje on komfortową pracę, po zamocowaniu na kamerze można go odchylać w zakresie od 90 do nawet 270 stopni. Do mikrofonu dołączono przydatną osłonkę tłumiącą szum wiatru, gąbkę wytłumiającą, a także kabel z adapterem.

 

 

 

 

Mikrofon Rode

 

5. Mikrofon Pojemnościowy RODE NT1-A Kit 

 

Pojemnościowe urządzenie RODE NT1-A Kit jest uznawane za podstawowe wyposażenie studia muzycznego. Zapewnia ono ciepłe brzmienie, jest odporne na duże poziomy ciśnienia akustycznego, ponadto w zestawie znajdują się wszystkie elementy potrzebne podczas nagrań. Mowa tu o uchwycie mikrofonowym, solidnym przewodzie i pop-filtrze.

Mikrofon Rode waży 326 g. Obudowę wykończono satynowym niklem, dlatego bardzo elegancko się prezentuje. Pasmo przenoszenia sprzętu to 20 Hz – 20 000 Hz, a impedancja wyjściowa wynosi 100 Ohm. Czułość urządzenia jest równa -31,9 dB.

Model przypadł do gustu konsumentom, gdyż jest wyposażony w nowoczesne technologie wpływające pozytywnie na jakość brzmienia. To najcichszy pojemnościowy mikrofon studyjny wśród wszystkich dostępnych obecnie na rynku, który został doceniony przez profesjonalistów. Można go wygodnie i bezpiecznie przechowywać oraz przewozić, w zestawie znajduje się miękki i poręczny futerał.

 

 

 

 

Mikrofon do nagrywania

 

6. Novox NC-1 Mikrofon Pojemnościowy USB 

 

Pojemnościowy mikrofon do nagrywania Novox NC-1 wyróżnia się niskim poziomem szumów własnych. Obudowa jest wykonana ze stali, co oznacza, że sprzęt jest bardzo solidny. Pasmo przenoszenia obejmuje zakres od 30 Hz do 18 000 Hz, a czułość to -38 dB. Urządzenie jest przystosowane do podłączenia do komputera z systemem Windows, Mac OS X lub Linux.

Do sprzętu dołączono kilka dodatkowych elementów: Kable microUSB oraz USB, statyw biurkowy, jak również uchwyt mikrofonowy. Co ważne, model wykorzystuje technologię Plug&Play, więc po podłączeniu do komputera jest od razu gotowy do użycia.

Zdaniem wielu osób jest to odpowiedni mikrofon do nagrywania wokalu, ale nie tylko. Spełni on także oczekiwania graczy, którzy podczas rozgrywki chcą komunikować się z pozostałymi członkami drużyny. W razie potrzeby urządzenie można podłączyć także do konsoli. Jego dodatkowym atutem jest tłumienie dźwięków dochodzących z boku obudowy, a to oznacza, że nie rejestruje on żadnych zakłóceń.

 

 

 

 

Mikrofon studyjny

 

7. Mikrofon Pojemnościowy Audio-Technica AT2020 

 

Urządzenie Audio-Technica AT2020 jest wyposażone w technologie, które ograniczają przechwytywanie odgłosów z boków i tyłu obudowy, w efekcie czego na nagraniach nie słychać zakłóceń. Impedancja mikrofonu wynosi 100 Ohm, a jego pasmo przenoszenia obejmuje zakres od 20 Hz do 20 000 Hz. Czułość sprzętu to -37 dB.

Model obsługuje wysokie poziomy ciśnienia dźwięku, co razem z szerokim zakresem dynamiki zapewnia dobrej jakości brzmienie. Pozwala to także na wykorzystanie sprzętu w wielu różnych sytuacjach. To mikrofon studyjny, który jest chętnie używany przez profesjonalnych muzyków, ale znajduje zastosowanie także w domowym studiu.

Kupujący docenili sprzęt za solidną konstrukcję, niski poziom szumów własnych oraz możliwość łatwego zamocowania w statywie (co wynika z przegubowego, gwintowanego uchwytu). Do kompletu dołączono miękki pokrowiec, w którym można bezpiecznie przechowywać urządzenie, kiedy nie jest nam potrzebne.

 

 

 

 

Mikrofon dynamiczny

 

8. Mikrofon Dynamiczny Shure SM58SE

 

Mikrofon dynamiczny Shure SM58SE jest ciekawą propozycją dla profesjonalnych wokalistów, sprawdza się podczas występów na żywo. Pasmo przenoszenia sprzętu to zakres od 50 Hz do 15 000 Hz, a jego czułość jest równa -54,5 dB. Urządzenie gwarantuje ciepłe i czyste brzmienie zarówno wokalu głównego, jak i chórków.

Sprzęt jest bardzo solidny, wyprodukowano go z wytrzymałych materiałów i dodatkowo zabezpieczono stalową siatką ochronną. Ponadto wyposażono go w specjalny, pneumatyczny system antywstrząsowy, który ogranicza zakłócenia powstające w wyniku poruszania mikrofonem.

Do urządzenia dołączono adapter statywu, który można obracać o 180 stopni. Przypadł on do gustu konsumentom, podobnie jak efektywnie działający filtr pop-up. Często pojawiają się komentarze, że mikrofon dobrze sprawdza się nie tylko na dużych, koncertowych scenach, ale i w niewielkich klubach muzycznych.

 

 

 

 

Mikrofon do śpiewania

 

9. Mikrofon dynamiczny AKG D5

 

Ze względu na to, że opinie o mikrofonach AKG są pozytywne, postanowiliśmy umieścić w zestawieniu jeden ze sprzętów wspomnianego producenta. Wytypowaliśmy model D5, którego pasmo przenoszenia mieści się w zakresie od 70 Hz do 20 000 Hz. Należy on do grupy urządzeń dynamicznych, jego impedancja to 600 Ohm.

Sprzęt wykorzystuje podwójne zabezpieczenie przeciwwstrząsowe, eliminujące powstawanie różnego rodzaju szumów. Z tego powodu jest to często polecany mikrofon do śpiewania na scenie, gdyż publiczność może skupić się wyłącznie na głosie wokalisty. Urządzenie waży 320 g, w razie potrzeby można zamocować je na statywie (w komplecie jest przeznaczony do tego uchwyt).

Jakie zalety ma mikrofon AKG? Można z nim bezpiecznie podróżować, gdyż dołączono do niego miękki, praktyczny pokrowiec. To dobry wybór dla artystów, którzy często są w trasie. Posiadacze urządzenia twierdzą też, że nadaje się on do nagrywania wokali, a nawet domowego karaoke. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki mikrofon kupić?

 

Wciąż nie do końca wiesz, jaki mikrofon wybrać? W takim razie zapoznaj się również z poradnikiem zakupowym, który jest uzupełnieniem informacji zawartych w rankingu. Po jego lekturze będziesz wiedzieć, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby nie żałować zakupu.

Jaki jest najlepszy mikrofon?

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje mikrofonów: Pojemnościowe i dynamiczne. Jednak trudno jednoznacznie wskazać, które z nich są lepsze, bo to zależy m.in. od tego, do czego potrzebny jest nam sprzęt. Modele pojemnościowe mają dwie elektrody podłączone do źródła stałego napięcia. Jedną jest wprawiana w ruch membrana, co jest możliwe za sprawą działania fal dźwiękowych. Druga elektroda jest nieruchoma, odległość między nią, a tą pierwszą zmienia się, co powoduje też zmianę pojemności kondensatora. Mikrofony pojemnościowe są bardzo czułe, dlatego znajdują zastosowanie w studiach nagraniowych. Wyróżniają się one ponadto szerokim pasmem przenoszenia. Wadą tych sprzętów jest konieczność używania ekranów mikrofonowych, inaczej nie wszystkie nagrane głoski (np. „sz”) będą brzmiały dobrze.

Mikrofony dynamiczne mają mniej skomplikowaną budowę i nie wymagają zewnętrznego zasilania. Znajdująca się w nich membrana razem z cewką umieszczoną w polu magnetycznym porusza się za sprawą drgania powietrza. Należące do tej grupy urządzenia są tanie i większość z nich to modele bezprzewodowe, a więc nie wymagają użycia przewodu. Ich czułość oraz głośność są niższe, ale dobrze radzą sobie z wysokim ciśnieniem akustycznym, dlatego wykorzystuje się je podczas nagrywania wokali i występów na scenie. Mikrofony dynamiczne doceniane są dodatkowo za wytrzymałość oraz odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

 

Kierunkowość

Pod względem kierunkowości mikrofony dzielimy na: Jednokierunkowe, dwukierunkowe i wielokierunkowe. Pierwsze wymienione, jak sama nazwa wskazuje, rejestrują dźwięk dobiegający z jednej strony. To modele wykorzystywane m.in. podczas nagrywania wywiadów oraz reportaży. Sprzęty dwukierunkowe wychwytują dźwięki z dwóch kierunków (z przodu i z tyłu), z kolei wielokierunkowe (inaczej dookólne) zbierają wszystkie odgłosy słyszalne dookoła nich. Nadają się one do nagrywania dużego, śpiewającego zespołu czy wypowiedzi większej grupy osób.

 

Czułość i zakres częstotliwości

Czułość mikrofonu to inaczej ilość sygnału wyjściowego przy zadanym sygnale na wejściu. Nie zawsze jest tak, że im większa jest wartość tego parametru, tym lepiej, bo może to wpłynąć negatywnie na jakość nagrań (słyszalny może być np. hałas samochodów). Co ciekawe, czułość zawsze ma wartość ujemną, a im bliżej znajduje się zera, tym większy sygnał jest dostarczany na wejściu. Może to być np. -29 dB, -38 dB czy -70 dB.

Żeby znaleźć najlepszy mikrofon, powinniśmy sprawdzić zakres częstotliwości. Informuje on o tym, jakie dźwięki są rejestrowane przez dane urządzenie. Przeważnie dolna granica to 20 – 70 Hz, a górna 15 000 – 20 000 Hz.

 

Komunikacja

Mikrofon może być podłączony do komputera czy innego sprzętu za pomocą kabla USB, microUSB, złącza minijack 3,5 mm lub jack 6,3 mm, a nawet XLR-3. Jeżeli nie chcemy, żeby krótki przewód ograniczał swobodę ruchów, możemy poszukać modelu Bluetooth, który łączy się z urządzeniami bezprzewodowo.

 

Sposób montażu

Nie zawsze trzymanie mikrofonu w dłoni jest w pełni komfortowe, zwłaszcza gdy waży on kilkaset gramów. Warto więc sprawdzić, czy można tego uniknąć. Wiele sprzętów ma w zestawie uchwyt pozwalający na przymocowanie ich do statywu. Dostępne są także modele z własną podstawką czy klipsem umożliwiającym przypięcie do ubrania.

 

Przeznaczenie

Jeśli jeszcze przed zakupem ustalimy, w jaki sposób będziemy wykorzystywać sprzęt, na pewno uda nam się wybrać taki spełniający wszystkie oczekiwania. Mikrofony służą przede wszystkim do śpiewania i występowania na scenie, ale nie jest to jedyny sposób ich wykorzystania. Tego typu sprzęty służą także do nagrywania reportaży czy vlogów, przeprowadzania wywiadów, pracy w studiu nagraniowym, prowadzenia rozmów poprzez wideokomunikatory czy podczas gier, a także do zabaw karaoke. Graczom polecane są głównie mikrofony jednokierunkowe, dziennikarzom i reporterom dwukierunkowe, a do wspólnego śpiewania w grupie nadają się te wielokierunkowe.

Wykorzystane technologie

Mikrofony są wyposażone w różne technologie mające na celu poprawę jakości brzmienia. To np. system redukcji szumów, możliwość zmiany kierunkowości czy regulacja podstawowych parametrów dźwięku. Część modeli, m.in. tych do karaoke, pozwala dodatkowo na włączenie efektów specjalnych, takich jak echo. Profesjonalne urządzenia zazwyczaj mają też system antywstrząsowy i różnego rodzaju filtry, zapobiegające zarejestrowaniu zakłóceń (także tych powstających w wyniku ruchów powietrza).

 

Dodatkowe elementy w zestawie

Czy razem z mikrofonem możemy otrzymać w zestawie dodatkowe elementy? Zazwyczaj jest ich kilka, a za podstawowe uznaje się etui lub walizkę do przenoszenia, a także uchwyt do statywu. Zależnie od zastosowania sprzętu, w komplecie może znaleźć się też np. kabel do podłączenia do komputera, osłona w formie siatki (pop-filtr) czy gąbka wytłumiająca.

 

Mikrofony w dobrych cenach

Za mikrofon przystosowany do użytku w domu, np. do karaoke czy prowadzenia rozmów podczas gier, zapłacimy średnio od 50 do 300 zł, choć w sklepach można znaleźć też modele kosztujące ok. 500 zł. Profesjonalne urządzenia są nieco droższe, to samo dotyczy renomowanych producentów. Ich cena to minimum 700 – 1000 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Jak podłączyć mikrofon do laptopa?

Podłączenie mikrofonu do laptopa nie jest trudne, dlatego nie powinno zająć nam to dużo czasu. Jeśli mamy przewodowy model, wystarczy umieścić końcówkę kabla w odpowiednim złączu na obudowie laptopa, np. porcie USB. Ponieważ jest ich kilka, zwykle nie ma potrzeby odłączania innego sprzętu, np. drukarki czy myszy. Czasami po podłączeniu mikrofonu konieczne jest dodatkowo zainstalowanie odpowiednich sterowników, ale to nie powinno być kłopotliwe. Wystarczy postępować zgodnie z zaleceniami znajdującymi się w instrukcji. Bezprzewodowy model podłącza się do laptopa za pośrednictwem modułu Bluetooth. Jednak zanim to zrobimy, warto upewnić się, że bateria zasilająca mikrofon jest naładowana, inaczej nie będzie on działać.

 

P2: Jak podgłośnić mikrofon?

W przypadku mikrofonów problem z niskim poziomem głośności dźwięków pojawia się stosunkowo często, ale można szybko się go pozbyć. Jeżeli sprzęt jest podłączony do laptopa czy komputera stacjonarnego, wystarczy znaleźć na pasku zadań, w prawym dolnym rogu ekranu ikonę głośnika i ją kliknąć. Wtedy pokaże nam się skala poziomu głośności, suwak trzeba podnieść do góry. Jeżeli to nie pomaga, należy wejść w menu “start” i znaleźć “panel sterowania”, a później “sprzęt i dźwięk”. Tam znajdziemy opcję “dźwięk”, wówczas należy przejść do karty “nagrywanie” i zmienić poziom głośności w zakładce “właściwości”.

P3: Jak sprawdzić mikrofon?

Przetestowanie mikrofonu podłączonego do laptopa jest bardzo proste. Należy wejść w menu “start”, a następnie “ustawienia”, po czym przejść kolejno do kart: “System i dźwięk”. Tam znajdziemy opcję “wejście”, a po jej kliknięciu na ekranie pojawi się przycisk “przetestuj mikrofon”. W tym momencie możemy zacząć mówić, wówczas wyświetli się niebieski pasek. Jeśli będzie się on poruszać (skracać i wydłużać), oznacza to, że mikrofon działa. Test tego typu urządzenia na scenie zwykle polega na wypowiadaniu do niego słów (np. odliczania od 1 do 10) lub zaśpiewaniu fragmentu piosenki.

 

P4: Jak ustawić mikrofon?

To, czy mikrofon będzie działał tak, jak powinien, w dużej mierze uzależnione jest od sposobu jego ustawienia. Najważniejsze jest to, aby sprzęt znalazł się jak najbliżej źródła dźwięku, czyli ust wokalisty czy też instrumentu, którego brzmienie będzie rejestrować. Jest to istotne w szczególności w przypadku modeli z przetwornikami dynamicznymi. Dzięki temu uzyskuje się mocniejszy sygnał na tzw. wejściu mikrofonu i nie ma potrzeby nadmiernej regulacji ustawień urządzeń nagłaśniających. Mikrofon przystawiony do instrumentu powinien znajdować się blisko części, która gra najgłośniej. Przykładowo: Jeśli jest to gitara akustyczna, sprzęt ma być ustawiony w pobliżu otworu rezonansowego.

 

P5: Jak odszumić mikrofon?

Niektórzy posiadacze mikrofonów skarżą się, że nie mogą ich swobodnie używać (np. podczas gry ze znajomymi), gdyż przeszkadza im powstający wtedy szum. Na szczęście nie oznacza to, że musimy wymienić swój sprzęt na inny, droższy model. Skutecznym rozwiązaniem takiego problemu jest zainstalowanie specjalnego programu na komputerze jako sterownik (nie wszystkie są płatne, z łatwością znajdziemy też darmowe wersje). Przechwytuje on dźwięk z komputerowej karty dźwiękowej w czasie rzeczywistym, a później poddaje obróbce i usuwa szum. Żeby wszystko działało tak jak powinno, konieczne jest odpowiednie skonfigurowanie programu, zwykle trwa to od kilku do kilkunastu minut.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ