Ostatnio aktualizowane: 04.08.20

 

Fortepian nieodłącznie kojarzy się z poważną muzyką klasyczną. Instrument ten najczęściej pojawia się w wielkich salach koncertowych i na doniosłych wydarzeniach. Fortepian może służyć nie tylko do grania utworów znanych klasyków, ale pozwala także tworzyć nowe, współczesne melodie. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem tego instrumentu, przedstawiamy listę najlepszych producentów sprzętu muzycznego.

 

Orla

Orla to firma, która powstała we włoskiej stolicy instrumentów muzycznych, Castelfidaro. Od 1965 roku wytwarza przede wszystkim pianina, fortepiany i organy. W procesie produkcyjnym wykorzystuje najnowsze technologie, które umożliwiają zbudowanie instrumentów o czystym brzmieniu. Materiały wykorzystywane przez firmę Orla są solidne, co sprawia, że wykonane sprzęty służą przez wiele lat. Fortepiany nie tylko wyróżniają się eleganckim designem, ale także pozwalają na zagranie płynnych i głośnych dźwięków. Większość fortepianów Orla ma nieduży rozmiar. Zastosowano w nich ciekawe rozwiązania, takie jak wejście USB czy wyjście MIDI umożliwiające komunikację między różnymi instrumentami. W rezultacie można eksperymentować z brzmieniem i łączyć grane melodie z gotowymi utworami.

 

Yamaha

Firma Yamaha istnieje na rynku muzycznym od ponad 130 lat. Została założona w 1887 roku przez Torakusu Yamaha. Obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów instrumentów muzycznych na świecie, dlatego uwzględnia ją każdy ranking fortepianów. W swojej ofercie firma ma przede wszystkim instrumenty dęte, smyczkowe i klawiszowe. Wszystkie sprzęty muzyczne powstają we współpracy z ekspertami i inżynierami. Pracownicy Yamaha wykorzystują najnowsze technologie, łącząc je z tradycyjnym japońskim rzemiosłem, które cechuje się solidnością i precyzją. Fortepiany wytwarzane są z myślą o wygodzie muzyków. Instrumenty pozwalają dokładnie oddać każdy dźwięk, a poszczególne nuty wybrzmiewają czysto i głośno. Firma zatrudnia profesjonalnych pianistów, aby pomogli w wytwarzaniu jak najlepszych fortepianów. Yamaha skupia się przede wszystkim na jakości brzmienia, nie zapomina jednak o eleganckim designie instrumentu i dokładnym wykończeniu każdego detalu. Drewno wykorzystywane do produkcji obudowy fortepianu jest skrupulatnie dobierane i obrabiane. Dzięki temu nie odkształca się i nie pęka pod wpływem czasu i warunków zewnętrznych.  

Steinway & Sons

Jeden z najlepszych producentów pianin i fortepianów, firma Steinway & Sons, istnieje od 1853 roku. Od chwili założenia celem Henry’ego Steinwaya było stworzenie najlepszego instrumentu na świecie. Kolejne pokolenia właścicieli firmy przyczyniły się do pozyskania zaufania i szacunku tysięcy konsumentów. Wszystkie instrumenty Steinway & Sons wykonywane są ręcznie z wykorzystaniem starannie dobranych materiałów. Drewno tworzące ramę i konstrukcję fortepianów dojrzewa przez prawie dwa lata zanim zostanie poddane odpowiedniej obróbce. Już w procesie projektowania, firma stara się uwzględnić potrzeby nawet najbardziej wymagających muzyków. Cały etap produkcji opiera się na ponad 100-letniej tradycji i wiedzy rzemieślniczej. Obecnie firma jest autorem 135 patentów, w efekcie czego uważana jest za pioniera w dziedzinie wytwarzania instrumentów muzycznych. Fortepiany Steinway & Sons umożliwiają zagranie nawet najtrudniejszych fraz czysto i płynnie, a rozchodzący się dźwięk jest wyraźny i donośny. Instrumenty tej firmy są często wybierane przez zawodowych pianistów, pojawiają się one na prestiżowych konkursach i w największych salach koncertowych na świecie.

 

Seiler

Założona w 1849 roku firma Seiler jest zaliczana do grupy najlepszych producentów światowej klasy pianin i fortepianów. Jej pierwszy właściciel, Eduard Seiler, chciał stworzyć przedsiębiorstwo wytwarzające instrumenty, które spełnią wymagania profesjonalnych muzyków i osób początkujących. Najpierw powstawały one w legnickiej fabryce, jednak po wojnie siedziba firmy przeniosła się do Niemiec. Produkowane obecnie fortepiany Seiler są wykonane z trwałych materiałów i pozwalają uzyskać głośne i mocne brzmienie. Firma nieustannie dąży do ulepszania swoich produktów, co sprawia, że muzycy i pianiści na całym świecie chętnie je wybierają. Przedsiębiorstwo Seiler, jako jedyny producent fortepianów, otrzymało niemiecki znak jakości RAL, co odzwierciedla precyzję i solidność wykonania instrumentów.

Hoffmann

Historia pianin i fortepianów wytwarzanych przez markę Hoffmann sięga 1904 roku. To wtedy powstały pierwsze instrumenty, które szybko zyskały sławę i uznanie pianistów na całym świecie. Obecnie marka jest częścią niemieckiego koncernu C. Bechstein i w 2007 roku przeniosła swoje fabryki do Czech. Fortepiany Hoffmann pozwalają uzyskać mocne i wyraźne brzmienie, często określane przez profesjonalistów jako niepowtarzalne. Marka doceniana jest za trwałe i precyzyjne wykonanie swoich instrumentów oraz za dbałość o każdy szczegół. Do produkcji wykorzystywane są tylko te materiały, które przeszły rygorystyczny proces selekcji. Mechanizm użyty w fortepianach Hoffmann pozwala zagrać utwory w wielu gatunkach muzycznych, a dźwięk pozostaje zrównoważony i czysty w każdej oktawie. Instrumenty sprawdzą się zarówno dla profesjonalistów na koncertach, do wykonywania utworów solowych i kameralnych, jak również do nauki dla osób początkujących. Fortepiany Hoffman mają elegancki design i minimalistyczny kształt, dlatego wyglądają efektownie zarówno w domu, jak i na scenach największych sal koncertowych. 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments