Ostatnio aktualizowane: 25.10.20

 

Wielu uczniów przyznaje, że poznawanie twórczości i biografii waltornistów jest dodatkową motywacją do pracy nad własnym warsztatem muzycznym. Nie ma też wątpliwości, co do tego, że osoby zainteresowane grą na tym instrumencie powinny znać najbardziej popularne nazwiska. Przygotowaliśmy listę, a w niej krótkie notki biograficzne popularnych waltornistów w kraju i na świecie.

 

Tomasz Bińkowski

Tomasz Bińkowski to współczesny, polski waltornista, który rozpoczął kształcenie muzyczne w Podstawowej Szkole Muzycznej w Łodzi. Mając 13 lat zaczął grać na waltorni, a jego nauczycielką była Czesława Szczukowska. W liceum grał jako muzyk w orkiestrze Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina i Łódzkiej Orkiestrze Radiowej, tam też zadebiutował na scenie. Artysta naukę kontynuował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, był w klasie Jana Jeżewskiego. W latach 1992-1998 Tomasz Bińkowski grał jako trzeci waltornista z „Sinfonia Varsovia”. Z tą orkiestrą nagrał wiele płyt z muzyką symfoniczną, filmową i kameralną. Muzyk może pochwalić się też grą jako, pierwszy waltornista w orkiestrze „Philharmonie der Nationen” pod Dyrekcją Justusa Frantza. Obecnie jest związany z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, gdzie gra jako solista.

Aubrey Brain

Na uwagę bez wątpienia zasługuje Audrey Harold Brain, czyli brytyjski waltornista o dużym doświadczeniu. W 1911 roku został pierwszym waltornistą New Symphony Orchestra. Występował u boku Thomasa Beechama, który był jednym z najbardziej wpływowych dyrygentów ówczesnych czasów. Audrey Brain współpracował też z BBC Symphony Orchestra i wykładał na Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie.

 

Dennis Brain

Ojcem Dennisa Braina był Aubrey Brain, o którym pisaliśmy w akapicie wyżej. To właśnie u niego studiował na Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie. W czasie II wojny światowej Dennis Brain był waltornistą w Royal Air Force Central Band, a po wojnie pełnił funkcję solisty m.in. w Orkiestrze Filadelfijskiej. Waltornista zmarł tragicznie w wypadku samochodowym i wtedy francuski kompozytor Francis Poulenc skomponował na jego część “Elegię na róg i fortepian in memoriam Dennis Brain”. 

 

Edwin Golnik

Edwin Golnik to polski waltornista i pedagog muzyczny urodzony w Wudzynku, czyli niewielkiej wsi w województwie kujawsko-pomorskim. Był pierwszym waltornistą Filharmonii Narodowej w Warszawie i Orkiestry Radiowej w Bydgoszczy. Edwin Golnik wykładał na Akademii Muzycznej w Warszawie i Akademii Muzycznej w Łodzi. Wykształcił liczne grono waltornistów, którzy później grali nie tylko w orkiestrach krajowych, ale też zagranicznych.  

 

Wiesław Grochowski

Wiesław Grochowski to współczesny polski waltornista i pedagog. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie waltorni pod kierunkiem Adama Przybyły. Był laureatem w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych. Muzyk współpracował z Orkiestrą Polskiego Radia w Krakowie, obecnie jest solistą waltornistą w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Na swoim koncie ma też współpracę z Filharmonią Narodową w Warszawie i Polską Orkiestrą Kameralną Sinfonia Varsovia.

 

Mirosław Płoski

Mirosław Płoski jest pierwszym waltornistą Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku, wykładał na Akademii Muzycznej w Krakowie. Artysta jest doktorem habilitowanym sztuki i doktorem w dziedzinie nauk humanistycznych. Występował jako pierwszy waltornista w Orkiestrze Symfonicznej Słoweńskiego Radia i Telewizji w Lublanie i Orkiestrze Państwowej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Graeme Revell

Pochodzący z Nowej Zelandii Graeme Revell jest kompozytorem filmowym, a także wykwalifikowanym pianistą i waltornistą. To muzyk o wszechstronnych zdolnościach. Za film Chińska Szkatułka został uhonorowany Złotą Osellą na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. W przeszłości muzyk grał na perkusji i keyboardzie w grupie muzycznej SPK.

 

Will Sanders

Przy tworzeniu zestawienia popularnych waltornistów nie mogliśmy pominąć Willa Sandersa, czyli muzyka pochodzenia holenderskiego, który mieszka w Niemczech. Ukończył on klasę waltornii w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht i to z najwyższą oceną. Jest waltornistą solistą Orkiestry Symfonicznej Radia Bawarskiego w Monachium, kameralistą zespółu German Brass, a także muzykiem Orkiestry Festiwalowej w Bayreuth. Will Sanders zajmuje się też działalnością pedagogiczną. Jest profesorem klasy waltorni m.in. w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht, gdzie sam pobierał naukę, a także pełni funkcję profesora wizytującego w Akademii Muzycznej w Krakowie. 

Waltornie to piękne instrumenty, a gra na nich może przynieść wiele satysfakcji. Jeśli podoba Ci się brzmienie waltorni i chcesz nauczyć się na niej grać, nie zwlekaj. Możliwe, że w przyszłości będziesz równie znany, jak przedstawieni powyżej muzycy, rozwiniesz swój talent i będziesz grał na największych scenach w towarzystwie równie uzdolnionych osób. Najważniejsze w drodze do celu jest jego wyznaczenie, a później systematyczne podejmowanie działań. Wielu uczniów zgadza się również ze stwierdzeniem, że w karierze muzycznej pomaga autorytet. Może nim być obecny nauczyciel, ale też muzyk, którego nie znamy, ale imponuje nam swoimi dokonaniami i lubimy go słuchać.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments