Ostatnio aktualizowane: 27.11.20

 

Wybierając zajęcia dodatkowe dla dzieci bardzo często najważniejszym kryterium jest ich przydatność. Nie wątpi się w konieczność posługiwania się językami obcymi w dzisiejszym świecie, więc rodzice chętnie zapisują dzieci na zajęcia z języka angielskiego. Rozumie się potrzebę ruchu i aktywności fizycznej, dlatego pozwala się dzieciom zagłębiać tajniki sztuk walki. Zajęcia muzyczne natomiast są wybierane nieco mniej chętnie. Zagłębiając jednak nieco temat, okazuje się, że zupełnie niesłusznie.

 

Rodzice często odmawiają dzieciom na przykład wymarzonych lekcji gry na flecie, ponieważ nie uważają tego za praktyczne zajęcie. O ile nauka języków obcych czy sztuk walki wydaje się im być zupełnie uzasadniona, o tyle wożenie dziecka na – teoretycznie – absolutnie nieprzydatne zajęcia i płacenie za nie, jest stratą czasu i pieniędzy. Niemniej istnieje sporo naukowych dowodów, że nauka gry na instrumentach przynosi mnóstwo korzyści przekładających się na sukces w dorosłym życiu.

Pamięć i koncentracja

Nauka gry na instrumencie bez wątpienia ma wpływ na lepszą koncentrację oraz rozwój pamięci u dziecka, zwłaszcza tej werbalnej. Przebywanie w pełnym dźwięków otoczeniu oraz tworzenie bądź odtwarzanie dźwięków ma wpływ na rozwój struktur mózgu odpowiedzialnych za dźwięki i komunikację werbalną. Nie tylko ułatwia dziecku zapamiętywanie ze słuchu (co w prosty sposób przekłada się na zapamiętywanie materiału usłyszanego na lekcji i mniej czasu spędzonego na utrwalaniu w domu), ale także na naśladowanie dźwięków, co bardzo przydaje się w nauce języków obcych podczas wymowy głosek, które nie istnieją w naszym ojczystym języku czy naśladowaniu akcentów. Konieczność skupienia się na lekcji muzyki, odtwarzanie dźwięków za pomocą innego języka – nut zapisanych na pięciolinii, dotrzymywanie tempa i przestrzeganie taktów ma również wpływ na poprawę koncentracji u dziecka. Co ciekawe, za naukę gry na instrumentach oraz za zdolności matematyczne odpowiedzialne są te same obszary mózgu. Dlatego dzieciom szkolonym muzycznie z większą łatwością przychodzi nauka nie tylko matematyki, ale także przedmiotów ścisłych, takich jak fizyka czy chemia. Przeprowadzone do tej pory badania jednoznacznie wykazały, że u dzieci, które podejmują naukę gry na instrumentach, mózg rozwija się szybciej (analogicznie, u osób starszych proces starzenia mózgu zachodzi wolniej).

 

Zdolności manualne i koordynacja

Nauka gry na instrumencie to w zasadzie wykonywanie pewnych mechanicznych czynności, takich jak szarpanie strun gitary czy zasłanianie klap fletu w odpowiednim czasie i kolejności. Wymusza to na dziecku odpowiednią koordynację ruchową, ale również współpracę między poszczególnymi zmysłami, na przykład okiem widzącym nutę i dłonią, która na instrumencie ma odwzorować właściwy dźwięk czy okiem a uchem, które musi wychwycić czystość dźwięku. Przekłada się to na lepszą koordynację dziecka, zarówno ruchową jak i intersensoryczną (czyli dotyczącą różnych zmysłów). Nie do pominięcia jest także wpływ na zdolności manualne. Bez względu na to, czy to pianino, gitara czy flet, podczas wydawania dźwięków angażowane są dłonie – to one uderzają w klawisze, szarpią struny czy zasłaniają odpowiednie klapy. Dzięki temu palce oraz całe dłonie są wyćwiczone i sprawne, co przekłada się na rozwój zdolności manualnych, a co za tym idzie ładniejszy charakter pisma czy lepszą technikę wykonywania prac plastycznych. Należy również wspomnieć, że praca obiema częściami ciała podczas gry na instrumencie (na przykład przesuwanie obu dłoni po klapach fletu poprzecznego czy trzymanie jedną dłonią smyczka i dociskanie strun drugą w przypadku gry na skrzypcach) wymusza tworzenie w mózgu dodatkowych połączeń między lewą a prawą półkulą. 

Systematyczność i cierpliwość

Żadna nauka nie jest prosta, a na efekty trzeba czekać. Tak samo jest z muzyką, dlatego nauka gry na jakimkolwiek instrumencie bez wątpienia wykształci w dziecku umiejętności, takie jak cierpliwość i systematyczność. Konieczność codziennych, niekoniecznie kilkugodzinnych treningów, oraz godzenia ich z innymi, domowymi bądź szkolnymi obowiązkami, wyćwiczy w nim systematyczność oraz nauczy gospodarowania czasem. Fałszowanie czy inne drobne muzyczne porażki nauczą dziecko cierpliwości, jeśli zobaczy, że za kolejnym razem udało się zagrać poprawnie jakiś trudny utwór, a wymagało to odpowiedniej ilości ćwiczeń i czasu.

 

Umiejętności społeczne

Przede wszystkim osoby grające na instrumentach mają lepsze umiejętności słuchania oraz obserwacji, co potencjalnie czyni z nich świetnych przyjaciół. Sama nauka gry na instrumencie oraz uczęszczanie do szkoły muzycznej pozwala dziecku nawiązać nowe znajomości, niezwiązane ze zwykłą szkołą czy najbliższym sąsiedztwem. Ponadto, uczestnictwo w grupowych zajęciach uczy malucha pracy w grupie, a w zasadzie współpracy, oraz rozwiązywania konfliktów.

Decydując się jednak na zajęcia dla dziecka powinno się przede wszystkim pamiętać, że są one dla niego, a nie dla nas, i to jemu powinny odpowiadać. Jeśli pociecha nie jest zainteresowana nauką gry na instrumencie bądź języka obcego, nie powinna być do tego zmuszana, ponieważ przyniesie to efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego. Dodatkowe zajęcia dla dziecka powinny być dla niego przede wszystkim rozrywką i przyjemnością, z której przy okazji może wynieść pożyteczne umiejętności.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments