Ostatnio aktualizowane: 27.11.20

 

Nauka gry na instrumencie wymaga czasu, cierpliwości i poświęcenia. Początki bywają trudne, ponieważ uczniowie nie od razu przechodzą do nauki gry utworów. Najpierw uczą się oni nut, następnie ćwiczą koordynację obydwu rąk, a na końcu przychodzi czas na poznanie pierwszych prostych utworów. Jakie są poszczególne etapy nauki gry na fortepianie, przez które każdy uczeń musi przejść, aby zagrać swój pierwszy utwór samodzielnie? 

 

Nauka nut 

Pierwszym etapem, bez którego żaden uczeń nie może zacząć nauki gry na instrumencie jest poznanie nut. Na początkowym etapie ważne jest dogłębne przyswojenie rozkładu nut na klawiaturze oraz na pięciolinii. Uczeń rozpoczyna naukę od klucza wiolinowego, a następnie przechodzi do klucza basowego. Jest on potrzebny, ponieważ to właśnie w nim są zapisane nuty znajdujące się na niższej części klawiatury, które gra się lewą ręką. Nauka nut będzie prosta, jeśli uczeń stosuje sprawdzone metody, ułatwiające przyswojenie materiału. Osoby uczące dzieci radzą, jak można ułatwić sobie to zadanie.

Pierwszym sposobem jest nauka za pomocą alfabetu. Opiera się ona na zapamiętaniu zasady “C, D, E, F, G, A, H, C, D, E, F, G, A, H”. Dzięki tej metodzie łatwo zapamiętać kolejność, a następnie nauczyć się odliczać, która nuta znajduje się obok, na sąsiedniej linii. Drugi sposób to nauka wyłącznie dwóch nut, a następnie odliczanie, która jest w odpowiedniej odległości. Nauczyciele zalecają, aby zapamiętać nuty C i G, które są od siebie znacząco oddalone.

Ta metoda może ułatwić zagranie pierwszych, nieskomplikowanych utworów. Kolejnym sposobem pomocnym w nauce nut jest rozpoczęcie gry i ich wyczucie. Teoria, jak wiadomo jest bardzo ważna, jednak praktyki nie należy pomijać szczególnie na początku. Uczeń nie powinien się zniechęcać, kiedy początkowo granie wybranej melodii się nie udaje. Wszystko wymaga czasu i pracy. Ostatnią wskazówką, która pomoże w łatwiejszym przyswojeniu materiału, jest odpoczynek. Oznacza to, że jeśli uczeń próbuje usilnie zagrać dany utwór i robi błędy, powinien zostawić go na pewien czas i wrócić do niego na drugi lub kolejny dzień. 

Koordynacja ruchów obydwu dłoni 

Fortepian to instrument klawiszowy wymagający odpowiedniego skoordynowania obu rąk. W momencie, gdy uczeń zapozna się ze wszystkimi nutami, trzeba zacząć naukę koordynacji dłoni. Jak się okazuje, wiele osób ma problem z przejściem przez ten etap. Nauczyciele gry na fortepianie zwracają uwagę, aby na początku intensywnie ćwiczyć grę lewą i prawą ręką osobno. Dopiero gdy uczeń opanuje właściwą technikę gry jedną i drugą dłonią osobno, może przystąpić do nauki oburącz. Najlepszą metodą jest granie prostego utworu, który został już dobrze opanowany. Warto wyćwiczyć akompaniament lewą ręką, a następnie prawą. W momencie, gdy uczeń poczuje pewność, bardzo powoli może spróbować zagrać obiema dłońmi. Osoba grająca na fortepianie musi poczuć, że nie ma konieczności kontrolowania rąk w czasie gry. Wyćwiczony utwór nie będzie stanowił problemu, jeśli na początku zagra się go wolno. Kiedy uczeń zsynchronizuje ruchy dłoni, może stopniowo przyspieszać aż do normalnego tempa utworu. Jeśli wyuczona piosenka jest już dobrze opanowana, można przystąpić do następnego etapu nauki. 

Praca nad utworem 

Praca nad utworem to jeden z ostatnich etapów, jakie należy opanować, aby swobodnie grać na fortepianie. Na początku uczeń opanowuje 2 – 3 utwory, w kolejnych miesiącach dochodzi ich znacznie więcej. Przygotowane aranżacje są różnego rodzaju, dzięki temu osoba ucząca się jest w stanie poznać szeroki repertuar. Mogą być to różnego rodzaju etiudy, wśród których najpopularniejsze są autorstwa H. Gnesina oraz C. Gurlitt. Godne uwagi są także utwory Jana Sebastiana Bacha oraz melodie dowolne. Dla dzieci ciekawą propozycją są utwory, takie jak: “U komarów wesele”, “Rolnik sam w dolinie”, “Wyszły dziadki”, “Tańczymy labada”,  “Paluszek”, “Wesoły pląs”, “Tańcz ze mną”, “Tańcowały dwa Michały” “Dalej w tany”, “Jestem muzykantem” czy “Kukułka”. Przed przystąpieniem do grania należy zagrać gamy w tonacji C-dur / a-moll i G-dur / e-moll. Pracując nad danym utworem, warto zwrócić uwagę na dynamikę, artykulację, styl oraz interpretację. W trakcie nauki uczeń powinien zachować systematyczność i podejść rzetelnie do gry na fortepianie.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments