Ostatnio aktualizowane: 24.10.20

 

Interesuje Cię gra na waltorni? Myślisz o rozpoczęciu nauki albo szukasz dodatkowej motywacji do dalszej pracy? Artykuł o znanych waltornistkach w Polsce i na świecie może Ci się spodobać. Choć przyjęło się, że to głównie mężczyźni grają na tym dużym instrumencie, w rzeczywistości jest inaczej. Również wiele kobiet odnosi sukcesy w tej dziedzinie. Należy pamiętać, że drogą do realizacji muzycznych marzeń, ale i nie tylko, jest przede wszystkim systematyczna praca i wiara we własne możliwości. 

 

Nury Guarnaschelli

Jedną z wybitnych waltornistek jest Nury Guarnaschelli, która urodziła się w 1966 roku w Santa Fe w Argentynie, a naukę gry na instrumencie rozpoczęła w wieku 8 lat. Praktykę na początku zdobywała pod czujnym okiem dziadka. W kolejnych latach artystka trafiła do Buenos Aires i uczyła się u Guelfo Nalli’niego. Następnie otrzymała stypendium na studia w Nowym Jorku. Swoje kształcenie kontynuowała też w Berlinie (stypendium Karajan Akademie). Zadebiutowała na scenie w wieku zaledwie 12 lat. Waltornistka ma na swoim koncie występy zarówno solowe, jak i z zespołem, nie tylko w Argentynie, ale też w całej Europie. Nury Guarnaschelli nagrała sporo płyt z zespołami i orkiestrami. Dla wielu osób stanowi ona wzór do naśladowania, jeśli mowa o nauce gry na waltorni. 

Kateřina Javůrková

Do znanych waltornistów można zaliczyć też Czeszkę Kateřinę Javůrkovą. Jest ona absolwentką Konserwatorium Muzycznego w Pradze, w 2011 roku rozpoczęła naukę na Akademii Sztuk Scenicznych w tym samym mieście. W okresie kształcenia otrzymała stypendium i dzięki niemu mogła się uczyć w Conservatoire National Supérieur de Musique et Danse w Paryżu. Kateřina Javůrková jest solistką Orkiestry Prague Philharmonia, ale gra także z innymi orkiestrami: Orchestre de Paris, Praska Orkiestra Kameralna i Czeska Filharmonia, ponadto należy do kwintetu dętego Quintet Belfiato. Warto wspomnieć, że naukę gry na instrumencie podjęła w wieku 9 lat. Ta artystka urodzona w 1991 roku może pochwalić się już licznymi osiągnięciami, zdobyła wiele nagród w konkursach i jest jedną z najbardziej popularnych waltornistek swoich czasów.

 

Anna Mondry

Sukcesy w grze na waltornii odnoszą nie tylko kobiety z innych krajów, ale też Polki. Do grupy popularnych waltornistek bez wahania można zaliczyć Annę Mondry. Jest to absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, uczyła się w klasie Lucyny Chodzińskiej. Od 1994 roku pracuje w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, można ją też spotkać w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Anna Mondry należała do Zespołu Instrumentów Dętych i grała w kwartetach Brillante oraz Coro Di Corni. 

 

Ewelina Sandecka

Wśród polskich waltornistek na wyróżnienia zasługuje też Ewelina Sandecka, która naukę gry na instrumencie rozpoczęła w wieku 11 lat w szkole muzycznej w Jaworznie pod czujnym okiem Tadeusza Siarczyńskiego. Później zdobywała umiejętności w szkole muzycznej w Bielsku-Białej, nauki pobierała u Czesława Słapy i Mariusza Ziętka. W kolejnym latach artystka zaczęła studia w Akademii Muzycznej w Krakowie, a w 2011 roku została absolwentką Escuela Superior de Música Reina Sofía w Hiszpanii. Sandecka jest członkinią orkiestry Capella Cracoviensis, z tą grupą występowała także jako solistka. Do ważnych osiągnięć artystki można zaliczyć m.in. 1 Nagrodę i Grand Prix w I Ogólnopolskim Konkursie Waltornistów im. prof. Golnika w Łodzi w 2006 roku.

Irena Marie Rieband

Swoimi umiejętnościami muzycznymi zachwyca też pochodząca z Anglii waltornistka Irena Marie Rieband. Swoją przygodę z grą na instrumencie rozpoczęła w wieku 14 lat. Pobierała nauki w różnych miejscach. Muzykowania uczyła się w Berlinie, Oslo, Chicago i Gdańsku. Do Polski kobieta przybyła po otwarciu granic, bo właśnie tutaj ma swoje korzenie. Na gdańskiej Akademii Muzycznej obroniła pracę magisterską dotyczącą zdrowego podejścia do muzyki. Waltornistka zajmuje się także nauczaniem innych muzyków, regularnie prowadzi zajęcia w Rumunii w czasie trwania Projektu Młodych Muzyków, a także na Festiwalu International Crescendo Summer Institute of the Arts na Węgrzech. 

 

Sarah Wills

W naszym artykule nie mogło zabraknąć wzmianki na temat waltornistki o imieniu Sarah Wills. Ma ona brytyjsko-amerykańskie pochodzenie, urodziła się w USA, a wychowywała w Londynie, Tokio, Bostonie i Moskwie. Nauki gry na instrumencie podjęła się w wieku 14 lat, wtedy też zaczęła uczęszczać do Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Później artystka rozpoczęła edukację w Berlinie u Fergusa McWilliama. Sarah Willis jest członkiem sekcji instrumentów dętych blaszanych Filharmonii Berlińskiej, występuje także w programach telewizyjnych przy moderowaniu i prowadzeniu wydarzeń muzycznych. Na swoim koncie ma występy m.in. z orkiestrą Chicago Symphony i London Symphony.

Waltornia to instrument, na którym nie gra się łatwo, jednak jeśli nas to interesuje, warto podjąć próbę. Regularne ćwiczenia pozwalają zdobyć cenne umiejętności. Kto wie, może historia jednej ze wspomnianych kobiet zainspiruje Cię do tego, aby sięgnąć po ten instrument?

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments