Ostatnio aktualizowane: 04.08.20

 

Chcesz nauczyć się grać na ksylofonie, ale masz problem ze znalezieniem właściwego modelu? W takim razie zachęcamy do zapoznania się z tym artykułem. Opisujemy w nim najlepszych producentów tego typu instrumentów. Zebrane przez nas informacje powinny pomóc Ci w podjęciu decyzji, jaki ksylofon wybrać.

 

Mido

Mido to polska marka, która specjalizuje się w produkcji sztabkowych instrumentów. To nie tylko ksylofon, ale i marimba, wibrafon oraz dzwonki. W ofercie tego producenta znajdziemy też niezbędne elementy do gry, czyli pałki, stojaki, pokrowce oraz specjalne nakrycia instrumentów, które chronią je przed kurzem i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Ksylofony Mido są wykonywane ze starannie dobranych gatunków drewna, palisandru i lapacho. Do wyboru są mniejsze, jak i większe modele, również koncertowe. Po instrumenty marki chętnie sięgają profesjonaliści grający w orkiestrach. Co więcej, stanowią one podstawowe wyposażenie różnych szkół muzycznych i uczelni, m.in.: Instytutu Muzyki UMCS, Centrum Edukacji Artystycznej, Państwowej Szkoły Muzycznej w Sieradzu, Akademii Muzycznej w Poznaniu, a nawet Akademii Muzycznej w Brnie (Czechy). Instrumenty są doceniane za wyjątkowe brzmienie, elegancki design, łatwy transport oraz trwałość. Sztabki ksylofonów pokrywane są politurą, a to sprawia, że są bardziej wytrzymałe i nie ścierają się na skutek częstej gry. Należy wspomnieć, że Mido to marka zajmująca się nie tylko produkcją, ale również przeglądem i naprawą instrumentów.

Yamaha

Japońskie przedsiębiorstwo Yamaha zostało założone w 1887 roku przez Torakusu Yamahę. To dzięki niemu na rynku pojawiło się pierwsze w Japonii pianino. W 1904 roku instrumenty Yamaha zdobyły prestiżową Honorową Nagrodę Główną na Targach Światowych w Saint Louis w Stanach Zjednoczonych. Przedsiębiorstwo zaprojektowało i wprowadziło do sprzedaży pierwszy syntezator wyposażony w system MIDI (służył do przekazywania informacji między elektronicznymi instrumentami muzycznymi). Od 1955 roku zajmuje się ono też produkcją motocykli, skuterów (w tym śnieżnych i wodnych), sportowych motorów, quadów oraz silników do łodzi motorowych, jako Yamaha Motor Company. Działalność firmy obejmuje też inne sektory: produkcję i sprzedaż sprzętów audiowizualnych, kart muzycznych i chipsetów, a nawet prowadzenie szkół muzycznych oraz innego rodzaju ośrodków mających związek z muzyką. Ksylofony Yamaha są wykonywane z solidnych gatunków drewna (m.in. paduk), co zapewnia odpowiedni rezonans i ładne brzmienie. Są one dopracowane pod kątem detali, wszystkie są wyposażone w praktyczny stojak z kółkami w podstawie. To odpowiednie modele zwłaszcza dla początkujących i średniozaawansowanych muzyków.

 

Stagg

Założona w 1995 roku marka Stagg produkuje różnego rodzaju instrumenty: ksylofony, pianina, perkusje, gitary, bongosy, kalimby, saksofony, klarnety, trąbki, kornety i wiele innych. Możemy również dobrać elementy potrzebne do gry, przenoszenia instrumentów, a także do ich czyszczenia. Marka Stagg cieszy się popularnością wśród konsumentów na całym świecie. To nie tylko początkujący muzycy, ale również ci bardziej doświadczeni, występujący jako profesjonaliści. Ciekawe jest to, że wszystkie instrumenty są produkowane ręcznie w oparciu o projekty tworzone przez specjalistów w głównej siedzibie firmy w Belgii.

Adams

Marka Adams została założona przez André Adamsa w 1970 roku. Mężczyzna początkowo zajmował się naprawą instrumentów dętych, gdyż majsterkowanie było jego pasją, podobnie jak muzyka. Z czasem zajął się on także ich produkcją i wtedy marka stała się bardzo popularna w Europie. Przez lata André Adams stworzył bardzo dobre relacje z wieloma muzykami, zarówno profesjonalnymi, jak i początkującymi. Nawiązał również współpracę z kilkoma uniwersytetami. Dzięki temu produkowane instrumenty wyróżniały się oryginalnym designem, a także dopasowaniem do potrzeb artystów. W ofercie marki znajdziemy nie tylko ksylofony, ale również: marimby, wibrafony, kotły (timpani), trąbki, klarnety, puzony i tuby. Lista artystów, którzy chętnie grają na instrumentach Adams, jest bardzo długa. To m.in.: Alex Jacobowitz, Bogdan Bacanu, Anne-Julie Caron, Carlo Willems, Filippo Lattanazi czy Zhe Lin.

 

Studio 49

Firma Studio 49 została założona w 1949 roku w Niemczech przez Carla Orffa. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej razem ze swoim przyjacielem, Karlem Maendlerem (twórcą klawesynu), zbudował on pierwszy ksylofon, który szybko stał się popularny na terenie kraju. Z czasem firma zaczęła się rozwijać. Obecnie w jej ofercie znajdziemy wiele różnych instrumentów: tamburyny, cymbały, marakasy, metalofony, marimby, dzwonki, idiofony, a nawet kastaniety czy agogo (instrument afrykański). Ksylofony produkowane przez Studio 49 są odpowiednie dla profesjonalistów, wśród nich znajdziemy efektownie wyglądające modele koncertowe. Do niektórych jest dołączony solidny stojak z kółkami. To instrumenty wykonane z bardzo solidnych materiałów, nie tylko starannie wyselekcjonowanych gatunków drewna, ale i np. włókna szklanego. Sztabki wykazują odporność na uszkodzenia mechaniczne, w szczególności na ścieranie. Ksylofony oferowane przez wspomnianą markę wyróżniają się wyjątkowym brzmieniem, dlatego przyjemnie się ich słucha.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments