Ranking 9 najlepszych kalafonii w 2024
Kalafonia – przewodnik zakupowy, ranking i test
Specjalnie dla muzyków grających na instrumentach smyczkowych przygotowaliśmy zestawienie najbardziej popularnych kalafonii. Wśród nich są żywice odpowiednie m.in. do skrzypiec i altówek, takie jak Pirastro Goldflex Rosin z pyłkami złota. Ponieważ jest to kalafonia w jasnym kolorze, nadaje się do używania w okresie wiosenno-letnim, w wyższej temperaturze. Jest ona bardzo wydajna i nie wytwarza dużej ilości pyłu, a według muzyków znacząco poprawia brzmienie instrumentu. Osoby grające na wiolonczeli powinny zwrócić szczególną uwagę na produkt Gewa 451.000. To żywica zamknięta w małym i solidnym pudełeczku, które dobrze zabezpiecza ją przed zabrudzeniami oraz działaniem promieni słonecznych. Za sprawą kalafonii wydobywane z instrumentu dźwięki stają się bardziej wyraziste.
Tabela porównawcza
9 najlepszych kalafonii. Opinie w 2024 roku
Muzyków grających na instrumentach smyczkowych bez wątpienia zainteresuje nasz ranking kalafonii. To zestawienie najbardziej popularnych żywic do smyczków, które poprawiają komfort gry i ułatwiają wydobywanie określonych dźwięków. Przygotowaliśmy je na podstawie szczegółowej analizy trendów zakupowych, jak również opinii wydawanych przez konsumentów.
Kalafonia do skrzypiec
Contents
- 1. Pirastro Goldflex Rosin kalafonia skrzypce/altówka
- 2. Thomastik 203 Kalafonia skrzypce/altówka
- 3. Kalafonia skrzypce/altówka D’Addario VR-200
- 4. Kalafonia Pirastro Oliv Rosin Evah
- 5. Kalafonia Wiolonczela Gewa 451.000
- 6. Kalafonia Pops do Kontrabasu
- 7. Kalafonia Skrzypcowa / Altówkowa Larsen 451131
- 8. Kalafonia do Skrzypiec, Altówki i Wiolonczeli Bernardel 451060
- 9. Kalafonia Ciemna D’Addario VR-300 Rosin
- Przewodnik zakupowy – Jaką kalafonię kupić?
- FAQ
1. Pirastro Goldflex Rosin kalafonia skrzypce/altówka
Pirastro Goldflex Rosin to kalafonia do skrzypiec, która jest odpowiednia również dla osób grających na altówce. W jej składzie znajdują się złote pyłki. Ponieważ żywica ma jasny kolor, jest zalecana do używania głównie wiosną i latem.
Kalafonia jest zamknięta w małym, tekturowym pudełeczku. Jest ona twarda, ale dobrze przylega do smyczka, co pozytywnie wpływa na komfort gry. Po produkt sięgają zarówno mniej, jak i bardziej doświadczeni muzycy.
Co o żywicy sądzą konsumenci? Ich zdaniem kalafonia wystarcza na bardzo długo i można jej używać tak często, jak jest to konieczne. Poprawia ona brzmienie instrumentu, a dodatkowo prawie w ogóle nie pyli.
2. Thomastik 203 Kalafonia skrzypce/altówka
Żywica Thomastik 203 nadaje się zarówno do nacierania smyczków skrzypiec, jak i altówki. Zamknięto ją w solidnym i poręcznym, okrągłym pudełeczku, które wygodnie się przechowuje. W zestawie jest bawełniana ściereczka przeznaczona do czyszczenia włosia.
Jak pokazał test kalafonii, prezentowana żywica dobrze sprawdza się w przypadku strun z syntetycznym rdzeniem. Jej aplikacja nie stanowi problemu, w dodatku w czasie gry nie powstaje duża ilość pyłu.
Produkt zebrał wiele pozytywnych opinii kupujących. Muzycy uważają, że to bardzo dobra kalafonia, gdyż skrzypce brzmią znacznie lepiej i zwiększa się przyczepność smyczka do strun. To sprawia, że gra na instrumencie smyczkowym jest przyjemniejsza.
3. Kalafonia skrzypce/altówka D’Addario VR-200
Skrzypcowo-altówkowa kalafonia D’Addario VR-200 ma jasny kolor i jest przeznaczona do stosowania w okresie wiosenno-letnim, w wyższych temperaturach. Jej aplikacja nie jest kłopotliwa, gdyż umieszczono ją w praktycznej, plastikowej osłonce.
Do produkcji żywicy wykorzystano składniki naturalnego pochodzenia. Nadaje się ona zarówno do smyczków z końskim, jak i syntetycznym włosiem. Pudełeczko, w które zapakowano kalafonię, jest małe i można je wygodnie nosić w futerale na instrument.
Konsumenci uważają, że to uniwersalny produkt, po który bez przeszkód mogą sięgnąć osoby początkujące, a także muzycy z większym doświadczeniem. To dobra kalafonia, która nie wytwarza dużej ilości pyłu, w dodatku wystarcza na długo.
4. Kalafonia Pirastro Oliv Rosin Evah
W zestawieniu nie mogło zabraknąć kalafonii Pirastro Oliv Rosin Evah, przeznaczonej nie tylko do skrzypiec, ale również altówek. Ma ona ciemny kolor, a to oznacza, że jest przystosowana do użytku w niższych temperaturach, w okresie jesienno-zimowym.
Poziom twardości żywicy jest określany jako średni. Zapakowano ją w niewielkie, tekturowe pudełko. Kalafonia nie pyli za mocno i nadaje się dla doświadczonych oraz wymagających muzyków.
Osoby publikujące opinie o kalafoniach marki Pirastro przekonują, że na rynku trudno jest znaleźć lepsze jakościowo produkty. Również na temat żywicy Oliv Rosin Evah pojawiło się dużo pochlebnych komentarzy. Wynika to m.in. z łatwej aplikacji, a także trwałości.
Kalafonia do wiolonczeli
5. Kalafonia Wiolonczela Gewa 451.000
Kalafonia do wiolonczeli Gewa 451.000 jest wygodna w przechowywaniu. Zamknięto ją w poręcznym, plastikowym pudełeczku, dlatego możemy mieć pewność, że nie będzie narażona na działanie promieni słonecznych czy zabrudzenia.
Po zastosowaniu żywicy zwiększa się przyczepność smyczka do strun, a to zapewnia więcej przyjemności z gry. Co więcej, brzmienie instrumentu staje się głośniejsze i ładniejsze. Kalafonia jest bardzo wydajna i nie ma ryzyka, że szybko się skończy.
Co o produkcie sądzą kupujący? Większość z nich uważa, że po zastosowaniu żywicy wydobywane z wiolonczeli dźwięki nie są już tak powierzchowne i bez wyrazu. To dobra i tania kalafonia, która bez wątpienia jest godna uwagi.
Kalafonia do Kontrabasu
6. Kalafonia Pops do Kontrabasu
Kalafonia Pops do Kontrabasu ma jasny kolor i nadaje się zarówno dla solistów, jak i muzyków będących częścią orkiestry. Jej właściwości zmieniają się w zależności od tego, jak długo jest przechowywana. Po ok. 1,5 roku staje się odpowiednia do gry kameralnej, a po 2,5 – 3 latach do występów solo.
Przechowywanie żywicy jest wygodne ze względu na niewielkie, plastikowe pudełko. Ma ono okrągły kształt i na pewno zmieści się w futerale razem z instrumentem. Kalafonia nie wytwarza dużej ilości pyłu.
Żywica jest chętnie kupowana zwłaszcza przez profesjonalnych muzyków. To bardzo popularna kalafonia. Kontrabas, na którym gra się posmarowanym nią smyczkiem, brzmi znacznie lepiej, dźwięki stają się bardziej wyraziste.
Kalafonia do smyczka
7. Kalafonia Skrzypcowa / Altówkowa Larsen 451131
Larsen 451131 to kalafonia odpowiednia do nacierania smyczka skrzypiec, a także altówki. Co prawda jest to żywica niesyntetyczna, produkowana z substancji naturalnego pochodzenia, ale nie powinna wywoływać reakcji alergicznych.
Ponieważ jest to kalafonia w ciemnym kolorze, służy do użytku przede wszystkim w niższych temperaturach, w okresie jesieni i zimy. Do jej przechowywania jest przeznaczony dołączony do zestawu woreczek. Uszyto go z miękkiego i mocnego materiału.
Produkt bardzo spodobał się konsumentom, na co wpływa jego wydajność, mała ilość pyłu, a także łatwa aplikacja. Kalafonia przechowywana w woreczku jest odpowiednio zabezpieczona przed kurzem, jak również innymi zanieczyszczeniami.
8. Kalafonia do Skrzypiec, Altówki i Wiolonczeli Bernardel 451060
Żywica Bernardel 451060 jest uznawana za uniwersalną, gdyż nadaje się nie tylko do skrzypiec czy altówki, ale i do wiolonczeli. W zestawie znajdziemy miękką szmatkę przeznaczoną do aplikacji kalafonii na włosie, a także praktyczne etui do jej przechowywania.
Po posmarowaniu smyczka nie powstaje duża ilość pyłu, a wynika to z tego, że do produkcji kalafonii wykorzystuje się wolne od zanieczyszczeń substancje. Żywica jest odporna na działanie niskich i wysokich temperatur oraz innych niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Muzycy chwalą kalafonię za wygodę przechowywania, łatwe smarowanie smyczka, a także lepszą kontrolę nad dźwiękami wydobywanymi z instrumentu. Ułatwia ona grę i do tego pozytywnie wpływa na brzmienie.
9. Kalafonia Ciemna D’Addario VR-300 Rosin
D’Addario VR-300 Rosin to ciemna kalafonia przeznaczona dla osób grających na skrzypcach oraz altówce. Do jej produkcji wykorzystuje się tylko naturalne substancje, nie wytwarza dużej ilości pyłu. Żywica nadaje się do smyczków z końskim, jak również syntetycznym włosiem.
Kalafonię umieszczono w odpowiednio wyprofilowanej osłonce wykonanej z plastiku. Z tego względu jej aplikacja nie stanowi dużego problemu, również dla mało doświadczonych osób. Ponieważ żywica ma ciemny kolor, dobrze sprawdza się w okresie jesienno-zimowym.
Z komentarzy konsumentów wynika, że to bardzo dobrej jakości kalafonia. Jest ciekawą propozycją w szczególności dla początkujących muzyków, gdyż osłonka ułatwia prawidłową aplikację żywicy na włosie.
Przewodnik zakupowy – Jaką kalafonię kupić?
Zachęcamy też do zapoznania się z krótkim poradnikiem zakupowym. Dzięki niemu nie będziesz mieć już wątpliwości, jaką kalafonię wybrać. W tej części artykułu znajdziesz kilka przydatnych podpowiedzi dotyczących najważniejszych kwestii, jakie należy uwzględnić robiąc zakupy.
Rodzaje
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kalafonii, co może nieco ułatwić wybór tej odpowiedniej. Robiąc zakupy możemy napotkać m.in. produkty przeznaczone dla osób występujących na scenie solo. Takie kalafonie zapewniają donośny, jasny dźwięk. Dostępne są również żywice przeznaczone do gry orkiestrowej, a więc odpowiednie dla muzyków występujących w większej grupie. Dają one możliwość wydobywania z instrumentu delikatniejszych, miękkich dźwięków. Niemniej jednak różnice między wspomnianymi rodzajami kalafonii są tak naprawdę subtelne i zauważą je głównie te osoby, które mają bardzo wrażliwy słuch.
O tym, jaka jest najlepsza kalafonia, decyduje również instrument, na którym gramy. Wyróżnia się żywice do skrzypiec, altówek, wiolonczel i kontrabasów. Te przeznaczone do pocierania smyczków do dwóch pierwszych instrumentów są twarde. Kalafonie dla muzyków grających na wiolonczeli są średnio twarde, a do kontrabasów miękkie.
Kolor
Kalafonie mają różne kolory, ale nie wynika to z tego, aby dać muzykom możliwość zakupu żywicy w swoim ulubionym odcieniu. Barwa takich produktów sugeruje, jaka pora roku jest odpowiednia do ich używania. Jasne kalafonie są przeznaczone do smarowania smyczka w okresie wiosenno-letnim, przy wyższych temperaturach. Z kolei te ciemne stosuje się jesienią i zimą.
Naturalna czy syntetyczna?
Kalafonia to żywica naturalnego pochodzenia, którą pozyskuje się z drzew iglastych. Jednak niektórzy muzycy nie mogą jej używać ze względu na reakcję alergiczną. Czy to oznacza, że muszą całkowicie zrezygnować ze smarowania smyczka? To z pewnością utrudniłoby grę na instrumencie i wydobywanie odpowiednich dźwięków. Dla alergików produkowane są specjalne kalafonie z syntetycznej żywicy węglowodorowej. Ich stosowanie nie wywołuje żadnych nieprzyjemnych objawów.
Przechowywanie
Każdy muzyk grający na instrumencie smyczkowym musi pamiętać o tym, że kalafonię trzeba w odpowiedni sposób przechowywać. Należy zabezpieczyć ją przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami, a także przed działaniem promieni słonecznych. Zwykle nie jest to kłopotliwe, gdyż do kalafonii dołączone jest pudełeczko do przechowywania lub miękki woreczek. Uważajmy też, aby żywica nie spadła na podłogę, bo wtedy popęka na wiele małych kawałków i nie będzie już nadawać się do użycia.
Łatwe stosowanie
Osoby początkujące często obawiają się, że smarowanie włosia smyczka żywicą będzie trudne. Jednak szybko można dojść do wprawy, a na początek dla ułatwienia warto wybrać kalafonię umieszczoną w poręcznej osłonce. Wówczas przesuwanie jej po włosiu nie powinno być kłopotliwe. Doświadczeni muzycy radzą, aby używać żywicy tak często, jak jest to konieczne, możemy więc sięgać po nią nawet codziennie. Jeżeli podczas gry pojawi się biały pył, nie oznacza to, że źle nałożyliśmy kalafonię. To tylko jej nadmiar osypujący się ze smyczka, należy zetrzeć go miękką ściereczką.
Kalafonie w dobrych cenach
Ile kosztuje najlepsza kalafonia? Czy jej zakup wiąże się z dużym wydatkiem? To pytania, które często zadają osoby grające na instrumentach smyczkowych. Wiele tego typu produktów kosztuje średnio 10 – 80 zł (dotyczy to również tych renomowanych marek). Co ważne, niska cena nie oznacza, że żywica jest słabej jakości, jej wydajność to nawet kilka lat, w dodatku pozytywnie wpływa na brzmienie instrumentu.
FAQ
P1: Co to jest kalafonia do skrzypiec?
Kalafonia to miękka żywica naturalnego pochodzenia. To pozostałość po destylacji terpentyny z żywicy sosny i innych drzew iglastych. Substancja ta jest bardzo krucha, zazwyczaj ma barwę od żółtej do ciemnobrązowej oraz charakterystyczny, żywiczny zapach. Kalafonia jest przeznaczona do nacierania włosia smyczków instrumentów smyczkowych, w tym skrzypiec. Staje się ono wtedy szorstkie i zwiększa się jego przyczepność do strun. Co ciekawe, na rynku dostępne są również specjalne kalafonie przeznaczone dla muzyków alergików. Wykonuje się je z syntetycznej, węglowodorowej żywicy.
P2: Kalafonia – jak używać?
Nie da się określić, jak często należy używać kalafonii. To indywidualna kwestia i każdy muzyk po pewnym czasie wyczuje, kiedy sięgać po żywicę do smyczka. Warto robić to w sytuacjach, gdy pojawia się problem z wydobyciem konkretnego dźwięku. Wystarczy kilka razy przeciągnąć kalafonię wzdłuż włosia, musi być ono naprężone tak samo, jak do gry. Jeżeli podczas ćwiczeń zobaczymy wydobywający się znad strun biały dym, powinniśmy przeczyścić przestrzeń między gryfem a podstawkiem, a także sam wierzch gryfu suchą szmatką, tam zbiera się nadmiar kalafonii. Co ważne, żywicę trzeba odpowiednio przechowywać, np. w woreczku, pudełeczku lub pojemniczku. Uważajmy, aby przypadkowo nie spadła na podłogę, bo może się pokruszyć na małe kawałki.
P3: Do czego służy kalafonia?
Kalafonia służy do nacierania smyczka skrzypiec i innych instrumentów smyczkowych, ale nie tylko. Substancja ta znajduje zastosowanie również podczas spawania, jest wykorzystywana jako topnik w czasie lutowania cynowo-ołowiowym stopem. Tego rodzaju żywicę stosuje się ponadto w medycynie. Jest ona składnikiem maści i leków o ochronnych właściwościach, plastrów, a także opatrunków. Z uwagi na naturalne pochodzenie kalafonia jest bezpieczna dla zdrowia. Nierzadko sportowcy wykorzystują ją do nacierania rąk, aby lepiej łapać piłkę, a baletnice smarują nią baletki, gdyż to zapewnia odpowiednią przyczepność do podłoża.
P4: Kalafonia – gdzie kupić?
Kalafonię można kupić w wielu różnych miejscach, m.in. sklepach budowlano-remontowych czy muzycznych (zależnie od tego, w jakim celu potrzebna jest nam żywica). Dobrym rozwiązaniem jest również poszukanie tej substancji w Internecie, gdyż wybór może okazać się znacznie większy. Zakupy online to duże ułatwienie dla osób zapracowanych i tych, które mieszkają w mniejszych miejscowościach. Nie w każdym sklepie stacjonarnym będzie dostępna akurat ta kalafonia, która odpowiada naszym preferencjom. Ponadto robiąc zakupy online możemy sprawdzić opinie na temat konkretnych produktów i porównać ceny, żeby wybrać najbardziej atrakcyjną według nas ofertę.
P5: Jak działa kalafonia?
Kalafonia używana przez muzyków przede wszystkim zwiększa przyczepność włosia smyczka do strun. To ułatwia wydobywanie jak najlepszych dźwięków ze swojego instrumentu i pozwala na czerpanie większej przyjemności z gry. Nierzadko osoby grające na skrzypcach czy altówce sięgają po kalafonię codziennie, choć są też muzycy, którzy robią to od czasu do czasu, aby poprawić swoje brzmienie. Co ciekawe, nie ma uniwersalnej żywicy pasującej do wszystkich instrumentów smyczkowych. Do wyboru mamy m.in. kalafonie orkiestrowe, które zapewniają miękkie i delikatne dźwięki, a także takie dla solistów, wzmacniające brzmienie. Najtwardsza jest żywica przeznaczona do smyczków skrzypiec, a najbardziej miękka do kontrabasów. Kalafonia do gry na wiolonczeli ma średnią twardość.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ